Vladimir Putin: Criza migrantilor cu care se confrunta UE e consecinta politicii americane din Orientul Apropiat

de R.M>     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2015, 12:44 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin, la summitul G8
Foto: Agerpres/AP
Presedintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri ca actuala criza a migantilor din Europa este consecinta unei politici "eronate" a Occidentului in Orientul Apropiat, acuzand in special politica americana de a-si impune standardele fara sa tina cont de specificul religios si cultural din aceste regiuni, scrie AFP.

"Aceasta criza era de asteptat", a declarat, Putin, la Forumul economic oriental din Vladivostok, citat intr-un comunicat al Kremlinului.

"Le-am spus deja in urma cu cativa ani partenerilor nostr occidentali ca daca vor continua politica eronata in regiunile lumii musulmane, in special in Orientul Apropiat si in Africa de Nord, acest lucru ar putea duce la probleme de foarte mare amploare", a subliniat el.

Aceasta politica, ce continua si in prezent, consta in "impunerea propriilor standarde, fara a se tine cont de particularitatile istorice, religioase, nationale si culturale in aceste regiuni".

"Este inainte de toate politica partenerilor nostri americani" pe care "Europa o urmeaza orbeste", a spus Putin, adaugand ca exact din acest motiv Uniunea Europeana se afla acum in fata unei "poveri atat de greu de purtat".

Ministerul rus al Afacerilor Externe avertizase in 2013 ca o interventie militara externa in Siria ar putea avea "consecinte catastrofale".

Occidentul si in primul rand Washingtonul insista pentru plecarea lui Bashar al-Assad si respinge initiativa rusa a unei coalitii extinse din care sa faca parte Turcia, Irakul, Arabia Saudita si armata regulata siriana pentru a lupta impotriva gruparii teroriste Statul Islamic.

Peste 350.000 de persoane si-au riscat viata de la inceputul anului traversand Mediterana pentru a ajunge in Europa, continent care se confrunta in prezent cu cea mai grava criza migratorie din 1945. Cel putin 2.643 de oameni au murit in acest periplu, potrivit Organizatiei Internationale pentru Migratii (OIM).










5371 vizualizari
  • -9 (17 voturi)    
    unde a gavarit Phutin ? (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:48)

    un domn [utilizator]

    la Vladi..cum ? exista acel loc pe harta ? sau este inventat de Mujichistan ?. Mujicia este exprimarea teritoriala a actiunilor ISIS
  • +2 (28 voturi)    
    americanii au luat caimacul si (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:54)

    __alex__ [utilizator]

    europenii trag ponoasele, 'recompensa' meritata pentru comportamentul slugarnic.
    • +8 (12 voturi)    
      Ce caimac?! (Vineri, 4 septembrie 2015, 15:43)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Ce ponoase?! Nici in gradina noastra geo-strategica, in Africa ai Asia, aici langa noi, NU suntem in stare sa facem nimic, ca europeni. Desi suntem o data si jumatate cat SUA, cheltuim sub 20% din cheltuielile totale NATO. Si chiar daca dam bani, nu suntem in stare de nici o actiune militara coordonata, decat daca ne coordoneaza SUA. Suntem aproape de zero militar fara SUA. Pentru ca impreuna nu suntem in stare de nimic. De zeci de ani ne avertizeaza americanii ca nu pot suporta singuri cheltuielile de securitate, si iata ce se intampla in Ucraina. Pentru ca intr-adevar, e imposibil ca americanii sa asigure jandarmeria globala, iar Europa sa beneficieze de securitate la infinit, cu degetul in nas si filozofii pasive gretoase.

      E timpul ca Europa sa se maturizeze. Copilaria si adolescenta s-au sfarsit. Facem ceea ce trebuie, suntem responsabili, sau nu?! Pentru ca nimeni nu e obligat sa asigure securitatea unei uniuni care nici macar uniune desavarsita nu-i. Mai devreme sau mai tarziu, americanii vor ajunge in imposibilitatea de a mai proteja si domina o Europa obeza si cretina, care isi trage singura scaunul de sub picioare si isi fura caciula.
  • +12 (28 voturi)    
    Vrem nu vrem (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:02)

    tepesvoda [anonim]

    Vrem nu vrem tov Putin are dreptate in privinta Siriei si a Libia dar a uitat sa spuna ce se intimpla si in Ucraina unde sunt citeva milioane de refugiati din cuaza interventei Rusiei. De cand e lumea cel tare ( SUA, Rusia, UK, Franta) dicteaza si cei mici ( Siria, Irak,Libia) rabda sau fug
    • -1 (19 voturi)    
      Mujicia Este Tare Doar Prin Mazeta (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      in rest....tancurile praf..avioane praf....da, au o votca Tare !!!
    • +9 (13 voturi)    
      are partial dreptate (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:51)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

      cin il sustine pe assad in siria? parca rusia?
    • +1 (5 voturi)    
      Ce vorbesti?! (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:31)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      Confunzi Rusia cu restul lumii. Lumea libera NU gandeste nici ca Rusia, nici ca tarile supuse Rusiei. E o diferenta imensa. Lumea libera progreseaza continuu accelerat, din toate punctele de vedere. Iar tarile supuse taraneste una alteia, si mai ales supuse ideologiilor, progreseaza lent si cu sincope explozive, care anuleaza insignifiantul progres din perioadele de pace.

      Tu compari caruta cu naveta spatiala, si crezi ca directia ar fi cam tot, iar progresul cultural e doar a 15-a spita la caruta. NU TATICU! Progresul cultural (tehnologic, social, economic, conceptual, etc.) este motorul progresului global. Avansul cultural al oricarei tari trage rapid aliatii in acelasi sens cultural, si implicit ii umileste cultural pe inamici, pe cei idioti si incapatinati, ii umileste pana la disparitia culturala.

      Media culturala globala nu este niciodata la mijloc, undeva intre caruta si naveta spatiala. Pentru ca una dintre ele este ori istorie si muzeu, ori gunoi, toxicitate, disparitie. NICI o fabrica de calesti nu mai exista pe lume, cu atat mai putin nu poate avea sanse de succes global o asemenea intreprindere a trecutului indepartat. Media culturala este foarte apropiata de prezent, de cel avansat, iar cel inapoiat si incapatinat dispare impreuna cu nimicurile sale retrograde. Calculele despre cel inapoiat nu au nici o valoare, decat poate in cheltuieli de securitate pentru restul lumii. Dar global, si cheltuielile de securitate tind catre eficientizare, deci inapoiatii conteaza si putin, dar mai ales, din ce in ce mai putin.

      Lumea se misca prietene. Ce stiai tu in urma cu 20 de ani, astazi nu mai are legatura cu realitatea. Ba mai mult decat atat, nici macar pe vremea aia nu intelegeai tabloul mare si dinamic. Lumea civilizata intelegea inca de pe atunci mult mai bine decat cei ca tine mecanismele progresului global. Macar atat ai putea sa bagi la cap. Lumea nu-i o fotografie, ci un film. Lasa albumele de fotografii la muzeu, acolo unde le este locul.
      • -4 (6 voturi)    
        Asa e (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:06)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Lumea libera progreseaza mai ales in privinta dimensiunilor corporatel in sensul ca sunt prea grasi sa stea in picioare
      • -4 (6 voturi)    
        raspuns (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:33)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Care lume libera idi..ule? Lasa filozofia si epitetele.Ti-e frica de te ca.i pe tine si aiurezi.Unde vezi tu progrese?Sti macar ce inseamna civilizatie?
        • +3 (5 voturi)    
          De cine? (Vineri, 4 septembrie 2015, 22:00)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ion

          De cine sa ma tem? De alti comentatori?! Sa fii sanatos taticu!!!!!

          Pe-aici prin Europa nu e ca la voi. Chiar se poate comenta fara teama. Ma rog. Stii tu ceva. Unii vor fi luati la intrebari, pe buna dreptate. Cei care fac propaganda comunista, terorista, ruseasca, etc.. Te simti vizat?
  • -3 (11 voturi)    
    altu... (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:05)

    mihai [anonim]

    Are cu cine se lua de mana dl.Cristoiu...cu dictatorul care si-a vazut confratii sadam husein,gadafi,inlaturati de americani.Dupa logica asta nu ar trebui sa mai faci un bine nimanui ca cine stie ce prostii face apoi si da vina pe tine ca de ce i-ai facut binele??????
    • -1 (5 voturi)    
      Sa faci un bine?? (Vineri, 4 septembrie 2015, 15:55)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Esti cinic sau doar nu te ajuta creierul? Cine mama naibii a cerut americanilor sa faca un bine acelor tari?? Le era foarte bine si fara "binele" american in urma caruia iata ce haos ramane. Dar, stii vorba aia, if you don't come to democracy.. democracy will come to you. Cu japca, evident!
  • +1 (5 voturi)    
    partial corect (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:08)

    sachei [utilizator]

    ati mai bagat si voi bete prin gard, de aia a iesit ce a iesit
  • +3 (15 voturi)    
    rusii nu, sigur ca nu (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:17)

    IancuJianu [utilizator]

    Ei nu au facut politica in Orientul Mihlociu, doar au vindut arme la greu. Cu instructorii inclusi...
  • -1 (13 voturi)    
    da si nu (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:19)

    dum_i [utilizator]

    America nu mai are demult o politica proprie in Orientul Apropiat.

    Politica o fac noii stapani ai Americii. Sauditii.
    • +1 (3 voturi)    
      Partial corect.. (Vineri, 4 septembrie 2015, 15:56)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ai uitat de "singura democratie din Orientul Apropiat".
  • 0 (20 voturi)    
    nam (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:26)

    idealogul [anonim]

    Ce enervante sunt persoanele astea de felul lui Putin care spun adevarul gol golut fara oleaca de corectitudine politica, fara putina abureala electoral-demagogica, fara clamarea de intentii bune si fara planuri marete pentru viitorul luminos etc etc etc.
    Adevarul e suparator si cineva ar trebui sa ii inchida gura lui Putin dar cred ca Nato se ocupa deja de problema.
    • +1 (5 voturi)    
      Defineste (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Nu e clar deloc ce consideri tu a fi cu adevarat corect si ce consideri tu ca merita luat in deradere. E la moda sintagma de corectitudine politica, dar singura, sintagma mascheaza ce crede utilizatorul despre corectitudine. Ce este cu adevarat corect dupa parerea ta?
  • -6 (16 voturi)    
    zi ne ceva ce nu știm (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:27)

    @Mishu [utilizator]

    Putin e pe aceeași lungime de unda cu basescu la capitolul vinovați curioasa treabă
  • -2 (12 voturi)    
    rade cioab de oala sparta (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:44)

    rov [utilizator]

    s-a trezit fhurtin sa dea sfaturi.
    Politica occidentului fata de nordul Africii e gresita, ea trebuie regandita. E insa diferenta mare in a actiona deliberat(ucraina) si a actiona gresit. Cu toata exagerarea nu poti invata pisica sa zboare, acolo ori au dictator, ori ii ti sub cucerire, ori stai cu ei pe cap si dai apa la moara la toti dictatorii...
  • -3 (13 voturi)    
    Ce chestie (Vineri, 4 septembrie 2015, 14:05)

    HP [utilizator]

    Putin spune lucrurilor pe nume.

    Democratia cu forta nu functioneaza. Nu a mers nici in Irak, nici in Afganistan, nici in Libia, niciunde.

    Americanii merg, fac praf totul si apoi pleaca.

    Iar apoi vine neica-nimeni, gen Basescu, care abera despre axe Bucuresti-Washington, care a bagat Romania cu trupe la greu in coalitiile NATO peste tot.

    Iar acum ne spune ca e vina europenilor. Pai Romania nu a facut parte din aceleasi coalitii care au facut praf pe unde au mers ?
  • +8 (12 voturi)    
    Aici cam are dreptate (Vineri, 4 septembrie 2015, 14:25)

    bogdan1477 [utilizator]

    Se pare ca anumite popoare pur si simplu nu-s facute pentru democratie. Au dat jos niste dictatori oribili si in locul lor a rasarit ditamai razboiul civil intre nshpe triburi rivale care se joaca zilnic de-a razboiul prin marile orase.

    Democratia, ca sa functioneze, are nevoie de un minim de educatie si bunastare a poporului si de institutii puternice. Si se pare ca asha ceva e greu de realizat in lumea araba.
  • -1 (9 voturi)    
    Summit la Praga 4 țări est-europene (minus RO) (Vineri, 4 septembrie 2015, 15:52)

    zizin [utilizator]

    http://www.rt.com/news/314370-refugee-crisis-summit-prague/

    Țările est-europene din Quartet - Cehia, Ungaria, Polonia și Slovacia - vor discuta despre modalitatile de abordare a valului fără precedent de oameni care vin din Orientul Mijlociu și Africa de Nord pentru a găsi refugiu în Europa, la un summit de urgență la Praga vineri.

    Prim-ministrul maghiar Viktor Orban a declarat la radioul public, vineri, că în cazul în care Uniunea Europeană nu-și protejează frontierele, zeci de milioane de refugiați pot ajunge în Europa.

    "Realitatea este că Europa este amenințată de un aflux în masă de oameni, mai multe zeci de milioane de oameni ar putea veni în Europa", a spus el. "Acum vorbim despre sute de mii de oameni, dar anul viitor vom vorbi despre milioane de oameni și nu există nici o limită la acest lucru", a spus el.

    "Dintr-o dată vom vedea că suntem în minoritate în propriul nostru continent", a spus el, îndemnând Europa "să demonstreze putere în protejarea frontierelor noastre."

    ...Johannis al nostru se mai gândește... așteaptă un telefon de la Washington... sau de la Berlin... să primească instrucțiuni clare cum și ce să spună în problema asta...
    • +6 (8 voturi)    
      urmeaza refugiatii rushi (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      care sunt Rupti de foame..cati mujici ar fi ? 100 mio ? mai multi ?
  • 0 (2 voturi)    
    Ce descoperire! (Vineri, 4 septembrie 2015, 23:43)

    miohaiham [utilizator]

    Nu Este evident de Multa vreme?