Maior si-a prezentat scrisorile de acreditare presedintelui Barack Obama

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2015, 7:28 Actualitate | Internaţional

George Maior si-a prezentat scrisorile de acreditare presedintelui Barack Obama
Foto: White House
Noul ambasador al Romaniei in Statele Unite ale Americii, George Cristian Maior, si-a prezentat, joi, scrisorile de acreditare presedintelui Barack Obama, in cadrul unei ceremonii care a avut loc la Casa Alba, informeaza Mediafax.

Cu aceasta ocazie, ambasadorul George Cristian Maior a mentionat importanta Parteneriatului Strategic pentru Secolul XXI intre Romania si Statele Unite ale Americii pentru relatiile dintre cele doua tari si relevanta sa in planul stabilitatii si securitatii regionale.

"Parteneriatul Strategic este un pilon de baza pentru politica externa si de securitate a Romaniei. Sprijinul SUA a ajutat Romania pe drumul democratizarii, al respectarii drepturilor omului si statului de drept, facand din tara noastra un model pentru tarile din regiune", a precizat ambasadorul George Cristian Maior, subliniind totodata ca Romania reprezinta o insula de stabilitate pentru flancul estic al Aliantei Nord Atlantice.

De asemenea, in mesajul transmis presedintelui Barack Obama, ambasadorul George Cristian Maior a prezentat prioritatile mandatului, cu accent pe dezvoltarea cooperarii in domeniul securitatii, intarirea dimensiunii economice si a schimburilor comerciale, incurajarea investitiilor si a transferului de tehnologie, consolidarea securitatii energetice, precum si intensificarea cooperarii in domeniul educatiei si inovatiei.

"Romania are un angajament ferm pentru imbunatatirea mediului de afaceri, vital pentru atragerea investitiilor americane si cresterea schimburilor comerciale", a apreciat ambasadorul George Cristian Maior.

Cu ocazia ceremoniei, ambasadorul George Cristian Maior i-a vorbit presedintelui Barack Obama despre simpatia pe care o au romanii fata de Statele Unite, context care poate contribui substantial la adancirea relatiilor de parteneriat dintre cele doua tari.

La ceremonia de la Casa Alba, ambasadorul George Cristian Maior a fost insotit de sotia sa si cei doi copii.











6691 vizualizari
  • -5 (15 voturi)    
    Hahahah (Vineri, 18 septembrie 2015, 7:38)

    Taras Bulba [utilizator]

    "Cu ocazia ceremoniei, ambasadorul George Cristian Maior i-a vorbit presedintelui Barack Obama despre simpatia pe care o au romanii fata de Statele Unite"

    A inceput bine Maior! Gargara damboviteana si pupincurism ieftin :)
    • +2 (2 voturi)    
      Normal (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:39)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Pai si Ohanis ce-a facut primele doua sapt. dupa ce i-au dat alegerile? A fost la pupat.
  • 0 (10 voturi)    
    Ce zambitor e Maior, (Vineri, 18 septembrie 2015, 7:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    da cine-i ala din dreapta?
  • +6 (8 voturi)    
    Carisma vs stans de oo (Vineri, 18 septembrie 2015, 8:17)

    rov [utilizator]

    poza de manual
  • -5 (15 voturi)    
    Frumos, nu credeam ca... (Vineri, 18 septembrie 2015, 8:48)

    Lucky1 [utilizator]

    ...voi trai vreodata aceste momente, si, mai ales sa aud un director al SRI sa vorbeasca in acesti termeni despre legaturile si prietenia intra cele doua popoare.
    Cred ca Maior este omul cuvintelor sale, asa spune, asa va face. Succes, caci acest succes va fi al tarii mele.
    • +2 (10 voturi)    
      Lucky1, esti acelasi cu Miky1? (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:31)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Aveti acelasi limbaj de propaganda. Nu se intelege nimic, paraca ar fi un text comunist.
      Succes, caci fara succes, nu ti mai primesti verzisorii.
      • +5 (7 voturi)    
        Tare de tot :)) (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:00)

        Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        E la serviciu omu' (nu stim exact care), mananca o painica .. nu-i asa ca seamana izbitor cu activistii si laudacii de partid de pe vremuri?? Daca nu pica Ceasca, baietii astia faceau cariera in CC al PCR.
  • +4 (8 voturi)    
    oare?! (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:16)

    ember [utilizator]

    sunt fericiti americanii ca suntem reprezentati acolo de un securist?
    • +1 (3 voturi)    
      pacepa ce era? (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:10)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ember

      vreun erou national, refugiat, sau ce?
      un securist, caruia i s-a infundat jucand la mai multe capete.
    • -1 (1 vot)    
      securist e diferit de SRI (Vineri, 18 septembrie 2015, 19:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ember

      sunt o groaza de securisti ce au facut avere devalizant tara si sau vanzand informatii.
      Maior nu este securist, insa e ciudat ca a fost propus ambasador dupa functia avuta in SRI.
      Dar daca americanii l-au acceptat inseamna ca e ok tipul.
  • +1 (3 voturi)    
    SECU SECU (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:00)

    Zummm [utilizator]

    SA TRAITI 100 DE ANI
    • +1 (1 vot)    
      In puscarie (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:37)

      Tepes [anonim] i-a raspuns lui Zummm

      ...in puscarie! :))
  • +2 (2 voturi)    
    pawn... (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...inca un pion pe tabla de sah a lumii.
  • +1 (3 voturi)    
    folcloristele diplomatului (Vineri, 18 septembrie 2015, 11:02)

    mariaeva [utilizator]

    Puneti o poza si cu famelia lui Maior ! Nevasta rujata tare si imbracata ca si fiica intr-o imitatie stridenta de costum national. Poza cu famelia arata ca o reclama la un restaurant cu "folcloriste".