Sinuciderea demografica a Europei si solutia imigrantilor: ce spune un sef al Bancii Centrale Europene

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:32 Actualitate | Internaţional

Criza refugiatilor
Foto: Agerpres/EPA
Vitor Constancio, vicepresedintele Bancii Centrale Europene, considera ca in acest moment Europa se afla intr-o "sinucidere demografica" si este nevoie de imigranti pentru ca forta de munca sa nu continue sa scada, informeaza Reuters.  

Constancio considera ca unul dintre factorii ce opresc cresterea economica a regiunii este "societatea imbatranita" si forta de munca ce ar putea scadea in urmatoarele decenii. "Este o problema grava deoarece in ultima perioada Europa a comis un fel de sinucidere demografica" a declarat fostul politician din Portugalia.  

"Nu este suficient sa promovam nasterile pentru a schimba tendintele demografice. Trebuie folosit si ajutorul imigrantilor. Altfel, vom crea o problema de crestere a economiei si pentru viitoarele generatii."  

Vicepresedintele BCE avertizeaza ca potentialul cresterii economice a Europei este mic si din cauza pietei muncii ce se micsoreaza: "Cresterea potentiala este mica si, in conditiile actuale, ne temem ca nu exista sanse de schimbare".  

Remarcile acestuia vin in conditiile in care Europa este inundata de refugiati din zone precum Syria sau Afghanistan ce cauta locuri de munca, fiind tensiuni intre tarile Uniunii Europene pentru modalitatea de a gestiona imigrantii si controlarea fluxului.  

Populatia zonei euro a crescut in ultimul an cu 0.25%, dar 7 din cele 19 state au avut o scadere a populatiei. In schimb, populatia Statelor Unite ale Americii a crescut cu 0,75%, iar Australia a avut o crestere de 1.4%.  

Somajul in cele 19 state ale zonei euro este in continuare ridicat, dar sunt diferente mari intre state precum Grecia sau Spania si tari precum Germania. 

Numarul somerilor din Spania a crescut in anul 2014 la 1.8 milioane, in timp ce in Germania forta de munca a crescut cu 1.4 milioane, conform statisticilor oferite de Uniunea Europeana. 

"Rata somajului este de 11% in Europa, fapt ce destabilizeaza continentul. Valorile europene sunt erodate ca rezultat al fricii legate de somaj" a mai adaugat Vitor Constancio.










4288 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    da? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:47)

    dum_i [utilizator]

    Daca asa e, atunci aduceti femei imigrante.

    Cu 90% barbati musulmani furiosi care invadeaza in acest moment europa, nu se rezolva nicio problema demografica.

    Agenda e insa cu totul alta decat "forta de munca" si "saracii refugiati". Si vine din afara europei.
    • -3 (9 voturi)    
      nu, (Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      agenda vine din europa, nimeni nu te omoara daca vrei neaparat sa te sinucizi.
    • +10 (14 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Astia ori nu gandesc ori au impresia ca persoanele spalate pe creier sunt masa critica si e de-ajuns. Pai nu mai bine in loc sa aruncati cu bani pe astia dati facilitati europenilor sa faca copii. De altfel ne plangem ca resursele naturale sunt pe terminate, dar hai sa ne inmultim fara creier. Daca n-ar fi vazut ce s-a intamplat in Franta, as fi zis. Cine dadea foc masinilor si a provocat haosul din FR de acum cativa ani?
      • +10 (10 voturi)    
        dar ce e vreun target de populatie? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:30)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        Sunt tari cu 1 milion de locuitori, care traiesc foarte civilizat, tari cu 100 de milioane. Daca acum e o perioada cu un declin demografic trebuie incurajata natalitatea localnicilor.
        A promova ideea ca acceptam invaziile barbare ca sa ne rezolvam chipurile o problema nu-mi sugereaza decat domnul Vitor Constancio lucreaza impotriva intereselor Europei.
      • +4 (4 voturi)    
        sau... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 18:10)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        ...faci program de emigratie prin ambasade, prin care recrutezi muncitori calificati din toata lumea. precum canada si australia.
        nu asa, lasi sa intre toate maimutele analfabete din africa, orientul mijlociu si asia si zici ca ai rezolvat problema pietei muncii.
    • +13 (13 voturi)    
      In loc de stimularea mamicilor... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:34)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      sa dam bani pe imigranti musulmani din care max. 20% se vor integra, restul ramanand probleme sociale inca cateva generatii...In Europa parintii din randul clasei de mijloc sau a celor care castiga bine pierd si 40% din salariu pe perioada maternitatii, deci se gandesc de 2 ori inainte sa faca acest pas. In schimb cei care traiesc din alocatii fac copii pe banda rulanta... Traiesc in Germania, si iubesc aceasta tara, dar in anumite domenii exista o ipocrizie fara margini...
    • +5 (5 voturi)    
      io cred ca in agenda unora (Miercuri, 16 septembrie 2015, 14:44)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      se afla inscris distrugerea sistemelor sociale ale Europei. Nici cel mai naiv om nu-l convingi de o legatura cu ,,creterea economica". Devine tot mai clar ce hram poarta cei de la BCE.
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:08)

    cartograful [utilizator]

    rationamentul lui dom' politician e fals. Desi societatea imbatraneste, paradoxal somajul (mai ales in randul tinerilor !) nu doar ca nu scade ci creste! Vorbim de 25% chiar in Spania lui vecina de exemplu. Raspunsul trebuie cautat in automatizarea tot mai prezenta in toate domeniile: industrie, agricultura, servicii, samd. Ce faceau acum 20 de ani 10 strungari manual face o masina controlata de computer astazi! Ce faceau 50 de contabili cu pixul si calculatorul de mana face un soft de contabilitate! samd Deci problema e mai degraba inversa!
    • +3 (7 voturi)    
      raspunsul (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      trebuie cautat in legislatia muncii complet imbecila, care prevede ca nu poti concedia decit foarte greu un salariat. Foarte greu spre deloc. Si evident in lipsa calificarilor necesare in rindul tinerilor. Foarte multi nu stiu sa faca nimic si nici nu au de gind sa invete.
  • +16 (16 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:16)

    Nea Hoisan [anonim]

    Pana la 1 ianuarie 2014 rumanii si bulgarii au avut restrictii pe piata europeana a muncii. Comunism european de cea mai joasa spetza.
    • +14 (14 voturi)    
      Inca un idiot politically correct! (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:26)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Si care ne considera mai cretini decit el!
      Aveti nevoie de brate de munca? Cu somajul care bintuie in europa? Cu productia mutata in China? Cu est europenii batind la usa si voi trintindu-ne usa in nas?
      Vreti mai multi copii in Europa? Protejati REAL femeile/parintii cu cariera. Mutati munca de birou acasa, infrastructura permite. Mai ieftiniti lucrurile pt copii ca tot sint chinezarii.
      Sintem 7,5 miliarde, prea multi. Doar ca ati dat pe mina unor populatii inapoiate tehnologie, vaccinuri, ajutoare nemasurat (FAO, UNICEF, etc) si ei s-au inmultit exploziv. E adevarat, ati trimis si arme, doar s-or omori intre ei - calcule gresite... s-au radicalizat si ne bat la usa.
      Ei nu sint si nu au fost nicind o solutie, au fost intotdeauna o problema incomplet si incorect rezolvata.
      Rasa caucaziana e in jur de 800 milioane. Sintem cu adevarat o minoritate si cu toate astea sudstinem civilizatia mondiala. Cu tot felul de proiecte. Dece trebuie sa disparem?
  • +11 (15 voturi)    
    Opinie (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:19)

    cicero [anonim]

    Imigrantii pot ajuta Europa sa se sinucida demografic mai repede!
  • +10 (10 voturi)    
    de obicei... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:45)

    liviu_ [utilizator]

    refugiatii vor bani pe de-a moaca. nu vor sa munceasca.
  • +1 (1 vot)    
    e advarat ce zic astia? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 16:03)

    thord [utilizator]

    Agenda 21 - Replacement Migration
    youtu.be/9UvURb98aqU
  • +2 (2 voturi)    
    Prosteala cu Sinuciderea demografica a Europei (Miercuri, 16 septembrie 2015, 18:15)

    Iuda [anonim]

    "Sinuciderea demografica a Europei si solutia imigrantilor" ... poveşti bucifile şi capitaliste stoarcătoare de resurse a familiilor epuizate de muncă şi de program! Când să mai faci copii şi când să te mai şi cunoască dacă tu lucrezi zi lumină pe altarul patronal şi acasă ajungi beton de obosit? Pe de altă parte cum Dracu să facă copii doi bărbaţi care se căsătoresc între ei şi se caută prin anus? Scârbă imensă şi occidentalism "civilizat" sau degenerat?
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 16 septembrie 2015, 18:16)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    E si asta o logica, mai apropiata de interesele `multinationalelor` ca sa zic asa. Pai daca bastinasul nu accepta 500 sau 1000 sau x euroi, nu-I mai profitabil sa angajez pe cineva care accepta cifra propusa de mine?
    La fel pot si eu sa intreb, ca bastinas: Daca pot sa te `conving` prin `accidentarea involuntara` a masinii sau persoanei` de ce sa ma complic cu greve si alte chestii? Daca nu ma vede cineva e ok, daca da, asta e, mi-am incercat norocul, cum si tu o faci cu `bastinasii din alta tara`. Oricum totul e bazat pe `minimalizarea costurilor`, ca sa zic asa...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar Australia (Miercuri, 16 septembrie 2015, 20:44)

    mopsu [utilizator]

    cu o suprafata imensa si cu cca 36 mil. poate sa se dezvolte si sa aiba grija si de teritoriul urias, noi romanii nu o sa putem trai cu 16 mil. ?
  • 0 (0 voturi)    
    imigrantii si militantii (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:52)

    Joseph18 [utilizator]

    Eu simt ca in TIMP - nu prea lung - acesti "imigranti" se vor putea transforma in "militanti" a lui Allah Akbar, si atunci se vor putea vedea in Europa secvente precum cele din acest filmulet:

    https://www.youtube.com/watch?v=MVzr490xtEM