Germania a pregatit un proiect de lege care taie masiv ajutoarele pentru azilanti

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2015, 17:56 Actualitate | Internaţional

Ministrul de Interne german Thomas de Maiziere planifica taieri masive ale ajutoarelor financiare pentru azilanti, printr-un proiect de lege care ar urma sa treaca rapid prin legislativul de la Berlin, informeaza The Guardian. AFP a obtinut joi o copie a proiectului de lege.

Initiativa legislativa, datata cu ziua de luni, propune ca refugiatilor care ajung in Germania prin alte tari UE - si, astfel, sunt sub jurisdictia altor state, potrivit normelor de la Dublin - sa le fie refuzate ajutoarele automate acordate sub legea germana pentru azilanti. Acestia ar urma sa primeasca doar un bilet care sa le asigure transportul si provizii de natura alimentara", precizeza agentia.

Mai mult decat atat, refugiatii care nu pot fi deportati pentru ca nu au pasaport, sau refuza sa furnizeze informatii privindtara lor de origine, nu vor avea drept de munca si vor pierde ajutoarele sociale.

Azilantii de pe lista germana a "tarilor de origine sigura" - in mare parte tari balcanice  - nu vor avea nici ei drept de munca si nu vor fi acceptati in sistemele de educatie sau pregatire profesionala.

Organizatia Pro Asyl, care sustine drepturile azilantilor, a criticat dur planul Berlinului: "Proiectul de lege al Guvernului vor face ca partitia, descurajarea si lipsa de adapost sa fie parte a programului", arata grupul intr-o declaratie de presa.










8889 vizualizari
  • +1 (23 voturi)    
    Unde e noua ospitalitate germana? (Joi, 17 septembrie 2015, 18:05)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Acum cateva zile tot felul de publicatii ii laudau pe nemti, ca sunt umanisti, ca le pasa de refugiati.

    Totul a fost o minciuna.
    • -2 (18 voturi)    
      hai lasa-ma (Joi, 17 septembrie 2015, 18:30)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Vor sa se asigure ca vor munci, atat tot. Au timp sa creasca ajutoarele mai tarziu daca e cazul. Oricum nu veneau sirienii (ma rog, majoritatea) in Germania pentru ajutoare sociale, dar pentru publicul minoritar extremist de la ei (si majoritar extremist la noi) trebuia facut ceva care sa arate ca guvernul lucreaza.
      • -6 (6 voturi)    
        Emigranții acceptați pt. afacerea chiriilor! (Joi, 17 septembrie 2015, 22:25)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Ajutoarele bănești date azilanților nu se pot tăia deoarece principalul motiv pentru care Germania ii primește este umplerea cu ei a caselor ramase goale. Daca nu i se dau bani emigrantului nu își poate plăti chiria (deoarece joburi nu sunt) și în consecință este inutil economiei.

        Germaniei ii scade numărul de locuitori și rămân foarte multe camere goale adică proprietari ce nu găsesc chiriași și o duc greu. Sirienii, irakienii, afganii, etc., pe care dorește sa-i primească, tocmai pentru a umple aceste spatii de locuit sunt folosiți și li se da un ajutor social sa-și achite chiria.

        Emigranții, ca și în Canada, sunt utilizați drept intermediari pentru ca deținătorii de imobile sa nu se știe de clienți și bani plătiți de guvern în fapt.

        Totul nu este altceva decât o escrocherie de finanțare a proprietarilor care trăiesc practic pe banii statului. Emigrantul nu se alege cu nimic deoarece ajutorul sau social este cheltuit 80% pe chirie.
        • +5 (5 voturi)    
          Razboiul chiriasilor (Joi, 17 septembrie 2015, 22:50)

          NituCt [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Ca sa vezi treaba ; toată aceasta poveste cu musulmani si invazia era de fapt o "escrocherie de finanțare a proprietarilor".
    • +13 (13 voturi)    
      Ospitalitate (Joi, 17 septembrie 2015, 18:48)

      Pretenul [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      A nu se confunda ospitalitatea cu prostia. Nu e decat in interesul sugativelor si lipitorilor sa stea pe spate si sa primeasca. Un stat nu are de ce sa ii accepte.

      Daca tu ma primesti la tine in casa nu o sa ma asez cu picioarele pe masa si sa-ti dau ordine. Ori se integreaza, muncesc si contribuie ori fac pasi inapoi acasa.
  • +3 (5 voturi)    
    Cote obligatorii... (Joi, 17 septembrie 2015, 18:08)

    worker [anonim]

    ...atunci si conditii identice pentru azilanti. Mai reducem din oferta tarilor "darnice" ... mai adaugam in oferta celor sarace.
  • -4 (12 voturi)    
    toate masurile europenilor muta fluxul pe noi (Joi, 17 septembrie 2015, 18:11)

    andrei rosu [anonim]

    O data cu inchiderea granitelor Schengen, cu anuntul privind posibilele bombe din Croatia, cu anuntul nemtilor privind aceste ajutoare, se directioneaza fluxul invadator catre noi. Ma tem ca nu-i putem face fata, numai Dumnezeu ne mai scapa.
    • +2 (28 voturi)    
      : ) wake up (Joi, 17 septembrie 2015, 18:35)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui andrei rosu

      De unde va vin ideile astea nu stiu. Nimeni nu vrea sa stea in Romania. Nici romanii nu vor sa stea in Romania. Isterie colectiva frate. Stai linistit, ca nimeni nu ajunge in Romania daca are de ales.

      Care invadatori, tu citesti ce scrii? Ati plecat cu milioanele in Occident, ati facut prapad, si cand vin cateva sute de mii de refugiati/imigranti economici sariti in sus cu "invadatorii!". Care bineinteles, sunt toti musulmani, pentru ca voi in prostia voastra nu puteti nici macar sa folositi Google ca sa aflati ca inainte de razboi 10% din populatia Siriei era crestina.
      • +12 (28 voturi)    
        ... (Joi, 17 septembrie 2015, 18:53)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        Iar tu in prostia ta nu poti sa pricepi faptul ca daca e invelita in hijab e musulmana , ca doar crestinii nu se invelesc asa.

        De asemenea, tu in prostia ta nu poti pricepe faptul ca un crestin n-ar refuza niciodata alimente si apa primate, doar pentru ca vin din cutii ce au desenata Crucea Rosie pe ele...

        Iar tu, in prostia ta nemarginita, nu poti pricepe niste adevaruri fundamentale: in Germania, rata somajului la romani e de 7.5%, cea mai mica dintre imigrantii straini, pe cand la arabetii astia mult iubiti de tine se invarte intre 40 si 60%.

        Iarasi prostia ta nu pricepe faptul ca acele rate de somaj n-au cum sa se modifice, pentru ca femeile nu au voie sa lucreze, din cause culturale si religioase, ele trebuie doar sa toarne plozi cu nemiluita, si sa incaseze ajutoare sociale pe seama astora.

        Ai zis si tu ceva ca sa nu taci, sa iti mai intre si tie aer pe gura.

        Stii, macar daca taceai, nu iesea la suprafata prostia ta severa...
        • -2 (4 voturi)    
          mai usor cu jignirile micule antonescu (Joi, 17 septembrie 2015, 21:21)

          CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          chiar daca ar fi 60% rata somajului (ceea ce e o prostie) nu inseamna absolut nimic.
          tu esti un mic xenofob cu gura mare.
      • -1 (1 vot)    
        esti naiv (Joi, 17 septembrie 2015, 22:04)

        tiby [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        ei nu-si doresc pt ca nici nu au idee cum e aici, lor le-a fost inoculata teza cu Germania, ca sa-i urneasca sa se suie pe vapor. O data ajunsi aici si granitele inchise spre Germania, cu culoar liber spre Romania, ce crezi ca vor face? Vor ajunge aici, si, cand vor vedea ca e mult mai bine ca-n siria, ca primesc bani, ajutoare, locuinte, biserici sa le transforme in moschei, sa vezi ce-o sa le placa, o sa-i cheme si pe altii..
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred (Joi, 17 septembrie 2015, 18:44)

      BN [anonim] i-a raspuns lui andrei rosu

      biletul si ajutorul nostru de hrana nu-s nici pe departe la valoarea celor germane.
      • +1 (1 vot)    
        Nu l-ai auzit pe nentu' Iohannis (Vineri, 18 septembrie 2015, 8:24)

        Xeniabarb [anonim] i-a raspuns lui BN

        care a zis ca: UE ii ajuta financiar pe refugiatii care vin la ROmania?
        Mai mare minciuna nici ca se putea spune.
        Daca Germania are bani sa ne dea noua sa-i tinem, de ce nu i-ar tine Germania sa isi creasca, doar asta vroia , demografia acolo, nu la noi.
        Fratilor, Banii care ii promite Germanica prin Iohaniis nu sunt de la Germanica, ci de la voi din buzunar.
        In ROmania o sa inceapa sa creasca anumite taxe.
        De exemplu ieri s-a aflat ca Romaniii cu domiciliu in Romania , dar plecati in strainatate la lucru vor plati pt. sanatate in Romania.
        Asta este un fel de scoatere de bani pt. cine credeti ..... pt azilantii trimisi de Merkel in Romania sa frece menta pe banii romanilor.
  • +1 (7 voturi)    
    ...deshtepteatu-nai... (Joi, 17 septembrie 2015, 18:20)

    Observatore [utilizator]

    ... germane .
  • +8 (14 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 17 septembrie 2015, 18:21)

    BN [anonim]

    o idee buna. Cam tarziu, dar e bine si acum. Cu atata pomana nu e de mirare c-a navalit tot mapamondul. La munca nu da nimeni din coate.
  • +8 (14 voturi)    
    In sfarsit, (Joi, 17 septembrie 2015, 18:23)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    cineva repara stricaciunile Angelei.
  • +11 (13 voturi)    
    "dreptul la azil nu cunoaste limite!" - merkel (Joi, 17 septembrie 2015, 18:25)

    Irizat [anonim]

    la fel, nici cretinismul din capul acestor politicieni.
  • +1 (3 voturi)    
    Mdeah... (Joi, 17 septembrie 2015, 18:28)

    Nea Hoisan [anonim]

    Ie cazu sa luam pozitzia brace. "Germanii" parasesc corabia... Dupa care ne vor explica ritos ca, in ceea ce-i priveshte, nu exista prostie/inconstientza ci doar "scapari" nevinovate.
  • +19 (23 voturi)    
    Drepturi / Obligatii (Joi, 17 septembrie 2015, 18:33)

    carjan adrian [anonim]

    Sunt cetatean european am 10 copii . Am drepul la ajutoare sociale , la alocatii pentru copii . NU VREAU SA MUNCESC .... AM DREPTURI ! NU AM NICI O OBLIGATIE ! . Nu mi se acorda drepturile ? Arunc cu bolovani in autoritati , politie , etc , reclam la toate ONG/urile , etc , faptul ca sunt discriminat .
    Solutia ? Bonuri de masa si asistenta medicala . Atat .
    Nu ajutoare sociale ( bani ) sau alocatii pt copii ( de fapt tot bani , de care beneficiaza tot parintii )
    Ajutoarele sociale sunt oferite de stat ? FALS . SUNT DIN BANII CELOR CARE MUNCESC , DIN TAXE SI IMPOZITE .
  • +3 (3 voturi)    
    Cititi cu atentie ce zice: (Joi, 17 septembrie 2015, 19:56)

    MirelaV [utilizator]

    "... refugiatilor care ajung in Germania prin alte tari UE - si, astfel, sunt sub jurisdictia altor state, potrivit normelor de la Dublin - sa le fie refuzate ajutoarele automate acordate sub legea germana pentru azilanti. Acestia ar urma sa primeasca doar un bilet care sa le asigure transportul si provizii de natura alimentara" Deci ii vor trimite inapoi in tarile in care s-au inregistrat.. De aia nu a vrut Orban sa ii primeasca si Grecia ii inregistreaza in ritm de melc. Se vor trezi cu ei inapoi.. Atat a durat marinimia Germaniei.. Cine mai acuza acum Ungaria?