Rusia ar putea fi izolata pe plan international daca va continua sa-l sustina pe Assad (Casa Alba)

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2015, 7:27 Actualitate | Internaţional

Rusia s-ar putea confrunta cu izolare pe plan international, in cazul in care va continua sa acorde sprijin presedintelui sirian Bashar al-Assad, a declarat luni purtatorul de cuvant al Casei Albe, Josh Earnest, informeaza marti agentia de presa TASS citata de Agerpres.

Intrebat de jurnalisti ce se va intampla daca Rusia nu se va ralia coalitiei internationale conduse de SUA care desfasoara operatiuni contrateroriste in Irak si Siria si va continua sa-l sustina pe Assad, Earnest a declarat ca acest lucru "ii va izola pe rusi si mai mult de comunitatea internationala".

Totodata, potrivit lui Earnest, "interesele Rusiei in Siria nu sunt in totala contradictie cu interesele restului lumii".

"Rusia este interesata in succesul acestei coalitii antiteroriste, Rusia ar dori, fara indoiala, o realizare cu succes a strategiei in vederea lichidarii gruparii Statul Islamic", a spus Josh Earnest, reiterand ca 'a venit timpul ca Assad sa plece".

Insa, oficiali rusi au declarat in repetate randuri ca il vor sustine in continuare pe Assad si ca "sirienii trebuie sa-si decida ei insisi viitorul".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1314 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    Adevarul este ca... (Marţi, 15 septembrie 2015, 7:49)

    echidistantul_ [utilizator]

    Adevarul este ca la cati bani au bagat SUA si sauditii in ISIS, ar fi trist sa vina acuma rusii si sa le strice noua lor jucarie.
  • +3 (7 voturi)    
    Noaptea mintii (Marţi, 15 septembrie 2015, 7:50)

    Alex [anonim]

    Deci asssad trebuie sa plece e rau, statul islamic e bun in viziunea americanilor, sunt bolnavi nu se lasă pana nu își doboara inamicii chiar în dauna aliatilor care se confrunta cu miile de refugiati în Europa.
    • +1 (5 voturi)    
      Obama (Marţi, 15 septembrie 2015, 9:01)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      este un bezmetic.Viziunea de care vorbesti este a lui Obama , nu a americanilor. Americanii au vina ca l-au ales.
  • +8 (8 voturi)    
    nam (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:26)

    idealogul [anonim]

    Mama ce gluma buna. SUA+UE se screm de 2 ani sa izoleze Rusia de cand cu razboiul din Ucraina si nu au reusit. Acum sigur vor reusi nu am nici o indoiala.
  • +5 (7 voturi)    
    acu e foarte clar (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:44)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cine e in spatele ISIS. Nu e posibil sa spui ca Assad e ala rau cand este atat de evident ca ISIS sunt cei care distrug totul in zona aia. Eram pro america pana zilele astea dar se vede ca totul este de fapt ducerea lumii catre haos si razboi. Am vb cu sirieni acum vreo 3-4 ani, cand au inceput problemele in Siria si cei cu care am vb spuneau ca Assad e ok.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa nu (Marţi, 15 septembrie 2015, 9:08)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      invinovatim pe toti americanii pentru prostiile lui Obama. Pacat de ei ca au ales un astfel de presedinte. Sper ca Congresul sa-l mai tina in frau si sa nu poata face toate neghiobiile de care este in stare. Asta pana vine Donald Trump.
  • -3 (5 voturi)    
    Spneti-i dar ceva nou! (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:47)

    BEDE [utilizator]

    Nu este oare Rusia deja izolata pe plan international? Asta de cand cu conflictul din Ucraina. Ma rog, izolata de USA, Canda, UE, Australia &NZ... Ca nu prea stiu in ce masura este izolata de China si India. Nu-i asa ca Rusia face bine-mersi afaceri cu China?
    Hai, veniti cu ceva mai nou decat aceasta "izolare"!
    Si, apoi, Assad... Sigur ca nu este un tip civilizat, ci un dictator care nu se da in laturi de la a face massacre, numai sa ramana el la putere. Dar, si daca pleaca, cine va face oarece ordine in Siria? Nu cumva ISIS?
    Totusi, chiar nu inteleg de ce in problema Siriei Rusia tine deaparat sa se puna contra USA (altfe, ce castiga Rusia de la Assad?). Din chestia asta mi se pare ca ar castiga doar ISIS, ceea ce nu cred ca ii convine nici lui Putin. Dar, deh, orgolii rusesti cam absurd.
  • +1 (5 voturi)    
    hmmm (Marţi, 15 septembrie 2015, 9:23)

    dum_i [utilizator]

    eu cred ca sua e tot mai izolata pentru sprijinul direct acordat isis, al-qaeda si sauditilor

    rusine americii!