Germania nu a reusit sa convinga Europa centrala: Grupul de la Visegrad refuza cotele de migranti / La aceasta pozitie s-au mai raliat Romania si Danemarca

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2015, 14:10 Actualitate | Internaţional

Emigranti parasind gara din Budapesta
Foto: Twitter
​Tarile din grupul de la Visegrad - Ungaria, Polonia, Cehia si Slovacia - refuza cotele de migranti pe care doreste sa le impuna Comisia Europeana, a afirmat vineri, la Praga, seful diplomatiei cehe, Lubomir Zaoralek, citat de AFP.

Tarile care urmeaza sa primeasca "trebuie sa aiba controlul asupra numarului de refugiati pe care sunt pregatite sa-l accepte", a spus Zaoralek, la capatul unei discutii cu omologii sai din grupul de la Visegrad si cu seful diplomatiei germane, Frank-Walter Steinmeier.

Ministrul german al Afecerilor Externe, Frank-Walter Steinmeier, sprijinit de omologul sau luxemburghez, a carui tara asigura presedintia rotativa a UE, s-a deplasat la Praga in incercarea de a-i convinge pe cei patru omologi ai lor de necesitatea cotelor de imigranti.

Criza migratorie din prezent este "poate cea mai mare provocare din istoria UE" a pledat Steinmeier.

"Trebuie sa fim uniti asupra faptului ca o astfel de provocare nu poate fi gestionata de o singura tara. Avem nevoie de solidaritate europeana", a adaugat el, in conditiile in care Berlinul si-a luat prin surprindere partenerii dupa ce a anuntat ca este pregatit sa primeasca pana la 800.000 de refugiati in acest an.

Angela Merkel pledeaza pentru o politica "obligatorie" de repartitie a refugiatilor. Germania asteapta 40.000 de refugiati in acest week-end, dupa cum a spus Steinmeier, respectiv un sfert dintre cei 160.000 de migranti pe care Comisia Europeana doreste sa-i repartizeze saptamana viitoare in ansamblul UE. Romania ar urma sa primeasca peste 6.000.

Ideea lui Merkel a starnit insa o respingere puternica in tarile din est, intrate in UE in anii 2000 si gratie unei sustinere puternice a Germaniei. Pe langa cele patru tari din grupul de la Visegrad, Romania si-a exprimat clar refuzul.

Danemarca, traversata de refugiatii care vor sa ajunga in Suedia, este pe aceeasi lungime de unda: ea a anuntat vineri ca refuza sa participe la sistemul de repartitie centralizata a refugiatilor dorit de Bruxelles.

In cazul in care europenii nu isi vor depasi disensiunile in cadrul unei reuniuni extraordinare a ministrilor de Externe, organizata luni la Bruxelles, un summit la nivelul celor 28 de sefi de stat si de guvern va fi convocat, dupa cum a precizat presedintele Consiliului European, Donald Tusk.

Ungaria a propus integrarea in discutii a Serbiei si Macedoniei, tari depasite si ele de afluxul de migranti, prin organizarea unei conferinte comune cu UE.

Intre joi si vineri, un numar record de 7.600 de migranti au intrat in 12 ore in Macedonia.

In afara continentului european, Barack Obama si-a exprimat dorinta ca Statele Unite, acuzate pentru lipsa de reactie in fata crizei migratorii declansate de conflictul din Siria, se pregateste sa primeasca 10.000 de refugiati anul viitor.










25637 vizualizari
  • +16 (42 voturi)    
    excelent (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:13)

    jackalphonse [utilizator]

    sa si dea cote ei intre ei, astia mari si destepti.
    • -32 (34 voturi)    
      Mai pupa Romania cadouri de la Germania (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:23)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...la pastele cailor. Adica au cu bine dupa tine tu cu...dupa mine.
      • +17 (27 voturi)    
        cadouri? (Vineri, 11 septembrie 2015, 21:28)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        Ne-a umplut germania cu cadouri pana acum ... infara de piata lor pentru masini sh si credite cu dobanzi foarte mari pentru bancile lor nu stiu ce altceva reprezentam pentru ei,
      • +10 (24 voturi)    
        Schengen (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:16)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        Ce cadou ? Schengen ?
        Sper ca România sa NU intre in niciun Schengen in aceasta perioada fiindcă tara s-ar transforma într-o zona de tranzit pentru invadatori.
        Eu ca roman intru si ies din tara, fără nicio problema, DAR un invadator ar evita România știind ca sunt controale suplimentare (deci mai multa bătaie de cap).

        Sunt multi care încearcă sa demonstreze ca DA, e bine ca României sa ii se accepte intrarea (si cine pune în discuție si la îndoiala deciziile UE, ar fi un partizan al Rusiei). EU unul doresc destrămarea UE, fiindcă acei birocrați parșivi au trădat pe europeni si statele Europei (câteodată e bine sa o iei de la capăt), dar nu m-as alia cu Rusia nici dacă as ajunge sa mănânc pietre.
      • +2 (4 voturi)    
        ce gandire limitata ! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 12:39)

        jeje [anonim] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        mai pupa Germania sa isi vanda produsele in Romania prin supermarketurile sale imediat ! hai sa o luam asa.

        Cu aceasta ocazie s-a vazut ca politicienii "anticoruptie" din Romania sunt de fapt pe statul de plata al altor guverne, fara suprarare utati-va la votul in parlamentul european ...
    • +1 (3 voturi)    
      REFERENDUM (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 13:18)

      ariba [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      REFERENDUM. nu ne mai trebuie nici schengen nici UE care o sa faca ceva pe noi cand o sa avem nevoie de ceva ,precum au facut cu grecii,si stati ca nu s-a treminat cu grecii.
      REFUGIATII TELEGHIDATI VOR VENII IN ROMANIA cu pretentiile promise de nemti deja 3ron se transforma in 10ron/zi per refugiat si inca nici nu au ajuns noii refugiati. Cand vor fi aici vor vrea 625euro/lunai/refugiat doar de cheltuieli perso bani neti, si chiar daca ar fi 100euro pe luna pe persoana doar pt cheltuieli perso vor fi multumiti ,caci taxe nu platesc, chirie nu si masa vorfi alocate de stat. Care din romani ramane cu 100 euroi pe luna doar pt placeri perso? putini. Imaginati-va o familie cu 3 persoane vor avea 300 euroi pe luna doar pt placeri perso. nu mai vorbim ca isi vor chema familionul, deci din 1750 cat vrea Iohanniss se vor inmulti cu 5 sau chiar 6 in primul an dupa ce vor avea actele de refugiat. Dar miram-as sa nu vina din prima cota comandata de UE apoi inmultiti cu cat vreti, caci ei refugiatii sunt foarte prolifici. SUCCES CELOR CE MUNCIM PT viitorii Refugiati!
      Franta deja a propus 1000euro perluna pe refugiat deci o sa le ramana unui refugiat in mana exact 625euro/LUNA/ refugiat.
      Nu sunt cu Base, dar sa folosim acel articol din constitutie, daca nu hai la Referendum. Nu vrem 1750 nici 1 refugiat. Vrem O refugiati,daca nu sunteti de acord cu mine iesiti la referendum si astfel avem alt act democratic pe care nici o tara,organizatie stil UE, alt popor nu mai poate sa-l conteste. Si nici macar presedintele sau Parlamentul nu se murdaresc. REFERENDUM, Iar prin Referendum nu omoram pe nimeni, nu ii vrem deloc pe refugiati sau ii vrem in mod democratic. Sa-i pastreze cine i-a chemat si mai terminati cu istorii lacrimogene.
  • +36 (56 voturi)    
    Avem si noi o speranta (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:23)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ? Ca Johannis se va tine batos . Altminteri il paste o prabusire de popularitate vecina cu sinuciderea politica . De fapt , e nevoit sa se tina batos caci Basescu a pus atit de transant problema incit a creat deja un curent de opinie . In asta consta forta lui Basescu : el nu mai e nimic dar creaza curente de opinie pe care sunt nevoiti sa le ia in consideratie cei ce mai sunt ceva .
    • -4 (48 voturi)    
      Daca (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:02)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      pana la urma ii va canta in struna lui Merkel, calcandu-si cuvantul si acceptand mai multi decat poate duce tara din motive de securitate si siguranta nationala etc. atunci, cu doar 30%cf. noii legi a referendumului poate fi demis! Si de data asta n-o sa-l mai salveze nici Merkel, nici laptele varsat! Sa nu creada el ca-si mai bate joc de tara asta inca 4 ani sau ca va mai pupa al doilea mandat!
      • -6 (38 voturi)    
        Shlomo Bernstein - Un Neanderthal printre noi (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:21)

        D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

        Esti un pericol pentru omenire. Sper ca nu ai procreeat deja. Degeneratilor !!!
        Ce lege a referendumului la 30%, cand nu si-a tinut Ioannis cuvantul? Cand si-a batut Iohannis joc de Romania?
        Creste doza de pastile sau schimba terapeutul!
          #showComment() #showComment()
    • +22 (38 voturi)    
      Schengen (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:35)

      Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      https://euobserver.com/beyond-brussels/130202

      Cred ca vor negocia intrarea in Schengen in schimbul cotelor obligatorii. Eu sincera sa fiu nu cred ca merita pretul.
      • -13 (19 voturi)    
        Si eu (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:33)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Lili_1024

        Da, asa ar fi de prevazut.

        Sper totusi, ca pentru a sterge cu buretele deficientele catastrofale in materie de coruptie a acestei tari de la marginea civilizatiei din toate punctele de vedere - sa fie obligata Romania la minim 50.000 refugiati pentru urmatorii 10 ani.
      • +9 (11 voturi)    
        Hahaha (Vineri, 11 septembrie 2015, 18:05)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Lili_1024

        Ce are sula cu subprefectura? Un fel de negociem orezul din China pentru paradoxul mierlelor.

        Cred ca numai la auzul "Schengen" si "extindere" multi din vest fac alergie. De fapt fac si la "UE" si "extindere" cu toate ca UE nu inseamna circulatie nestingherita.
    • -29 (45 voturi)    
      basescu? :))) (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:02)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      basescu a creat un curent pe la DNA, de cat a deschis usile pe acolo :))) basescu e un nimeni barat, taiat in patru, dar urmarit penal in jdemii de dosare.
      • +28 (34 voturi)    
        bine.. (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:21)

        Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        ..vezi ca incepe Gadea in cateva ore. pregateste te cu carnetu, poate notezi chestii noi..

        pe de alta parte, sunt curios, s o fi facut vreun sondaj de opinie la noi, despre e gandeste boborul?
          #showComment() #showComment()
      • +15 (15 voturi)    
        daca baselu e vinovat... (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:28)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui mihai

        ...sa raspunda si sa intre si el la beci.
        chiar si asa, eu tot i-as ridica statuie pt. ca a permis justitiei sa functioneze. el si macovei.
    • -3 (9 voturi)    
      Creeaza bre, "sa creaza" se zice la tara (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      si n-ai decat sa ma minusezi, Johannis nu are dreptate. Trebuie primiti dar investigati.
      • +9 (15 voturi)    
        .... (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:34)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ce inseamna investigati?! Ne permitem sa le cercetam tot trecutul, sa vedem care e membru ISIS, care are hepatita, sida sau mai stiu eu. Avem noi banii astia? Adica pentru astia sa avem, dar cetatenii nostri trebuie sa-si cumpere pansamente si medicamente cand sunt internati. Suntem prea saraci pentru asa ceva.
  • +28 (34 voturi)    
    au citit bine (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:33)

    mariaeva [utilizator]

    Reprezentantii acestor tari au inteles perfect ce au semnat cind au aderat la ONU si la UE.
    Comisariatul ONU pentru refugiati cu ce se ocupa ?
    Dupa ce au trecut nepedepsiti peste citeva frontiere, acesti indivizi nu mai sunt refugiati.
  • +31 (35 voturi)    
    nu vrem cota ! (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:34)

    kripton [utilizator]

    fara discutie. cote OBLIGATORII si PERMANENTE??
    asta trebuie sa fie UE ?? daca voi ne vreti,noi nu va vrem.
  • +17 (21 voturi)    
    Romania de ce nu e in grupul de la Visegrad? (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:48)

    geoly [anonim]

    n-au vrut sa ne primeasca?
    • +1 (21 voturi)    
      nu avem vocatie... (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:55)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui geoly

      ...apartinem europei de sud-est.
      • 0 (0 voturi)    
        fiindca atunci.. (Duminică, 13 septembrie 2015, 21:06)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        noi tocmai emanam democratia originala in frunte cu ilievici..... Atunci ne-am jucat foarte prost viitorul nostru si mai ales al copiilor nostri. Culmea e ca psd-ul inca traieste si are adepti cu carul. Vai de noi
    • +21 (23 voturi)    
      de fraieri ce suntem toti (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:37)

      un_roman [anonim] i-a raspuns lui geoly

      Atat noi, cat si grupul de la Visegrad, cat si bulgarii. In loc sa ne sicanam intre noi si sa ne punem bete in roate pe motive istorice si de mult trecute, mai bine am forma cu totii un grup puternic...adica practic tot "frontul de est" care-i separa pe vestici de rusi, cu importanta mare geostrategica si cu posibilitati de proiecte economice comune. Am fi cu totii cu adevarat cineva de uat in seama, am avea un cuvant de spus greu in UE, nu ar mai face UK, Germania, Franta, etc...ce vor cu noi.
      • +4 (4 voturi)    
        Sper mult ca nu esti de fapt "un rus" (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:55)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui un_roman

        daca esti, esti tare, te-am plusuit. Daca esti, mea culpa.
      • +4 (4 voturi)    
        ia si de la mine+ (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 11:25)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui un_roman

        ar fi prea frumos,insa daca aud vesticii de asa ceva,se apuca ei primii de pus piedici si alte marafeturi...
        trebuie sa stam drepti cu burta supta,altfel se supara frau merkel si ne taie ratia de arpacas.
        hai gata acolo,in dreapta dormitorului,stingerea!
    • -16 (18 voturi)    
      ce sa cautam in grupul de la Visegrad? (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:40)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui geoly

      .
    • +23 (23 voturi)    
      intreaba-l (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:56)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui geoly

      pe Iliescu....
      Am fost invitati sa aderam la acest grup dar nu s-a dorit.
      • +19 (21 voturi)    
        Asa e... (Vineri, 11 septembrie 2015, 20:01)

        Tati [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

        Bine punctat ; am fost invitati ,insa Romania ( Iliescu + Roman +Esalonul 2 ) a refuzat... deh, era URSS-ul inca in vigoare si nu puteam noi si bulgarii sa-l suparam... si cate alte decizii proaste, nu gresite, s-au luat de catre noii domni, fosti tovarasi...
    • +14 (14 voturi)    
      Da-ti palme (Vineri, 11 septembrie 2015, 20:42)

      Seele [utilizator] i-a raspuns lui geoly

      Dupa ce citesti: La 15 februarie 1991, în cetatea medievală Visegrád din Ungaria, Václav Havel - președintele Cehoslovaciei, Lech Wałęsa - presedintele Poloniei și József Antall - primul ministru al Ungariei au semnat o declarație comună prin care își asigurau sprijin reciproc în vederea integrării politice și economice în Uniunea Europeană. De asemenea, prin același document au fost puse bazele unei strânse cooperări regionale între statele semnatare. România a ratat aderarea la acest grup, din cauza evenimentelor din 1990 (mineriadele și conflictul interetnic de la Târgu Mureș), refuzul fiind comunicat direct lui Ion Iliescu. Aceasta a fost, de altfel, reînnoirea unui acord din 1335 între regii Ioan al Boemiei, Cazimir al III-lea al Poloniei și Carol Robert de Anjou al Regatului Ungar.

      Clar? Nu stiu ce au in cap cei care iti dau voturi pozitive pentru intrebarea aceasta.
      • +1 (1 vot)    
        bine argumentat (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 11:35)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Seele

        insa nu vad de ce dai cu paru'.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 11 septembrie 2015, 20:43)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui geoly

      ... ghici !
    • 0 (4 voturi)    
      visegrad (Vineri, 11 septembrie 2015, 21:11)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui geoly

      A fost creea cand ei au intrat in uniune. Noi nu intrasem inca. Noi avem grup cu Bulgaria
  • +9 (13 voturi)    
    cote (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:16)

    cristi [anonim]

    in faza actuala, e inca gestionabil, pt ca tarile din vest au nevoie de forta de munca, cotele ar deveni cosmar pt tarile din est daca fluxul nu se opreste
    • +32 (36 voturi)    
      avem nevoie de forta de munca (Vineri, 11 septembrie 2015, 16:13)

      nicusor [anonim] i-a raspuns lui cristi

      asta e noua propaganda, sa ne trasmita in subliminal ca astia vin aici sa ne slugareasca pe noi europenii, sa faca munca pe care noi nu vrem sa o facem, ca populatia e in declin. Dar ce, e vreun target de populatie pt o anumita tara?

      Daca aveau nevoie de forta de munca de ce ne-au pus nemtii restrictii, englezii au facut atata scandal cand au dat drumul, etc? Pe ai nostri calificati, spalati, nu au vrut sa-i primeasca, si acum brusc cheama haite necunoscute?
      • +21 (21 voturi)    
        exact (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:30)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui nicusor

        sa nu mai vorbim de spanioli cu milioane de someri.
        treba nu sta bine nici la italieni sau greci.
        plus - daca au nevoie de migratie pt. crestere demografica, de ce mai insista pt. "cote obligatorii"?
      • +18 (18 voturi)    
        Total de acord !!! (Vineri, 11 septembrie 2015, 20:59)

        trilulilu [utilizator] i-a raspuns lui nicusor

        Cand a fost vb de romani, calificati etc etc, ambasadorul Jinga a fost nevoit sa lupte pt imaginea romanilor si a Romaniei, datorita la vreo 200 de cersetori si alti 100- 800 de infractori.

        De doctori, ingineri, profesori si alte meserii calificate nu s-au legat. I-au primit cu bratele deschise. Plus ceva de genu " poate, macar ne mai reimprospatam sangele prin casatorii mixte".

        Acum, hai ca luam noi 10.-20.000 despre care nu stim nimic :-)

        Dar serios, faina treaba!
        Ce va faceti daca luati cu fel si fel de boli, si pe deasupra fara scoli?

        Sau prima oara va fi o triere de genul: cei faini si musculosi + cei scoliti, dar toti sanatosi raman la noi, iar ciurucu + bolnavi merg in est?

        Vreau sa stiu criteriile de selectare la cei 1700 si ceva!!!
          #showComment()
      • +3 (7 voturi)    
        forta de munca, nu paraziti (Vineri, 11 septembrie 2015, 21:42)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui nicusor

        Cine vrea sa munceasca este bine primit in orice tara din UE. Multi europeni au devenit profitori, inclusiv romanii. Prefera somajul, ajutoarele sociale, asistanatul, protectie, sindicate care blocheaza economia. Asta este adevarul. Merkel nu primeste refugiatii din mila sau alte considerente, ci pt. ca asa i-au cerut oamenii de afaceri si patronatul german. In Europa sunt bani multi neinvestiti, mai ales din fondurile de pensii, pt. ca ne-am invatat cu binele si nu mai vrem sa muncim. Si romanii care vin in Occident cauta numai profituri, isi deschid firme, le pun in faliment si cer ajutor social, dupa care muncesc la negru, de aceea nu sunt bine vazuti. Nu toti fac asta, dar o mare parte, printr ei foarte nulti rromi.
      • +15 (15 voturi)    
        Lumea e deja suprapopulata (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:57)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nicusor

        exista nebunia asta cu "forta de munca" de parc'am fi in zorii revolutiei industriale.
          #showComment() #showComment()
    • +9 (9 voturi)    
      .... (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:38)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Dar ce, aveau somajul zero? De ce n-au angajat rromi? Ca si aia cresc natalitatea, oho.. Ca nu le place munca? N-as baga mana in foc ca sirienii astia abia astepta sa spele wc-uri.
  • +26 (36 voturi)    
    europarlamentari romani cârpe (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:44)

    counterstrike [anonim]

    Astia din grupul Visegrad sunt lideri autentici care au in vedere interesul national, nu pe al lor personal.

    Rusine europarlamentarilor romani care au votat pentru cotele obligatorii de imigranti: Victor Bostinaru (PSD), Daniel Buda (PNL), Andi Cristea (PSD), Mircea Diaconu (independent), Damian Draghici (UNPR), Monica Macovei (independent), Ramona Manescu (PNL), Sigfried Muresan (PMP), Norica Nicolai (PNL), Emilian Pavel (PSD), Cristian Preda (Independent), Theodor Stolojan (PNL), Claudiu Tanasescu (PSD), Adina Valean (PNL) si Renate Weber (PNL). Ramane cum spuneam: In Romania vor avea loc atentate teroriste, care va insemna inceputul sfarsitului pentru statul roman.
    • +17 (27 voturi)    
      incet incet se dau pe fata (Vineri, 11 septembrie 2015, 16:43)

      vasile gheorghe [anonim] i-a raspuns lui counterstrike

      toti tradatorii de neam. In astfel de momente ii vezi cel mai bine, isi dau arama pe fata, de aia sunt bune si astfel de evenimente.
    • -16 (22 voturi)    
      Bai fratilor voi cu ce mancati votka? (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:48)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui counterstrike

      S-a umplut forumul de lighioane rusesti.
      Rusnacilor! Unde a pus rusul cizma s-a uscat iarba. De putoare nici iarba nu vrea sa creasca cu voi pe un loc.
      A dracu' pielea pe ei. Le inventeaza americanii internet si ei vomita pe el. Back-off morons! Free Siberia !!
    • +12 (16 voturi)    
      ... intrucit acesti ilustrii reprezentantzi... (Vineri, 11 septembrie 2015, 18:00)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui counterstrike

      ... au fost atit de marinimosi ( pe cheltuiala banului public ) sa suporte pe spezele lor totzi refugiatzii care ni se vor trimite de UE.
    • -5 (11 voturi)    
      N-ai dreptate, oamenii care fug de razboi (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui counterstrike

      trebuie ajutati. Dar puteau face cereri la ambasade chiar in Turcia, sa vina civilizat, ca acolo nu era razboi si se putea vedea cine e sirian si cine nu. Cine are planuri islamiste si cine nu.
  • +21 (27 voturi)    
    fara cote (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:55)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    o singura cedare si romania se va umple de analfabeti din orientul mijlociu fiindca educatii vor fi "asimilati", adica pusi direct la munca de catre Germania!
  • +4 (10 voturi)    
    emigranti? (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:01)

    pehash [utilizator]

    titlul articolului si al pozei atasate sunt gresite. este vorba de refugiati, eventual de imigranti, dar "emigranti" in gara din Budapesta nu pot fi decat ungurii...
    • +3 (3 voturi)    
      Un om (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:29)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      E emigrant relativ la tara de plecare, imigrant relativ la tara de sosire si migrant relativ la tarile pe care le traverseaza.
  • -14 (28 voturi)    
    STATI CALMI! (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:15)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Nu exista nici macar un refugiat care vrea sa se refugieze in Romania. mai bine se intoarce in Siria/Iraq/Libia. Cum e posibil sa va imaginati ca cineva vrea sa traiasca in Romania? In afara de tranzitul moldovenilor spre vest cu pasapoarte romanesti ati mai vazut pe cineva veniind aici?

    Cana au gresit trenul si se indreptau spre Romania au sarit din tren cu copiii.

    Basescul inuman si ne-crestin creeaza curente de opinie intr-o populatie analfabeta, inculta si indobitocita -adica 90% din Romania. Tara de trogloditi mentali. Bravo Germania !!
  • +13 (17 voturi)    
    Pai nu e normal asa? (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:22)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Daca Germania vrea sa pastreze imigrantii cu niste cunostinte, atunci sa-i pastreze si pe ceilalti, nu?

    "It's a package deal"

    Nu se pot incalca selectiv acordurile...
  • -17 (21 voturi)    
    Sa vina sa isi impuna religia (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:24)

    Robert M [utilizator]

    De ce nu ii doriti in Romania ? Sunteti xenofobi ?
    Daca vin in numar mare vor reusi sa isi impuna religia la nivel national.
    Un popor cu o singura religie nu va mai avea conflicte religioase.
    Voi sunteti impotriva pacii ?
  • +12 (18 voturi)    
    merkel... (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:32)

    meee [anonim]

    dovedeste din ce in ce mai mult ca e un dictator!

    apropos http://www.theregister.co.uk/2015/09/10/merkel_slams_facebook_racist_posts/
    mai nou daca nu esti de acord sa vina refugiati, esti rasist...
    • -1 (11 voturi)    
      Lasa tu, ca nu-l egaleaza pe nen'tu Putin (Vineri, 11 septembrie 2015, 23:02)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui meee

      keep calm (nu stiu pe ruseste).
  • -22 (24 voturi)    
    Romania are inca sânge comunist !!! (Vineri, 11 septembrie 2015, 18:52)

    SRA [anonim]

    Nu este grav, scorul este 17 la 18 Iohannis inghite galusca si o mai inghiti de vreo trei ori pana la sfarsitul anului !!!

    Atentie la investitiile germane in ROMANIA, TURCIA a deschis drumul stationarii prin crearea a 4 orase cu investitia germana de 2 miliarde EURO, Ford si sigur DACIA se vor gandi la noii locatii inchizand ROMANIA !!!

    Imaginati-va forta de munca romana din Germania este déjà batrana, trebuie schimbata, sursa este déjà acest val de necajiti !!! Intotdeuna GERMANIA va fi GERMANIA si ROMANIA o sovaielnica tara tradatoare !!!

    In plus Romaniei nu i-a iesit sangele comunist din vine!!!
  • +15 (17 voturi)    
    Treaba organizata "nemteste" (Vineri, 11 septembrie 2015, 18:59)

    Roger [anonim]

    Daca nemtii, in marinimia lor fara de oprelisti, doresc refugiati, ar fi putut sa le acorde deja niste vouchere electronice (ca internet e oriunde in lume acum), astfel incat acei "refugiati" sa fi fost deja triati la ei in tara. Iar daca lui madam Merkel chiar ii pasa de ei, si-i dorecte integri, nevatamati si fara semne de oboseala, le-ar fi trimis deja cateva vapoare sa-i ridice de la fata locului, pe baza acestor vouchere. sa fim putin mai clari: In Siria e razboi de 4 ani, iar acum, dupa invitatiile d-nei Merkel, la ce ne mai putem astepta? N-ar fi de mirare daca insasi soldatii lui Bashar al Assad ar abandona armata si s-ar altura alaiului de "azilanti". Pacat de nemti, ii stiam altfel....
  • +22 (24 voturi)    
    Criza?Solidaritate? (Vineri, 11 septembrie 2015, 19:08)

    takadab [anonim]

    Ce criza baieti? sunt ExtraComunitari care ajung ilegal(de obicei) in sudul Europei si apoi in Germania/Franta etc.
    Solidaritate? De ce nu exista solidaritate pentru Cetatenii Europeni care mor de foame, care sunt dati afara din acasa de banci,pentru cei 25% din tinerii care nu au serviciu,etc.

    Cu asta ar trebui sa fim solidari ,cu probleme Cetatenilor Europeni nu cu ExtraComunitari care se vin cu boli,vin cu educatia lor feudala din Orient.Astia nu pot fi educati sau civilizati,se vor inmulti ca iepurii si vor lua orasele europene cu asalt in ideea ca li se cuvine orice fiind refugiati sau imigranti.

    Merkel spunea ca MultiCulturalismul a cazut,nu mai este valabil! Acum ce facem? Acceptam iar alte religii si natii ostile pe pamant european?

    NU multumim,nu avem nevoie de alte probleme si mai mari decat sunt acum.
  • -11 (15 voturi)    
    atentie... (Vineri, 11 septembrie 2015, 19:35)

    demaGOGU [anonim]

    ...la jocul subtil al acestui asa-numit grup Visegrad pe care il suspectez de joc "corelat" cu Occidentul fata de imigranti - bad cop, good cop

    e vorba despre hinterlandul Germaniei - mai pe shleau, atelierul de productie al multinationalelor Germaniei- care, pragmatic, nu se poate opune metropolei!

    Ro poate ramane in offside!
  • -1 (1 vot)    
    Sa Va fie rusine (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 12:45)

    Dan Purcaru [anonim]

    Ce rusine de Tara, Ce rusine de Popor! Pfui! Rromania, rromani vai Ce kkt mare! De ce v-Au lasat in eu? Oh ce prosit Au Fost!! Ich hoffe die Mauer wird zurück bebaut werden. Ihr sollt eure scheiße selbst abwischen - nespalatilor! Aber wie man sieht, selbst dafür sei ihr nicht fähig! Puturosilor!
    • +1 (1 vot)    
      Thchuss,Herr Purcaru! (Duminică, 13 septembrie 2015, 14:13)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Dan Purcaru

      Nu prea stai bine cu kamarazi tai din Dresda si din mai tot fostul DDR la capitolul 'Wilkomen' pentru cei 900.000 de emigrant , Dane! Bagi tare jumate pe reminisce, jumate pe limba lui Schiller (marefer,bineinteles la pasajul ...furat din 'Die Rauber') insa ai uitat sa mentionezi cati sirieni ti-ai bagat in sufragerie si cati irakieni in dormitory. Dupa stilul obosot al mesajului tau se vede ca ai dormit pe scaunelul din bucatarie de cand ti-ai bagat musafirii in casa.
      Las-o mai moale cu lectia de morala herr Purcaru!
  • +2 (2 voturi)    
    De ce? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 13:15)

    olteanu [anonim]

    De ce Comisia Europeana nu ia atitudine si in fata pozitiei Germaniei, care cu un gest de neinteles si fara a se gandi la consecinte, a afirmat ca poate lua 800 mii emigranti! Si tot Comisia condamna tari ca Ungaria sau Danemarca care incearca sa aplice Tratate europene privind frontierele. Chiar este posibila penetrarea granitelor Shengen asa usor? Nici macar faptul ca Germania s-a razgandit acum si vrea mai putini si aia triati, ei sa ia intelectualii si meseriasii...iar noi restul sa primim probabil pe aia necalificati si fara studii; ca doar asta inseamna echitate europeana, nu?