Mai multi germani isi cauta colegi de apartament refugiati printr-un serviciu online

de A. Florea     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 12:02 Actualitate | Internaţional

Fondatorii site-ului impreuna cu refugiatul adapostit de acestia
Foto: Refugees Welcome
Un cuplu de berlinezi a creat un serviciu online de tipul Airbnb, prin care germanii își oferă o cameră din locuința lor pentru a adăposti refugiați. Peste 700 de germani s-au oferit sa adaposteasca un solicitant de azil, iar 138 de refugiati si-au gasit astfel un nou camin, se arata pe site-ul refugees-welcome.net. Germania a inregistrat peste 200 000 de solicitanti de azil de la inceputul anului, potrivit datelor oferite de Comisariatul Natiunilor Unite pentru Refugiati, si are deja probleme in ceea ce priveste adapostirea refugiatilor care au intrat pe teritoriul ei.
  • Airbnb este o aplicatie prin care se pot inchiria camere si apartamente in intreaga lume, direct de la proprietari. E o alternativa oferita la serviciul hotelier.
Site-ul refugees-welcome.net, infiintat in noiembrie 2014, pune in legatura germanii care sunt dispusi sa ofere o camera in apartamentul lor cu refugiatii, care locuiesc fie in centre speciale, fie pe strazi. 

Fondatorii sustin, pe site-ul lor, ca refugiatii ar trebui sa locuiasca in conditii normale si nu in centre de cazare speciale unde sunt izolati si stigmatizati. Initiativa a fost preluata in mai multe state europene, in Austria un serviciu asemanator functioneaza de la inceputul anului.

Unul dintre initiatorii site-ului, Jonas Kakoschke isi imparte apartamentul cu un refugiat din Mali.

De asemenea, site-ul refugees-welcome.net ofera germanilor care primesc refugiati in locuinta lor un ajutor financiar, care acopera chiria camerei. Acest ajutor provine fie din mici donatii, fie de la centrul pentru ajutor social, scrie The Guardian.


Citeste mai multe despre   









3602 vizualizari
  • -5 (19 voturi)    
    Ce lume evoluata! (Joi, 10 septembrie 2015, 12:33)

    D_Poroineanu [utilizator]

    La noi se sinucid refugiatii in 'puscariile' mizerabile in care i-au bagat si de unde n-au sansa sa iasa in curand.

    Marele sociolog Dancu povestea aseara cum trebuie tinuti in carantina, izolati, cercetati pana ii pun in contact cu populatia locala -plina de boli de altfel.

    Nibelungii tot Nibelungi si Miticii tot Mitici.

    Din Romania au fost:
    1. Alungati 1 milion de evrei ~ anii '70-'80
    2. Alungati 1 milion de nemti ~ anii '70-'80
    3. Asasinati 1 milion de romani de elita - 1947-1968
    5. Alungati 1 milion de romani care au fugit de ciuma rosie -1947-1989
    4. Alungati 2 milioane de romani inteligenti si priceputi dupa '90 - to date
    5. ..Plecat 1 milion de tzigani, curve si hoti in vest.
    Total: 7 milioane de romani disparuti inutil din Romania.
    Si azi, septembrie 2015, nu putem primii 4600 de refugiati de razboi. Oare mai sunt barbati in Romania sau numai pontalaci cu glas subtire?

    Apropos, in 1939 cand a fost invadata Polonia, 1 milion de polonezi au trecut pe la noi. Multi au ramas definitv dar majoritatea au plecat mai departe in Amerika. Buncii mei, tarani mijlocasi, au tinut 2 familii timp de 6 luni pe cheltuiala lor. Credeti ca i-a intrebat cineva daca vor. Nu ! A venit jandaru' cu ei si i-a zis: Domnu' Alexandru astia sunt refugiati, aveti grija de ei pana vor pleca mai departe. No comment! Ce mare lucru sa ai grija de inca 6 guri pentru un taran mijlocas - chiabur dupa definitia oligofrenilor comunisti ai caror copii ne conduc azi.

    Ce natie suntem? Ce monstri ne locuiesc? Cum am ajuns atat de jos - moral, etic, mental, spiritual-? In cate minute ne-ar cucerii Rusia daca ar pleca US de la noi si ne-ar da afara UE. Ce-i de facut? Quo vadis Romagna? Destepta-te Romane! mai are vre-un sens azi cand somnul e de ...moarte.
    • -9 (11 voturi)    
      ... (Joi, 10 septembrie 2015, 12:58)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Subscriu.
    • -4 (6 voturi)    
      refugiaza-te romane (Joi, 10 septembrie 2015, 14:09)

      aew [anonim] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Ca sa va dau un raspuns intrebarilor (retorice) din finalul comentarului Dvs.

      R: Faptul ca aveti 3 minusuri din 11 voturi arata un singur lucru: Plecati din tara daca puteti.
      Daca va considerati prea invarsta indemnati-va copii sa plece.
      Sunt atatea tari in Europa, in care populatia ar rezona la cele spuse de Dvs., respectiv felul in care ganditi.

      Nu are sens sa va luptati cu oamenii, viata e prea scurta pentru asa ceva.

      Uleiul se separa de apa, la fel este si cu
      mentalitatile.

      PS1(Pentru hateri): Spor la minusuri.
      PS2(Pentru haterii de refugiati): Spor la a va suprima constiinta.
    • +4 (6 voturi)    
      Apăi domnule dragă (Joi, 10 septembrie 2015, 15:02)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      dacă dumneata îi compari pe polonezi cu ăia care, cu toate că au la dispoziţie tomberoane, lasă pe jos hârtii şi alte gunoaie (ba se mai şi plâng la TV că e mizerie în tabără, de parcă mizeria au făcut-o poliţiştii unguri), nu pot decât să te aprob. Ce naţie eşti, nene?
      În altă ordine de idei, nu vrei dumneata să dai un exemplu şi să primeşti la tine în casă câţiva? Dar nu pe alese, nu o familie de intelectuali sirieni, nişte afgani de la uşa cortului. Ce zici, salvezi dumneata onoarea naţiei?
    • -5 (7 voturi)    
      si nu numai in Germania (Joi, 10 septembrie 2015, 15:06)

      unul din UE [anonim] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      In Belgia, care are cu putin peste 10 mil. de locuitori cetatenii au creat o platforma on line pt. cei ce vor sa primeasca refugiatii in familiile lor. S-au inscris deja cateva sute de familii. Alta cultura, alte valori. Ce sa vorbim despre Romania ? Este tara de unde se pleaca in continuare.
      • -1 (3 voturi)    
        Ce-mi plac mie vitejii astia din spatele tastelor (Joi, 10 septembrie 2015, 15:38)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui unul din UE

        Vaaaai, uite ce fac altii. Dar noi de ce nu putem faaaaaceeee ?
        Pai si ce te opreste sa faci o platforma on-line in Romania ? Nu sti cum sa-i pui numele? O faci si gata, astepti sa se inscrie lumea si sa functioneze.
  • +14 (16 voturi)    
    Refugiatul (Joi, 10 septembrie 2015, 12:56)

    vioridix [anonim]

    Refugiatul din fotografie nu se va integra pentru ca nu-i permite religia si mai ales pentru ca un imam l-a instruit temeinic ani de zile.Peste un timp o va obliga pe blonda sa poarte burka iar pe coleg o sa-l decapiteze pentru ca obisnuieste sa bea bere si sa manace carnati de porc.
    • +10 (14 voturi)    
      Si violul? Cum ramane cu violul? (Joi, 10 septembrie 2015, 13:14)

      edvro [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      Ai uitat sa mentionezi ca va incepe cu violul blondinei. Mai ales ca se imbraca provocator. Barbat fiind, cat sa rezisti?
      • +6 (6 voturi)    
        S-ar putea (Joi, 10 septembrie 2015, 14:51)

        vioridix [anonim] i-a raspuns lui edvro

        Cat despre viol, va fi o datorie pentru el ca bun musulman ,sa procedeze ca atare.Necredincioasa o cauta cu lumnarea!
  • +9 (11 voturi)    
    Roz cu floricele (Joi, 10 septembrie 2015, 13:15)

    NituCt [utilizator]

    "Ce natie suntem? Ce monstri ne locuiesc? Cum am ajuns atat de jos - moral, etic, mental, spiritual-?"
    Mi se pare degustător sa vorbești in numele altora.
    Nu stiu ce SUNTEM, dar cam inteleg ce ești : ignorant, ce nu a ieșit din propria casa si crede ca totul e roz cu floricele.
    Daca tot iți permiți sa vorbești despre "moralitate" si "spiritualitate", cu siguranță acestea nu le vei găsi într-o religie fascista asa cum este cea musulmana (a nu uita ca majoritatea acestor invadatori sunt musulmani).
    Daca nu ai fi avut ochelarii de cal pe care iti place sa ii porți ai fi citit : "We can help you find ways to finance the rent. You don't have to pay the rent yourself.", deci pana la urma e tot o chestiune de BANI.
    • -6 (6 voturi)    
      Ignoranta naste monstri ca si acest NituCt (Joi, 10 septembrie 2015, 14:36)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Islamul este o sinteza iudeo-crestina. Nu exista nici un concept nou in aceasta religie destul de sintetica.
      Excesele prezente sunt nascute din deznadejde si au inceput dupa 1948.
      E dezgustator ce spune acest ne-om, ne-crestin si ne-roman. Daca cumva te numesti opreste-te!
      • +3 (5 voturi)    
        Pe bune? (Joi, 10 septembrie 2015, 15:41)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        "Excesele prezente sunt nascute din deznadejde si au inceput dupa 1948."
        Eu zic sa le-o spui asta copiilor lui Brancoveanu. Sau celor din Constantinopol, a doua zi dupa caderea orasului.
    • +3 (3 voturi)    
      Cine o sa plateasca chiria? (Joi, 10 septembrie 2015, 16:59)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      De acolo se intelege ca partea refugiatului o sa o plateasca sursele pe care le gasesc astia cu site-ul.

      De unde provin banii aia? Ce se intampla cand nu mai sunt?

      As vrea sa-l vad pe prostanacul alb din poza zicandu-i negrului musulman ca trebuie sa plateasca sau sa plece.
  • +8 (8 voturi)    
    Ma uit la poza aia - (Joi, 10 septembrie 2015, 13:37)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    - new level of hipster.
    Pana acum era funny.
  • +15 (15 voturi)    
    pariez (Joi, 10 septembrie 2015, 13:47)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ca ideea de a adaposti un refugiat negru i-a apartinut femeii
    • +8 (8 voturi)    
      Da (Joi, 10 septembrie 2015, 16:23)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Iar prostanacul ala alb o sa creasca copilul negru care va iesi.

      Il va duce de manuta la moschea cea noua din apropiere.