Inginer saudit: Prabusirea macaralei asupra moscheii din Mecca a fost un "act al lui Allah"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2015, 13:45 Actualitate | Internaţional

Macara prabusita peste Marea Moschee din Mecca
Foto: Captura YouTube
Prabusirea macaralei la principala moschee din orasul saudit Mecca, incident soldat cu peste 100 de morti, a fost "un act al lui Allah", crede un reprezentant al grupului saudit care se ocupa de extinderea centrului de pelerinaje, relateaza Mediafax.

"Macaraua prabusita, la fel ca nenumarate altele din zona, se afla acolo de trei-patru ani si nu fusesera probleme", a declarat pentru AFP un inginer din cadrul Grupului Binladin, care se ocupa de extinderea complexului de moschei de la Mecca.

"Macaralele au fost instalate intr-un mod foarte profesionist. Nu a fost vorba de nicio problema tehnica", a adaugat inginerul, care a preferat sa pastreze anonimatul.

"Pot spune doar ca ceea ce s-a intamplat a fost peste puterile umane. A fost un act al lui Allah si, din cate stiu, nu exista nicio vina umana", a afirmat inginerul.

In momentul producerii accidentului, vantul batea foarte puternic, ploua, iar, potrivit unor martori, macaraua ar fi fost atinsa de un trasnet.

Regele Salman al Arabiei Saudite a promis, sambata, ca ancheta va determina cu exactitate cauzele prabusirii macaralei pe 11 septembrie, incident soldat cu moartea a cel putin 107 persoane si ranirea altor 300.

Marea Moschee (Masjid al-Haram) era plina in momentul producerii accidentului, in contextul in care zeci de mii de musulmani din intreaga lume se afla la Mecca inaintea pelerinajului anual programat la sfarsitul lunii septembrie. Sute de mii de musulmani sunt asteptati sa participe, la sfarsitul lunii septembrie, la pelerinajul de la Mecca.

Incidentele soldate cu morti sunt destul de frecvente la complexul de pelerinaje de la Mecca. In ianuarie 2006, 364 de pelerini au murit intr-o busculada, dupa un incident similar din 2004, soldat cu 251 de morti. In iulie 1990, 1.426 de pelerini au murit la Mecca asfixiati intr-un tunel.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9996 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    iaca si cauza (Duminică, 13 septembrie 2015, 13:51)

    Dedalus [anonim]

    Tot mana lui Allah o fi si in educatia romaneasca, de tot pica la nesfarsit si nimeni nu-I de vina...
  • +12 (14 voturi)    
    final destination (Duminică, 13 septembrie 2015, 14:46)

    torna_fratre [utilizator]

    adica...11 Septembrie...macara apartinand de grupul Binladin...morti...
    pare mai degraba un mesaj sinistru de 11 Septembrie catre familia Binladin.
    Binladin era si baiatul,din aceeasi familie, ala care a planuit WTC 2011.
  • +10 (10 voturi)    
    Solutie (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:36)

    I.Puscas [anonim]

    Pai aia care intentioneaza sa dea bani (turcii, pare-mi-se), pentru constructia "marii moschei" de la Bucuresti ar face mai bine sa ii trimita acum urgent la Mecca, pentru a se repara marea moscheie serios zdruncinata de mania lui Allah!Ar fi cu mult mai folositori acum acolo: s-ar pune bine si cu Allah si i-ar mai imbuna mania pentru ca musulmanii isi risipesc inutil banii pe unde nu trebuie!
    Poate o citi chestia asta si atasatul cultural de la ambasada Turciei la Bucuresti! Aferim!
  • +4 (6 voturi)    
    "Actul lui Allah" (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Unde ar fi fost mai potrivit mesajul lui Allah decat la Mecca?! Seamana cu un avertisment divin. Dar pentru cine?! Aici cred ca regele saudit stie cel mai bine raspunsul pentru prostimea doritoare de oarecari schimbari. Primavara araba trebuie sa ramana obligatoriu in afara Arabiei Saudite, fara indoiala asa gandeste monarhul.

    Ramane sa vedem daca si Allah gandeste la fel ca monarhul sau poate altfel. Poate are legatura cu cei zero refugiati primiti cu generozitate pe teritoriul Arabiei Saudite. Faca-se voia lui Allah vor zice multi musulmani. Suna bine si simplu pe limba lor. InshaAllah!
    • -2 (2 voturi)    
      Refugiati in Arabia Saudita ... (Luni, 14 septembrie 2015, 4:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... au fost primiti mai multi decat in toata Europa laolalta. Doar ca acolo nu e reglementata legal primirea refugiatilor (adica nu le da statul nimic, oficial), si majoritatea au fost primiti pe relatii de familie - cum la arabi familiile sunt mari si relatiile de rudenie importante, mai bine de doua milioane de sirieni s-au refugiat la rude, neapeland la bunavointa statului. In fapt insa, tot statul saudit ajunge sa plateasca macar o parte din costuri, prin efortul de a le gasi pana la urma o locuinta si o slujba.

      Asta cu tarile arabe care nu primesc refugiati a fost o plesneala jurnalistica.
  • +8 (8 voturi)    
    asta (Duminică, 13 septembrie 2015, 17:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e unul dintre inginerii musulmani pe care ii asteapta merkel sa lucreze in germania. Sa le fie de bine nemtilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Tipic pentru astia (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa-si acopere incompetenta spunand "asa a vrut Allah".

    Regele e un pic mai sceptic: "o fi fost voia lui Allah, dar tot investigam".
  • +1 (3 voturi)    
    I-a pedepsit Allah (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:32)

    A_Radu [utilizator]

    Ca nu i-au primit ca refugiati pe fratii lor din Siria ... cat despre inginerul saudit , ce explicatie inginereasca mai e si asta ? El a invatat ingineria din Coran la fara frecventa !?
  • +2 (2 voturi)    
    din pacate (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:52)

    amanda13 [utilizator]

    am lucrat de-a lungul timpului cu multi studenti sauditi, si nivelul lor educational este chiar acesta - isi petrec majoritatea orelor la scoala citind Coranul si aprofundandu-si educatia religioasa, indiferent de materia de studiu sau profesia pe care si-o aleg. Nu este de mirare ca un inginer de acolo vorbeste asa. Cultura lor se afla inca intr-o faza in care divinul si supranaturalul au cea mai mare pondere in raport cu realul.
  • -1 (3 voturi)    
    Engineer my ass (Duminică, 13 septembrie 2015, 20:28)

    Locke Lamora [utilizator]

    De cand au arabii ingineri? Si Romania avea ceva similar pe vremuri, tractoristi facuti ingineri peste noapte, la seral.