Banca Spaniei: Independenta catalana ar insemna iesirea din zona euro

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2015, 12:52 Actualitate | Internaţional

Regiuna spaniola Catalonia ar fi exclusa automat din zona euro iar bancile sale ar pierde accesul la facilitatile acordate de Banca Centrala Europeana in cazul in care devine independenta fata de restul tarii, a anuntat luni seful Bancii Spaniei, potrivit Reuters.

Avertismentul vine in conditiile in care sondajele de opinie sugereaza ca separatistii catalani sunt pe cale sa castige o majoritate redusa de locuri in Parlamentul catalan in cadrul alegerilor regionale de duminica, avand astfel numarul minim voturi necesare pentru a lansa in decurs de 18 luni, procedura pentru ruperea regiunii, sustine presedintele catalanArtur Mass.

"Iesirea din euro se face automat, iesirea din Uniunea Europeana este implicita", a declarat Luis Maria Linde in cadrul unui evenimet organizat la Madrid.

Incertitudinile si tensiunile provocate de alegerile de duminica afecteaza bancile spaniole si pe cele catalane, a mai afirmat Linde, dand voce ingrijorarilor institutiilor financiare care au declarat vineri ca ruperea Cataloniei ar fi o amenintare grava la adresa stabilitatii financiare in regiune.










3174 vizualizari
  • -1 (15 voturi)    
    cel mai rau este ca (Luni, 21 septembrie 2015, 13:03)

    alex [anonim]

    separatistii astia vor sa ne lase fara El Clasico! o sa-i injure toata europa! si oare s-au gandit cum o sa arate campionatul lor? cu cine o sa joace barcelona? mega derby cu espaniol :)) ???
    • -2 (12 voturi)    
      ... (Luni, 21 septembrie 2015, 13:25)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Daca se separa nu inseamna ca o sa-si faca si campionat propriu.
      Ai auzit undeva de campionatul de fotbal al Transnistriei?!?
      • 0 (6 voturi)    
        Catalunya (Luni, 21 septembrie 2015, 14:51)

        FC Prabusirea Harghita [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Cred ca desi "incorect politic", just si echitabil ar fi ca fiecare popor european sa aiba dreptul la un stat suveran propriu, national, asa cum au deja norocosii germani, olandezi, polonezi, romani, unguri, rusi, italieni, etc.

        E totusi nedrept ca acest neam catalan, format din milioane si cu o istorie bogata, cu limba proprie si traditii vechi, sa ramana sfasiat intre "marile puteri regionale Spania si Franta.

        Acelasi lucru se intampla si bascilor, culmea, ei fiind de fapt mai vechi locuitori ai peninsulei iberice decat cei care i-au ocupat.

        Scotienii sau galezii de ce n-ar avea dreptul la un stat al lor, care ar fi principiul universal care s-ar opune?!
        Mai ales ca nu fac nici razboaie, nu mai pune nimeni bombe, nu sunt violente pe strazi, etc.

        Catalunya si Espagna vor gasi o cale amiabila de a "divorta", asa cum au reusit Cehia si Slovacia (si cum nu au reusit Serbia si Croatia).

        Separatisti sunt altii, care au tara-mama dar au ajuns cu corturile sau tancurile si pe la vecini si vor si de acolo niste bucati (vezi separatistii de peste Nistru, aia secui de prin inima Romaniei, albanezii de prin Macedonia, etc.).

        Romania nu promoveaza separatismul la minoritatile romanesti din Ucraina sau Serbia, vrea doar protectia lor acolo si aceleasi drepturi pe care le au sarbii si ucrainienii in tara noastra.

        Catalunya si Euskadi au dreptul la existenta in interiorul UE si la structuri statale suverane proprii.
    • +2 (4 voturi)    
      sunteti (Luni, 21 septembrie 2015, 14:00)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui alex

      inca o dovada ca fotbalul inseamna prostie
    • 0 (0 voturi)    
      O sa joace (Luni, 21 septembrie 2015, 14:09)

      Derby [anonim] i-a raspuns lui alex

      cu Mallorca pe post de derby, ca Balearele am impresia ca le ramin lor.

      Cu ocazia separarii, Espanol se muta cu arme si bagaje undeva in Spania, nici vorba sa presteze in Catalonia.
    • 0 (0 voturi)    
      echipa principatului Monaco (Luni, 21 septembrie 2015, 18:53)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui alex

      activeaza in prima liga din Franta.
  • -4 (8 voturi)    
    Sa se desparta (Luni, 21 septembrie 2015, 13:49)

    Stef_and [utilizator]

    Sa nu ii tina pe puturosii de sudisti care isi fac siesta de 2 ori pe zi cu bani!
    • +3 (3 voturi)    
      LoL (Luni, 21 septembrie 2015, 15:02)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Stai relax ca nici aia de la Barcelona/Taragona nu sunt mai harnici. Intre 12 -16 nu poti face nimic pacolo.