Viktor Orban este criticat in strainatate, dar are un sprijin enorm in tara. 82% dintre unguri spun ca guvernul ar trebui sa aiba politici mai strice asupra migratiei

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2015, 12:22 Actualitate | Internaţional

Premierul Ungariei, Viktor Orban
Foto: Comisia Europeana
Desi politicile lui Viktor Orban sunt atacate de intreaga Europa, politicianul este in continuare sustinut de maghiari, informeaza The Wall Street Journal. 

Imaginile cu politia atacand refugiatii cu tunuri de apa din spatele unui gard ghimpat l-a pus pe prim-ministrul Viktor Orban si politica lui anti-imigrationista intr-o lumina negativa, fiind criticat de mare parte din Europa. 

Cu toate astea, popularitatea lui a crescut, politicianul devenind un erou pentru activistii anti-imigranti, precum protestatarii din Polonia ce intr-o demonstratie recenta au aparut cu steagurile Ungariei. 

Efectul polarizant al politicii lui Orban a fost vazut in momentul in care Ungaria a decis sa foloseasca tunuri cu apa si gaz lacrimogen impotriva imigrantilor, ce a atras critici atat de la guvernele vecine cat si de la lideri de opinie. 

Premierul Serbiei a declarat ca Ungaria a folosit "un tratament brutal", iar secretarul general al ONU, Ban Ki-moon a "fost socat" de actiunile Ungariei, considerandu-le "inaceptabile". "Este o victorie a la Pirus" a declarat Judy Dempsey, asociat la Carnegie Europe. 

"Ce conteaza o victorie atata timp cat iti inchizi granitele? Ce inseamna asta pentru comert si miscarea capitalului? Daca asta e genul de victorie pe care Orban o doreste, o sa fie distrugatoare pentru Europa" a mai adaugat ea. 

Orban considera insa ca el face ceea ce o mare parte a populatiei isi doreste, dar liderii europeni sunt tematori. 

"Putem observa ca traim intr-o lume ipocrita, iar din acest punct de vedere suntem cu sute de ani in spatele altora" a spus intr-o discutie cu cei din corpurile diplomatice maghiare. 

"In cele mai multe tari europene - as putea spune ca 90% dintre ele - este o diferenta mare intre opinia oamenilor si politica realizata de elite". 

Sondajele spun ca politica anti-imigratie a lui Orban au dus la cresteri ale increderii si opreste cresterea opozitiei de extrema-dreapta. 

Intr-un interviu publicat in ziarul Die Welt, Orban declara ca viitorul Europei este amenintat de imigranti, mare parte dintre ei venind din Orientul Mijlociu. "Este evident ca islamistii vor castiga competitia impotriva crestinilor, daca o sa le permitem musulmanilor sa intre in Europa" a sustinut acesta. 

Oficialii din Budapesta considera ca imigrantii cauta oportunitati economice, astfel nefiind inclusi sub legea Uniunii Europene pentru refugiati.  

Luna trecuta, guvernul maghiar a incercat sa mute sirienii intr-o tabara de refugiati, facandu-i sa creada ca ei se vor deplasa catre granita catre Austria. Cancelarul austriac a comparat aceasta mutare cu cea a deportarilor facute de nazisti. 

Majoritatea ungurilor sunt de acord cu politicile primului-minstru, 82% dintre ei spunand ca guvernul ar trebui sa aiba politici mai strice asupra migratiei. 

"Nu e corect sa spun asta, dar Centrul si Estul Europei este un loc frumos pentru ca nu au cartiere neintegrate precum sunt in orasele din Vest, unde limba locala nu este vorbita" a spus Gabor Varonky, un economist de 30 de ani. "Cand o sa se termine fluxul? E infinit. Sunt de acord ca am scos dopul din sticla, iar acum duhul a iesit" a mai adaugat acesta. 

Janos Kassai, un agent de paza de 54 de ani considera ca "Orban are perfecta dreptate. Trebuie sa ne aparam cultura. Este o amenintare pentru oameni ce sunt indezirabili, ce ar face lucruri rele pentru Ungaria, poate chiar teroristi ar putea ajunge aici". 

West A. Egmont, director pentru Integrarea Imigrantilor la Colegiul din Boston a declarat ca "Germania nu este necugetata spunand ca are nevoie de mai multi lucratori. Ungaria o sa se infometeze singura si o sa suporte consecinte. Nu in sala de judecata, ci in piata muncii, la fel cum si in modul in care vor fi vazuti in istorie."










2790 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    pentru ca (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:38)

    boogiewoogie [utilizator]

    "politically correct" si "spiritul european" sunt folosite doar pentru populism...

    https://www.youtube.com/watch?v=3YTe5YNHBQA&feature=youtu.be

    anumite lucruri trebuie zise de-a dreptul si facute in mod riguros
  • +14 (16 voturi)    
    ungurii forward!!! (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:41)

    liviu_ [utilizator]

    deci pe bune... o ia lumea asta razna...
    sunt pro-ungaria si impotriva germaniei.... wtf is wrong with me?
    • +3 (7 voturi)    
      Ehe (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:35)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Propaganda vestica se vede ca functioneaza. Ceausescu atata timp cat se imprumuta de la FMI era omagiat in presa straina
  • +7 (9 voturi)    
    Sustinere (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:45)

    Mutin [anonim]

    E criticat de uniii politicieni si atat. Din cat am citit comentarile pe net, atat cele din tara cat si cele din strainatate, o majoritate cam la fel de 85 % sustin idea lui Orban si sunt impotriva imigrantilor.
  • +6 (8 voturi)    
    De acord. (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:48)

    oripilat politic [anonim]

    Sustin politica ungurilor privind migratia necontrolata.
    E practic o invazie acoperita de lacune in legislatia internationala.
    Exista si alte solutii, dar se vede ca ipocritii care striga cel mai tare, tocmai ei doresc dizolvarea Schengen si o alta abordare a spatiului UE. Miroase urat de la o posta. Nu le-a iesit pasienta cu italienii, probabil se asteptau ca ungurii sa reactioneza altfel.
  • +7 (9 voturi)    
    Pro Europa = Orban (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:52)

    Rivendell [anonim]

    Ne place , nu ne place dar unguru e pe val si are dreptate.
    Ar trebui sa-l urmeze si alti politicieni din UE.
    Chiar nu ne dam seama ca ne taiem craca de sub picioare, lasand acesti migranti sa navaleasca prin UE.
    Toti vesticii sunt drogati sau ce dracu se intampla cu ei ?
    Zici ca-s hipnotizati, altfel nu-mi explic tendinta asta suicidala la ei.
    • +8 (8 voturi)    
      nu toti sunt drogati-hipnotizati... (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:44)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Rivendell

      doar conducatorii lor, si nu de acum, de cateva luni bune, acum se vad depasiti de situatie si cere ajutorul esticilor, dar nu vad solutia cea mai simpla: imbarcarea lor si trimisi de unde au venit...intr-o zi doua se face verificarea actelor si cei care demonstreaza ca au probleme politice in tara poate primi statut de emigrant, restul... trimisi inapoi... si nu cred ca o sa mai fie batalie la intrarea in ue...
      sau daca germania se teme ca nu o sa mai fie forta de munca, atunci sa-i opreasca pe toti, nu sa impuna cote obligatorii la altii, la noi nu sunt locuri de munca la cati oameni sunt fara servici... si apoi, daca romanul nu ar mai fi asa stresat cu locul de munca, facturi, etc., ar avea ches si de mai multi copii, dar asa, la ce sa-i faci? ce sa le oferi?...
    • +5 (5 voturi)    
      unii aleshi au in vedere shi interesele tzarii (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:56)

      lupulsas [anonim] i-a raspuns lui Rivendell

      Altzii, ca Merkel, ptr. prestigiul propriu, cheama toate japitzele musulmane in GE, stiind, ca acestea nu sunt integrabile, nu le prea au cu munca, au 7-8 copii sau 10, ca tziganii romani, + balabustele fecunde, toate trebuind a fi intretzinute, scolite, dotate cu locuintze, etc. Treptat, tot mai multzi se prind, pe langa Ungaria, SERBIA, CROATZIA, SLOVENIA, care este jocul. Fraierii, pana la capat, vor fi cetatzenii germani obishnuitzi, care se capatuiesc cu vecinatatea acestor capushe sociale, care le vor micshora pensiile din contributzii, asigurarea de sanatate, care va trebui sa deserveasca lipitorile, care nu cotizeaza, etc. Deci dictatorul ORBAN, in aceasta problema, are perfecta dreptate, mai ales ptr. cetatzenii sai.
  • +7 (9 voturi)    
    Criticat de presa ipocrita si de politicieni hippy (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:23)

    banatul e fruncea [utilizator]

    In rest va asigur ca 80% din oameni il sustin... Traiesc in Germania si stiu ce spun... Nemtii imi zic ca niciodata nu a fost asa de mare prapastia intr-e ce scrie presa si ce gandesc oamenii. Asta nu e libertate, e haos, unde cei care nu respecta legea sunt privilegiati...
  • -1 (5 voturi)    
    West A. Egmont (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:29)

    Nevermind [utilizator]

    Boston este in Europa? Ntz ntz ntz

    Poate ar trebui ca sirienii sa fie integrati in tara celor care au inceput/orchestrat primavara araba, daca sfatuitorii de bine stiu atat de sigur totul de la mii de km...
  • +9 (11 voturi)    
    complet fals (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:44)

    dum_i [utilizator]

    Citesc zilnic NyTimes, The Independent, LeFigaro si alte ziare straine.

    Oriunde se permit comentariile (mass media germana le interzice cu totul), comentariile sunt 99.99% PRO Orban si PRO Ungaria.

    Stati linistiti, ca romanii gandesc toti.

    Problema e ca mass media in "vest" e mai cenzurata decat era in romania pe vremea lu ceasca.

    p.s. traiesc in germania.
  • +1 (5 voturi)    
    aplaudaci refugiatilor-critici dure (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:25)

    neurino [utilizator]

    din cate vad eu, astia cu criticile lor sunt mai mult tot feluld e oengisti obositi pro-migratie (ala de la ONU ce sa faca si el...da din gura ca doar nu da bani din buzunar).

    Aia din Boston, mi se par ce-i mai "credibili"...bai frate, cand la tine-n tara e ridicat un copil, de-al tau. din clasa, cu politia...ca i s-a parut profului ca a facut "bomba"...tu vii si-mi explici "beneficiile sirianului"???

    Chiar nu ai pic de obraz.

    IN rest, din cate vad, Orban din oaia neagra a Europei a ajuns erou (desi majoritatea momentan nu recunosc decat tacit).
  • +1 (1 vot)    
    Difensor Europae! (Vineri, 18 septembrie 2015, 21:10)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Nu cred ca exagerez, afirmand ca Orban, recte Ungaria au devenit "difensor Europae"!
    Atat prin masurile corecte si ferme de oprire a acestui val migrator, prin curajul de a se opune ipocriziei si periculosului 'politically correctness",cat si prin puterea exemplului.Iata ca se poate!