Boris Johnson, primarul Londrei: Sa nu uitam ca Imperiul Roman a cazut sub povara migratiei masive

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2015, 13:40 Actualitate | Internaţional

Primarul Londrei, Boris Johnson, a declarat joi ca imaginea baietelului gasit mort pe malul marii, in Turcia, este "foarte, foarte socanta" si ca Europa trebuie sa primeasca oamenii care fug pentru a-si salva vietile, dar a avertizat ca Imperiul Roman s-a prabusit sub povara imigratiei masive, potrivit The Telegraph.

"Este foarte dificil; trebuie sa rezolvam problemele la sursa si sa oprim oamenii sa vina in acest fel dar, desigur, daca oamenii au probleme si se tem pentru vietile lor, trebuie sa ii primi", a spus acesta, comentand imaginile cu un copil sirian inecat, adus la mal in apropiere de statiunea turceasca Bodrum, si care au devenit un simbol al dramei pe care o traverseaza sirienii care fug din calea razboiului.

Acesta a avertizat insa ca nu trebuie creata impresia ca oricine poate veni in Europa "fara nicio problema: "Nu trebuie sa cream un factor de atractie si trebuie sa face distinctie intre cei care sunt intr-adevar speriati de persecutii si cei care emigreaza cautand o viata mai buna".

"Trebuie sa explicam foarte clar oamenilor care vor sa vina din aceste tari ca nu este un Eldorado aici, doar vii si primesti ajutoare. Si ma tem ca daca nu lamurim asta foarte clar vom crea conditiile ca migratia sa continue si sa creasca.

Sa nu uitam ca prabusirea Imperiului Roman s-a datorat imigratiei. Miscarile masive de populatie nu sunt sustenabile, in cele din urma", a mai spus Johnson.










6925 vizualizari
  • +3 (17 voturi)    
    right (Joi, 3 septembrie 2015, 13:43)

    Sly21 [utilizator]

    Asa este...
    Dar oare, cine-a zgamait rahatul pentru a-i aduce pe actualii oameni la disperare sa-si riste viata pe mare?
    • +12 (20 voturi)    
      Sigur nu primarul Londrei (Joi, 3 septembrie 2015, 13:58)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

      Aruncarea vinei colective pe "americanii" sau "politicienii de la Bruxelles" nu ne apropie de adevar si nu confera solutii.
      • +3 (7 voturi)    
        desigur, figurat vorbesc... (Joi, 3 septembrie 2015, 14:57)

        Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Desigur ca nu e vorba doar de vina americanilor, europenilor sau chiar a martienilor.
        E, cel putin in egala masura si a regimurilor dictatoriale din acele tari care i-au tinut din evolutie pe acei oameni.

        Poate ca lucrurile trebuiau domolite de mult... si nu sa se ajunga la +4 ani de razboi + ISIS.
    • +8 (8 voturi)    
      :| (Joi, 3 septembrie 2015, 15:13)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

      Nu mai pune intrebari insinuante, politruc mic, stii bine ca rusii tai au zgandarit rahatul.
      • +1 (3 voturi)    
        poftim? (Joi, 3 septembrie 2015, 17:00)

        Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        Rusii mei?!
        Chiar nu-mi place natia aia de nici un fel... dar e de apreciat cum pun stop musulmanilor. Desigur, ca e incalificabil ce fac in Ucraina!
  • +14 (22 voturi)    
    Si-a dat si asta seama, in sfarsit, (Joi, 3 septembrie 2015, 14:03)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca daca tai beneficiile pentru imigranti ilegali si nu le mai dai absolut nimic, nu vor mai vrea sa vina.

    De ce nu vin in Romania? Fiindca Romania nu le da mai nimic.

    E simplu, ei se duc unde sunt bani pe gratis.
    • -6 (10 voturi)    
      pentru ca habar n-au de Romania (Joi, 3 septembrie 2015, 15:11)

      vasilica_ [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      oamenii se duc unde cred ei ca e mai bine. De ce pe vremea lui Ceasca lumea voia in America, Germania? de ce nu Spania, Italia? pentru ca habar n-aveam pe vremea aia de alte tari decit America, Germania. Atit.

      Asa e si cu Sirienii. Romania nu joaca nici un rol important la nivel international, habar nu au cei de pe alte continente unde e Bucurestiul. Dar stiu foarte bine de Berlin, Muenchen. Politica, sport, technologie ...
      • +5 (5 voturi)    
        nu cred ca e asa (Joi, 3 septembrie 2015, 15:30)

        manole [anonim] i-a raspuns lui vasilica_

        sirienii au relatii f stranse cu romanii de zeci de ani. Studenti sirieni aveam gramezi, si sunt din ce in ce mai multi azi in Romania. Romania e foarte cunoscuta in zona.
        • +3 (3 voturi)    
          Asa e, (Joi, 3 septembrie 2015, 16:39)

          MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui manole

          si PSD a dat un exemplu fantastic de integrare rapida a sirienilor, prin doctorul Iasim si Omar Haissam. Imigrantii, daca aleg sa ramina in Romania sunt inca o piata de voturi pt. ponta si GIO cel Rosu. Pt. voturile lor vor fi facuti "integrati" urgent.
      • +5 (5 voturi)    
        doh (Joi, 3 septembrie 2015, 15:42)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_

        Pai exact, aia si cere lumea, sa nu li se mai spuna "refugiati" ci migranti economici. Multi au aflat ca se vinde bine povestea cu refugierea si gata, toata lumea vrea in jermania sau anglia ca acolo se dau ajutoare daca stii sa respiri.
        Cand esti fugarit pe bune de dusmani te opresti si pupi pamantul de 10 ori daca ai ajuns la prima zona linistita (Macedonia, bulgaria, ungaria, romania etc) nu faci presiuni ca tu vrei neaparat la berlin/londra.
    • +5 (5 voturi)    
      Romania? (Joi, 3 septembrie 2015, 16:09)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Intreaba-te de ce nu se duc in Rusia, in China sau la fratii lor musulmani din Iran sau Egipt.
  • +5 (11 voturi)    
    Gresit! (Joi, 3 septembrie 2015, 14:04)

    corina [anonim]

    Declinului Imperiului Roman, s-a datorat in primul rand coruptie si slabirea pe plan economic a imperiului datorita:
    -conducatorilor militari și nobilii romani ce nu se mai supuneau împăratului;
    -nemulțumirea în general a populației, personalități integre părăsind funcțiile lor de stat și intrând în slujba bisericii;
    -la acestea s-au adăugat și numeroasele atacuri ale popoarelor barbare, care nu mai puteau fi respinse de o armata romană mai puțin organizată și disciplinată decât în trecut.
    • -6 (18 voturi)    
      Au mai fost și alte motive (Joi, 3 septembrie 2015, 14:37)

      Un cititor [anonim] i-a raspuns lui corina

      1. Valorile morale din imperiu au condus inexorabil spre acest deznodământ. Conducătorii romani erau corupți, venali și fără frică de Dumnezeu.
      2. Sclavia, homosexualitatea, prostituția, promiscuitatea sexuală și altele asemenea au fost fie tolerate fie legiferate.
      3. Barbarii n-au venit singuri. Au fost trimiși. De Dumnezeu.
      • +2 (4 voturi)    
        :) (Joi, 3 septembrie 2015, 14:48)

        Ovidiu555 [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

        Glumeşti, nu?
      • -2 (6 voturi)    
        Ai pus punctul pe ,,I" (Joi, 3 septembrie 2015, 15:21)

        Alor [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Corect, acestea sunt adevaratele motive pentru care Europa a ajuns aici , si lucrurile se vor degrada mai mult.
        Pedeapsa divina pentru asa zisele popoare crestine este hotarata si v-a venii prin acesti musulmani.
        Deseori in istorie poporul Israel a fost pedepsit pentru starea lui de decadere morala prin popoarele vecine pagane .
      • +3 (7 voturi)    
        Parintele Arsenie Boca (Joi, 3 septembrie 2015, 15:45)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        ce zice?
      • +1 (3 voturi)    
        punctul 3 (Joi, 3 septembrie 2015, 16:10)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        cel mai adevarat.
        Refugiatii or fost trimisi si calauziti de Allah-alias Mahomed, sa ne islamizam cu totii...
        Allah fie laudat!
    • +1 (3 voturi)    
      asa este (Joi, 3 septembrie 2015, 15:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui corina

      daca barbarii ar fi atacat Roma in timpul perioadei imparatuluiTraian, isi furau o bataie de nu mai veneau in viata lor in Europa.
      Armata romanam, slabita , corupta si dezorganizata, nu a mai putut face fata valurilor succesive de migratori, mai ales germanici si huni, care au prabusit imperiul
      Romanii veneau cu 10 000 soldati, barbarii cu 100 000.
  • -3 (7 voturi)    
    motiv infantil (Joi, 3 septembrie 2015, 15:05)

    dudek [anonim]

    imperiul american s-a ridicat "sub povara" imigratiei
    • +6 (6 voturi)    
      gandire infantila (Joi, 3 septembrie 2015, 15:43)

      gogol [anonim] i-a raspuns lui dudek

      imigratia americana s-a facut catre un pamant gol, unde inconjurai pamantu cu caruta sa-l marchezi care-i al tau. Probabil goneau toata ziua sa dea de un vecin. Imigratia actuala se face intr-o europa plina de probleme iar imigranti adauga altele si altele ....
  • -3 (5 voturi)    
    PTNRUSIA (Joi, 3 septembrie 2015, 15:40)

    gogol [anonim]

    Migratia masiva este pusa la cale de KBG, prin agenti in teren care conduc convoaie spre Europa, pentru a o submina. Este raspunsul Rusiei la sanctiunile economice. Islamizarea fortata a Europei, prin planul rusesc este sustinuta de msnerie pentru a crea premisele actului final invazia rusa pentru a elibera Europa de islam.

    DMN fereste.
  • +3 (3 voturi)    
    LOL, Umor englezesc..!!! (Joi, 3 septembrie 2015, 16:17)

    Canadian13 [anonim]

    Primarul care incearca sa-i convinga pe aia sa nu emigreze ptr. ca nu-i chiar asa de cool in UK...se numeste...BORIS ????