Ungaria: Migrantii ce se indreapta spre Austria arata esecul UE

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 11:31 Actualitate | Internaţional

Transportul de refugiati neinregistrati din Ungaria catre frontiera cu Austria arata esecul politicii UE in materie de migratie, a declarat sambata ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, citat de Reuters.

Dupa zile intregi de confruntari si haos, guvernul de dreapta din Ungaria a mobilizat zeci de autobuze care sa ii transporte pe refugiati din capitala Budapesta spre Austria.

"Ce s-a intamplat este consecinta politicii esuate a Uniunii Europene privind migratia si a declaratiilor iresponsabile facute de unii politicieni europeni", a declarat Szijjarto la sosirea la o reuniune a ministrilor de externe ai UE, in Luxemburg, pentru a discuta despre criza refugiatilor.

Pe de alta parte, ministrul slovac de Externe, Miroslav Lajcak, a respins planurile de a crea un coridor feroviar catre Germania pentru refugiati. "Nu am discutat niciodata despre un astfel de coridor in guvernul slovac", a declarat el presei, inaintea reuniunii ministrilor de externe ai UE.










2073 vizualizari
  • -8 (16 voturi)    
    Nicidecum (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 11:58)

    Soljenitin [utilizator]

    Arata, mai degraba, modul in care Ungaria submineaza din interior UE si modul in care Ungaria a ales sa joace dupa cum ii canta mujicstan.

    Orban = Horthy!
  • 0 (12 voturi)    
    Un Orbán pentru România se găsește oare? (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 13:20)

    Nyk1 [utilizator]

    Cineva pentru care „interesul național”
    • 0 (2 voturi)    
      Continuare (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 19:11)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... să însemne cu adevărat ceva? Full disclosure: nu cred că Oprea este acel om.
  • 0 (6 voturi)    
    SUA - refuz oficial primire refugiați (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 13:56)

    zizin [utilizator]

    Josh Earnest, Purtătorul de cuvant al Casei Albe a declarat că, deși criza umanitară cauzată de instabilitatea politică din Orientul Mijlociu este o "tragedie", SUA nu are planuri de a reloca mai mulți refugiați sirieni.

    SUA va oferi fonduri pentru Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Refugiați și "expertiză tehnică" din partea Pazei de Coastă a SUA pentru țările europene care se străduie să facă față numărului de refugiați din acest an, dar nu va permite intrarea de sirieni în SUA, a declarat joi Purtătorul de cuvânt al Casei Albe.

    Când a fost întrebat dacă administrația Obama intenționează să majoreze numărul de refugiați sirieni din SUA, în plus față de cei 1541 sirieni admiși în toți cei 5 ani de război civil, Josh Earnest a răspuns: "Nu am nici un anunț de făcut în legătură cu aceasta."
  • -5 (11 voturi)    
    Esecul UE... (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 15:13)

    SH [anonim]

    ... ar fi ca accepta o tara fascista in mijlocul ei.
    • +1 (5 voturi)    
      Foarte corect (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 19:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui SH

      Germaniei niciodată nu i-a păsat de repercusiunile acțiunilor sale asupra mărunților UE (precum noi, ungurii, grecii, etc)
    • +3 (3 voturi)    
      Hopa (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 20:35)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui SH

      Lucrati si sambata?