Bulgaria nu permite Rusiei sa-i foloseasca spatiul aerian pentru zboruri spre Siria pentru ca are indoieli serioase privind incarcatura avioanelor 

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2015, 14:37 Actualitate | Internaţional

Bulgaria a refuzat Rusiei dreptul sa foloseasca spatiul sau aerian pentru transporturi catre siria din cauza unor indoieli serioase in privinta incarcaturii avioanelor, a anuntat marti ministerul de externe de la Sofia citat de Reuters.

"Ministerul de externe bulgar a refuzat efectuarea de zboruri de transport ale armatei ruse deasupra Bulgariei", a declarat o purtatoare de cuvant a ministerului de la Sofia.

Ea a precizat ca decizia a fost luata acum cateva zile.

"Dispunem de destule informatii ca sa avem indoieli serioase despre incarcatura avioanelor, acest lucru este motivul refuzului", a adaugat ea.

Ministerul de externe de la Moscova a refuzat solicitarea Reuters de a comenta decizia Bulgaria.

Rusia intentioneaza sa foloseasca o ruta aeriana din estul Greciei pentru a transporta ajutoare in Siria, ceea ce inseamna ca folosirea spatiului aerian elen nu mai constituie o problema, a declarat marti un purtator de cuvant al guvernului de la ATena.

SUA au cerut Greciei sa refuze Rusiei cererea de folosire a spatiului aerian, anuntase ministerul de externe din Atena.

Moscova nu si-a ascuns niciodata sustinerea, constand in arme si intructori, pentru regimul sirian, a declarat luni diplomatia rusa, dupa preocuparile exprimate de Washington in ceea ce priveste zvonurile privind o prezenta militara ruseasca in Siria.

Vladimir Putin a afirmat vineri ca este inca prea devreme pentru a vorbi de un angajament militar al Rusiei in Siria pentru a lupta impotriva organizatiei teroriste Statul Islamist (SI), in conditiile in care Casa Alba a anuntat ca verifica zvonurile legate de prezenta unor trupe rusesti in Siria.











5343 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    probabil doreau sa treca si prin romania (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:00)

    adrian [anonim]

    Pai ce sa caute avioanele rusesti prin Bulgaria, pt a ajunge in Siria? Daca va uitati pe harta, drumul cel mai drept este pe deasupra Marii Negre si apoi prin Turcia. Prin Bulgaria este un ocol foarte mare care oricum implica si spatiul aerian grec sau cel turc.
    • 0 (6 voturi)    
      Mujicii Provoaca La Confruntare (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      de aceea aeroplanele lor poate le Doboara Divinitatea...cu...un BUK
    • +2 (2 voturi)    
      nu prin romania (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:34)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Prin Turcia nu ii lasa asa ca trebuiau sa ajunga deasupra Greciei cumva...
      Alternative pe deasupra Ungariei, Serbiei si Macedoniei sau Caspica si Iran.
    • +4 (4 voturi)    
      Turcia (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:35)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Turcia e cel mai mare inamic al al Assad, iti dai seama ca nu le da voie avioanelor cu arme sa treaca peste teritoriul lor. Ma indoiesc ca se poate ajunge in Siria fara sa treci peste Bulgaria si Grecia, pe calea aeriana. Nu poate ocoli Bulgaria fara sa dea de noi, de Ucraina, etc
    • +3 (3 voturi)    
      Turcia este stat islamic, ce crezi ca ziceau? (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:41)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Cum credeti ca Turciei I-ar conveni sa aibe armate rusesti si-n Nord si-n SUD?

      Mai mult, plombele militare din Transnistria, Crimeia, Osetia...etc sunt deja un trist precedent crezi ca Turcia si-ar permite omuleti verzi in sud?

      Iar Bulgaria este stat Crestin, mai mult limba slava este considerata ca o pila pe care rusii cred ca o au in Balcani! Gresit, nu este sufficient!
      Ps: Eu am incercat sa vorbesc ruseste cu un politist bulgar si mi-a zis ca nu vorbeste decat bulgareste sau romana, rusa nu!
    • 0 (0 voturi)    
      nu se poate prin Turcia (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:26)

      troi [anonim] i-a raspuns lui adrian

      si nici prin Irak, probabil ca ar fi vrut sa foloseasca Marea Neagra, Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Marea Mediterana - Siria
    • +1 (1 vot)    
      Ruta: Sevastopol, Bulgaria sud, Grecia, Siria (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:07)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Mai scurta nu exista. Au cerut intai permisiunea Bulgariei din cauza de afinitatilor istorice, alfabetice si etnice.
      Vor gasi ei o solutie, inclusiv pe mare, prin Bosfor.
      Ruta aeriana era mai rapida si uneori viteza conteaza.
  • 0 (12 voturi)    
    Phutin Alimenteaza ISIS si Conflictul (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:11)

    un domn [utilizator]

    TREBUIE luat in discutie inchiderea Ambasadei Mujiciei de la Bucuresti si retragerea Ambasadei Romaniei din Mujicia. Phutin se va vindeca DOAR cu un calmant din vidia la memeaca
    • -2 (4 voturi)    
      Vai ce violent esti, puisor... (Marţi, 8 septembrie 2015, 17:13)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cum ne aperi tu pe noi.
    • +1 (5 voturi)    
      esti dus (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:33)

      alex [anonim] i-a raspuns lui un domn

      ba esti du cu pluta rau ... rau de tot
    • -2 (2 voturi)    
      ? (Marţi, 8 septembrie 2015, 20:23)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si la ce ora le declaram razboi? Eu am programul de lucru pana la 18:00.