Angela Merkel, in centrul criticilor, dupa ce si-a schimbat la 180 de grade opinia in privinta migrantilor si a revenit la linia dura

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 13:11 Actualitate | Internaţional

Mama Merkel
Foto: Facebook
Inceput de rebeliune in propriul partid si probleme logistice neanticipate: Angela Merkel se afla in centrul criticilor, luni, dupa schimbarea brusca de atitudine fata de migranti, scrie AFP.

"Basmul s-a terminat", rezuma cotidianul Der Spiegel cele doua saptamani in cursul carora Germania si cancelarul sau au vrut sa dea exemplu intregii lumi, deschizandu-si larg portile in fata refugiatilor.

Stanjenitor pentru cancelar, primul care a salutat duminica virajul la 180 de grade al Angelei Merkel a fost premierul ungar Viktor Orban, adeptul liniei duri in fata migrantilor si in conflict deschis cu Berlinul.

In termeni mai putini diplomatici, fostul consilier al lui Nicolas Sarkozy Henri Guaino, membru al partidului de dreapta francez Republicanii, a ironizat faptul ca "Germania este cea care restabileste controalele in conditiile in care in urma cu cateva saptamani doamna Merkel a afimat ca vrea sa primeasca 800.000 de refugiati".

"A facut-o fara sa-si consulte partenerii, fara sa-si consulte vecinii, fara sa-si faca griji in privinta consecintelor".

Reputata pentru ultra-pragmatismul sau si pentru capacitatea de a-si ajusta opiniile in functie de tendinte, Angela Merkel nu este la prima schimbare brusca de curs.

In 2011 dupa catastrofa de la Fukushima, a cedat in fata ecologistilor si a decis abandonarea energiei nucleare, pe care o promovase pana atunci.

Fronda in randul aliatilor

 
Dar in chestiunea refugiatilor "cancelarul nu a fost niciodata nevoit sa-si schimbe politica atat de spectaculos", constata luni cotidianul Suddeutsche Zeitung. Angela Merkel "trebuie sa admita ca a evaluat mai prost ca niciodata situatia din punct de vedere politic".

Decizia de a reintroduce controale la granite pentru a stopa afluxul de zeci de mii de migranti sositi prin Balcani, via Ungaria si Austria, a fost luata intr-un context politic intern amenintator pentru cancelar.

Aripa mai conservatoare a familiei sale politice, CSU, filiala bavareza a CDU, critica de zile intregi politica guvernului.

"Sunt necesare masuri eficiente pentru a stopa afluxul" deoarece limitele "sunt atinse", a avertizat in week-end ministrul Transporturilor, Alexander Dobrindt, membru al CSU, in conditiile in care refugiatii intra in Germania in majoritate prin Bavaria.

Disensiuni au aparut chiar si in cadrul CDU. Unul dintre responsabilii partidului, Jens Jahn, a apreciat ca politica de deschidere "incurajeaza" refugiatii sa "ia drumul Germaniei".

Cancelarul s-a confruntat in cadrul week-endului si cu criticile liderilor guvernelor regionale.

Dar ce doreste Merkel?

 
Situatia din Munchen, de la sfarsitul saptamanii, a fost ultimul semnal de alarma pentru Berlin.

Pentru al doilea week-end consecutiv, metropola s-a confruntat cu sosirea a aproape 20.000 de migranti, unii dintre ei dormind sub cerul liber.

La capatul rabdarii, opinia publica din Germania se intreaba ce vrea cu adevarat Angela Merkel in privinta refugiatilor.

La inceputul lui iulie, oferea imaginea unui cancelar rece si inflexibil cand explica unei adolescente palestiniene in lacrimi ca Germania nu poate primi toti refugiatii din lume.

La inceputul lui septembrie, se fotografia surazatoare cu sirieni, intr-un centru de primire. Pentru ca acum sa revina la o linie ferma.

"In aceste conditii, se pune cu tarie intrebare de a sti daca politica germana asupra refugiatilor a fost conceputa cu dorinta de a ajunge la un obiectiv clar", scrie cotidianul conservator Die Welt.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
73346 vizualizari
  • -34 (50 voturi)    
    Problema nu vine de la Merkel (Luni, 14 septembrie 2015, 13:18)

    Mario [anonim]

    Asa cum ati putea crede la prima vedere. Ea vien dupa consultarile intre ministrii de interne, pentru ca nu au ajuns la un acord echitabil. Nu poate Germania sa primeasca toti migrantii, cand ei de fapt este o problema a UE in ansamblu.
    • +41 (45 voturi)    
      Problema a UE? (Luni, 14 septembrie 2015, 13:31)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Da, e o problema, dar nu era a UE.
      A devenit a UE din cauza lui Merkel, al carui sustinator inca sunt.
      Acuma sa o rezolve.
      • +37 (39 voturi)    
        Cine e implicat in razboiul civil islamic? (Luni, 14 septembrie 2015, 14:54)

        Nu e vina UE [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Arabia Saudita, Iranul, Turcia, USA, UK, Franta, Rusia sunt tari cu raspundere directa, bagate acolo cu bani, arme, instructori, ideologii si jocuri politice.
        Germania e o tara implicata indirect, prin sustinerea acordata Frantei si toleranta fata de politica agresiva a Turciei islamistilor aflati la guvernare.

        Insa majoritatea tarilor din UE nici nu au colonizat pe acolo si nici nu au trimis instructori sau arme regimului sirian sau jihadistilor.

        Asa ca nu e "vina UE", trebuie sa fim atenti la a arunca cu anateme, e corect si util sa ne uitam la detalii.

        Cat despre "cotele obligatorii", ele sunt mai degraba pentru statele care au dat jos dictatorii arabo-musulmani, pentru ca aia erau intr-adevar niste criminali, dar tineau hoarda barbara sub control.
        Acum hoarda e libera si isi da cu topoarele si cu kamikaze in cap, iar o parte s-a gandit sa sara gardul in Europa, unde totul e gratis daca esti asa zis "refugiat".

        Iar cum Europa nu a reusit nici macar in 40 de ani sa integreze alte valuri de migratori de prin Magreb, nu vad cum o va face daca se inmulteste si mai tare numarul musulmanilor..
        • -11 (13 voturi)    
          Statele care au dat jos dictaturile (Luni, 14 septembrie 2015, 15:33)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Nu e vina UE

          Asa ca Romania, Slovacia, Ungaria si alte vreo citeva.
        • +8 (8 voturi)    
          ...excelent ... (Luni, 14 septembrie 2015, 15:39)

          ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Nu e vina UE

          ...comentariul...
        • 0 (6 voturi)    
          Auzi, in ce priveste armele... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:09)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Nu e vina UE

          .. las-o mai incet. Era celebru bancul cu masinile de cusut de la Cugir exportate, pe care oricum le montai tot mitraliere ieseau! Si noi suntem mici copii pe langa ce exportau altii din zona.
      • -1 (1 vot)    
        wow (Luni, 14 septembrie 2015, 22:43)

        cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Esti "inca" sustinatorul dnei Merkel ?! Slava Domnului.
    • +45 (47 voturi)    
      ilogic (Luni, 14 septembrie 2015, 13:31)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Deci Germania zice, prin gura lu' Merkel, ca poate primi 800.000 de oameni, un coleg de-al dinsei zice ca poate primi 500.000 pe an, vreme de citiva ani, dupa care se supara ca celelalte state europene nu vor sa primeasca? Pai e ca si cum le-as spune rudelor mele de la tara: "da, veniti la mine, ca am unde sa va culc" -- dupa care m-as supara ca vecinul n-a vrut sa cazeze si el vreo 2-3 din ei.
      • +31 (31 voturi)    
        Ce facem, primim 200 de milioane in UE?! (Luni, 14 septembrie 2015, 15:05)

        Europa nu e azilul planetei [anonim] i-a raspuns lui Conservator

        In Africa de nord si Orientul Mijlociu, zone aflate in plin razboi civil musulman (intre suniti si siiti, intre "stat islamic" si al Qaeda, intre "moderati" si "fratii musulmani", etc.) sunt vreo 400 de milioane de locuitori.

        Daca doar 1 din 10 se gandeste sa ia barca spre Europa, ne trezim ca in cativa ani avem intrati pe teritoriul UE vreo 40 de milioane de musulmani.
        Care vor dori sa isi aduca apoi si familiile si rudele.

        In Franta, numarul imigrantilor cu astfel de origini a crescut de 5 ori in 30 de ani.
        In Germania s-a ajuns in 40 de ani de la 700.000 de gastarbeiteri turci la peste 4 milioane azi, adica de aproape 6 ori mai mult !

        Distrugem cultura si civilizatia europeana, ne batem joc de noi insine daca acceptam un asemenea val migrator.

        Fiecare tara care a intrat in spatiul Schengen a sustinut ca are frontiere "sigure" si pazite. Acum vedem cu totii ca Grecia sau Italia au niste frontiere doar pe hartie, nu le baga in seama nici macar niste analfabeti cu o barca.
        Vedem cum Ungaria aflata in Schengen abia recent s-a gandit sa isi protejeze in mod eficient si real frontiera cu Serbia, cu politie, armata si garduri.

        Europa, inainte de a distruge frontierele interioare, are nevoie sa le securizeze la maximum pe cele externe.
        Altfel, apare tentatia statelor nationale de a reintroduce controale la frontiera in fata migratorilor si astfel se produc disfunctionalitati si apare neincredere intre cetateni si UE.
    • +36 (38 voturi)    
      Gresit (Luni, 14 septembrie 2015, 13:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Problema nu se termina decit in momentul in care se decide inchiderea granitelor. Atit timp cit Europa anunta ca primeste refugiati de-a valma, vor veni din ce in ce mai multi. Si sunt suficienti prin zonele de conglict incit sa linisteasca toti iubitorii de refugiati.
    • +32 (32 voturi)    
      atunci de ce i-a chemat? (Luni, 14 septembrie 2015, 14:05)

      micu [anonim] i-a raspuns lui Mario

      de ce au zis ca asteapta 800 000 anul asta si apoi cate 500 000 in fiecare an?
      Au venit deja 400 000 anul asta in toata Europa, si ei repede sa forteze pe toata lumea cu acceptarea cotelor, desi la ei nu au ajuns nici 200 000. Pai e frumos asa?
      • +17 (17 voturi)    
        triere refugiati (Luni, 14 septembrie 2015, 16:04)

        was [anonim] i-a raspuns lui micu

        Nu este frumos asa, dar este benefic pentru Germania. Poate din cei 400.000 de refugiati doar 1 din 5, adica vreo 80.000 sunt buni pentru Germania (educati, cu vointa de a lucra), iar restul sunt reboot-uri, care trebuie repartizati in alte tari (de exemplu in cele din Europa de Est)
    • +9 (9 voturi)    
      Daca tu inviti 100 de oameni... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      e problema ta sa-i primesti sau a intregului cartier? Poate ca altii n-au chef sa-si faca selfie cu invitatii tai, nu cauta nici mana de lucru ieftina, nici afaceri in lumea araba.
  • +41 (51 voturi)    
    am spus de mai multe ori.. (Luni, 14 septembrie 2015, 13:21)

    lili [anonim]

    Ca Germania va regreta amarnic aceasta eroare istoria..
    Acum nemtii dau inapoi(jenant pentru un lider politic de talia ei!) desi au spus ca vor primi 800 000 refugiati(!!) numai ca fereasca Dumnezeu de vreun incident(in Bulgaria au inceput incidentele!) sau de vreun atentat care sa tulbure linistea oraselor nemtesti!
    Isi va da demisia dne Merkel, ca urmare a acestei erori politice uriase?!
    A-propos, ce va face armata, va trage in ambarcatiuni?!
    • +29 (31 voturi)    
      Armata (Luni, 14 septembrie 2015, 13:52)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Armata ar trebui sa remorce ambarcatiunile si sa le trimita inapoi de unde au venit. In caz ca ambarcatiunea nu este sigura atunci trebuie imbarcati in alta mai sigura si trimisi inapoi in turcia de unde au venit.
      • +6 (6 voturi)    
        N-ar fi mai simplu... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:15)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        .. sa discute direct cu turcii? Baietii aia fac bani frumosi din afacerea cu barcutele de cauciuc, in care oficialitatile sunt varate pana-n gat (dupa cum spunea cuconita consul francez din Bodrun, care le vindea chiar pe plaja). Dam ceva pesches la Inalta Poarta si sa vedeti cum opreste Erdogan Magnificul tot traficul clandestin!
    • +5 (11 voturi)    
      Limita (Luni, 14 septembrie 2015, 14:06)

      Hera [anonim] i-a raspuns lui lili

      Germania are deja primiti peste 400.000 de refugiatianul asta. Nu dicutam de ultimii veniti in 2-3 saptamani ci de cei care au venit si nu s-au facut campanii de presa si flori. De acum o luna s-au reevaluat cifrele estimate pe 2015 si de la 600.000 s-a ajuns la concluzia ca vor fi in jur de 800.000, s-au alocat sume etc. Daca se reduce numarul de refugiati primiti nu inseamana ca Germania s-a oprit la 100.000 ci ca isi atinge limitele de 800.000. Toti oamnii astia trebuie cazati, hraniti, asistati medical, copii merg la scoala, adultii la cursuri de limba etc. Propabil ca in stilul asta se va ajunge undeva la un milion, limita de suportabilitate a tarii este in jur de 500.000 pe an. Deja s-au alocat fonduri suplimentare din rezerve de stat, s-au angajat oameni, se redirectioaneaza cladiri etc. Vara a fost ok ca ii cazau in corturi temporar. Dar vine frigul. Nu poti tine copiii in cort.
      • +20 (20 voturi)    
        Valul migrator provoaca haos in UE (Luni, 14 septembrie 2015, 14:44)

        Europa e la limita [anonim] i-a raspuns lui Hera

        Asa dupa cum Germania a ajuns "la capatul rabdarii" si al capacitatilor de primire, asa si Europa e din ce in ce mai aproape de limita "de rupere" in privinta acceptarii imigratiei ilegale din afara UE.

        Cetatenii UE sunt liberi sa se stabileasca si sa lucreze in Europa, ei sunt autohtoni si au drepturi stabilite prin tratatele interne ale UE.

        Nu pot avea fix aceleasi drepturi si cei care nu sunt cetateni UE, altfel cetatenia UE nu mai reprezinta nimic, nici un avantaj.

        Si in nici un caz nu e acceptabil sa se acorde mai multe drepturi unui imigrant ilegal decat unui cetatean UE.

        Invazia migratoare musulmana a creat zone de foarte mare tensiune sociala in Europa occidentala si a favorizat producerea de atentate teroriste islamiste.

        Un alt efect dezastruos pentru Europa este incurajarea votului pentru partidele extremiste, pentru ca o majoritate de cetateni UE se simt discriminati si ignorati de catre elita politicianista din UE.

        Cred ca Merkel a avut in fata niste sondaje si a inteles ca merge spre fundatura in care se afla acum Franta, tara in curs de islamizare, unde imami musulmani fac conferinte publice in care dezbat despre cum trebuie batute femeile "corect", dupa coran.

        Se dovedeste ca este practic imposibil de suportat o imigratie haotica masiva, se ajunge rapid la saturatie.

        Oricum, cred ca Germania si-a creat deja probleme pe multi ani cu primirea a sute de mii de musulmani din Orientul Mijlociu, acolo unde sunt expusi de mici unor idei islamice dintre cele mai inapoiate.
      • +11 (11 voturi)    
        se arunca cu cifre la cacealma (Luni, 14 septembrie 2015, 15:43)

        manole [anonim] i-a raspuns lui Hera

        300, 400, 800 de mii, unii zic o cifra, altii alta cifra, incat sa nu se mai stie exact care e numarul. Important e ca de acum o sa vedem islamisti pe strazi, si cu asta basta.
    • +5 (5 voturi)    
      migratia ... (Luni, 14 septembrie 2015, 17:32)

      niculita59 [anonim] i-a raspuns lui lili

      E doar o chestiune de timp pana sare in aer ceva.....
  • +24 (32 voturi)    
    Lideri (Luni, 14 septembrie 2015, 13:37)

    Trojan.H [utilizator]

    Europa nu are lideri. Toata stima pentru Frau Merkel, e o doamna desteapta si cumsecade, dar nu e lider. Restul UE e la fel, niste pensionari cumsecade, dar care n-au nicio treaba cu leadership-ul.
    • +1 (1 vot)    
      Si Ptiu -in e leader? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:25)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ce zici?
    • +1 (1 vot)    
      Si de Orbán Viktor ... (Marţi, 15 septembrie 2015, 0:03)

      Tokale [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      ... ce zici? A taxat bancile primul din lume, hipermarketele, a propus ceea ce fac tarile EU acum de vreo 2-3 spatamani (ofocial, ca neoficial de mai demult) se ia la tranta cu ditamai Merkel, popularitate nescazuta de 6 ani, sa-ti mai enumar?
  • +17 (21 voturi)    
    Ce vrea Merkel? Sa ramana la putere, ce altceva? (Luni, 14 septembrie 2015, 13:44)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asta produce sistemul nostru politic, si al lor. Oameni care fac orice ca sa ramana la putere.
  • +25 (33 voturi)    
    Ei hai (Luni, 14 septembrie 2015, 13:48)

    AdiSto [utilizator]

    Sa va vad. Toti care ati laudat civilizatia Germaniei, care ati ridicat in slavi europenismul si modernitatea nemtilor, care ati facut comparatii intre bunatatea lor si xenofobia noastra, aveti cuvantul. Va rog, explicati-ne inca o data cat suntem noi de inapoiati si cat de avansati ei.
    Poftiti.
  • +25 (33 voturi)    
    Germania si Merkel (Luni, 14 septembrie 2015, 13:54)

    lucian [anonim]

    lumea sa saturat de nebuniile Germaniei. au aruncat in aer de 2 ori Europa, catastrofal, prin 2 razboaie mondiale, impreuna cu fratii austrieci si austriacul Hitler. Acum recidiveaza cu refugiatii. Fac dovada ca putin le pasa de Europa, au dat acum de greu si o intorc. Mizerabil. Vorba lui Marin Preda : Germania i-a facut mari pe rusi si i-a adus in Europa. l-au finantat
    pe Lenin si au facut posibil comunismul si terorismul in Rusia. Noroc ca acum e ceva mai multa minte in Europa, sunt multe state cu lideri verticali si patrioti care stiu sa spuna NU la mizeriile Germaniei. Si multi germani cu scaun la cap, spre cinstea lor. Ceea ce este inca extrem de periculos, este ca Austria si Germania au doi lideri care pot gresi atit de grav. Cum este posibil la acest nivel? Cum de ajung atit de departe cu greseala, fara sa poata fi corectati in timp util ?
    Cum pot sa impuna unor state europene pline de oameni saraci care emigreaza cu milioanele din motive economice, cu somaj peste 10 %, sa primeasca oameni din afara tarii lor, cu care sa cheltuie bani pe care nu-i au pentru cetatenii lor?
    iti sta mintea in loc !!! niste nebuni ametiti de bunastare si putere, niste imbuibati ajunsi la butoane, care pierd busola si arunca omenirea in haos ! de cetatenii saraci ai Romaniei ma doare si imi este mila, ei sunt fratii mei, nu hoardele care mimeaza disperarea venite de aiurea. de ei imi este mila, dar e problema lor, a tarii lor, sa si-o rezolve cu demnitate in tara lor. nu sa fuga unde e mai bine. cine lupta in locul lor, pentru tara lor ?
    • 0 (0 voturi)    
      Dle Lucian (Marţi, 15 septembrie 2015, 10:53)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      stima, un comentariu care ar trebui publicat pe prima pagina, zilnic.
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Marţi, 15 septembrie 2015, 13:20)

      Lumi [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Din doua, una; madam Merkel ori s-a scrintit la cap cad a declansat haosul ,declarand ca primeste 800.000 ori a indeplinit un ordin ocult. Sa nu uitam ca si cancelarul Austriei a rezonat cu Merkel,propunand sanctiuni ptru cine nu vrea sa primeasca si chiar adj lui Junker. Deci la inceput a fost o chestie oculta bine coordonata si orchestrata.Vazand ca pierde in plan intern merkel a intors-o si a introdus armata la granite ca si Austria. Cineva mare..de tot la nivel mondial a avut nevoie de un haos organizat pentru Europa. Cin' sa fie, cin sa fie?
  • +24 (28 voturi)    
    ingamfare irationala (Luni, 14 septembrie 2015, 14:02)

    alina [anonim]

    Merkel s-a falit ca primeste sute de mii de imigranti, cu intentia ascunsa de a pasa mai apoi imigrantii catre alte tari europene.

    Cand a vazut ca nu statele membre UE nu asculta de porunci fara a cracni, si-a dat seama ca planul a esuat.

    A fost o mandrie stupida si o greseala urata prin care si-a aratat lipsa de ratiune, a abilitatilor de planificare si a viziunii in perspectiva.
  • +20 (22 voturi)    
    . (Luni, 14 septembrie 2015, 14:03)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Cica sunt niste intamplari nu prea relatate de presa ,neshte ministri care au trecut peste capul lui Herr Merkel si s-au consultat ieri , cu deplasari in Ungaria/Polonia .
    Sincer cand am plecat sa dorm ma gandeam ca azi Merkel e pa ,se pare ca au gasit un compromis.
  • +18 (18 voturi)    
    naspha (Luni, 14 septembrie 2015, 14:44)

    KJ [anonim]

    Se pare ca tanti Angela nu mai ia premiul Nobel pentru pace.
    • +15 (15 voturi)    
      Poate (Luni, 14 septembrie 2015, 15:46)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui KJ

      Zmeura de Aur.
  • +24 (24 voturi)    
    greseala (Luni, 14 septembrie 2015, 14:53)

    a [anonim]

    Poate ca Merkel a incercat sa fie marinimoasa (fara a gandi), dar nu s-a comportat ca un partener european, ci ca un sef care nu si-a imaginat ipoteza reticentelor sau refuzurilor.

    Ce se va intampla cu refugiatii care deja au fost primiti? Cand vor fi trimisi inapoi? Eu am auzit niste refugiati declarand ca se simt ca si cum au inceput o "noua viata" si ca au lasat "vechea viata" in urma (?!!)

    Mare grija politicienilor la ce iluzii creeaza ca mai rau pun paie pe foc. "Refugiatii" au venit cu niste idei si iluzii care mai de care!
    • +11 (11 voturi)    
      . (Luni, 14 septembrie 2015, 15:59)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui a

      Cel mai mult ma streseaza atitudinea lor ,identica in declaratii : UE "trebuie" sa faca/dea/aibe grija , "e de datoria UE" sa faca ,toata lumea "trebuie" .Ei nu trebuie sa faca nimic de acum incolo.
  • +10 (10 voturi)    
    Ghicitoare... (Luni, 14 septembrie 2015, 15:27)

    sandokan [anonim]

    Daca tarile din Schengen isi inchid granitele, refugiatii se vor duce in:
    - Bulgaria,
    - Romania,
    - Moldova sau
    - Ukraina?
    • +7 (7 voturi)    
      Raspuns (Luni, 14 septembrie 2015, 16:17)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      in Germania. Daca vine un puhoi de cateva mii de oameni, um au venit, rup gardurile si o iau pe jos spre Germania, ce le faci? Pui armata sa traga in ei sau ...?
      • +6 (6 voturi)    
        raspuns la raspuns (Luni, 14 septembrie 2015, 18:57)

        aaa [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Ii arestezi. Aia le faci.

        Adica ce vrei sa zici, ca daca io strang maine 1000 de tzigani nu are nimeni ce sa le faca fara tancuri ? Haha. Fals.
    • +7 (7 voturi)    
      E vorba de tarile UE. Dar ghicitoarea e valabila. (Luni, 14 septembrie 2015, 16:33)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      Unde? De ce Orban, azi, ii imbarca'n autobuze si trenuri si tusti la granita cu Austria?
      Ca de maine ii aresteaza si fiind infractori ii expluzeaza la origine: Siria Iraq, Afganistan.
      De ce Austria trimite armata la granita cu Germania?
      Dar aia care sunt deja in Germania, Italia, Serbia, Austria, Grecia, Macedonia, etc.?!!
      Unde si cum ii trimiti?
      Ca in vechime, cu jandarmul, din post in post?
      Bine ca ne-a ferit domnul si avem SRI si graniceri ca lumea.
      Ca, cu sefii politici, ne lua Aghiuta!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu prea cred.. (Luni, 14 septembrie 2015, 20:25)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      .. ca sa mearga unde vor ei, ruta alternativa e prin Albania, Bosnia Hertegovine, Croatia, Slovenia, etc. Ceva imi spune ca intalnirea lor cu musulmanii din zona va fi dura, iar Alpii Dinarici sunt si mai duri. In Romania e greu sa ajunga (Dunarea saraca!) si la doar 100 de lei cat e alocatia per refugiat nu cred ca se baga (arabii sunt buni comercianti).
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns la ghicitoare (Marţi, 15 septembrie 2015, 13:21)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui sandokan

      poate se duc in Rusia
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Luni, 14 septembrie 2015, 15:29)

    Qu [utilizator]

    Dovesteste inca odata ca ii flutura dupa cum bate vantul.
  • +12 (12 voturi)    
    un articol excelent in Cotidianul.... (Luni, 14 septembrie 2015, 16:22)

    lili [anonim]

    "Germania a ajuns să stoarcă solidaritate de la unele state membre prin şantaj. Singură a deschis cutia Pandorei, incitând fluxurile de imigranţi să ajungă în Europa, promiţând că va avea capacitatea să absoarbă 800.000 de refugiaţi/imigranţi pe an pe teritoriul ei. A cerut chiar Parlamentului European să le acorde cât mai repede “vize umanitare”.
    În comparaţie cu tratamentul umilitor aplicat unor statele din centru şi estul Europei care au devenit membre UE (muncitorii din aceste state au fost ţinuţi şapte ani în afara pieţei muncii din Germania şi UE, au fost discriminaţi, au fost hăituiţi şi expulzaţi), Germania era dispusă să aibă propriii ei imigranţi de lux veniţi din Orientul Mijlociu. Unul din europarlamentarii germani prieteni ai Angelei Merkel (Elmar Brok) venise la un moment dat cu ideea ca ţiganii din România, Ungaria, şi Bulgaria să fie amprentaţi ca să nu mai profite de sistemul de asistenţă socială din Germania. În fapt era o măsură mascată care urmărea respingerea şi blocarea accesului tuturor cetăţenilor din cele trei state pe piaţa muncii germană. Acum, au lăsat sute de mii de imigranţi să le intre în preţiosul lor sistem. Mai mult, au fost de acord să le acorde imediat drept de muncă pe toată durata cât li se procesează cererile de azil. În asemenea condiţii, cum poţi fi solidar cu Germania? Germania a impus ani de zile în Europa dictatul austerităţii, slăbind UE. Acum aruncă peste bord şi libertatea de mişcare în Europa. Stăm bine.
    Penibilă schimbarea de poziţie a dnei Merkel.
    Începuse prin a poza în Maica Tereza a tuturor refugiaţilor. Într-un gest de superbie umanitară, promitea că ţara sa poate absorbi anual opt sute de mii de refugiaţi. Se dădea singură de exemplu celorlalte state membre UE. Era dată ca exemplu de generozitate de media europene.
    A fost aplaudată de imigranţi şi răsfăţată cu denumirea de “mama noastră”
    Acum este aplaudată de neo-naziştii germani."

    http://www.cotidianul.ro/germania-santajeaza-estul-ori-acceptati-cote-obligat
  • +5 (5 voturi)    
    Crestini (Luni, 14 septembrie 2015, 18:00)

    florin [anonim]

    ... Nu pot fi lasati sa moara de foame oamenii aia, asta e clar.
    Dar nici sa incurajam orice imbecil analfabet, ca Gigi Becali, sa-si ia la el acasa 1000 de sirieni. Ce sa faca bietii copii acolo ? Alti needucati ? Alti ghiolbani neinsruiti decat cu ochii la bijnita ?
  • +2 (4 voturi)    
    Ce te faci cu prostii ? (Luni, 14 septembrie 2015, 18:54)

    florin [anonim]

    Gigi (intelectualul) vrea sa ne aduca 1000 de sirieni in Berceni.
  • +1 (1 vot)    
    Sa facem PACE (Luni, 14 septembrie 2015, 21:25)

    Ioan Bembea [anonim]

    Pentru a opri imigratia, trebuie sa facen pace in tarile arabe unde noi europenii si mai ales americanii am creat instabilitate prin inarmarea opozantilor unor regimuri autoritare. Sa oprim interventia NATO si nimeni nu mai pleaca de acolo.
    Toate fenomenele au o cauza.
  • +3 (3 voturi)    
    Acceptarea sirienilor (Luni, 14 septembrie 2015, 23:56)

    Andrei [anonim]

    Din cate se pare nici romanilor nu le place sa inghita absolut orice idei, care au urmari grave.
    In alta oridine de idei ,noi nici nu ar trebuie sa gazduim nici 1 singur sirian, pentru ca noi nu facem parte din SHENGEN. Deci UE nici nu ar trebui sa rosteasca cuvantul de obligare la adresa statelor care nu fac parte din SH.Mai mult ei(germanii) dupa atata lauda ca o sa-i primieasca, acum se fofilesc ca nu mai stiu ce sa faca cu ei (culmea,consecinta fiind chiar actiunile lor care au fost sau nu exprimate prin vocea Angelei M.), este o situatie penibila, sa nu fie instare sa gestioneze si sa previna astfel de situatii.Totusi s-ar putea ca ei sa retina din acei refugiati,probabil acea parte care este educata si are vointa de a munci, si pe restul ii vor pasa sub diferite motive in tarile din E-u Europei.
    Sa nu mai vorbim de faptul ca acei asazisi refugiati fac parte si din gruparea ISU, teroristi cu acte in regula!! Ce D-zeu se intampla cu conducarea UE?!!Ei au uitat ca ei sunt musulmani? si ca ei nu vor sa accepte conditile impuse de state?!!Se vor creea tensiuni la nivelul societatii, cu urmari corespunzatoare..(nu dau exemple...ca se stie..)..
    Si ca o mica paranteza, cum sa accepti refufiati intr-o tara, cand acel stat are somaj de peste 10%, nu este instare sa asigure un trai decent (pensii ,salarii si alocatii pentru copiii fara adapost, care in unele caziri nu au nici parinti)pentru priprii lui cetateni?!POliticienii astia au prea multe drepturi, d.p.m.d.v., legile care li se aplica lor (sunt prea permisive si in consecinta ei devin corupti de putere)ar trebui sa fie votate de popor pentru ei ,nu ei sa isi voteze propriie "nevoi"(sa nu spun altceva)...cum se si intampla in fiacare stat......era o zicala numai buna pentru ei "Unde nu-i cap,vai de picioare".
  • 0 (0 voturi)    
    noi ne agitam degeaba (Marţi, 15 septembrie 2015, 13:29)

    catalin [anonim]

    nimeni nu gandeste . o criticam pe merkel ca a luat o decizie gresita. dar solutii oferim? ok e razboi in zona. oamenii aia trebuiesc ajutati. dar de ce e mereu europa mama ranitilor asta nu voi intelege. ce fac statele arabe? conationali si coreligionari de ai lor sunt in nevoie. de ce nu sunt preluati de state arabe vecine? au posibilitati mult mai mari decat europa. dorm pe zacaminte de petrol. noi ce facem cu ei? dupa ce platim la greu o clasa de politicieni retarzi si nemancati mai platim acum si pentru refugiati care dupa cateva luni de stat in ro incep sa ne faca prosti si sa se p pe noi. daca nu le cunoasteti mentalitatea eu le-o cunosc. am lucrat cu ei. sunt infecti si la fel de hoti ca si o anumita etnie de la noi. statele arabe trebuiesc fortate intr-un fel sa ii preia.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar ce Doamne e acolo? (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:04)

    cherie [anonim]

    Razboi, razboi ! Acolo multa lume ajuta cu armanent.... Dar ce intentie au "beligerantii" ? Intentioneaza careva sa dea o bomba atomica acolo asa ca inainte trebuie salvati macar cativa arabi?
    Se gandeste cineva la sfarsitul lumii si vrea sa salveze in arca europeana si crestina cativa arabi asa cum Noe a luat in arca lui din fiecare soi niste exemplare de samanta ??? :)
    Nu ar fi mai simplu sa se inchida conflictul?