Comisarul european pentru migratie critica Ungaria la ea acasa pentru tratamentul aplicat refugiatilor si anunta un sistem european de supraveghere a granitelor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2015, 11:58 Actualitate | Internaţional

Dimitris Avramopoulos
Foto: Comisia Europeana
Comisarul european pentru migratie si afaceri interne, Dimitris Avramopoulos, a criticat Ungaria pentru modul in care gestioneaza criza imigrantilor. "Gardurile sunt solutii temporare. Ati vazut singuri ca ele nu fac decat sa escaladeze tensiunile si sa mute rutele migrantilor. Nici violenta nu este o solutie", a spus oficialul european chiar la Budapesta. El a anuntat intr-un interviu pentru ziarul german Die Welt o noua propunere a Comisiei Europene: un sistem european de supraveghere a granitelor externe ale UE.

Dimitris Avramopoulos a criticat deschis Ungaria chiar in timpul unei intalniri cu ministrii de Externe si de Interne de la Budapesta, potrivit discursului postat pe site-ul Comisiei Europene. Avramopoulos a mai spus ca UE vrea ca statele sa lucreze impreuna pentru rezolvarea crizei refugiatilor si a intarit sustinerea pentru planul propus de Jean Claude Juncker, care prevede cote obligatorii de migranti pentru toate statele membre.

"Vom colabora pentru a proteja granitele externe ale UE... Stiti ca nu suntem intotdeauna de acord cu mijloacele pe care le folositi. Cei mai multi refugiati care ajung in Europa sunt sirieni si sunt oameni care au nevoie reala de protectie. Cand fugi din calea violentei si terorii, nu exista zid pe care sa nu-l sari si nici mare pe care sa nu o treci", a spus comisarul european, la doar cateva ore dupa ce ministrul maghiar de Externe a anuntat ca Ungaria construieste un gard de 70 de km la granita cu Romania.

Pe de alta parte, comisarul Avramopoulos a anuntat intr-un interviu pentru ziarul german Die Welt, citat de Deutsche Welle, ca Bruxelles-ul are o noua propunere in criza imigrantilor: o forta multinationala pentru supravegherea granitelor externe ale Uniunii Europene.

Aceasta propunere a Comisiei Europene va trebui insa sa treaca prin complicatul proces decizional, care presupune acordul statelor membre si al institutiilor comunitare.










1900 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Am inteles (Joi, 17 septembrie 2015, 13:20)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    ...dom' avranapulos. Dar va rog sa veniti cu solutii. Aia nu, aia nu...atunci ce? Cum va prezentati in fata Europei cu discursurile astea goale? Deci spuneti asa: Ungaria sa faca: 1, 2, 3. Asa, cu "nu asa" oricine poate...
    • +2 (2 voturi)    
      ei vor asa (Joi, 17 septembrie 2015, 16:54)

      hanu [anonim] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      sa lase puhoiul sa intre in europa, apoi, pusi in fata faptului implinit, toti sa fie solidari.
      Grecii pe undeva au dreptate, probabil nu pot face fata singuri invaziei, era nevoie de vointa politica la nivel de comanda UE pt a inchide granitele (pana la urma zona Schengen in care e Grecia). Dar in loc sa o inchida, ei au facut pact cu turcii sa le dea drumul, si inunda media cu imagini lacrimogene, cu mamici si copii, cand 80% dintre invadatori sunt barbati in putere, care se mai iau si la harta cu politisti.
  • +7 (7 voturi)    
    deci Grecia e modelul de urmat? (Joi, 17 septembrie 2015, 13:22)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Reprezentantul Greciei care lasa migrantii sa intre in UE fara nici un control, tine lectii Ungariei care e singurul stat pana acuma care respecta legislatia Europeana. La fel face Serbia, Croatia sau Romania(cu ai lui 2 afghani). Ipocrizia acestor politicieni si a mediei e fara margini. Din intamplare am vazut ieri live, needitat cele petrecute la Roszke, cum niste vandali organizati dau ultimatum autoritatilor!!!, si dupa aia ataca frontiera unui stat cu bate si pietre... Unii chiar si-au aruncat copii peste grad, ranandu-i... Ce vad in mediile occidentale, copii plangand, politisti care dau cu lacrimogene... si titluri de genul "refugiatii au ripostat la atacul autoritatilor cu sticle de plastic"... Dar visul se va termina curand... si astept sa vad granicerii germani cum dau ciocolata si ursuleti la acesti "refugiati pasinci"
  • +6 (6 voturi)    
    Asta nu e grec? (Joi, 17 septembrie 2015, 13:46)

    Felix [anonim]

    Grecia nu face parte din Schengen? Pana acum si-au declinat responsabilitatea (si n-ar fi prima data).

    Ungaria este in momentul de fata singura tara care isi indeplineste obligatiile constitutionale fata de cetateni si fata de Europa (obligatiile care decurg din tratate).

    Prin contrast, Grecia are o traditie de a incalca regulile. Sau adaptam regulile dupa cum bate vantul?

    Daca "sistemul european de supraveghere a granitelor" va avea eficienta Schengen, better forget it...
  • +3 (3 voturi)    
    Grecul (Joi, 17 septembrie 2015, 15:58)

    smc [utilizator]

    Este fantastic cum se strofoaca toti politicienii sa rezolve efectul, dar nu zice nici unul ceva despre rezolvarea cauzei.

    Purcoiul de bani care va fi cheltuit pe intretinut musulmani degeaba, erodand civilizatia europeana, nu era mai bine folosit intr-o campanie militara hotarata care sa elimine Statul Islamic? Dar nu cu prizonieri si arestari ci cu "extreme prejudice".

    Si asa putau sa ramana toti refugiatii la ei acasa, unde le este locul.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnu' (Joi, 17 septembrie 2015, 17:23)

    Eins11 [utilizator]

    Comisar, in calitatea (oare?) de comisar pentru migratie, cum gestionati problema? Datatori cu parerea cu mega-salarii. Dar nu-i asa, trebuie sa ne dam importanta. Pentru ca, nu-i asa, "prooooblemaaaaa migratiei este o proooooblemaaaaaa europeana si treeeeeebuie rezolvaaaataaaaa la nivel european". Adica sa va luati voi salarii si mai mari si sa puteti sa emitetii in continuare platitudini. Dar gardurile nu rezolva problema! Da, daca problema este distrugerea societatii. http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user92183/imageroot/2015/09/MigrantsHungary.png
  • 0 (0 voturi)    
    solutia (Joi, 17 septembrie 2015, 17:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    solutia bugetarist-etatista bruxelleza este: mai multi bani publici pentru o metastructura pe care sa o atasam actualelor institutii imuabile si care, pana va fi functionala, se spera ca situatia se va linisti de la sine si nu va fi nevoie sa faca nimic pentru a primi fondurile :))