Cehia: Migrantii sirieni sunt marcati cu numere pe maini, intr-un gest care aduce aminte de practicile folosite de nazisti

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2015, 17:37 Actualitate | Internaţional

Migranti cu numere scrise pe maini
Foto: Captura Twitter
Politia ceha a scris numere pe mainile migrantilor aflati in mai multe trenuri, intr-un gest care aminteste inevitabil de procedura folosita de nazisti pentru a identifica prizonierii evrei din lagarele de concentrare, scrie AFP.

Politia sustine ca aceasta metoda permite identificarea familiilor, dar ideea este criticata dur de juristi si de militantii pentru drepturile omului.

"Nicio lege nu permite marcarea oamenilor in asemenea fel", a declarat Zuzana Candigliota, avocata a Ligii cehe pentru drepturile omului.

Marti, politistii au folosit markere pentru a scrie numere pe pielea a 214 refugiati, in majoritate sirieni, interpelati la bordul unor treburi care veneau din Austria si Ungaria.

Si nu este vorba de un caz izolat. Un purtator de cuvant al ministerului ceh de Interne, Lucia Novakova, a declarat ca aceasta procedura a fost introdusa din cauza numarului mare de copii.

"Obiectivul nostru este sa impiedicam ca acestia sa se piarda", a spus ea.

Purtatorul de cuvant al politiei pentru straini, Katerina Rendlova, a spus si ea ca este vorba de identificarea familiilor. "Scriem codul trenului la bordul caruia calatoresc, pentru a sti in ce tara sa-i trimitem in caz de readmisie."

Autoritatile cehe afirma ca migrantii ilegali trebuie trimisi spre tarile prin care au intrat in UE, invocand reglementarile de la Dublin care permit acest lucru.

Un sondaj realizat in august a aratat 93% dintre cehi cred ca refugiatii trebuie trimisi in tara de origine.

Katerina Rendlova a explicat ca refugiatii primesc "in mod obisnuit numere pe foi de hartie, dar le arunca".

"Au acceptat aceasta marcare, nu au problema cu asta, stiu ca e in interesul lor", a sustinut ea.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12066 vizualizari
  • +40 (48 voturi)    
    Discoteca? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 17:41)

    Marian74 [utilizator]

    Si pe la discoteci si locuri de joaca ptr. copii se mai pun stampile de marcare.
    • -14 (24 voturi)    
      Exact ca-n (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:17)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Marian74

      Germania nazista!

      hahahahaha
    • +14 (14 voturi)    
      apropo de imigranti (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:20)

      apropo de imigranti [anonim] i-a raspuns lui Marian74

      Priviti poza de la inceputul acestui articol din Le Figaro, ca sa vedeti cum arata, astazi, Franta.

      Articolul prezinta o carte cu titlul "Teritorii pierdute pentru natiune", continuarea unei alte carti ce avea titlul "Teritorii pierdute pentru republica"

      http://www.lefigaro.fr/vox/societe/2015/08/14/31003-20150814ARTFIG00248-georges-bensoussan-nous-assistons-a-l-emergence-de-deux-peuples.php

      Astfel de peisaje va incanta in Franta?
    • +9 (9 voturi)    
      apropo de imigranti (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:21)

      apropo de imigranti [anonim] i-a raspuns lui Marian74

      Daca nu trece link-ul catre articol, cautati "Les territoires perdus de la Republique" pe google si dati click pe pagina a doua, veti avea la inceputul articolului o poza frumoasa de la Barbes, juillet 2014.
    • +10 (10 voturi)    
      apropo de imigranti (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:22)

      apropo de imigranti [anonim] i-a raspuns lui Marian74

      Arat poza asta tuturor francezilor care imi canta struna cu cersetorii romani:

      http://i.f1g.fr/media/figaro/805x453_crop/2015/08/14/XVM349561f0-42b0-11e5-a32b-9e13713b5720.jpg

      E din Franta, Barbes, Iulie 2014.
    • +6 (6 voturi)    
      la (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:48)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marian74

      hotelurile all inclusive e si mai rau, probabil proprietarii acestor hoteluri sint nazisti din tata-n fiu.
  • +27 (39 voturi)    
    Ei nu vor numere de ordine, (Miercuri, 2 septembrie 2015, 17:46)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ei vor bani! Pe gratis!
  • +35 (41 voturi)    
    Limbajul preferat (Miercuri, 2 septembrie 2015, 17:56)

    xolv [utilizator]

    Limbajul preferat al globalistilor la adresa natiunilor: "nazisti", "nationalisti", "fascisti", "antisemiti'.
    • +6 (10 voturi)    
      nu (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      e vorba de globalisti, termen fara sens, ci de neomarxisti.
  • +19 (33 voturi)    
    tare rau stirea (Miercuri, 2 septembrie 2015, 17:59)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Acum realizez ca bratarile fluorescente pe care le primesti la discoteca sau concert sunt similare cu steaua lui David cusuta pe haine.

    Lasand glumele proaste la parte, propun tatuarea pe frunte a tuturor neo-maxistilor. "Liberali" li se spune in vest mai nou...
  • -27 (33 voturi)    
    Well ... NU numere pe oameni ! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:27)

    Mitica Palarierul [anonim]

    Well ... saracii refugiati accepta orice, asa cum au acceptat si cei dusi in lagarele de exterminare.

    Tatuarea de numere pe antebratul evreilor si al soldatilor germani ne aminteste de autoritatile hitleriste. Pacat ca autoritatile din Cehia au facut economie la cateva tablite matricole, probabil aflate inca in mari cantitati stocurile armatei si politiei.

    Nu si-au obosit mintea sa se organizeze pentru distribuirea lor, iar acum sunt sub oprobiul public.

    Nota explicativa: DA ! Pe antebratul stang al membrilor Waffen SS era tatuat numarul matricol si grupa sanguina, lucru care se mai practica inca in anumite armate!!

    "Patria si Dreptul Meu !"
    .
    • +16 (16 voturi)    
      esti nebun Palarierule (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Palarierul

      Va sa zica ce trebuiau sa faca cu placutele? sa le inghita? sa le lipeasca pe piele cu super-glue? cu aparatul de sudura?
      • -1 (1 vot)    
        Well ... placutzele se poarta cu un snur de gat (Joi, 3 septembrie 2015, 14:15)

        Mitica Palarierul [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        Well ... placutzele se poarta cu un snur de gat, nu este chiar asa complicat, cel putin nu pentru cei mai multi.

        Pana si Basescu a primit asa ceva de ziua lui - cei drept din aur.

        "Patria si Dreptul Meu!"
    • +17 (21 voturi)    
      i-a chemat cineva in europa sa-i tatueze? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:12)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Mitica Palarierul

      maine or sa urle alla u akbar pe strazi si or sa ceara decapitarea infidelilor.
    • +5 (7 voturi)    
      "DE ACORD" (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:38)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Palarierul

      Pe evrei nu i-a intrebat nimeni. Acesti oameni au fost DE ACORD sa fie astfel marcati.
  • +32 (40 voturi)    
    Prostii propagandistice (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:28)

    Ricochet [anonim]

    Cand iti intra in tara mii de necunoscuti, si inca islamisti, fara acte, fara identitate, fara nimic, ce-ar trebui sa faci?
    Sa-i imbarci in trenuri cu destinatia Munchen, si gata?

    Adica daca nazistii ii imbracau pe nefericitii din lagare cu haine vargate gata! oricine foloseste haine vargate e nazist?
    Zau asa, a se slabi...
  • +23 (33 voturi)    
    Dar interzice? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:33)

    aniod [utilizator]

    Exista vreo lege care interzice sa scrii un numar cu pixul pe mana unui om, daca acesta accepta?
    Iti pune cinva problema ca si refugiatii pot fi rapiti, violati, ucisi?
    Trebuie sa se stie ceva despre ei, este in primul rand in interesul lor.
  • +26 (26 voturi)    
    pfff (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:36)

    NewLevel [anonim]

    Ba, da' sinteti uimitori de-a dreptul.
    Voi consumati ceva la serviciu? Azi dimineata puneati virgula intre subiect si predicat, acum refugiatii sint interpelati la bordul unor treBuri. ce fel de treburi, mari, mici?
    Si politistii chiar asta au facut, i-au interpelat? A interpela de obicei inseamna a cere un raspuns, o luare de pozitie, sa-si spuna parerea despe ceva. De exemplu, ministrii pot fi interpelati in Parlament dar elevii nu sint interpelati la tabla. Un turist nu interpeleaza un localnic in chestiunea localizarii strazii Jurnalistilor Analfabeti dar un deputat il poate interpela pe ministrul Educatiei in privinta jurnalistilor din ce in ce mai analfabeti.
  • +17 (27 voturi)    
    cred ca este (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:38)

    Ar3s [utilizator]

    o masura de evidenta initiala foarte buna. Bineanteles, media aservita si paranoica nu pierde niciun prilej a-si da in petec.
    In Europa, cred ca cehii sunt singurii prieteni sinceri pe care ii avem in acest moment, iar acestia trec prin momente relativ complicate. Am sa le donez toate cariocile. Ii sustin pana la capat in aceasta chestiune, indiferent de parerea AFP, CNN, FOX, REUTERS, AP, The Guardian, NYT, WP, BBC, CBS, CNBC, MSNBC, ABC, Time, Bloomberg, Wall Street Journal, People, Daily Mirror, Sunday Mirror, The Daily Telegraph...
    • +8 (12 voturi)    
      pai da (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:32)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Russia Today, Comsomolscaia Pravda, Interfax au publicat oferte de cazare pentru migranti, dar li s-a ras in nas.
      • +4 (4 voturi)    
        Russia Today (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:17)

        Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        a divortat de occident. Oricum, in privinta Cehiei, rusii sa nu scoata un sunet!
    • +2 (8 voturi)    
      Poti sa zici pe scurt (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:18)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      MSM - MainStream Media.
  • +13 (17 voturi)    
    atunci sa-i "cipeze" (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:58)

    Anonim2 [anonim]

    ca e mult mai sigur si nu se vede. Si nu mai pot "moralistii" sa mai pomeneasca de nazisti...
  • +26 (30 voturi)    
    Totusi unde-i valoarea acestui articol? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:59)

    sancho [utilizator]

    Constat cu dezamagire crescanda ca hotnews produce/promoveaza din ce in ce mai multe articole cu valoare "nutritionala" chestionabila.

    De ce promovati, prin astfel de titluri, ideea ca masura care ajuta la trierea si prioritizarea migrantilor ar fi comparabila cu masura permanenta aplicata evreilor in lagarele de exterminare?

    Ca doar nu ii tatueaza ca pe evrei...

    E o masura relativ eficienta pentru a trata o problema urgenta.

    De ce vreti sa generati compasiune la scara larga, "la general", atunci cand cei care merita compasiunea neconditionata sunt de fapt doar o parte dintre ei - adevaratii refugiati de razboi?
    Restul doar profita de situatie precum intrarea in forta la un meci de fotbal...

    De ce nu subliniati si faptul ca Europa incearca sa gestioneze prin masuri de ordine, insa migrantii fac tot posibilul sa promoveze o situatie haotica si greu de controlat? Veniti cu exemple, pe de o parte si alta, ce se face si ce nu se face... de ce nu?

    De ce nu abordati in aceste zile subiecte care exemplifica esecul integrarii multiculturale, in marea majoritate a tentativelor de acest gen? Si da, fiti impartiali si prezentati si situatiile unde aceasta integrare a avut success...
    • +16 (22 voturi)    
      compasiune (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:16)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui sancho

      pe copiii din romania care se hranesc cu mamaliga si ceai si invata la lumina lampii nu ii plange nimeni.
      dar maimutele astea care abuzeaza de un sistem sinucigas de generos sunt scarpinate in si-n gaura popoului.
      • +6 (8 voturi)    
        Bravo! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:14)

        Bozi [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        Exact! La sarmanii nostri cine se gandeste? Brusc nu mai putem de dragul acestor invadatori! Si noi am trecut prin doua razboaie mondiale si nu a parasit tara jumatate din populatie! Ai o problema in tara ta, esti obligat sa o rezolvi, nu sa fugi de responsabilitate si sa vii sa-i capusezi pe cei care au muncit sa o duca mai bine decat tine.
        • -4 (4 voturi)    
          NU (Joi, 3 septembrie 2015, 6:46)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui Bozi

          In cazul in care nu stiati, in teritoriile care acum sunt ocupate de ucraineni si in Moldova de peste Prut, populatia a primit ordin de evacuare.
          Pesemne peste un milion de oameni.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect ! (Joi, 3 septembrie 2015, 10:21)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Bozi

          Occidentul i-ar putea ajuta cu arme si instrucori. Iar EI AR TREBUI sa starpeasca ISIS. Nu sa "capuseze " Europa !
      • +1 (5 voturi)    
        Putem (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:57)

        adina [anonim] i-a raspuns lui Irizat

        Sa-i plangem si pe unii si pe altii. Nu vad unde e problema.
        Dar de ce si astazi copiii din Romania invata la lumina lampii, se hranesc cu mamaliga si ceai? DIn vina cui?
  • -8 (28 voturi)    
    N-au decat sa fie marcati (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:04)

    robert [anonim]

    Ca niste vite. Ca doar sunt imigranti, put, vin si cer ajutoare sociale, sunt musulmani, puturosi, necrestini, teroristi...

    Cam asa se exprima oamenii pe forumuri si aici pe hotnews...
    • +14 (16 voturi)    
      O solutie (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:29)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui robert

      Du-te la frații tai musulmani, ca sa nu mai citesti ce scriu alții pe forumuri.
      • -9 (11 voturi)    
        Mai citeste (Miercuri, 2 septembrie 2015, 22:21)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui NituCt

        "O vous, frères humains" de Albert Cohen.

        Sau atunci cartile lui Primo Levi, macar "Mai este oare acesta un om?"

        Cu cât esti mai xenofob pe acest forum cu atât primesti mai multe plusuri.

        Asta spune multe.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar tu ? (Joi, 3 septembrie 2015, 1:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui robert

      Tu cum te exprimi ?
  • +15 (17 voturi)    
    Sa mearga la munca in Emiratele Arabe Unite (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:20)

    Plagarus [utilizator]

    +Oman, Arabia Saudita unde PIB-ul pe cap de locuitor nu este cu mult sub cel a țărilor din Europa Occidentală.
    Emiratele Arabe Unite au o populație de 9.346 million (2013) de cetățeni.
    Doar 13% s-au născut în țară, 23% sunt imigranți arabi sau origine iraniană, 50% sunt imigranți din India și restul de 8% este compus din imigranți din alte țări (Pakistan, Bangladesh, Filipine)
    Au universitati de top cum ar fi Universitatea din Emiratele Arabe Unite, Zayed University, Golfului Medical College, Sharjah și Universitatea College of Technology ". Există, de asemenea, multe alte universități private din țară, printre care American University of Sharjah, Institutul de Management Tehnologie Dubai, SP Jain Centrul de Management in Dubai, Al Ain Universitatea de Știință și Tehnologie, American University of Dubai, Abu Universitatea Dhabi și Universitatea de Medicină sănătate și științe Ras Al Khamiah
    • +8 (10 voturi)    
      Da de unde (Joi, 3 septembrie 2015, 0:12)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      In caz ca nu stiai, tarile bogate din Golf (Arabia Saudita, Oman, Kuweit, Bahrain, Emiratele Arabe) NU accepta reugiati sirieni. Desi, in cazul Arabiei, ar fi fost o ocazie buna de ajutorare a unui numar mare de musulmani pentru a realiza hagialacul, obligatoriu dupa cum se stie. Se aude ceva in presa europeana depre acest refuz? Nu. Dar despre refuzul unor tari europene se aude? Bineinteles, in acest caz se vuieste despre xenofobie, rasism, nationalism, fascism, nazism, antisemitism.
      Nu imi plac conspiratiile, insa poate ca aducerea in Europa a cateva milioane de musulmani e un scop in sine al regatelor si, mai nou, califatelor musulmane.
  • +18 (20 voturi)    
    in situatii extreme (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:34)

    Marigold [utilizator]

    se accepta si masuri extreme, cum e aceasta. Nici nu e ceva asa de ingrozitor, sa notezi cu pixul un numar pe bratul cuiva, numar care oricum se va sterge dupa un timp. Dar intr-adevar, copii se pot pierde si asa pot fi identificati mai usor. Cred ca dupa cate greutati au avut de infruntat pana sa ajunga aici, asta chiar nu mai pune probleme refugiatilor, doar activistii o vad ca pe ceva de neacceptat. Bine ca cehii au avut idea aceasta, ca s-au gandit la ce se poate face ca parintii si copii sa poata fi reuniti, in caz ca se pierd unii de altii. Altora probabil ca nu le-ar fi pasat.
  • +17 (21 voturi)    
    imigranti (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:50)

    meme [anonim]

    Cred ca avem de-a face cu o situatie mai grava decat realizam. Acesti imigranti sunt o adevarata bomba. Ei doresc extinderea islamului. Este cea mai usoara metoda de a impanzi Europa. * 1/3 dintre ei sunt femei si copii, iar restul - sunt barbati. In tarile arabe sunt 85 mii de femei inchise dupa ce au fost violate. De ce sunt tot ele inchise avand in vedere ca ele sunt victimele? Deoarece Mohamed a emis o lege - ca nu poti sa aduci cuiva o astfel invinuire decat daca ai 4 martori. Cine se duce cu martori dupa si ca sa comita o astfel de infractiune? Deoarece nu au avut cum sa demonstreze ca au fost violate - au fost inchise pt adulter. Acum, cum au doar cateva femei cu ei - sa vedeti cate femei vor fi violate din randul europencelor? Acesti imigranti ar trebui trimisi de unde au veni. Cred ca ar trebui sa nu ne mai lasam calauziti de sentimente, ci de ratiune. Ati uitat prea repede de atentate... Vi se face mila de copii? Ati uitat de copiii sinucigasi? * Mi se par inconstienti cei 11 mii din Islanda care s-au oferit sa-i gazduiasca in casele lor. Habar nu au ce ii asteapta. Vor ajunge mai intai straini in casele lor, apoi vor fi nevoiti sa le paraseasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt victime si in Europa (Joi, 3 septembrie 2015, 15:13)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui meme

      In tarile nordice (vezi Suedia, Danemarca, Norvegia) sunt adevarate epidemii de violuri de cand au acceptat gramezile de "refugiati" - interesant este ca 99% din violuri sunt comise de acesti imigranti. A fost caz in care au atacat/batut si violat tocmai asistentul social in grija careia se aflau.

      Inca o chestie: in aceste tari imigrantii, pardon, refugiatii sunt cazati inclusiv in castele si hoteluri de lux (pur si simplu din lipsa de spatiu, deoarece sunt deja prea multi). Se pare ca au provocat deja mai multe incendii in aceste cladiri (care totusi, sunt monumente istorice!) probabil facand foc de tabara inaunru. Nici unul dintre ei nu a fost nici condamnat si nici dat afara din tara deoarece legile impuse de UE sunt de partea lor. Nici violatorii amintiti de mai sus nu au fost dati afara din tara (unii totusi au fost condamnati).
  • +11 (13 voturi)    
    schengen (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:53)

    john70 [utilizator]

    Slava Domnului ca Romania nu e in Schengen! Tot ce se intampla acum in Budapesta ar fi fost in Gara de Nord si ceea ce se intampla in Eurotunel s-ar fi intamplat pe pod la Giurgiu.
  • +9 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:54)

    uzu [utilizator]

    Europa trebuie sa vina urgent cu o lege care sa impiedice imigrarea in masa si care sa faca anevoioasa imigrarea individuala.
  • +15 (17 voturi)    
    Concluzie (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:31)

    AT [anonim]

    Europa centrala este rasista si islamofoba, dragi imigranti, nu aveti ce cauta aici. Ramaneti in infloritorul vostru multiculturalism islamic, sau mergeti in Germania inca aflata in penitenta, unde mama Merkel va primeste cu bratele deschise.
  • +10 (12 voturi)    
    Dragilor de la Hotnews! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 20:32)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Va stiam oameni seriosi. Ce v-a venit? Vreti sa-mi fie rusine ca uneori postez pe site-ul vostru?
  • +7 (11 voturi)    
    Ma bucur... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:29)

    sentenced [utilizator]

    Ma bucur sa citesc comentariile de pe hotnews postate in ultimele saptamani.
    Totusi, ma simt oarecum neapreciat, pentru ca ani de zile mi-am luat numai minusuri pentru exact aceste comentarii care acum sunt cele mai apreciate. :)
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:47)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Si in Romania cei care sunt imbracati in port popular sunt legionari deci fascisti si deci se constata pe forum ca romanii sunt foarte antisemiti
  • +3 (5 voturi)    
    SI NOI??? (Joi, 3 septembrie 2015, 2:25)

    Cibis [anonim]

    Acum cativa ani in urma nu aveam acces la spatiul UE si daca treceam granita fara viza eram arestati!!!
    Acum am devenit intre timp sclavii UE!! Acesti ,,cocotieri,,care trec granita cu o semnatura pe corp se considera maltratati??? In ce lume nebuna traim??? Vorbim de nazisti??? Ce rau au facut acestia si ce bine au facut??? Mai mult decat cei ce ne conduc in acest moment???
    • +1 (3 voturi)    
      da da (Joi, 3 septembrie 2015, 10:27)

      tepesvoda [anonim] i-a raspuns lui Cibis

      Cine spune despre Nazism? Autorul articolului. Uni scriu ca sa se afle in treaba.
  • -6 (8 voturi)    
    LOL (Joi, 3 septembrie 2015, 9:12)

    alex [anonim]

    Madam Rendlova asta are mari probleme de logica.

    Cica refugiatii accepta sa fie marcati ca vitele cu numere pentru ca "stiu ca e in interesul lor", dar in acelasi timp daca numerele astea sunt scrise pe hartie "le arunca".
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Joi, 3 septembrie 2015, 14:57)

    Eu [anonim]

    Chiar trebuie sa ne oripilam de masurile cehilor si oare chiar a fost cazul sa ne oripilam de gardul ridicat de Ungaria?

    Din inregistrari si din marturiile localnicilor reiese ca majoritatea "refugiatilor" sunt barbati tineri, in putere, care au la ei sume mari de bani. Ajungand in Europa foarte multi dintre ei creaza probleme uriase (infractiuni - in special violuri si alte agresiuni, mizerie, si altele). Iar de respectul si recunostinta lor fata de tarile/popoarele gazduitoare mai bine nu vorbim...

    In Ungaria, de exemplu, in localitatile prin care trec lasa numai dezastre in urma lor: zgomot si mizerie de nedescris; dorm/mananca si isi fac treburile (!) in strada, sub geamurile locuitorilor; distrug culturile agricole, distrug gardurile. Recent s-a intamplat sa ameninte soferii masinilor cu pietre ... pentru ca s-au certat intre ei. Acelasi lucru se intampla si in Serbia si probabil si in celelalte tari pe unde trec.

    Categoric trebuie ajutati cei care fug pentru viata lor, din calea razboiului. Dar ceilalti ce cauta aici, ca nu par tocmai niste victime vulnerabile? Barbatii aia tineri, multi, nu ar trebui sa fie acum acasa sa isi apare tara si familiile?