Germania avertizeaza ca refugiatii nu pot alege in ce tara UE sa se stabileasca

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2015, 16:11 Actualitate | Internaţional

Migranti ajunsi in gara din Munchen
Foto: Captura YouTube
In timp ce mii de migranti traverseaza continentul european indreptandu-se catre vest, ministrul german de Interne Thomas de Maiziere avertizeaza ca refugiatii care vin in numar mare in Europa nu ar trebui sa poate alege unde sa se stabileasca, informeaza Reuters.

Germania, cea mai mare si mai performanta economie europeana, este un magnet pentru multe persoane care fug de razboiul si saracia din Siria si din diferite parti ale Orientului Mijlociu si Africii. Potrivit politiei germane, peste 12.000 de migranti au ajuns sambata in Munchen iar alti 1.400 duminica dimineata.

Intr-un interviu acordat publicatiei germane Der Tagesspiegel, de Maiziere a afirmat ca refugiatii care primesc protectie in Europa ar trebui sa accepte ca vor fi distribuiti in intregul bloc comunitar.

"Nu le putem permite refugiatilor ca aleaga liberi unde vor sa stea - nu se face asta nicaieri in lume", sustine ministrul german.

"De asemenea, nu poate fi de datoria noastra sa platim ajutoarele stabilite prin legislatia germana refugiatilor care au fost alocati unei tari UE si care au venit totusi ulterior in Germania", a adaugat de Maiziere.

Tensiunile sunt in cresetere in Germania, statele reclamand povara din ce in ce mai grea de a face face fata celei mai intense crize a refugiatilor cu care s-a confruntat Europa in ultimele decenii.

Comisarul european Guenter Oettinger a declarat pentru Welt am Sonntag ca Germania ar trebui sa reduca ajutoarele financiare pentru azilanti pentru a reduce astfel si numarul solicitarilor.

"Platile din Germania pentru solicitantii de azil trebuie sa fie ajustate astfel incat sa se apropie intr-o oarecare masura de platile din celelalte tari din UE", considera Oettinger.

"Avem nevoie de o anumita armonizare intre ajutoarele financiare pentru azilanti in Europa pentru ca, daca exista diferente in cadrul UE, ar putea oferi un imbold gresit", a mai afirmat comisarul german.










10023 vizualizari
  • +15 (35 voturi)    
    NU bineinteles (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:17)

    MoemBius [utilizator]

    Germania si Franta stabilesc asta nu i asa?
    Buricul Evropei

    Halal
    Bataia de joc continua
    nu le-a ajuns cit si au batut joc de noi
    urmeaza refugiatii acum
    • +4 (24 voturi)    
      ... (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:45)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Nu imi place sa o spun dar UE chiar incepe sa semene cu fosta URSS.
  • +18 (30 voturi)    
    asa e (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:21)

    dum_i [utilizator]

    salariul din romania ar trebui sa fie egal cu cel din germania, ca sa nu fie tentatii...
    • -3 (11 voturi)    
      produceti (Duminică, 13 septembrie 2015, 19:56)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      produceti in romania in asa fel incat salariul sa fie ca in Germania
    • 0 (0 voturi)    
      si cheltuielile la fel ca cele din Germania (Luni, 14 septembrie 2015, 2:07)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      .. si cheltuielile la fel ca cele din Germania, nu numai salariul ca in Germania si cheltuielile ca si in RO.
  • +27 (29 voturi)    
    Care este mecanismul de selectie si repartizare? (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:22)

    cinevatus [utilizator]

    Ar fi interesant de stiut pentru ca nu poate fi aleatoriu. Nu toti sunt la fel. Sunt diferente de religie, educatie etc.
    • +21 (23 voturi)    
      Mecanismul e urmatorul: (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:50)

      gogel [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

      aia cu studii la ei, "ailalti" la altii ...
    • +20 (24 voturi)    
      nicio grija, nu este aleatorie reapartizarea! (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:39)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Germania, in calitate de tara-gazada pentru grosul refugiatilort, va face trierea, va decide pe care ii pastreaza si pe care ii repartizeaza altor state, precum Romania si Bulgaria!
      Stii sa faci ceva util? Vrei sa muncesti? Daca da, ramai aici8, daca nu, te trimitem in Romania ...
    • +12 (12 voturi)    
      Trebuia spus asta de la inceput (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      si nu ar mai fi venit asa multimi de oameni. Mai ales din Libia! Ce, acolo e razboi? Islamul si democratia nu fac casa buna nea Obama. Nici mujicia si democratia, ca n-au istorie in acest sens.
    • +1 (1 vot)    
      zau? (Luni, 14 septembrie 2015, 1:28)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

      [dupa unle cifre ONU, 65% sunt educati]
      1. vor face pe gunoierii/siderugistii/mecanicii de care are nevoie Germania?
      2. ce munca vor face avocatii/profii si alte profesii umaniste ce graviteaza in jurul limbii arabe?
      3. vor trai indefinit pe ajutor social [nu conteaz marimea acestuia]?
      4. vor locui "grupati" chiar daca religios de urasc intre ei?
  • +40 (42 voturi)    
    ach so... (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:32)

    KJ [anonim]

    telenovela germana continua...sezonul 2, episodul 1: trezirea la realitate.
  • +1 (23 voturi)    
    Birocratie (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cu tot respectul fata de eficienta sistemului nemtesc, dar de data asta chiar si sistemul german e complet depasit de situatie. Gandirea functionareasca, in sensul pacatos al cuvantului, birocratia imbecila, e complet incapabila sa vada situatia de ansamblu. Nici nu mai vorbim de solutii. Gandirea birocratica depaseste cu mult breasla functionarilor, si s-a inoculat demult in gandirea de masa, in gandirea oamenilor iubitori de mediocratie.

    Refugiatii odata ajutati, ei au puterea de a se intretine pe ei insisi, daca sistemul economic permite libertatea economica si initiativa. La inceput in tabere de refugiati, integrati apoi in diverse munci ocazionale pentru diverse comunitati locale, copiii pot merge la scoala, se poate trai civilizat, din ce in ce mai civilizat, iar cei apti de munca au ocazia de a castiga din ce in ce mai mult, de a deveni tot mai independenti de sistemul taberelor de refugiati. Discutia este asemanatoare si pentru patura oamenilor saraci si pentru puscariasi intr-o oarecare masura. Intr-un sistem economic cu adevarat liber, statul ajuta, iar cei care pot produce plus-valoare vor munci natural, fara multa filozofie, pentru a deveni din ce in ce mai liberi.

    E mare pacat ca fascistii au folosit lozinca si astazi noi nu o mai putem folosi. Dar intr-adevar munca produce libertate. Sintagma "Arbeit macht frei" ar fi putut face o alta cariera daca n-ar fi fost pangarita de fascisti.
    • +8 (14 voturi)    
      Aberezi taticu' si mai si vii cu lozinca nazi (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      pe care-au "pangarit-o" chipurile, ca era grozava. Pai si comunismul era grozav, dar l-au pangarit Gulagul si khmerii rosii.
      • +5 (7 voturi)    
        Productia de libertate (Duminică, 13 septembrie 2015, 19:02)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Productia de libertate pentru individ si pentru comunitati implica si munca. Tu pari a asocia sclavia cu munca. Desfa cele doua notiuni, si observa ca se poate munci omeneste, rezonabil, numai in favoarea libertatii si a demnitatii oamenilor.

        Sa nu uitam ca alte libertati, cum ar fi libertatea de constiinta, trec prin burta. Deci munca trebuie facuta de cineva si nu e nicidecum rusinoasa.
        • -1 (1 vot)    
          Tu pari a crede ca ai de-a face cu oligofreni (Luni, 14 septembrie 2015, 16:19)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          retorica si sofisme. Dar cred ca te-ntrece cineva.
    • +14 (16 voturi)    
      Este frumos scenariul tau ! (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dar este realist ? Ai scris ca " copiii pot merge la scoala ". Eu te intreb: la care scoala ? La scoala germana din cartier sau la o scoala araba care TREBUIE sa se infiinteze pentru pastrarea multiculturarismului. Aud ca Arabia Saudita a inceput tiparirea a sute de mii de abecedare il limba araba pentru refugiati.Si mai este o problema: cine va decide cand va fi momentul in care refugiatul poate iesi din tabara ca sa muncesca pe cont propriu ?

      Cum va fi ?
      • +3 (5 voturi)    
        Idei (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:49)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Mai intai si mai intai, libertatea economica lasa de dorit si pentru cetatenii europeni. Birocratia, coruptia, prostia si reaua intentie ne afecteaza pe toti, cu sau fara refugiati in Europa.

        Apoi putem vorbi despre multe. Scoala de exemplu e de ajutor in limba tarii gazda si/sau in engleza. Limba araba e complet inutila copiilor din Europa. Si in special copiilor mici. Invatandu-i araba la scoala, practic condamni copilul la izolare sociala. Eu nu am nimic impotriva vreunei limbi. Dar scriu adevarul practic si evident, fara filozofii inutile.

        Alta problema ridicata de tine, desi sunt multe altele pe care nu le putem comenta datorita lipsei de spatiu si eventual de imaginatie. Zici despre iesirea din lagar. Pai asta e o libertate evidenta, de acordat imediat dupa identificarea refugiatului. Lagarele sunt locuri de cazare si socializare, un fel de mini-localitati dotate cu minimul de necesitati, nicidecum puscarii. Sunt prea multe aspecte de comentat. Trebuie sa ne oprim undeva.
    • +1 (3 voturi)    
      Sigur (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:16)

      SRA [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sigur, numai dupa obtinerea ststutului de refugiat politic, acum ei sunt requeranti d'azil politic!
    • +9 (9 voturi)    
      Visezi frumos! (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:54)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Oamenii aia trebuie mai intai sa invete limba (in engleza se mai descurca, in germana nu), sa-si continue studiile (cum vor multi) sau sa fie calificati, etc. Cat despre doamne, cum fiecare tinde spre duzina de copilasi, nu cred ca mai au timp si de program 9-5. N-ar fi rau daca macar ar invata sa respecte legile/regulile din tara in care ajung, ca nu par sa aiba intentia asta .... Si au un dor de munca in ei....
  • +6 (20 voturi)    
    Germania avertizeaza... (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:45)

    A.B. [anonim]

    Sigur ca da. Germania ii cheama pe asiatici si pe africani in Germania, apoi Germania hotaraste cine ramine in Germania si cine va fi deportat in alte state. Si tot Germania hotaraste citi deportati trebuie sa primeasca fiecare stat.

    Toata viata, pina acum, am trait cu impresia ca englezii, americanii si rusii s-au purtat excesiv de brutal cu germanii (Dresda etc.) in ultimele luni ale razboiului si citiva ani dupa. Ma tem ca m-am inselat si ca, dimpotriva, nu au fost suficient de razbunatori si distrugatori.

    Ce face Germania in ultima vreme mi-a readus in memorie un alt aspect: opozitia incapatinata a francezilor si englezilor (Mitterand, Margareth Thatcher), pe care nu o intelegeam, fata de reunificare Germaniei, pe care eu o priveam cu simpatie. Ma tem ca m-am inselat si in privinta asta.

    Si un alt amanunt pe care mi-l amintesc e remarca unui sirb dupa reunificarea Germaniei: asta va fi sfirsitul Yugoslaviei. ("Cind Germania e puternica, e vai de noi.") Cei care au fost atenti cind cu interventia americana (Clinton) in Yugoslavia, stiu ca Germania a achitat nota de plata a interventiei. Citeva miliarde de dolari.
    • +1 (1 vot)    
      asa... si? (Duminică, 13 septembrie 2015, 23:26)

      AlexRmF [utilizator] i-a raspuns lui A.B.

      cine ai vrea tu prietene sa avertizeze daca nu cea mai puternica tara europeana care mentine uniunea si la care vin toti cu mana intinsa?
      mai lasa tu scenariile si lamentarile astea de 2 bani si vezi-ti de treaba ta din tara asta de tradatori unde nici sirienii nu vor sa se refugieze.
      Germania are tot dreptul sa impuna regulile si sa aleaga ce refugiati primeste, iar aici e vorba de faptul ca refugiatii nu pot alege, nu ca tara alege un anume profil de refugiat
  • +5 (5 voturi)    
    Thomas de Maziere / Declaratie (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:01)

    Serban [anonim]

    Nu este deloc asa! Acesti oameni, civili sau inregimentati, pot alege orice destinatie, conform principiilor UE, insa numai in acele tari care si-i doresc ca si conationali. Serviciile au un rol important in acest exod. Aici este cheia unei rezolvari fara urmari grave.
  • +10 (16 voturi)    
    Bai Thomas, (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:23)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de ce nu pui tu mana pe telefon s-o intrebi pe Merkelica de ce a incalcat flagrant legislatia UE cand i-a lasat pe toti sa intre in Germania, cu catel, cu purcel?

    E vina Romaniei? Nu, Romania a fost izolata politic pe tema frontierelor, e vina sefei tale, asa ca pune mana pe telefon si cere clarificari.
    • +1 (1 vot)    
      Cu catel ,cu purcel? (Luni, 14 septembrie 2015, 7:29)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Nu prea am vazut purcelusi carati de refugiati astia - nici catei.
      Irakienii si Sirienii se feresc de purcei la fel de mult ca de munca.
      Deasemenea fiecare dintre acesti refugiati a reusit sa-si paraseasca tzara carand cu ei mai ales sume decente de $ sau dupa caz EURO,pentru a-si plati drumul catre 'ghermania' sau 'sedia' - inmensa lor majoritate nunumai ca habar nu au NIMIC despre aceste tzari,insa mai ales sunt fie incapabili,fie total ne interesati in a se adapta la conditiile tari gazde.
      Un studio recent a situatiei refugiatilor recenti din Australia a descoperit ca,dupa 2 ani de stabilire in Australia numai 12% din noii sositi au urmat cursurile gratuite de limba engleza, ca numai 15% dintre noi veniti lucreaza pina la 35 de ore pe saptamana si din acestai mai putin de 20% lucreaza in mod official si deci platesc taxe.
      Maniera in care acesti refugiati isi vad situatia in noua tzara este similara cu un drum cu un singur sens.Deasemenea atitudinea imensei majoritati al a cestoir personae este ca tzara gazda l-e datoreaza din ce in ce mai mult,ei ne avand ABOSILUT ninci o obligatie....
  • +4 (6 voturi)    
    normal (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:40)

    doru001 [utilizator]

    vor sa-i selecteze
  • +12 (14 voturi)    
    Refugiatii adevarati trebuie ajutati (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:47)

    Maniu [utilizator]

    dar trebuie si informati asupra respectarii imperioase a legilor. Germania nu trebuia sa incite sa vina toata lumea din Turcia in Europa, trebuia sa impuna Turciei sa opreasca trecerea frontierei, UE trebuia sa dea bani pentru refugiati, Mediterana trebuie securizata (altfel intreaga Africa ca veni aici).
  • +12 (12 voturi)    
    AHA !! (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:02)

    adrian88000 [utilizator]

    Au inceput si nemtii sa inteleaga cate ceva.
    Cam greu , cam tarziu, cam putin, dar.... e bine ca macar au inceput sa priceapa.
  • +11 (11 voturi)    
    i-a iesit porumbelul din gura (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:13)

    AliKimiku [utilizator]

    "De asemenea, nu poate fi de datoria noastra sa platim ajutoarele stabilite prin legislatia germana refugiatilor care au fost alocati unei tari UE si care au venit totusi ulterior in Germania" Intrebarea este cum va face diferenta? Cine impiedica un emigrant trimis "cu repartitie" in Romania sa se intoarca in Germania cu urmatorul val de emigranti si sa-si declare o alta identitate? Nu ar mai fi simplu ca Germania sa plateasca niste ajutoare mai mici, foarte mici? Pana la urma care e datoria ei si de unde provine?
    • +8 (8 voturi)    
      in lumina noilor stiri (Duminică, 13 septembrie 2015, 20:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Germania nu va fi in stare sa le impuna nici macar in ce land se vor stabili. Se pare ca madam Merkel s-a bagat intr-un rahat balsoi.
  • -10 (12 voturi)    
    Bine inteles (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:14)

    SRA [anonim]

    UE este identitate de mai multe state, deci se poate face redistribuirea requerantilor d'azil in vederea studierii dosarului d'azil politic. Domnul Traian BASESCU a uitat ceva f.important Constitutia este inaintea intrarii in UE a ROMANIEI !!!
    • +6 (6 voturi)    
      Constitutia (Duminică, 13 septembrie 2015, 20:10)

      EU [anonim] i-a raspuns lui SRA

      poate sa fie si de-acum o mie de ani, din moment ce este valabila acum, in prezent, trebuie respectata.
  • +6 (6 voturi)    
    dA (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:45)

    Babilou [utilizator]

    Nu inteleg pe cine avertizeaza.....
    • +2 (2 voturi)    
      pe refugiati (Duminică, 13 septembrie 2015, 23:29)

      AlexRmF [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      ca apoi sa nu aiba de ce se plange cand Germania le spune NU... e ceea ce se numeste "warning shot"
  • +8 (8 voturi)    
    germania realizeaza deja proportiile dezastrului?! (Duminică, 13 septembrie 2015, 19:37)

    lili [anonim]

    Cam tarziu, cum sa-i mai opresti pe oamenii aia incurajati tot de voi si care pleaca continuu sppre Germania?!
    Voi i-ati chemat, spalati-va pe cap cu ei!
    Voi aveti bani, aveti nevoie de ei, tineti-i si descurcati-va cu ei, nu-i trimiteti la noi, o sa regretati amarnic, voi, Germania!
    Cateva atentate ce vor da peste cap linistea oraselor nemtesti va vor fi de ajuns sa realizati EROAREA istorica facuta de dna Merkel!
    Mai vorbim!!!
  • +2 (2 voturi)    
    al 4-lea Reich (Duminică, 13 septembrie 2015, 21:57)

    Vlad [anonim]

    Asta e al 4-lea Reich ...
  • +4 (6 voturi)    
    Nu pot (Duminică, 13 septembrie 2015, 22:35)

    baibars [anonim]

    decat sa asist cu groaza alaturi de concetatenii mei la ceea ce se petrece si doar o intrebare imi fulgera mintile : CE-ATI FACUT NEBUNILOR ?
    Unde a dus lacomia si foamea voastra bolnava de putere ? Ce viitor ai croit copiilor nostri femeie fara minte ? Stapani pe mintile oamenilor le-ati anulat istoria, le-ati confiscat religia si traditiile facand din ei subiecte de experimente sociale. Va jucati pe harta Europei ca niste copii smintiti, comercianti de suflete si destine. Sper ca Romania sa aibe puterea sa nu intre in aceasta mizerie desi la ce conducatori avem am mari indoieli. Doamne, pe mana cui a incaput Europa!