Majoritatea germanilor nu sunt ingrijorati de afluxul de refugiati (sondaj)

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2015, 6:35 Actualitate | Internaţional

Mai mult de jumatate dintre germani nu se simt amenintati de afluxul fara precedent de refugiati ajunsi in Germania, releva un sondaj de opinie publicat vineri, in timp ce o alta ancheta sociologica arata ca germanii sunt nemultumiti de modul in care Berlinul gestioneaza aceasta criza, informeaza vineri Reuters.

Un sondaj realizat de agentia Infratest, pentru postul de televiziune ARD, indica faptul ca 61% din germani nu sunt ingrijorati de numarul crescand de refugiati, in timp ce 38% sustin ca se simt amenintati de acest fenomen, citeaza Mediafax.

Patru din cinci germani au afirmat ca viata lor nu s-a schimbat ca urmare a imigrantilor si numai 2% au declarat ca viata lor este clar afectata de valul de refugiati ajunsi in Germania.

Un alt sondaj, realizat de agentia Emnid pentru canalul de televiziune N24, arata ca majoritatea germanilor nu sunt multumiti de maniera in care cancelarul Angela Merkel gestioneaza criza refugiatilor. Astfel, doi din trei germani considera ca atitudinea lui Merkel in acest caz este 'mai degraba gresita' sau 'foarte gresita', iar 36% din germani sunt de parere ca guvernul de la Berlin nu face suficiente eforturi pentru a ajuta refugiatii.

Mai mult de un sfert dintre germani (27%) cred ca guvernul face 'prea mult' pentru refugiati.

Sondajul Infratest a fost realizat in perioada 7 - 9 septembrie, pe un esantion reprezentativ de 1.021 de cetateni germani, iar sondajul Emnid a fost efectuat pe data de 9 septembrie, pe un esantion reprezentativ de 1.000 de persoane.

Germania se asteapta sa primeasca 800.000 de cereri de azil in acest an, de patru ori mai multe decat anul trecut. Majoritatea acestor solicitari sunt formulate de cetateni sirieni.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1098 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    daca (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:14)

    dum_i [utilizator]

    Daca sondajele le fac tot astia care dirijeaza campania de presa pro imigranti in toata massmedia germana...e clar..
  • +7 (7 voturi)    
    Ei se gandesc... (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:18)

    DaniAndi [utilizator]

    Ca vor primi brate ieftine de munca, sa inlocuiasca populatia imbatranita, problema mare in Germania, e tara de pe locul 2 in lume dupa Monaco si pe acelasi loc cu Japonia privind varsta medie a populatie (46.1 ani).

    M-as bucura sa le iasa "schema" asta insa ma tem ca multi dintre acesti refugiati nu se vor integra niciodata si in loc sa devina o contributie pozitiva pentru societate, vor fi doar o povara.
  • +5 (5 voturi)    
    hai cu propaganda (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:04)

    jackalphonse [utilizator]

    cred ca i asteapta cu mamaliga pe masa.
  • +5 (5 voturi)    
    Dormi in pace natiune... (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:15)

    luciusbv [anonim]

    ... ca viitorul nu se pune.
  • +5 (5 voturi)    
    cunoastem opinia cetatenilor germani (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:15)

    jackalphonse [utilizator]

    ...vis a vis de imigranti. Aceasta incercare a presei europene de a ne convinge contrariul a ceea ce ne a aratat experienta ultimilor 20 de ani nu demonstreaza decat ca presa nu este libera, fie ca este vestica sau estica. De acum, cand am sa mai aud de presa libera, o sa i arat degetul mijlociu celui care incearca sa ma convinga.
    • +4 (4 voturi)    
      EXACT! (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:37)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      practic ceea ce numim indeobste @lumea libera@ se decredibilizeaza complet prin genul asta de actiuni. De mai mult de 15 ani colegii germani la baute incepeau sa spuna cita ura au strins impotriva tuturor emigrantilor si mai ales impotriva celor foarte vizibili prin fapte antisociale sau cereri aberante gen moschei, burka, etc. Colegii din austria merg vara la tabere gen aparare civila antrenindu-se si asteptind momentul cind vor putea sa isi curete si salveze societatea. Astea de mai sus nu sint decit minciuni
      Cum ar putea sa fie o solutie o populatie cu o puternica bariera culturala si lingvistica, pentru care esti nevoit sa modifici fundamentele propriei societati iar gastarbeiter-ii din Polonia, Romania, Moldova, Bulgaria, ex-Yugoslavia sa fie o problema?
      Oare in halul asta de timpiti ne cred?
      Un articol ca asta si faptul ca nu vad luari de pozitie din Germania impotriva lui demonstreaza ca libertatea cuvintului (ca de libertatea de expresie m-am saturat!) nu exista acolo. E clar c aorice pozitie impotriva celei oficiale (sau impotriva intereselor companiei) duce la pierderea job-ului, asas ca ciocu' mic!
      In definitiv fiecare companie capitalista e o dictatura. Cum obtii o democratie punind impreuna o suta de mii de asemenea dictaturi?
    • +1 (1 vot)    
      incomplet! (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:08)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Afirmatia "cunoastem opinia cetatenilor germani vizavi de imigranti" este perfect adevarata atunci cand se refera la imigranti din Polonia, Romania sau Bulgaria.

      Insa se vede ca atitudinea nemtilor se schimba radical atunci cand imigrantii in cauza nu provin din Europa, si sunt islamisti!

      Germania da dovada de o remarcabila gandire creativa, de "thinking outside the box".
      Eu, daca as fi avut probleme cu forta de munca in Republica federala, aduceam polonzei, romani, bulgari, lituaniei sau unguri.
      Eventual chinezi!
      Nemtii insa, prefera pe sirieni si pakistanezi. Fara indoiala ca dispun de informatii ce noua nu ne sunt accesibile ...
  • -4 (6 voturi)    
    Ingrijorarea balcanica (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:21)

    buncrestin [utilizator]

    Nu-i ingrijoreaza pe nemti pentru ca le poarta destul romanii de grija. Judecand dupa reactiile furibunde ale romanilor, ai zice ca Germania e nepoata mai mica a Romaniei care n-a invatat de la mamaia cum sa treaca strada.

    Nici n-a calcat bine vreun refugiat sirian in Romania (si nu va calca decat prin cotele obligatorii) ca au si sarit in sus patrulele cetatenesti antimigratie din Romania, vajnici aparatori ai crestinatatii.

    Germanii nu sunt ingrijorati pentru ca sunt europeni, sunt un popor educat, modern, in schimb, la polul opus, noi suntem cei mai ingrijorati dintre europeni! De ce? Pentru ca suntem exact opusul, suntem un popor fara simtul ridicolului! Romania este o tara balcanica in toata puterea cuvantului, oricat ne-am ascude dupa deget. Ne-au spus-o si raspus-o toti cei care au avut de-a face cu noi si tot refuzam sa ne acceptam
    asa cum suntem: balcanici.