Ungaria ar putea bloca aderarea Croatiei la spatiul Schengen - consilier al lui Viktor Orban

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 14:30 Actualitate | Internaţional

Ungaria ar putea bloca aderarea Croatiei la zona Schengen, spatiul european fara granite interne, daca Zagrebul esueaza in a apara frontierele externe ale blocului comunitar, a declarat un inalt consilier al premierului ungar Viktor Orban, citat de Reuters.

"Daca Croatia ridica mainile si spune 'nu, nu vreau sa apar frontierele', atunci Ungaria nu poate spune decat ca aceasta nu este pregatita sa adere la Schengen cand va veni momentul sa fie luata aceasta decizie", a declarat Antal Rogan, seful cabinetului politic al lui Viktor Orban, pentru postul InfoRadio.

Un razboi al cuvintelor din ce in ce mai tensionat a izbucnit intre cele doua tari in ultimele zile, in contextul crizei refugiatilor. Croatia a afirmat sambata ca a "fortat" Ungaria sa primeasca mii de migranti si ca va continua sa-i trimita pe acestia catre tara vecina din nord.

"O conditie pentru intrarea in zona Schengen este ca tara sa se angajeze sa apere frontierele externe ale Europei", a mai spus Rogan in interviul acordat postului de radio vineri noapte. "Daca nu reuseste sa faca acest lucru intr-un mod atat de vizibil, atunci nu este pregatita sa fie membra Schengen", a sustinut oficialul ungar.










3790 vizualizari
  • -11 (37 voturi)    
    Tupeu (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 14:51)

    Mayhem [utilizator]

    Ungaria 2 luni de zile nu a fost in stare sa apere frontiera externa a spatiului Schengen si ei au tupeu sa se ia de croati ca nu pot. Eu in locul croatilor le-as trimite refugiatii la ei la poarta doar ca raspuns la astfel de arogante.
    • -1 (21 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:28)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      Ungaria vrea sa oblige Croatia si eventual si Romania sa faca munca murdara in locul ei, adica sa ii bata pe refugiati.
  • -15 (33 voturi)    
    Scoatem Hun-Garia si bagam Croatia in Schengen! (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 14:53)

    D_Poroineanu [utilizator]

    HunGyurii ridica in graba garduri de ghimpata. Cica in WW II manifestau entuziasm iesit din comun, ce i-a speriat si pe nemti in a aduna evrei si a-i trimite in lagare.

    Sa nu uitam ca ungurii sunt deranjati doar de mizeria facuta de acesti batuti de soarta, la ei nevrand sa raman nimeni.
    • +6 (18 voturi)    
      ... pe tine ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:33)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      ... nu te-ar deranja aceasta mizerie pt ca esti obisnuit cu ea . Asa ai crescut .
  • +24 (28 voturi)    
    Incet incet (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 15:16)

    V. Veroiu [utilizator]

    Li se va vedea arama pe fata tuturor.

    Uniunea si prietenii se vad la greu nu la usor. UE o ia pe panta in jos. Suntem o uniune insa fiecare cu ale lui.
    • -7 (11 voturi)    
      Decat o democratie imperfecta, (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:07)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      mai bine un jug rusesc bun si zdravan...
      Cand rusii ne vor cauta de bacterii sa stati cu gurita stransa.
  • +5 (23 voturi)    
    schengen what? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 15:27)

    ian [anonim]

    please someone tell this dude there is no more such a thing like schengen .. .was a joke :)
    • +9 (11 voturi)    
      Ahhhhhh.... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 16:05)

      Raducioiu [anonim] i-a raspuns lui ian

      .....ahh kum se spunhe pe romanshte...ahh....cuhm se spunhe la vhoi?
    • -2 (8 voturi)    
      T.H. (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 16:12)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui ian

      Tu citesti in romana si raspunzi in engleza ?

      Pasol na turbinca !
  • +17 (17 voturi)    
    Sa-i zica cineva lui nea ala cu cotele obligatorii (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 15:55)

    AdiSto [utilizator]

    ca, intre timp, cifrele s-au schimbat. Si samabata viitoare vor fi altele. Mai mari.
  • +8 (10 voturi)    
    o noua perversitate... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ... bantuie Ioropa, fantoma asa-ziselor hotspot-urilor ptr primirea refugiatilor situate la granita Schengen (atentie la detalii, granita Schengen, nu granita UE!).

    premierul croat Zoran Milanovic - tara EU non-Schengen ca si noi - a luat deja atitudine in Ro se doarme adanc.

    sau poate asta se doreste: transformarea Ro int-un lagar urias de primire/triere/sortare a refugiatilor din Orient.
    • -5 (7 voturi)    
      Dictionar ruso-roman (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:02)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pentru cei care n-au facut scoala in limba rusa Ioropa = Europa. Mai copii, adica rebiata, nu mai are Moscova bani nici de un profesor de limba romana cu studii dupa 1950, inainte sa va puna la treaba?
    • 0 (4 voturi)    
      Sa stii ca (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:11)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sa stii ca nu ar fi o idee rea. Daca se dau fonduri mai ales. Pastram medicii, profesorii etc si le trimitem olandezilor analfabetii si drogatii. Ca si asa la ei marijuana e legala, vor ajuta la cresterea PIB_ului.
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:24)

    Adrian_1234 [utilizator]

    nu trebuiau primiti nici in UE
    De Shenghen nici vorba