Premierul croat anunta ca tara sa nu va mai accepta povara valului de migranti

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2015, 13:41 Actualitate | Internaţional

Croatia spune ca nu mai poate primi migranti
Foto: Captura YouTube
Premierul croat Zoran Milanovic a declarat ca tara sa nu mai poate suporta - si nu va mai accepta - povara miilor de migranti, informeaza Reuters.

Confruntat cu venirea a 13.000 de refugiati in doar doua zile, Milanovic a cerut o intrunire a Consiliului de Securitate National croat in incercarea de a gasi o noua modalitate de a rezolva problema. 

"Nu mai putem inregistra si gazdui acesti oameni. O sa primeasca apa, mancare si ajutor medical, dar dupa trebuie sa mearga mai departe. Uniunea Europeana trebuie sa stie ca nu vom deveni un "hotspot" pentru imigranti. Avem inima, dar avem si minte." a declarat Zoran Milanovic.










3230 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    haha (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:50)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    UE este impotenta si eutanasiata de salariile mari fara munca ale birocratilor care au uitat ce si pe cine reprezinta, ei gandind ca se reprezinta pe ei si clica lor elitista. Asa ca faceti mai repede un gard si uitati de UE o perioada!
  • +10 (10 voturi)    
    pai, ii asteapta Romania! (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:53)

    lili [anonim]

    NU va faceti griji, trimiteti-i spre Romania, Ponta a spus ca ii vom "trata omeneste", trimiteti-i vreo cateva mii de refugiati zilnic, sa mai simta si refugiatii "omenia", ca are grija Ponta de ei!
    Hai, Ponta, pregateste-te ca-ti vin refugiatii, da-i o lectie lui V Orban, cel fara inima!
    Abia astept sa treca refugiatii prin Romania, desi rad si plang saracii de ei cand aud de Romania!
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:39)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ponta isi va lua concediu.
      • +3 (3 voturi)    
        Va pleca (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:23)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        in Turcia, sa se caute la genunchi.
  • +12 (12 voturi)    
    bravo (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:54)

    lucyan [utilizator]

    usor, usor, germania si care mai sunt speriate ca n-au forta de munca peste 10-15 ani, n-au decat sa le ofere ce vor ele, dar sa nu oblige pe nimeni la empatie si solidaritate, ca daca-i asa, vom migra si noi din romania in germania, ca am auzit ca ajutorul de la stat este cu mult mai mare decat salariile normale din romania...
    ca doar asta-i adevaratul motiv al acestui exod, nu razboiul din siria, ca puteau sa se opreasca in oricare alta tara araba, dar acolo trebuia sa munceasca pentru bani, nu e ca in ue, (unele state-care au profitat si profita si acum de naivitatea altor state ue) sa primesti totul pe gratis...
    si apoi sa ma ierte dumnezeu, dar daca pleaca toti barbatii apti de razboi din siria, cine sa le mai apere tara?sau putem sa ne ducem noi sa o ocupam? macar pentru resurse...
    • +8 (8 voturi)    
      asta cu forta de munca e praf in ochi (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:01)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Voi chiar credeti?
      Adica UE ridica interdictia de access pe piata muncii pt Romani si Bulgari abia anul trecut, si voi imi ziceti ca brusc au loc pt 1 milion ?
      Adica jumatate de europa are rata somajului intre 10 si 20 la suta, si in randul tinerilor e si mai groaznic...si voi imi ziceti ca e nevoie de forta de munca?
      • -3 (3 voturi)    
        economic nemtii au castigat ceva (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:07)

        fanica [anonim] i-a raspuns lui Je__

        Cu siguranta intre sutele de mii de imigranti sunt multi oameni OK, calificati, pe care nemtii s-au oferit sa-i trieze pt a-si asigura o mana de lucru ieftina. Sunt preferati est europenilor, care cred ca sunt mult mai scumpi si mai pretentiosi.

        Ce nu s-a incadrat in standardele nemtilor, francezilor, etc, or sa ajunga la noi. 7000 de jihadisti, slab calificati, borfashi, si alte astfel de specimene.

        Economic au facut o treaba buna, insa pt o perioada scurta de timp, pana cand imigrantii vor termina definitiv cu rasa ariana.
        • +1 (1 vot)    
          :) (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:56)

          Natasa [utilizator] i-a raspuns lui fanica

          Fanica, stii ce inseamna arian? Ce e aia rasa ariana? Daca ai net, ai si un dexonline sa te ajute. Sper ca ai vrut sa zici caucaziana.
          • 0 (0 voturi)    
            ok, am uitat sa pun ghilimele (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:43)

            fanica [anonim] i-a raspuns lui Natasa

            pentru a sublinia anumite ideologii folosite de ei cu ceva timp in urma.
            Daca ai de spus ceva pe fond, te ascult cu placere, daca ai de gand sa faci pe profesoara cand nu ti s-a cerut asta, devii plictisitoare.
    • 0 (2 voturi)    
      planul e altul (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:46)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      ii cheama pe toti non-ISIS-istii in Europa, le da, sa zicem, trei luni termen sa paraseasca Siria, dupa aceste trei luni cei ramasi acolo sunt declarati indezirabili si li se arunca bombe in cap.

      Dupa ce le fac tara praf si pulbere, le vor spune refugiatilor "mergeti inapoi si reconstruiti-o, noi va punem la dispozitie tehnologie si know-how". Si, utie-asa, am mai rezolvat o criza economica.
  • +8 (8 voturi)    
    "..trebuie sa mearga mai departe.." (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:05)

    Croatia, cat doua Bucurestiuri [anonim]

    Unde sa mearga mai departe, pana unde, pana cand, in ce numar ?
    Nimeni nu vrea sa raspunda clar la asa ceva.
    In loc sa se discute concret asta, se vehiculeaza amenintari cu santajul financiar impotriva celor care "au inima dar au si minte".

    Mesajul tarilor bogate catre tarile mai mici din UE? Lasa ca gandim noi pentru voi, va spunem noi care sunt "valorile", voi executati ordinele, daca nu, no money !

    Trist si distrugator pentru UE, cred ca betivanii de la Kremlin au mai deschis o sticla, de satisfactie..