Cum au ucis fortele egiptene 12 persoane, inclusiv turisti mexicani: i-au atacat pe cei care oprisera sa faca un gratar cu elicoptere, un avion si cu forte de la sol

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 17:07 Actualitate | Internaţional

Fortele de securitate egiptene au ucis “accidental” 12 mexicani si egipteni si au ranit 10 persoane luni intr-un atac asupra unui convoi turistic pe care l-ar fi confundat cu un grup de militanti pe care le urmareau in desertul din vestul tarii, a declarat ministrul de externe de la Cairo.

Turistii mexicani care au supravietuit atacului spun ca au fost bombardati de elicoptere si de un avion cand s-au oprit sa faca un popas, a declarat ministrul de externe mexican, Ruis Massiue.

Aceasta a spus ca guvernul sau a confirmat deja moartea a doi cetateni mexicani, in conditiile in care surse judiciare si de securitate egiptene spun ca opt mexicani au murit in incident.

Grupul turistic de 22 de persoane si-au parcat cele patru vehicule off-road pentru un gratar langa oaza Baharyia, o destinatie turistica din acea zona de desert, cand aeronave;le armatei au inceput brusc sa-i bombardeze.

In momentul in care convoiul turistic a incercat sa fuga, alte forte de securitate, aflate la sol, au inceput sa traga si ele. 

Egiptul se confrunta cu o miscare insurgenta ce a castigat avant dupa izgonirea presedintelui Mohamed Mursi, insurgenta organizata de afiliatii egipteni ai Statului Islamic.

Aceasta miscare a ucis sute de politisti si militari si a inceput sa atace tinte occidentale.

Fortele combinate ale politiei si armatei urmareau militanti in desert cand au dat opeste convoiul turistic, pe care l-au confundat cu tinta lor initiala.

Duminica dimineata Statul Islamic a trimis un comunicat prin care a sustinut ca a respins un atac al armatei egiptene in desertul din vestul tarii.

Presedintele federatiei egiptene de turism a declarat Reuters ca “zona este una restrictionata, iar compania a facut o greseala ducand turistii in acel loc fara permis. Ei trebuiau sa obtina un permis inainte sa mearga acolo”.











10774 vizualizari
  • 0 (12 voturi)    
    Si daca obtineau permis ce? (Luni, 14 septembrie 2015, 17:13)

    AdiSto [utilizator]

    Ca militarii nu s-au dus la ei sa le ceara permisul. I-au atacat direct.
    • +12 (14 voturi)    
      Pai tocmai ca nu ar mai fi deschis focul direct (Luni, 14 septembrie 2015, 17:34)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Daca stii ca poate fi si cineva autorizat acolo, nu mai deschizi focul asa usor. Dar asa, stiind ca nu trebuie sa fie nimeni acolo e evident ca te gandesti ca cei pe care ii vezi sunt ilegal acolo.
      • +2 (2 voturi)    
        traducerea e gresita (Luni, 14 septembrie 2015, 22:10)

        Alexa Ghaly [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        A se citi: "ducand turistii in acel loc INTERZIS"
        Realitatea faptelor: Actiunea a avut loc aproape de granita cu Libia. Firma de turism a avut aprobare pentru: 10 persoane si un autobuz (se cere nr inmatriculare, model masina ) si AU AVUT UN TRASEU STABILIT (in acea aprobare). Firma de turism a luat 16 persoane in 4 vehicule off-road. Si cel mai important: s-au abatut cu 20KM de la traseu, intrand in zone INTERZISE turismului (din cauza confruntarilor cu SI.
    • +11 (13 voturi)    
      Daca obtineau permis (Luni, 14 septembrie 2015, 17:40)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      militarii ar fi stiut ca acolo sunt turisti. Patru masin off-road. Si nu ar fi deschis imediat focul. Ar fi verificat mai intai cine sunt cei din masini.
      • -1 (13 voturi)    
        Deci dupa teoria voastra (Luni, 14 septembrie 2015, 18:07)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Oricine s-ar rataci pe acolo ar fi condamnat la moarte. Pentru ca nu au cerut permis. OK. Asta nu e dovada e incompetentei, neprofesionalismului si habarnismului militarilor egipteni. Nu, nici pe departe.
        Pai cand aia au inceput sa fuga si cei de la sol au tras n-au vazut ca erau turisti neinarmati ?
        Nu m-as mira sa le luati apararea si americanilor care au omorat in Irak ziaristi pentru ca aveau aparate foto cu teleobiectiv si ei au zis ca-s aruncatoare de grenade.
        • +4 (4 voturi)    
          nu este o scuza (Luni, 14 septembrie 2015, 18:29)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

          ca au tras fara sa verifice,dar cred ca Adrian si Liviu doar i-au raspuns lui AdiSto logic, ar fi avut o sansa daca cereau permis.
          • +4 (8 voturi)    
            Corect (Luni, 14 septembrie 2015, 18:37)

            Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui minos

            Arabii nu cunosc `nuante` in logica lor. Insasi Algebra a fost facuta de arabi. Al-Jabra. x=1 DA sau NU. Nu exista cale de mijloc. Verificati daca nu ma credeti.
          • +4 (4 voturi)    
            Evident (Luni, 14 septembrie 2015, 19:32)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui minos

            Daca esti prost si te duci in zone de razboi fara sa spui la nimeni n-ai decat sa o patesti. Si chiar daca spui, tot trebuie sa fii pregatit si pentru ce e mai rau. Mergand intr-o zona de razboi, iti asumi si o raspundere.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu era zona de razboi (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:30)

              AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Era zona de antrenamente. Si oricum, au spus la stiri ca agentia de turism a anuntat prezenta lor.
              • 0 (0 voturi)    
                Bine, recunosc (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:28)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

                Am exagerat putin, am vrut sa folosesc un termen generic. Sa zicem atunci zona de conflict, esti mai multumit asa? Dar oricum nu e "zona de antrenamente", nu am auzit de nici o zone de antrenamente militare in care sa se traga in plin in cine e acolo. Tu asa te antrenai cand ai facut armata (daca ai facut-o)? Trageai in plin in colegi?
        • 0 (0 voturi)    
          Daca e fraier, da (Luni, 14 septembrie 2015, 21:49)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

          Nu te ratacesti intr-o zona de conflict, ce cauti acolo? Daca stiu ca e un conflict undeva nu ma duc acolo. Simplu. Sau daca ma duc, imi asum riscul. Si cum vroiai sa faca soldatii? Sa-i aduca langa ei ca sa astepte sa-si detoneze bombele de la brau cum au facut de atatea ori? Cum era sa stie ca, chiar daca nu au tras, nu aveau bombe? Si da, le iau si apararea americanilor, pentru ca si acei ziaristi erau tot intr-o zona de conflict si stiau la ce se pot astepta. Nu i-a obligat nimeni sa mearga acolo.
        • +1 (1 vot)    
          tocmai am venit din Egipt (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:21)

          dan [anonim] i-a raspuns lui AdiSto

          Si am fost si eu in Safari... pe linga Hurghada....
          Prietene, in desertul ala oricum mori daca te ratacesti :)). si mori lent deci impuscat e mai bine :))... umor negru....
          Pai peste tot numai zone de control, si pe drumuri nationale, peste tot... daca tu eviti aceste controale si te duci ca smecheru in desert (mai mult piatra acolo, nu nisip) si ii dai tu viteza ca smecheru pe dune normal ca te ia armata in vizor... acolo la orice intersectie stau localnicii cu mitraliera in mana... isi apara si drumurile (nu se mai fac convoaie organizate) si isi apara si satele (nu intri daca nu esti de-al lor). Deci daca esti de capul tau cam mori in egipt... de asta ca strain esti pobligat sa merg cu trenul la clasa I pazita
  • -8 (8 voturi)    
    Alti destepti ! (Luni, 14 septembrie 2015, 17:21)

    D_Poroineanu [utilizator]

    De unde ca Halal nu e suficient, Kosher da.
  • 0 (12 voturi)    
    pff (Luni, 14 septembrie 2015, 17:38)

    JW [anonim]

    Cine dreaq face gratar in Egipt in mijlocul ostilitatilor cu ISIS? Mare ti-e gradina Doamne..
    • 0 (0 voturi)    
      JW, Egiptul nu are ISIS (Luni, 14 septembrie 2015, 20:25)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui JW

      cel putin acum, cand scriem
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 15 septembrie 2015, 9:36)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui tba

        Ai ramas mult in urma mister, cu vreo 2 ani.

        Nu stiai ca fortele islamiste din Sinai si-au declarat supunerea fata de Statul Islamic, nu?

        Sau ca in Libia, afiliatii ISIL controleaza 2 orase mari, nu? Si ca de acolo se pot infiltra foarte usor prin desert in Egipt.

        Tu stii una si varza si aia, nu te poti adapta la noutatile deja devenite vechi...
  • +2 (10 voturi)    
    ha ha hah (Luni, 14 septembrie 2015, 17:54)

    stefan2008 [utilizator]

    ...intotdeauna se gasesc destepti care merg in vacanta unde nu se merge in vacanta.
    Ce au crezut mexicanii... ca "viva la revolucion!"... pai revolucion si-au luat.
  • +4 (4 voturi)    
    E bun gratarul de elicopter? (Luni, 14 septembrie 2015, 19:01)

    CititorulComentator [utilizator]

    "cei care oprisera sa faca un gratar cu elicoptere, un avion si cu forte de la sol"

    Deci erau canibali se pare :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Si eu cand am citit prima data tot asa am inteles (Luni, 14 septembrie 2015, 19:35)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Limba romana...
  • +2 (2 voturi)    
    ...nu-i paguba... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:16)

    Radu [anonim]

    ...mexicanii sunt obisnuiti deja sa se traga in ei mai rau ca-n Beirut...:)))...nu-i bai...:)))