O fotografie falsa devenita virala arata un luptator ISIS dandu-se drept refugiat

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2015, 9:23 Actualitate | Internaţional

refugiat prezentat drept militant ISIS
Foto: Facebook
O fotografie a unui presupus militant al gruparii Stat Islamic - de fapt, un fost comandant al Free Syrian Army- care vrea azil in Europa a starnit reactii vehemente pe internet. Utilizatorul care a postat pe Facebook poza devenita virala si-a cerut scuze.

Posibilitatea ca militanti ISIS sa patrunda in Europa odata cu fluxul mare de migranti din Siria si din alte tari a ingrijorat guverne si experti, dar o imagine care a devenit virala pretinde sa faca dovada ca un "migrant" luptator al gruparii Stat islamic nu este deloc ceea ce pare, scrie BBCNews.

La prima vedere, totul pare clar. In stanga, un barbat cu barba purtand pantaloni de camuflaj tine in sus o pusca de asalt. In imaginea din dreapta, un barbat cu aspect asemanator, proaspat barbierit, purtand un tricou si un rucsac. Autorul spune ca fotografia a fost facuta la "granita macedoneana".

"Va amintiti de acest tip? Dandu-se membru ISIS in fotografii de anul trecut, acum e un" refugiat", scrie mesajul care insoteste fotografia. "Suntem noi fraieri sau ce?".

Dar, pentru un refugiat, identitatea lui este neobisnuit de bine documentata. Barbatul, pe numele sau Laith Al Saleh, a fost luna trecuta subiectul unui reportaj AP despre refugiati. El a fost comandant al FSA (Free Syrian Army) si apoi a lucrat ca muncitor in constructii in orasul sirian Alep.










11023 vizualizari
  • 0 (14 voturi)    
    a intrat si hotnews... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 9:49)

    liviu_ [utilizator]

    in massmedia selecta pro-refugiati?!
    zic doar... normal ca sunt si poze false... normal ca e si dezimformare, dar statistic vorbind sansele (chiar daca nu exista vreo poza) ca un terorist sa se dea drept refugiat sunt extrem de aproape de 100%

    nu am nimic cu refugiatii daca s-ar INTEGRA!!!
    dar exemplele frantei, suediei si angliei ne arata ca nu va fi asa!
    • +2 (4 voturi)    
      pozele nu sunt false (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Este o greșeală de traducere.

      http://www.bbc.com/news/blogs-trending-34176631
  • +6 (16 voturi)    
    nu e clar (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:02)

    Mazeta [utilizator]

    Okay, înțeleg că omul din poză este terorist bun (Free Syrian Army), nu terorist rău (ISIS). A intrat în Europa ca refugiat sau nu?
    • +2 (8 voturi)    
      ba e clar (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:36)

      LucianBaciu1 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      FSA lupa impotriva isis. si impotriva regimului lui al-assad, ala sustinut de seful tau - Putin.
      • 0 (4 voturi)    
        ai numar de ordin 1? seful tau care este? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:47)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui LucianBaciu1

        mai sunt niste bogdani pe aici, care au numere de la 100 pana la peste 1000. Sunteti din acelasi grup?
      • 0 (2 voturi)    
        Toate problemele pleaca (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:02)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui LucianBaciu1

        dela Putin ! Doar marele URS este interesat sa slabeasca Uniunea Europeana.
  • +2 (14 voturi)    
    deci sa ne intelegem (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:02)

    nicu [anonim]

    orice poza, articol, stire care a aparut si va aparea, si in care se face macar aluzie ca ar exista chiar si un singur teorist ISIS in hoardele ce vin acum in Europa, e falsa, si autorii trebuie sa-si ceara ulterior scuze.

    Invadatorii sunt de fapt toti niste refugiati amarati ce fug din calea razboiului si a saraciei, iar stirile, imaginile, articolele despre ei trebuie obligatoriu sa prezinte o femeie plangand cu copilul in brate, cadavre, sange, iar cine nu face asta trebuie sa-si ceara scuze.
    • 0 (8 voturi)    
      nu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:37)

      LucianBaciu1 [anonim] i-a raspuns lui nicu

      singurul lucru clar e ca asta e falsa.
      • +2 (6 voturi)    
        aiurea (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:42)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui LucianBaciu1

        Îți dau 5 lei dacă îmi spui care dintre cele două fotografii este falsă.
    • -1 (3 voturi)    
      Refugiati amarati........? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 11:05)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Nu crezi ca vorbesti prostii ? amaratii respectivi deunde au atatia bani sa plateasca mii de Euro ? ti-ai pus aceasta intrebare.
  • +2 (2 voturi)    
    gura bate fundul (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:14)

    anca [anonim]

    ...
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:16)

    Qu [utilizator]

    La cat i-a cotizat CIA, probabil o sa-si ia vila in Germania.
  • +1 (7 voturi)    
    mda... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 10:17)

    ddd13 [utilizator]

    Ia uitati-va la link-ul asta si comentati dup-aia. E in maghiara, dar pozele sunt in romana :))
    http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/menekulteknek-alcazott-terroristakat-buktatnak-le-a-facebookon-2397225