Imaginea socanta care arata drama refugiatilor sirieni

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:32 Actualitate | Internaţional

Doisprezece refugiati sirieni, dintre care cinci copii, au murit inecati in timp ce incercau sa ajunga pe insula greceasca Kos, scrie BBC News. Imaginile cu un copil sirian inecat, adus la mal in apropiere de statiunea turceasca Bodrum, au circulat intens pe retelele sociale, devenind simbolul dramei pe care o traverseaza sirienii care fug din calea razboiului.
  • ATENTIE: Imagini socante!
Potrivit agentiei turcesti de presa Dogan, preluata de Le Monde, o prima ambarcatiune cu 16 sirieni la bord s-a scufundat in timp ce incerca sa ajunga pe insula greceasca Kos. Sapte pasageri si-au pierdut viata. O alta ambarcatiune, care transporta sase sirieni, a avut aceeasi soarta. O femeie si trei copii au murit inecati.

Cadavrul unui dintre copii a fost gasit pe malul turcesc, o scena foarte dura, filmata de televiziunea turca DHA.

De la inceputul anului, peste 2.500 oameni si-au pierdut viata incercand sa ajunga in Europa traversand Mediterana.






Les corps de migrants retrouvés sur une plage... de lemondefr










15296 vizualizari
  • 0 (40 voturi)    
    Astia nu sunt teroristi (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:45)

    RaduMischie [utilizator]

    Copiii aia nu au nicio vina.
    Nici parintii lor. Noi stam aici, avem acces la internet si o tara linistita (da, cu politicieni idioti).
    Ei stau intr-o tara sfasiata de doi ani de razboi civil, cu o parte din teritoriu ocupata de niste scelerati.
    E prea mult pentru oricine.
    Da, prea au aparut multi refugiati dintr-odata acum. Si da, te poti intreba de unde au unii bani sa plateasca calauze. Si da, printre ei probabil sunt infiltrati si militanti ISIS (desi avem o gramada de idioti din Europa care se duc sa lupte pentru ISIS, iar aia sunt la fel de periculosi cand se intorc in Europa).
    Dar, una peste alta, mare parte din refugiatii astia sunt doar oameni nevinovati care fug din fata unei urgii.
    • +5 (21 voturi)    
      Gandeste (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:44)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      ORICE TERORIST a fost si el cândva un copil.
      Acei copii nu sunt vinovați, DAR părintii lor i-au pus în pericol, si NU Europa.
      Pe de alta parte, copii acestor invadatori vor fi călăii copiilor de mâine din Europa.
      • -1 (7 voturi)    
        nu ai de unde sa stii... (Joi, 3 septembrie 2015, 12:53)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        exgaerezi cu pesimismul. Poate acesti copii vor fi integrari, vor munci, vor plati taxe...
        In Marea Britanie indienii si pakistanezii sunt integrati perfect, si platesc taxe la fel de bine ca englezii...ba chiar tin in spate betivi englezi trecuti de 50 ani, care traiesc din ajutoare.
    • +3 (15 voturi)    
      Care doi ani? (Joi, 3 septembrie 2015, 0:54)

      Maxim [anonim] i-a raspuns lui RaduMischie

      e de 5 ani razboi in Siria , in 2011 a inceput si intram in al 5-lea an cu peste 270 de mii de morti numai dintre soldati
      • -1 (11 voturi)    
        ... (Joi, 3 septembrie 2015, 8:32)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Maxim

        Toata discutia e dusa sentimental pe consecintele acestui razboi dar vad ca nimeni nu scrie cine-l alimenteaza. Cine furnizeaza rachete antitanc Milan de productie franceza? Sau rachete antitanc TOW de productie americana? Sau Konkurs, Fagot si Kornet de productie ruseasca? Ca si in Ucraina de unde stie o armata de "rebeli" sa conduca tancuri cand multi nu se descurca sa ia nici permisul auto din prima? De unde au rebelii combustibil, piese, ulei si munitie pt acele tancuri care consuma 500-600 l / suta de km? De unde are armata lui Assad blindate noi BTR-82A si T-72B3 care au fost filmate zilele trecute? Just for your information: o racheta antitanc costa cam cat un "Mertzan" din cele mai scumpe sau o casa mijlocie. Un tanc se invarte in jur de 5-10 milioane de $, cat o fabricutza sau spital mai mic. De unde au bani pt. ele? Sau cu alte cuvinte: faceti voi zarva in jurul refugiatilor alora amaratzi ca noi facem banul gros din afacerea asta.
  • +1 (19 voturi)    
    trist (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:48)

    anca [anonim]

    Daca tot ni se repatriaza o suma de refugiati autoritatile noastre ar trebui sa ia familii sau femeii cu copii care au într-adevar nevoie de ajutor
    • -2 (6 voturi)    
      Corect, (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:47)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui anca

      nu amatori de servicii sociale (profitori, mai exact).
    • +6 (12 voturi)    
      naivitate (Joi, 3 septembrie 2015, 0:37)

      Daniel_007bis [utilizator] i-a raspuns lui anca

      nu cred sa migreze 'femei cu copii' neinsotite, ori vreun copil singur, asa cum vroia sa primeasca in grija islandeza aceea. E vorba de tineri sau barbati in putere si de familii, chiar cu mai multi copii. Toti viseaza la Suedia si la blondele de acolo, ca asa s-au triplat violurile in cativa ani.
  • +11 (37 voturi)    
    CanCan (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:06)

    NituCt [utilizator]

    Nu știam ca Hotnews a devenit noul CanCan.
    Alta lacrimogena ; din cauza acestor imagini șocante, propun ca fiecare dintre noi sa își părăsească casa si sa o lase libera pentru un invadator. In acest fel vor putea face mai multi copii ca sa-i înlocuiască pe cei pierduți.
    In fiecare sat si oraș sa fie ridicata cate o moschee, si începând de astăzi porcul si băutura sunt haram.

    De ce sa gândim puțin si sa înțelegem ca părintii acelor copii veneau in Europa ca sa primească bani gratis. Nu. Noi suntem ignoranți si e vina Europei ca aia au murit. E clar.
    • 0 (18 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:45)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      My friend
      Ideea e ca si noi si occidentul suntem ipocriti.
      Occidentul e ipocrit pentru ca atunci cand romanii, bulgarii, etc se duceau in vest pentru un trai mai bun, se dadeau de ceasul mortii sa puna restrictii etc. Acum, ca le vin valuri-valuri de emigranti nu mai e nici o problema, trebuie sa avem suflet bun.
      Noi romanii suntem ipocriti ca spunem ca astia sunt teroristi si ne vor arunca tara in aer. Din pacate, pericolul islamist in Europa nu vine de la amaratii astia. Astia chiar fug de un dezastru. Pericolul islamist vine de la aia care traiesc in Europa poate chiar de doua generatii, dar nu au facut nici un efort sa se integreze, etc. Si care se duc si lupta alaturi de ISIS sau omoara jurnalisti ai unui ziar obscur dar cu gura mai mare, doar pentru a-l razbuna pe Alah. Deci pericolul islamist e aici, nu il aduc refugiatii astia. Astia sunt cei mai putin vinovati din toti imigrantii musulmani din Europa, ca astia vin alungati de razboi. Aia care sunt deja aici de decenii sau ani au venit aici ca sa ceara ajutoare, etc. si poate se gandesc cum sa se razbune si alte tampenii.
      • -4 (8 voturi)    
        ... (Joi, 3 septembrie 2015, 8:43)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

        Ipocrit e occidentul nu doar pt. faptul ca vbeste intr-un fel de est-europeni si mult mai permisiv fata de cei din Orientul Mijlociu. Occidentul si rusii sunt artizanii distrugerii acelui Orient Mijlociu prin muntzii de armament livrat in zona fara pic de responsabilitate. Occidentul e la fel de responsabil ca si fabricantii de droguri fatza de consumatori. Aaa...vad ca inca n-a ajuns la moda in presa conflictul din Yemen (probabil starul stirilor de peste cateva saptamani sau luni) acolo unde sunt implicate tancurile frantuzesti Leclerc si unde celebrele M-1 Abrams americane si-au gasit nashul in persoana rebelilor "houthi" care au demonstrat ca si tancurile americane ard la fel ca si alea rusesti. E adevarat ca o mica parte din acesti migranti sunt copii sau femei dar marea majoritate, se vede cu ochiul liber, sunt barbati tineri, multi din ei sunt ex-combatanti care evita prizonieratul in urma pierderii luptelor. Occidentul trebuie sa inteleaga ca multi dintre aia (spre deosebire de muncitorul Dorel sau shutzii lui "mancati-ash" - care sunt si ei deranjanti) stiu sa distruga un tanc sau un avion. Probabil legenda calului troian e uitata in Europa. Suntem post-moderni deh...
      • +2 (6 voturi)    
        Esti ignorant (Joi, 3 septembrie 2015, 13:11)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

        In primul rand "I'm not your friend".
        Poate tu ești ipocrit, dar nu cu siguranță, nu eu. Daca te simți vinovat de ceva, păstrează acest lucru doar pentru tine si nu mai generaliza.
        Romanii, bulgarii nu se duceau (se duc) in Europa ca sa își instaureze legile lor. IN PLUS, aceștia trimiteau (trimit) banii în tara. Mai pe înțelesul tău, pentru majoritatea romanilor sau bulgarilor CASA lor rămâne tot in România sau Bulgaria.
        - câți din romani se duc la ajutoare sociale ?
        - câți dintre romani își impun legile si obiceiurile arhaice ?
        - câți dintre romani ajung sa protesteze si sa distrugă dacă cerințele lor nu sunt îndeplinite ?

        "Pericolul islamist vine de la aia care traiesc in Europa poate chiar de doua generatii,"
        Tu ai citit ce ai scris ? Oare crezi ca printre cei ce au intrat acum nu se afla si islamiști ce au ca si scop sa distrugă ? Oare crezi ca o data acceptați acești invadatori, ei vor mai pleca înapoi ?
        Daca nu vor putea prin forță, vor schimba sistemele in mod legal, având la un moment dat majoritatea.
        Încearcă sa gândești pe termen lung, dacă poți.
        • 0 (0 voturi)    
          Pardon, my friend (Joi, 3 septembrie 2015, 20:13)

          RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          Te-ai aprins, vezi sa nu-ti plezneasca inima.
          In primul rand, n-ai inteles ce zic eu. Asta asa, ca sa-mi demonstrezi cat te duce bibilica. Eu spuneam ca occidentul e ipocrit, pentru ca pe romani si bulgarii i-a tratat cu fundul (desi, asa cum corect ai aratat mai sus, sunt mult mai pasnici decat musulmanii), in timp ce la acesti refugiati este extrem de deschis, desi ei ridica pericolele aratate de tine.
          Apoi, eu zic ca astia de vin acum vin in primul rand de disperare, ca au tara distrusa. Nu vin sa ne cotropeasca. Da, ei pot fi si agresivi, nu zic nu si pot avea printre ei si simpatizanti ISIS. Dar ce zic eu este ca nu ei fac raul, raul este de mult facut, cu musulmani acceptati de mult timp in tarile occidentale, si care nu vor sa se integreze si sunt gata sa-i beleasca pe crestini. Pericolul deja exista, dar am refuzat sa-l vedem. Ca mai vin cateva sute de mii (din care am motive sa prezum ca multi sunt pasnici) nu naste problema. Doar adauga la ea.
  • +14 (34 voturi)    
    . (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:14)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    In vestul "civilizat" daca li se pare lor ca te rastesti prea tare la copil e posibil si sa ti-l ia ; parintii acestor copii nu sunt pasibili de ceva pentru ca si-au pus copii in pericol?
    • -4 (6 voturi)    
      ? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:42)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      de ce spui vestul "civilizat", cu civilisat in ghilimele ? e vestul necivilizat ? e mai bine sa iti bati copilul sau ce vrei sa spui ?
  • -18 (26 voturi)    
    trufasul Occident... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:21)

    demaGOGU [anonim]

    ...va avea pe constiinta toate aceste cadavre!
    • +11 (19 voturi)    
      ??? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:40)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      da' ce le-a facut trufasul occident acestor familii ?
      sper ca citesti si poti raspunde.
      • 0 (6 voturi)    
        Ce a facut? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:19)

        TSHTF [anonim] i-a raspuns lui uzu

        Da semne ca nu ar vrea sa se supuna total si fara cricnire Noii Ordini Mondiale la care viseaza demaGOGU si ceilalti ca el.
  • +15 (35 voturi)    
    omfg (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:43)

    mez [anonim]

    a murit un copil înecat, următorul pas logic e să primim 300 de mii de islamiști adulți, ha?
    • -8 (12 voturi)    
      Nu ii primim noi stai linistit. (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:29)

      Adina [anonim] i-a raspuns lui mez

      Si romanii au plecat. Cu ce suntem mai presus deci?

      Iar cele trei milioane de romani, crezi ca au fost primite cu bratele deschise? Si despre ei s-a vorbit si se vorbeste pe forumuri, asa cum vorbiti si voi despre imigrantii sirieni si pakistanezi aici la Hotnews...

      Existe cuvinte foarte urâte legate de substantivul român, daca nu stiai.

      Si atunci de ce nu pot si altii sa imigreze, fie ei si de alta religie decat noi?
      • +4 (10 voturi)    
        simplu (Joi, 3 septembrie 2015, 7:51)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui Adina

        raspunsul la intrebarea ta. procentul de romani care au cerut ajutor social prin Londra si Stockholm este INFINIT mai mic decat ce vor astia care vin. Daca sunt 3 mil de romani plecati, pune 5% care dorm pe straz isi vezi cat iti da, fata de cati invadeaza acum Europa. In plus, restul muncesc pe branci pe unde s-au dus, nu freaca duda, pe cand astia sunt REFUGIATI, nu imigranti, adica nu au una de-un euro in buzunar, dar ii roade stomacul de foame. Sunt curios cat va dura pana vor da in cap pentru 3 paini si un salam in vid, pentru ca ONU si Crucea Rosie nu pot face fata tuturor.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu vin 300k, (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:49)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui mez

      poate 300, aia care chiar au probleme, restul se duc la nemti, la francezi, unde se simt ca acasa (legea Sharia, femeile trebuie tinute in bucatarie si alte aberatii traditionale).
    • -3 (9 voturi)    
      Propaganda e totu', to'arasi! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:15)

      TSHTF [anonim] i-a raspuns lui mez

      S-a dat ordin de zi pe unitate. Trebuie fezandat romanul inainte sa inceapa sa vina refugiatii...
      • +2 (4 voturi)    
        Un sfat (Joi, 3 septembrie 2015, 13:14)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui TSHTF

        Du-te mai la frații tai musulmani ...si LASĂ-NE
  • +5 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:40)

    uzu [utilizator]

    un vas scufundat. e tragic ca mor copii. e tragic ca mor oameni nevinovati.
    multi insa vor mai muri din cauza acestei mmigrari de musulmani in europa. multi europeni.
    copii nostri vor regreta zilele astea...
  • +7 (11 voturi)    
    Tactica terorista (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:55)

    Lotte [utilizator]

    Asta cu copii, femeile, batranii, pusi in fata, paravan, e veche de cand s-au apucat teroristii de terorism... Ei se folosesc fara scrupule de imaginea lacrimogena a copiilor, pentru ca stiu ca sunt multi care pun botul. Peste tot sunt imagini cu vlajgani plini de sanatate, urland cu cate un copil in brate, ca sa fie el primul la saritul gardului. Obligatoriu, fara identificare, fara amprentare, fara acte, pentru ca se simt umiliti. Imagini cu gealatii care culca gardul la pamant, se imbrancesc cu fortele de ordine, opresc masini si trecatori ca sa ceara diverse si care se ratoiesc la autoritatile tarilor prin care trec, pretinzand conditii de hotel, wifi, bani, smartfoane ca sa vorbeasca cu familia, nu prea se vad, pentru ca nu sunt emotionante si nu sunt conforme cu trendul impus de politically corectness... Nici macar muntii de gunoaie si devastarea tarilor de trecere nu se vede pe la posturile inrolate in spalarea de pacate a islamului. Bunatatea este luata drept naivitate si alba-neagra cu Europa continua, intr-o nota care ar da suspiciuni si unui orb surdo-mut...
  • +7 (9 voturi)    
    Pragmatism (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:08)

    Airwaves [utilizator]

    Oricat de "socante" ar fi imaginile, e si mai socant sa constat ca, dupa 25 de ani de "tranzitie", traim tot rupti in fund. Da, noi romanii. Ce convenabil pentru politicienii din intreaga Europa sa inchida gura prostimii!

    Cum ar veni, toate imaginile astea picurate chinezeste, ar trebui sa ne determine sa spunem: "uite baaaa, ce bine traim fata de amaratii aia"! Prin urmare, sa ne fie rusine ca vrem salarii mai mari, sa ne fie rusine ca vrem autostrazi, sa ne fie rusine ca vrem preturi mai mici si, de ce nu, sa ne fie rusine ca raspiram!

    Nu in ultimul rand, sa ne fie rusine ca nu deschidem usile larg, trantite de perete si sa luam sub obladuire cateva zeci de mii de reprezentanti ai "religiei pacii".

    Ptiu! Astia sunt invadatori, nu refugiati. Intr-un mod carcateristic religiei, ca si atunci cand isi trimit copii sa se detoneze in aglomerarile urbane, acum se folosesc tot de copii pentru a starni compasiune. Pai cum, noi, Europa cea civilizata sa intoarcem capul si sa ne facem ca nu vedem?

    Europa asta este de tot rasul. Parol! In fata invadatorilor, noi ne dam mari civilizati. Ce ca**t!
  • -2 (8 voturi)    
    Si vinovatii? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:12)

    TSHTF [anonim]

    Nu as avea nimic impotriva ca Romania sa adaposteasca TEMPORAR, in limitele posibilitatilor si cu aprobarea parlamentului, refugiati din zonele de razboi daca:
    1. Parlamentul Romaniei ar face o declaratie oficiala nominalizind statul sau statele care sint vinovate de iscarea si intretinerea razboiului respectiv, numind explicit agresorii si victimele
    2. Impotriva acestor state agresoare s-ar institui sanctiuni din partea UE
    3. Un tribunal international ar condamna actiunile statelor respective, ar cere arestarea si judecarea sefilor de state, a ministrilor si a generalilor din acele state pentru crime impotriva umanitatii si le-ar impune plata unor despagubiri de razboi din care, printre altele, Romania sa-si recupereze cheltuielie avute cu imigrantii.

    Atita timp cit stim cine poarta intreaga raspundere (si toti stim cine), dar nu avem curajul - presedinte, prim-ministru, guvern, parlament - sa o spunem deschis, apoi sa tacem si in problema refugiatilor, pentru ca, adapostindu-i, fara sa aratam cu degetul agresorii, devenim si noi victime lipsite de demnitate ale banditilor planetei. Nu merge ca unii sa dea foc lumii, iar altii sa plateasca pompierii si ambulanta.

    Atita timp cit unele state militariste provoaca razboaie, destabilizeaza si balkanizeaza IN MOD INTENTIONAT alte tari in scopul obtinerii unor avantaje politice si a unor profituri economice, pretinzind demagogic ca nu au facut decit sa aduca democratia in state despotice, iar raspunderea pentru eternizarea starii de razboi e aruncata de propaganda oficiala asupra unor organizatii fantomatice (ca Al-Qaeda sau ISIS) create si finantate in secret chiar de aceste state militariste, organizatii imposibil de localizat geografic, evaluat, contactat, atacat militar etc. si in timpul asta noi, ceilalti, doar ne uitam si tacem de frica gangsterilor planetari, situatia nu va face decit sa degenereze, iar problemele rezolvabile azi cu putin curaj vor deveni miine insolubile si tot mai numeroase.
    • -1 (5 voturi)    
      pai spune pe nume..state. (Joi, 3 septembrie 2015, 6:50)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui TSHTF

      ..le unite..ca cowboys ( impinsi de juifi ) au vrut sa instaleze "democratia" lor ( a se citi haosul ) in siria, irak, libya, tunisia, etc. pt ca evreii sa stea linistiti..adica sa continue colonizarea palestinei..ca de, toti araboii nu sunt decit niste teroristi ca si ben laden ( format si finantat de cia )..iar imbecilii de europeni au ce merita acum...cit despre romani, se vede din comentariile de aici , "inteligenta" lor ..de aia isi merita si soarta..
  • +8 (10 voturi)    
    Empatizez cu aceste suferinte ... (Joi, 3 septembrie 2015, 0:18)

    Marse [anonim]

    ... ca om responsabil care are copii. Totusi, inteleg ca acei oameni nu au parasit cu o ambarcatiune fragila zonele controlate de fanatici SI ci doar civilizata Turcie ... Cum de au facut asta ? Adica risca, la propriu !, viata copiilor doar ca sa transbordeze intre doua tzari membre NATO ???
  • +8 (14 voturi)    
    Datoria noastra de oi (Joi, 3 septembrie 2015, 1:56)

    Robert M [utilizator]

    Noi trebuie sa stam, sa le plangem pierderile si sa ii ingrijim pe cei sositi.
    Peste cativa ani acesti copii ne vor eviscera copii si nepotii.
    Urmasii nostri vor fi tratati la fel cum sunt tratati crestinii in lumea araba.
  • -7 (11 voturi)    
    dramatic! (Joi, 3 septembrie 2015, 4:31)

    Marigold [utilizator]

    Este o mare tragedie, sa treci Mediterana cu o barca si la mal sa iti gasesti copilul inecat. Bietii oameni, prin ce nenorocire trec! Cata durere pe sarmanii parinti!

    Insa adevaratele imagini socante stiti care sunt? Acelea cu oameni nevinovati, crestini, legati cu lanturi de maini si de picioare de catre musulmani si atarnati, cu hainele imbibate in benzina, deasupra unui foc. Lasati asa sa moara arsi, in chinuri. Asta este cu adevarat o imagine socanta. Ca sa punem in perspectiva si lucrurile care conduc la drama refugiatilor inecati in Mediterana. Nu fug din tarile lor ca sa ia ajutoare sociale, cum spun unii, au motive mult mai serioase, chiar socante cum e imaginea pe care am descris-o.
    • 0 (4 voturi)    
      cu barca pe mediterana (Joi, 3 septembrie 2015, 12:37)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Marigold

      bai, dar cand s-or urcat in barca aia pe mediterana, cu copil mic...nu s-or gandit ca ala moare??
      Nu discut faptul ca si normal sa fii, sa treci cu gonflabila mediterana cu copil mic, e un chin...iar acei "parinti" incostineti ar trebui reintorsi de unde au venit..Pentru ei oricum, unul in plus-in minus tot aia e.
  • 0 (2 voturi)    
    poate ca (Joi, 3 septembrie 2015, 7:49)

    toxx [utilizator]

    cred ca toti musulmanii ar trebui sa vada acest clip:

    https://www.facebook.com/sorinel.nitu/videos/848577981888549/

    unde un predicator musulman dupa ce primeste din public intrebarea "Cine este Isus" reciteste Coranul atent de la cap la coada si afla niste lucruri halucinante. Problema e ca astia nu primesc Coranul original, ci tot felul de versiuni alterate de toti imamii. Asta e marea problema a aceste religii, nu are o conducere centralizata.

    Acest mesaj nu este nici pe departe o propaganda in a crestina alte religii, asta ca nu sariti in capul meu, impartasesc si eu scarba catre BOR ca si voi
  • -1 (5 voturi)    
    povestea din spate (Joi, 3 septembrie 2015, 13:43)

    neurino [utilizator]

    macar altii s-au agitat sa afle si povestea din stapete pozei.
    A se observa ca respectivii veneau din Turcia, unde au stat un an si au incercat deja sa aplice in canada, iar Canada le-a refuzat accesul.
    http://www.lessentiel.lu/de/news/ausland/story/Aylan-und-Ghalib-sterben-einsam-im-kalten-Mittelmeer-24885009