Criza refugiatilor O organizatie suedeza propune ca acestia sa fie transportati direct cu avionul, pentru a nu-si mai risca viata. De ce nu se pot urca acum intr-o cursa aeriana solicitantii de azil

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 16:57 Actualitate | Internaţional

Migranti africani
Foto: Flickr / zodiac

O organizatie suedeza vrea ca refugiatii, in loc sa traverseze marea in barcute, sa se strecoare pe sub garduri si sa evite graniceri ostili, sa foloseasca o metoda mai simpla si mai ieftina: transportul cu avionul, informeaza Reuters.

Refugiatii ce fug de razboiul civil din Siria platesc mii de dolari in periculoasa calatorie spre Europa, cu mult mai mult decat pretul unui bilet de avion, dar companiile aeriene ii impiedica sa se urce in aeronave din cauza unei directive UE din 2001.

Multi din cei care incearca sa ajunga in Europa au murit pe drum, fie in barcile in stare precara si supraglomerate, fie in timpul calatoriei terestre. Luna trecuta politia austriaca a gasit un camion cu trupurile a 71 de refugiati, multi dintre ei sirieni.

“N-are niciun sens, nu putem doar sa stam si sa vedem cum mor oameni. Vom arata ca nu trebuie sa fie asa”, spune Emad Zand, unul dintre fondatorii Refugee Air.

Organizatia strange bani din partea persoanelor fizice si firmelor pentru a inchiria aeronave si a aduce cu ele refugiati in Uniunea Europeana inainte de venirea iernii, a spus Susanne Najafi, si ea co-fondatoare a organizatiei.

“Regula UE privind “raspunderea operatorilor” forteaza companiile aeriene sa achite costurile pasagerilor care cer azil cand ajung la destinatie dar nu li se aproba cererea.

Conform Directivei Consiliului European 2001/51/EC aceasta prevedere nu ar trebui sa submineze drepturile refugiatilor de a scapa de persecutiile din propria tara, prevazute de conventia ONU din 1951 privind statutul refugiatilor.

In practiva, guvernele au delegat implementarea directivei operatorilor aerieni, care interzic persoanelor fara viza sa se urce in avioane din cauza riscului financiar. 

Asta inseamna ca ei nu pot ajunge intr-o tara europeana pentru a depune cererea de azil.

"Aceste politici imping refugiatii in mainile traficantilor, care profita de disperarea lor”, spune Zand.

Refugee Air colaboreaza cu organizatii neguvernamentale pentru a realiza ‘trierea preliminara minutioasa” a pasagerilor pentru a se asigura ca cei care calatoresc vor depune o solicitare de azil viabila in tara in care calatoresc.












6078 vizualizari
  • +21 (25 voturi)    
    Pana acum (Joi, 10 septembrie 2015, 17:11)

    AdiSto [utilizator]

    Impresia mea despre occidentali era ca sunt naivi. De la criza asta parerea mea e ca sunt fraieri. Sper sa nu-mi schimb din nou parerea si sa zic ca sunt prosti.
    • +14 (16 voturi)    
      sa te tii! (Joi, 10 septembrie 2015, 17:49)

      Daniel_007bis [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Emad Zand si Najafi... nu prea suna a nume suedeze. Astia-s toti imigranti care-i ajuta pe ai lor. Treaba lor, daca nu s-au saturat de violuri, dar fara redistribuiri! Ce-ar fi sa-si cheme si tiganii nostri neamurile din India?!
    • +3 (3 voturi)    
      cred (Joi, 10 septembrie 2015, 21:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      ca imbecili sinucigasi se potriveste mai bine.
  • +13 (15 voturi)    
    Legea ne obliga sa fim exagerat-de-umani? (Joi, 10 septembrie 2015, 17:13)

    JG [utilizator]

    Legea ne obliga sa fim exagerat-de-umani? (adica prosti)
    Deci s-au dat legi permisive pro-emigranti?
    Pai orice lege ajunge sa fie modificata in timp ... deci s'o modificam ACUM, ca sa intram in legalitate!
  • +25 (25 voturi)    
    solutie (Joi, 10 septembrie 2015, 17:16)

    rony [anonim]

    Mai bine cu vaporu, e mai eficient, cate 10 pacheboturi pe zi pana ii terminam. Si dupa aia mutam si toata Africa ca si acolo e naspa.

    Saaaau, radem ISIS si ii ajutam pe cei ai locului sa se dezvolte la ei acasa. Dar nu, se pare ca suna mai logic sa mutam un continent in altu.
    • +13 (15 voturi)    
      solutii, solutii... (Joi, 10 septembrie 2015, 17:40)

      Alex Valahul [anonim] i-a raspuns lui rony

      @rony
      io merg si mai departe pe solutia ta :D ... dupa ce mutam toata africa aici , ne mutam noi in africa, poate ne lasa in pace.
      • -2 (4 voturi)    
        Oare... (Vineri, 11 septembrie 2015, 8:48)

        DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui Alex Valahul

        Oare asa gandesc si spaniolii, italienii, englezii, germanii, despre noi romanii?
  • +12 (14 voturi)    
    E plina lumea de ciudati. Adica exod de 4 milioane (Joi, 10 septembrie 2015, 17:28)

    ddutz [utilizator]

    Astia doar rumega, sau doar nu gandesc?!
    • +1 (3 voturi)    
      de la septel la ce te astepti ? (Joi, 10 septembrie 2015, 18:28)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      ...
  • +12 (14 voturi)    
    Sa facem repede (Joi, 10 septembrie 2015, 17:33)

    rutger [utilizator]

    cateva navete cu aripioare sa-i aducem pe islamisti "by air" si au ei grija sa ne trimita in ceruri cat mai sus !!
    • -3 (11 voturi)    
      ... (Joi, 10 septembrie 2015, 17:55)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Asta ar fi o solutie corecta. Transportul cu aeronave insa este inutil de scump. Exista atat feriboturi civile cat si nave militare care pot salta in cateva drumuri toti doritorii, transportandu-i mult mai eficient si bineinteles in conditii de siguranta. O singura nava poate lua 5-6.000 la bord fara mari eforturi. La capatul drumului sau chiar pe drum toti refugiatii ar trebui sa fie fara exceptie luati in evidenta si sa le fie emise acte de identitate provizorii cu foto si amprente si apoi cazati in tabere de refugiati prevazute cu toate cele necesare: cazare, spitale, cantine, cladire pt cult, morga, inchisoare si forte de ordine, un minim divertisment, samd. Pe cat posibil va exista o perioada de carantina de cateva luni in care se va evita contactul cu populatia locala. Dupa cateva luni celor mai interesati si cooperanti li se pot asigura (in masura posibilitatilor locale) colaborari pe piata muncii pentru obtinerea de venituri. In masura in care timp de cateva luni vor demonstra ca nu fac probleme vor putea beneficia de permisii pt vizitarea imprejurimilor, etc. Pe parcursul sederii se vor asigura hrana si medicamente precum si accesul la informatii si asistenta umanitara si juridica cf. conventiilor internationale dar nu ajutoare sociale in bani, samd. La sfarsitul conflictului refugiatii vor fi repatriati si acest lucru trebuie sa-l inteleaga clar de la inceput.
      Cheia rezolvarii acestei situatii ar fi fost respectarea conventiilor internationale si a legislatiei. Nu inventam roata, in razboaiele mondiale au fost milioane de refugiati si nu a mai fost atata isterie pt. ca lucrurile au fost organizate. Drepturile lor trebuie sa fie nici mai mult nici mai putin decat cele ale refugiatilor de razboi si nu s-ar fi asistat la exodul asta ci doar la venirea celor care aveau cu adevarat nevoie.
      • +8 (12 voturi)    
        Nush ce-ai tras pe nas (Joi, 10 septembrie 2015, 18:28)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        dar sa stii ca e de proasta calitate
      • +7 (7 voturi)    
        ??? (Joi, 10 septembrie 2015, 18:39)

        Daniel_007bis [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        nu m-am prins daca e gluma sau nu. Sigur ca asa ar fi ideal, dar cine plateste sejurul??
      • -1 (3 voturi)    
        In sfarsit ceva ce seamana a solutie... (Joi, 10 septembrie 2015, 19:11)

        duda [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Nu e nici pe departe perfect ce ai propus, mai sunt multe probleme de rezolvat. Dar sincer, e primul comentariu care propune o solutie, nu o lamentare inutila despre cum o sa devenim cu totii islamisti de la anu'. Sau cum nu mai traim pana atunci, ca o sa ne vina de hac refugiatii.
      • +5 (9 voturi)    
        Tu chiar esti ...asa, sau faci misto? (Joi, 10 septembrie 2015, 19:14)

        ddutz [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Pui carul inaintea boilor.
        Intrebari:
        1. De ce sunt IMIGRANTI? Cine a distrus dictaturile lor blande, care tineau ordinea, pacea si erau toti in clasa mijlocie (vezi ca toti stiu engleza si au Ifoane);
        2. DE CE sa vina astia in Europa?
        3. De ce nu in Antarctica, sau Alasca, ca si americanii au nevoie de forta de munca ("importa saracii" din Mexic);
        4. Sunt alta cultura si religie. Cultura lor e in Arabia Saudita, Qatar, Pakistan, Indonezia. De ce nu merg acolo? Aia de acolo au "craci" pe ei??
        Abtine-te sa mai scrii, ca cine stie ce belea mai faci.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Joi, 10 septembrie 2015, 22:05)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

          Oameni buni, nu va enervati asa. TOATE tarile UE adera la protocoalele Conventiilor (ca-s mai multe) de la Geneva care trateaza in amanunt modul in care trebuie duse razboaiele, tratati combatantii, civilii din zonele cu lupte, refugiatii de razboi, samd. Ce-am scris acolo sunt extrase f. sumare din aceste protocoale. Sigur, Europa hipstereasca si generatia actuala de politicieni europeni aferenti cred ca a face politica inseamna sa stabilesti curbura castravetilor si sa mori de grija pinguinilor. Dar iata ca istoria vine si bate in usa (cu piciorul de data asta)! Colegul ddutz pune niste intrebari simpatice si candide de genul de ce se intampla lucruri rele oamenilor buni. Vin in Europa pt. ca asa vor ei. Shit happens! SI un razboi poate sa inceapa in Europa daca asa e sa fie. Sau sa cada un meteorit. Unde sunt planurile de contingenta? Unde sunt resursele pt. urgente? Fortele de reactie rapida? Toate chestiile pt. care s-au platit sute de milioane de eur?
  • +14 (14 voturi)    
    Albert Einstein: (Joi, 10 septembrie 2015, 17:51)

    luciusbv [anonim]

    "Două lucruri sunt infinite: universul şi prostia omenească, şi încă nu sunt sigur de primul."
    • +1 (3 voturi)    
      Universal valabil (Joi, 10 septembrie 2015, 19:12)

      duda [utilizator] i-a raspuns lui luciusbv

      Ce e super fare la cometariul asta e ca si cei pro si cei contra refugiatilor il interpreteaza cum vor ei, crezand ca te referi la "ceilalti". :)
  • +12 (14 voturi)    
    Mai simplu (Joi, 10 septembrie 2015, 19:17)

    CezarN [utilizator]

    De ce sa-i aduca pe capul intregii Europe?
    Mai bine se duc seudezii la ei, sa munceasca pentru arabi, iar suedezele ... ma rog, integeti voi, ca asistente sau invatatoare.
  • +8 (8 voturi)    
    ok (Joi, 10 septembrie 2015, 19:29)

    Adrian_1234 [utilizator]

    eu cred ca plec in africa
    daca vin aia aici acolo va fi liber
  • +6 (6 voturi)    
    Propunere (Joi, 10 septembrie 2015, 19:51)

    Observer [anonim]

    Eu cred ca ar trebui preluati direct cu avioanele din Damasc si Cabul.
  • +4 (4 voturi)    
    Oare cât pot fi de imbecili? (Joi, 10 septembrie 2015, 21:12)

    popescu_dtru [utilizator]

    ”Organizatia strange bani din partea persoanelor fizice si firmelor pentru a inchiria aeronave si a aduce cu ele refugiati in Uniunea Europeana”??
  • +1 (1 vot)    
    eu cred... (Joi, 10 septembrie 2015, 23:04)

    liviu_ [utilizator]

    ca ar trebui sa fie obligatorii in scoli predarea arabei, coranului si schimbarea codului penal dupa unul dupa coran...
    macar sa ne pregatim pentru inevitabil...

    ipcritii dracu... da africanii sunt ok, nu?! p-=aia nu-i vede nimeni, nu?! si kitsch ce... aia nu dau cu bomba... probabil d-aiai sunt si ignorati?!