Slovacia intentioneaza sa blocheze prin veto impunerea cotelor obligatorii de refugiati la Consiliul JAI 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2015, 22:17 Actualitate | Internaţional

Guvernul slovac intentioneaza sa isi exercite dreptul de veto la Consiliul Justitie si Afaceri Interne care are loc luni, pentru a bloca astfel impunerea cotelor obligatorii de refugiati pentru statele membre ale Uniunii Europene. Anuntul a fost facut de ministrul slovac de interne, Robert Kalinak, care i-a acuzat pe sustinatorii ideii cotelor obligatorii ca sunt inclinati mai degraba sa sanctioneze statele care se opun acestei propuneri decat sa discute cu ele, informeaza Agerpres, citand agentia TASR.

Slovacia nu va fi singura care se va opune la Consiliul JAI cotelor obligatorii de refugiati, propunerea impunerii acestora fiind respinsa si de celelalte trei state ale grupului de la Visegrad - Ungaria, Republica Ceha si Polonia, a adaugat oficialul slovac.

"Am un mandat, nu doar din partea guvernului, dar si a parlamentului, de a folosi dreptul de veto impotriva oricarei propuneri ce ar institui cote, intrucat acestea nu sunt doar lipsite de sens, ci sunt indreptate si impotriva imigrantilor si nu reprezinta o modalitate de rezolvare a crizei", a declarat Robert Kalinak. 

"Mi se pare ca nu sunt interesati sa discute, ci mai degraba sa sanctioneze acele tari care s-au exprimat impotriva opiniei lor, ceea ce este absurd", a mai spus oficialul slovac. In opinia sa, Uniunea Europeana trebuie sa admita faptul ca valul de imigranti ce se indreapta inspre Europa prin Balcani este ilegal si sa depuna mai multe eforturi pentru protejarea frontierelor sale externe, iar pentru problema refugiatilor sa se gaseasca solutii in cooperare cu statele invecinate cu Siria, cum ar fi Turcia, Iordania si Iran. 

Oficialul slovac mai spune ca acesti imigranti nu pot fi considerati refugiati, intrucat singurul lor obiectiv este, in opinia sa, sa ajunga in tarile cele mai bogate ale Europei si nu cer azil niciunei alte tari pe care o traverseaza, drept urmare sunt mai degraba imigranti economici: "Am mari indoieli ca aici vorbim despre refugiati in adevaratul sens. Din acest motiv ma indoiesc ca de preocupari umanitare si ajutor poate fi vorba in cazul acestui - dupa parerea mea - greu de inteles flux de imigranti ce nu au absolut nimic in comun cu refugiatii care fug de razboi."













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4058 vizualizari
  • -10 (22 voturi)    
    Slovakia... (Duminică, 13 septembrie 2015, 22:27)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca si oricare alt stat membru for that matter, nu are drept de veto in probleme de azil&migratie.

    decizia cu majoritate calificata pe subiectele ante-mentionate s-a introdus prin votul unanim al statelor UE.

    acela a fost momentul cand Slovakia isi putea exercita veto-ul dar nu a facut-o.

    too bad.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai Studiaza (Luni, 14 septembrie 2015, 0:03)

      DP [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Politica de imigrare este fface parte din categoria competentelor partajate intre UE si statele membre.
      Iar statele membre au competenta fixarii anuale a cotelor de imigranti.

      "Legal migration: the EU has the competence to lay down the conditions of entry and residence for third-country nationals entering and residing legally in one Member State for purposes of family reunification. Member States still retain the right to determine admission rates for people coming from third countries to seek work." Vezi: http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/en/displayFtu.html?ftuId=FTU_5.12.3.html
    • +2 (2 voturi)    
      demisia (Luni, 14 septembrie 2015, 0:49)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      e jale la JAI. isi vor prezenta toti demisia.
  • +22 (24 voturi)    
    da (Duminică, 13 septembrie 2015, 22:49)

    nikita11 [utilizator]

    si eu sunt de acord cu omul asta. nu inteleg cum daca te refugiezi de frica dintr-o zona alegi sa fugi peste mari si tari, sa faci scandal ca un tigan peste tot pe unde mergi. e foarte ciudat ce se intampla. as fi de acord sa ajut pe oricine care are mari probleme, mai ales unde sunt copii implicati, dar mari probleme chiar insemnand mari probleme. am mari retineri cu valul asta. cu toate acestea sunt de acord ca uniunea europeana trebuie sa fie unita in a rezolva problema asta. daca o tare ca germania sau franta sucomba din cauza lor nici celelalalte tari nu vor fi mai ok. cel mult se inchid intre granitele lor. la faza asta, intamplarea cu schengen chiar e hilara arabii chiar nu pot veni la noi in tara decat cu vize, asa ca singurul mod in care ue poate sa ne sileasca cu ceva sunt sanctiuni si alte cele. si chiar nu mi-e rusine sa nu primim puhoi in tara cata vreme nu se comporta ca niste refugiati. l-am auzit pe unul declarand ca vor sa-si faca studiile prin germania. ceva clar nu e ok.
    • +10 (10 voturi)    
      o poveste (Duminică, 13 septembrie 2015, 23:52)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Printre refugiatii invaziei comuniste din cehoslovacia, in satul unei matusi s-a mutat o familie de slovaci, chiar la curtea urmatoare. eu cand i-am cunoscut erau demult trecute vremurile alea(cam 1985, deci erau de peste zece ani in tara). oamenii aia nu au venit cu palma in fund, si nu au cerut mai nimic. si-au platit casa la tara si urmatoarele zeci de ani si-au lucrat gradina. nu au avut nici o pretentie, probabil daca aveau deveneau suspecti, dar bunul simt(si nu frica) in primul rand i-a facut sa se comporte ca niste oameni normali si nu sa faca mare caz din faptul ca plecasera cam in pripa din tara lor. si ca ei multi altii de toate nationalitatile, chiar si arabi. dar au contribuit cu ceva, si mai ales si-au castigat existenta de cum au pus piciorul in tara. Acum vad sute de mii de 'refugiati' arabi care repet, au trecut un ocean mai mic si doresc in mijlocul europei dar nu am vazut unul sa puna mana pe ceva util prin tarile prin care au trecut. o masa asa mare de oameni, sa fi zis in ungaria: uite, va umplem garile si va dam batai de cap, dar hai sa va curatam parcurile astea sau hai sa va ajutam sa faceti gardul ala daca asta va arde. sau ceva, pt mancarea si efortul autoritatilor locale. cum naiba esti refugiat asa? de ce ar trebui cineva sa te primeasca in virtutea nustiu caror valori umane daca tu de fapt doar zbieri ca un trantor si nu faci absolut, dar absolut nimic decat probleme in societatile invadate. poate ma insel si au contribuit cu ceva, mi-ar place sa fie asa dar deocamdata tot pendulez intre mila si sila, alte sentimente nu imi trezesc oamenii astia.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu te inseli deloc (Luni, 14 septembrie 2015, 10:00)

        A.B. [anonim] i-a raspuns lui nikita11

        Un video cu musulmani deceptionati si intristati de conditiile pe care le-au gasit in Suedia. Zice unul, cu un aer extrem de dezamagit, ca el se astepta la cu totul altceva de la o tara despre care se zice ca e cea mai democratica din lume.

        Clipul are titlul: "Muslim Migrants enraged - The reason will make your blood boil".

        https://youtu.be/kGWi8Qyy1CM

        (Click pe CC pentru subtitrare in engleza)
  • +20 (20 voturi)    
    Felicitari guvernului slovac (Duminică, 13 septembrie 2015, 22:53)

    tavyy [anonim]

    In sfarsit o tara din UE care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume. Exact cum multi altii vorbeau pe forumuri aici nu avem de-a face 100% cu refugiati. Unii dintre acestia chiar sunt refugiatii insa marea majoritate au venit (si continua sa vina) sa faca un ban gramada.

    Sunt curios daca dupa analizarea cererilor de azil UE va spune cati dintre "refugiati" sunt turci. Cred ca am fi surprinsi.
  • +6 (6 voturi)    
    curajoasa pozitia Slovaciei... (Luni, 14 septembrie 2015, 8:16)

    lili [anonim]

    Si argumentul ca "nu vor sa discute, ci doar sa sanctioneze"....
    Sa vii cu VETO fata de pozitia marii Germanii e ceva, nu?!
    Dl Oprea va invoca "interesul national" in decizia de a nu accepta cotele de refugiati, suna altfel ...i-o convinge, oare, analfabetul general al armatei romane?!
    • +2 (2 voturi)    
      asa sint ei, nu inghit (Luni, 14 septembrie 2015, 11:14)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui lili

      toate magarile impuse de altii . Au fost sub ocupatie secole de-a rindul

      Au avut si au o pozitie foarte ferma si dura pe alocuri cu minoritatea maghiara din Slovacia si i-au pus la punct fara drept de apel. Au ce invata politicienii nostrii de la ei.

      Bravo lor .
  • +1 (1 vot)    
    OH . (Luni, 14 septembrie 2015, 9:27)

    letsoc [anonim]

    Asta s-a vrut . Inasprirea controalelor la granite . Poate ca in viitor vom avea , ca tara , ceva neplaceri . Cu stima , NC .