Tatal copiilor sirieni gasiti morti pe o plaja din Turcia: Mi-au alunecat din maini. Se intuneca si toata lumea striga

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2015, 20:49 Actualitate | Internaţional

Aylan Kurdi, gasit mort in septembrie pe o plaja din Turcia
Foto: Twitter
Tatal copilului de trei ani gasit inecat pe o plaja din Turcia, ale carui imagini au ingrozit intreaga lume, a povestit joi ca cei doi fii ai sai i-au "alunecat din maini" in momentul in care barca ce ii ducea spre Grecia s-a rasturnat.

"Aveam veste de salvare dar barca s-a rasturnat brusc pentru ca oamenii s-au ridicat in picioare. Copiii mei mi-au alunecat din maini", a declarat Abdullah Kurdi (sau Shenu, potrivit familiei siriene), pentru agentia de presa Dogan.

12 sirieni care incercau sa ajunga pe insula greceasca Kos, poarta de intrare spre Uniunea Europeana (UE), au murit in noaptea de marti spre miercuri in largul statiunii turcesti Bodrum (sud-vest) .

Printre ei se afla si Aylan, in varsta de trei ani. Imaginile cu micul trup mort, la malul marii, au starnit un val de emotie si de indignare in intreaga lume.

Fratele sau, Galip, cinci ani, si mama lor, Rihanna, 27 de ani, au murit si ei inecati.

"Se intuneca si toata lumea striga. Din cauza asta sotia mea si copiii nu au putut sa imi auda vocea. Am incercat sa inot pana la mal gratie luminilor dar nu am putut sa imi gasesc sotia si copiii, odata ajuns pe pamant", a explicat Shenu. "Am mers la spital si acolo am aflat vestea".

Barbatul a povestit ca a mai incercat odata sa ajunga in Grecia, cu o ambarcatiune, dar aceasta a fost interceptata de garda de coasta greceasca.

Dupa cum a afirmat un ziarist sirian, familia Shenu a parasit in 2012 Damascul pentru Alep, si cand luptele au inceput si aici, au fugit in Kobane.

Dar orasul kurd a inceput sa fie atacat de jihadistii Statului Islamic in toamna lui 2014. Abdullah si familia sa au fugit atunci in Turcia.

Dupa cum a marturisit, Abdallah vrea acum sa se intoarca in Siria pentru a-si ingropa familia.

Potrivit autoritatilor locale turce, Abdullah urmeaza sa paraseasca joi seara Bodrum pentru a merge in Istanbul, cu cadavrele lui Aylan, Galib si Rihanna. VIneri seara, se va duce la Suruc, la granita turco-siriana, si apoi la Kobane. Capatul calatoriei.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9835 vizualizari
  • -8 (22 voturi)    
    Deci refugiații = kurzi sirieni goniți de Turcia (Joi, 3 septembrie 2015, 21:20)

    Argon [utilizator]

    S-a aflat acum și cine sunt acești refugiați care au invadat spatiul Schengen (vezi citatul). Sunt în majoritate kurzi de care atât Siria cât și Turcia vor sa scape.

    Citat:
    ""Aveam veste de salvare dar barca s-a rasturnat brusc pentru ca oamenii s-au ridicat in picioare. Copiii mei mi-au alunecat din maini", a declarat Abdullah Kurdi (sau Shenu, potrivit familiei siriene), pentru agentia de presa Dogan."
  • -1 (25 voturi)    
    Fail (Joi, 3 septembrie 2015, 21:30)

    SHEAPA [utilizator]

    Ce traieste omul asta e ingrozitor.

    Daca mai exista vreun Dumnezeu pe lumea asta, sper sa mai aiba grija de inca doi ingeri ....

    Acest om a murit deja ..... doar mai respira.
    • +1 (9 voturi)    
      ! (Joi, 3 septembrie 2015, 21:57)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Mnezo sau Alah...sau Budha, sau....hotarati-va odata!
  • +1 (29 voturi)    
    "umanitate" (Joi, 3 septembrie 2015, 21:37)

    lungu bogdan [anonim]

    toata aceasta drama este inca o dovada a josniciei oamenilor "civilizati". mai ales ca o multime de "oameni de afaceri" castiga foarte bine de pe urma comertului cu arme spre siria si celelalte teatre de razboi... oamenii nu sunt altceva decat niste animale care au invatat sa scrie...
  • +2 (24 voturi)    
    Cancan, insha'allah (Joi, 3 septembrie 2015, 21:45)

    NituCt [utilizator]

    Sper sa îmi validați si mie comentariul, insha'allah ; ziceam ca aceasta știre e de Cancan sau de Libertatea.
  • 0 (10 voturi)    
    Părintii sunt vinovați. Caz Închis (Joi, 3 septembrie 2015, 22:01)

    NituCt [utilizator]

    Părintii sunt vinovați. Caz Închis
    Nu e bine, nu e sănătos sa folosiți cazul acesta pentru a sensibiliza opinia publica pentru ca sa-i accepte pe toți acești invadatori.
    • +1 (7 voturi)    
      politicienii sunt vinovati... (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:07)

      lili [anonim] i-a raspuns lui NituCt

      SUA, Franta, Marea Britanie preocupate de instaurarea democratiei in Irak, Siria, Afaganistan si aiurea au declansat drama acestor oameni nevinovati.
      Ne place sau nu, acesti oameni o duceau mai bine decat acum, ei aveau casele lor, slujbe nu chiar prost platite, uitati-va la ei ca nu arata a muritori de foame.. acum au ajuns ai nimanui, niste muritori de-a binelea...
      Politicienii care au declansat aceasta tragedie umana nu simt insa nici o responsabilitate, a zis bine T Basescu!!
      Tace chitic si Obama si Cameron si Holande, desi tarile lor sunt responsabille de tragedia oamenilor din Afganistan, Siria, Libia, Irak....
      Dramele si chiar tragediile acestor oameni nu sunt asumate de nimeni, din pacate.... vedem doar ca politicienii incearca sa paseze imigrantii in curtile altora.
    • +4 (10 voturi)    
      Invadatori (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:11)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Sunt REFUGIATI, nu invadatori. Daca un semen de al meu care este impuscat, gazat, bombardat sau decapitat imi cere ajutorul iar eu intorc capul atunci sunt doar o lighioana. Si daca printre ei sunt si refugiati economic sau posibili teroristi, ce sa facem? ii lasam pe toti sa se inece? sa moara de foame?
      America, Canada, Australia si UE ar face bine sa umble la sursa problemei. La fel si bogatasii arabi din zona. Suntem cu totii inghesuiti pe a planeta asta si n-avem voie sa intoarcem capul la suferinta vecinilor nostri. Chiar daca ne costa.
      • -2 (4 voturi)    
        nu! (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:01)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Ce sa facem? Sa deschidem negocieri cu tarile arabe si sa le cerem sa isi gazduiasca musulmanii. Sa dea dovada ca sunt buni musulmani si sa isi ajute semenii.
        In prezent, Europa estein pericol sa isi piarda identitatea culturala. O femeie musulmana face in medie 5 copii, iar peste 50 ani, vor fi mai multi musulmani in Europa.
        Sa stea in tarile lor arabe, ca au teritorii vaste.

        Europa cade sub propria prostie cu "drepturile omului", de care beneficiaza toti teroristii. Un terorist ucide o gramada de suflete nevinovate, iar ca pedeapsa i se ofera o celula confortabila si mancare halal toata viata. NU!! Astia trebuiesc spanzurati, impuscati, elecftrocutati, ELIMINATI!
  • 0 (10 voturi)    
    asa (Joi, 3 septembrie 2015, 22:23)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si? Uite ca pe mine nu ma impresioneaza manipularea asta grosolana a presei neomarxiste. In fiecare zi mor mii de copii in toata lumea din diverse motive. Deocamdata doar asta de acum e interesant, corespunde ideologiei criminale neomarxiste. Daca te gindesti mai bine, de fapt neomarxismul a ucis puradelul. Dar prea putini inteleg realitatea.
  • 0 (8 voturi)    
    da (Vineri, 4 septembrie 2015, 7:45)

    george [anonim]

    Scria undeva ca au solicitat o viza sponsorizata in Canada care a fost refuzata. Canada civilizata ?
  • +1 (3 voturi)    
    Repet părerea mea (Vineri, 4 septembrie 2015, 14:53)

    hic sunt leones [utilizator]

    (dacă o părere - corectă sau greșită dar care nu încalcă niciun fel de normă legală sau morală - ajunge să fie cenzurată de autorul acestui articol va trebui să merg mai departe și să văd dacă întreaga redacție Hotnews este de acord cu acest tip de cenzură).

    Tatăl acestui copil trebuie cercetat pentru ucidere din culpă.