Mii de islandezi se ofera sa gazduiasca refugiati sirieni in casele lor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2015, 18:03 Actualitate | Internaţional

Peste 11 mii de islandezi s-au oferit sa gazduiasca refugiati sirieni in locuintele lor, dupa ce Guvernul din Islanda a anuntat ca poate primi doar 50 de refugiati in acest an, anunta Time.com. Mobilizarea vine dupa ce, intr-un eveniment creat duminica pe Facebook de Bryndis Bjorgvinsdottir, renumit profesor islandez, cetatenii erau incurajati sa faca un apel la Guvern in favoarea refugiatilor.

"Sunt o mama singura, cu un fiu in varsta de 6 ani", a scris Stefansdottir Hekla pe grupul de Facebook. "Putem lua in grija un copil care are nevoie. Sunt profesor si as putea ajuta un copil sa vorbeasca, sa citeasca, sa scrie in limba islandeza si sa se adapteze la socitetatea noastra. Am haine, un pat, jucarii si tot ceea ce are nevoie un copil", a completat femeia.

Peste 4 milioane de sirieni au fugit din tara lor de origine de la debutul conflictului, ceea ce inseamna o sesime din populatia totala a Siriei. O parte dintre ei au cautat adapost in tarile invecinate, in timp ce altii s-au indreptat catre Europa. Potrivit datelor Organizatiei Natiunilor Unite, Siria se regaseste in centrul celei mai mari crize a refugiatilor din ultimii 25 de ani. La sfarsitul lui 2014, 1 din 5 oameni fortati sa isi paraseasca locuinta, la nivel mondial, era sirian.

Cu cel putine 7.6 milioane de oameni fortati sa-si paraseasca locuintele in Siria, astfel ca s-a ajuns ca aproape jumatate din populatia tarii sa fie reprezentata de refugiati in alte state si stramutati. Conflictul, ajuns acum in cel de-al cincelea an, a dus la moartea a peste 220.000 de oameni.










5876 vizualizari
  • +2 (44 voturi)    
    Asta da initiativa! (Marţi, 1 septembrie 2015, 18:10)

    contest [anonim]

    Bravo, bravo Islanda! Bravo poporului islandez!
    • +6 (38 voturi)    
      haha (Marţi, 1 septembrie 2015, 18:43)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui contest

      no brains left in the "west" :)) deceniile de brainwash marxist isi spun cuvantul!
    • -1 (41 voturi)    
      Un mod bun de a lua pulsul unei societati... (Marţi, 1 septembrie 2015, 18:56)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui contest

      sanatoase.

      Bravo intradevar!

      Si cand te gandesti ca in Romania se vorbeste apocaliptic despre refugiatii astia nenoraciti ca despre niste horde barbare care vin sa ne invadeze.

      Chiar aici pe forum (pe Facebook nici nu mai zic) ajungi sa citesti unele comentarii care dau tonul nesimtirii si lipsei complete de intelegere a situatiei disperate ale oamenilor astora (da unii musulmani, altii crestini, albi sau negri, colorati de toate felurile, mici sau mari). Nimeni nu spune ca trebuie sa ii luam la noi, nici nu vin de altfel, insa macar putina consideratie merita. Putina solidaritate si compasiune nu ar strica nici romanilor (care si ei au primit dreptul de a se plimba in Schengen si sa munceasca sa isi faca o alta viata mai buna)
      • +12 (34 voturi)    
        Tu nu ai iesit din satul tau, asa e ? (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:30)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        Mai circula puțin prin vest sa vezi cum sunt lucrurile. Cei care se opun acestei invazii nu spun prostii. Cu islamiștii nu e de glumit; Chiar nu poți vedea cu ce tupeu cer azil DOAR in anumite tari ? tu ești chiar orb sau cumva musulman si doar iți ajuți frații ?
        • -3 (25 voturi)    
          Evident... era de asteptat (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:07)

          lucadd [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          Daca esti sensibil la o cauza esti fie comunist fie musulman. Daca ar da dracu cu putina inteligenta in voi nu v ar strica.
          • -3 (13 voturi)    
            pai (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:13)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

            i-ai draga maimutofilule la tine acasa, ia vreo doi, trei, cumpara-le covorase de rugaciune de tip alah akbar, dar pregateste-ti si trusa de prim ajutor pentru ziua cind iti vor taia gitul in semn de recunostinta. Daca ai cojones de idiot util adevarat, asa ar trebui sa faci, altfel esti doar un ''extremist'' las.
            • 0 (4 voturi)    
              Vad ca iarasi ti ai terminat medicamentele.... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:34)

              lucadd [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

              Si ratacesti zbuciumat...
          • -3 (13 voturi)    
            Cu dedicatie pentru tine (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:33)

            NituCt [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

            Mai bine haimana, decat tradator
            Mai bine huligan, decat dictator
            Mai bine golan, decat activist
            Mai bine mort, decat ISLAMIST (comunist).
          • -5 (7 voturi)    
            ai fost (Miercuri, 2 septembrie 2015, 8:58)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

            intrebat, de fapt, daca esti naiv.
            nu ti s-a adus nicio catalogare de comunist sau musulman. doar ai fost intrebat si te-ai puricat foarte repede.
            esti?
            • +3 (3 voturi)    
              Citeste mai sus si te convingi de ce... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:31)

              lucadd [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              Citeste l mai ales pe unul denumit "bec". Zici ca iese saracutul din temnitele kremlinului. E zbuciumat si contorsionat rau de tot.
              • +1 (1 vot)    
                respectivul "bec" are (Miercuri, 2 septembrie 2015, 19:50)

                contest [anonim] i-a raspuns lui lucadd

                cruci incarligate (si neaose, stramosesti)in sange! :(
          • -2 (8 voturi)    
            Un mare islam (Miercuri, 2 septembrie 2015, 9:38)

            sparrow_nt [anonim] i-a raspuns lui lucadd

            Este cunoscut faptul ca musulmanii nu recunosc nicio alta religie. Planul lor maret de a transforma lumea într-un Mare Islam se deruleaza sub ochii nostri. Nu se vor lasa niciodata convinsi sa convietuiasca, mai ales cand devin majoritari. Si ca sa stii ce ti-ar spune unul din ei daca vrei sa il convingi, citez...”you- re infidel, you do-nt understand”
            • +4 (4 voturi)    
              Voi traiti de a dreptul intr o fantasma... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:35)

              lucadd [utilizator] i-a raspuns lui sparrow_nt

              Ma intreb pe unde naiba traiti. Mai scoateti capul din smart phoane si televizoare ca ajungeti sa repetati fara sa vreti stiri de Antena 3.
            • +2 (4 voturi)    
              Sirienii??!!! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 18:33)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui sparrow_nt

              20% dintre sirieni sunt crestini ortodocsi, si inca mai sunt daca traiesc.

              De mii de ani traiesc impreuna arabii musulmani cu arabii crestini. Fara gluma. De mii de ani!!! Un prieten sirian din fostul oras Homs (acum ras de pe fata pamantului) imi spunea ca moscheea si biserica erau fix una langa alta, semanau la culoare, si daca nu erai atent greseai destinatia. Dar nimeni nu se supara.

              Macar sirienilor, te rog eu, nu le reprosa ceea ce banuiesti tu din auzite. Am vorbit si am lucrat cu sirieni refugiati, foarte civilizati si educati. Imi pare nespus de rau pentru acest popor. S-au revoltat ca sa-l inlature pe Assad. Iar daca n-ar fi intervenit rusii, atunci Siria ar fi fost la ora o tara intreaga si normala.
        • -3 (15 voturi)    
          Prostia nu doare (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:08)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          De ce ar cere azil intr-o tara saraca si plina de ghiolbani xenofobi ca Romania, cand incearca sa-si creeze vieti noi ?

          Tu daca ai vrea sa emigrezi, ai face-o in Ucraina sau Albania ?
          • -4 (8 voturi)    
            postezi ca sa te afli (Miercuri, 2 septembrie 2015, 9:04)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

            in treaba?
            au inceput ca refugiati de razboi si acum isi cauta o viata mai buna intr-o tara dezvoltata economic.
            de cand germanii sunt vecinii sirienilor (ca asa s-ar explica afluxul cauzat de razboi, catre Germania)?
            cum de nu vor sa plece temporar in tarile vecine lor?nu le mai place islamul? mira-m-as. nu, ei vor sa plece definitiv si numai in Germania.
            in Islanda e prea frig pentru fundurile lor delicate.
          • +2 (2 voturi)    
            Bine ca individului.... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:30)

            lucadd [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Trebuie sa ii explici ce inseamna si ghiolban si xenofob :)
    • +12 (30 voturi)    
      cinste lor, cinste lor, cinste pionierilor! (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:08)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Sa inteleg ca iei si tu niste sirieni acasa? Un curajos care ne indeamna sa facem lucruri absurde precum comunistii pe vremuri care strigau...bravo poporului rus, bravo uniunea sovietelor.
      • -5 (27 voturi)    
        de fapt sunt sirieni si la noi (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:54)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui valli

        cunosc unul venit recent si a inchiriat apartamentul unui prieten. Un om educat, care nu ar fi plecat de acolo, daca nu ar fi fost fortat. Multa lume nu stie, dar un procent important din populatia Siriei este crestin. Mai ales acestia au fugit. Mi se pare o totala ignoranta sa pui toti migrantii in "oala teroristilor arabi". Exusta 0 manipulare prim mass media europeana, speculata de politicienii extremisti. Fenomenul migrationist a existat si va exista atat timp cat vor fi diferente de nivel de trai si nevoia de forta de munca noua. Daca tarile din vest nu ar avea nevoie de ei, nu-si-ar gasi locul acolo, decat foarte putini, varfurile.
        O parte din acesti migranti vor fi trimisi inapoi acasa, daca vor cere azil politic si se vor dovedi a fi refugiati economici. A aparut azi un articol aici, d ela inceputul anului au venit in Europa 267 mii migranti, traversand Mediterana spre Italia si Grecia. Dintre acestia, 88 mii sirieni, deci refugiati de razboi. O suma nu prea mare, probabil o treime sau jumatate din ei vor fi trimisi inapoi,. Nu este o problema reala, ci doar o isterie in mass media. Va veni iarna si lucrurile se vor linisti subit, vor aparea alte subiecte si lumea va uita.
        • +11 (21 voturi)    
          mda, se vor linisti subit... (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:32)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui minos

          pina la urmatorul atac terorist.
        • -4 (10 voturi)    
          da (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:16)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui minos

          de cite ori vine vorba de tigani, arabi, etc, apare unul care zice eu personal cunosc un tigan destept si care munceste, etc, etc. Asa, si? Cu ce schimba asta lucrurile, devin astia altceva decit sint?
        • +2 (4 voturi)    
          Iti racesti gura de pomana... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 16:01)

          lucadd [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Pentru ei toti sunt la fel.

          Hotnews a devenit o platforma portavoce à extremei dreapte. Nici un filtru de limitare a comentariilor xenofobe, antisemite sau rasiste.

          Sa vezi ce etichete o sa iti puna spalacitii pe creier care misuna pe aici. Bafta
    • +10 (18 voturi)    
      Cum zice vorba aia (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:28)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Fiecare pasarea, pe limba ei piere. Ăștia nu mai pot de bine.
    • 0 (8 voturi)    
      Dar o duzina? (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:25)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Familiile arabe au in general multi copii. Ce face doamna, il separa de fratiori sau gazduiesti toata familia?
  • -7 (31 voturi)    
    Foarte frumos gest (Marţi, 1 septembrie 2015, 18:51)

    Marigold [utilizator]

    Un exemplu de solidaritate si de generozitate.
    • +9 (25 voturi)    
      Cel mult sindromul Stockholm (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:32)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Marigold

      Ce păcat că aceasta solidaritate ii va ucide pe cei ce se vor naște peste câteva decenii ; dar asta e : ești suporter, suporta totul. De fapt cred că greșesc când zic astea, fiindcă cei ce vor suporta vor fi copii lor.
  • +11 (31 voturi)    
    Prostie (Marţi, 1 septembrie 2015, 18:52)

    MirceaDude [utilizator]

    Hahaha, ce prosti/creduli sunt islandezii. Pai ei nu stiu ca musulmanii nu se pot adapta la societatea lor?
    Prin adaptare eu inteleg nu numai invatarea limbii si obiceiurilor locale dar ci si folosirea acestora. Adaptare inseamna poate chiar convertirea la crestinism.
    Este stiut faptul ca in nici o tara araba nu se gasesc biserici crestine si nici nu se vor aproba construirea unora, desi se bat cu pumnul in piept ca ei sunt o religie a pacii.
    Pacii my ass!
    • +3 (23 voturi)    
      si de unde stii ca in nicio tara araba... (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:02)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui MirceaDude

      ....nu sunt biserici, cica este bine stiut! Arata o sursa, ceva! Siria are cel putin 10% populatie crestina, multi dintre refugiatii din aceasta tara chiar sunt crestini.
      Egipt 20% crestini,
      Liban 40%
      sunt si palestinieni multi crestini, nu siu cati, cauta tu pe net.
      Iraq 8%,
      Am vazut cu ochii mei biserici crestine in Egipt, Turcia. Cauta pe net imagini cu biserici in tari arabe, daca nu ma crezi. Desigur avem Arabia Saudita unde nu exista asa ceva, dar asta este o exceptie.
    • 0 (14 voturi)    
      haoleu (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:16)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui MirceaDude

      Inca o dovada ca romanul pana nu este si fudul...

      https://en.wikipedia.org/wiki/Mariamite_Cathedral_of_Damascus

      Habar nu ai despre ce vorbesti. Sunt biserici in tarile arabe, stai tu linistit.
      • -2 (8 voturi)    
        Minoritari (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:34)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Ei sunt minoritari si singurul lucru pe care il pot face acei creștini e sa își tina gura si sa nu comenteze nimic (ceea ce se va întâmpla si cu Europenii, dacă ii vor accepta pe acești invadatori).
  • -2 (14 voturi)    
    Cinste lor (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:07)

    binta [anonim]

    Din pacate, mi-e teama ca sirienii vor muri inghetati in Islanda in cateva zile...
    • -4 (20 voturi)    
      Nu te da mai grijuliu (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:31)

      contest [anonim] i-a raspuns lui binta

      decat Islandezii! Ei nu traiesc inafara lumii, cum sunt mare parte din cei de pe forumul asta!
  • +9 (25 voturi)    
    o sa le treaca repede (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:43)

    avalahul [utilizator]

    dupa prima suta de musulmani cu pretentii
  • +4 (18 voturi)    
    Merkel cand ar vrea si ea sa gaduiasca? (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:54)

    Melinda Stan [utilizator]

    Ar trebui si doamna Angela a Germaniei sa gazduiasca cativa. Cred ca vreo zece isi permite. Ce credeti: cine la s-ar adapta la cultura celuilalt?
  • +9 (23 voturi)    
    prea de tot! (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:02)

    Daniel_007bis [utilizator]

    Oamenii acestia civilizati, crescuti intr-o societate pasnica si avansata, isi inchipuie ca toti sunt asemeni lor. N-au auzit de 'Sweden rape crisis' , nici de islamizarea Europei. La noi e vorba 'pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti'.
  • +11 (21 voturi)    
    este normal (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:47)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    In Islanta sunt oricum toti veri. Au probleme cu diversitatea genetica. E de nevoie nu e voie :)
  • -4 (22 voturi)    
    Majoritatea comentariilor de sus (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:11)

    ipolitic [utilizator]

    sunt aberatii crestino-sovine.
    Sa vedem care e situatia reala in Europa:
    **********************************************
    In 2013,UK a naturalizat cca.208,000 imigranti.
    Alti 154,000 au primit drept de sedere permanenta.
    Intre 2009 si 2013, rata anuala a fost 195,800.
    Majoritatea din India, Pakistan,Bangladesh etc.
    Ne-crestini.
    Cam 7% din populatia UK sunt imigranti.
    Germania:circa 4 milioane sunt muslimi, majoritatea din Turcia.
    Franta accepta anual cam 200,000 de imigranti, avand un total de cca.5 milioane de cetateni de origine din Africa de Nord.
    *********************************************************
    99,9% din acesti imigranti s-au integrat, contribuie la economia tarilor respective.
    De ce ar crea PROBLEME MAJORE cateva sute de mii de oameni, nenorociti de razboi, de boli, de foame care nu au alta solutie pentru ei si copii lor?
    • +5 (19 voturi)    
      Charlie Hebdo iti spune ceva (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:53)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Deh daca nu arata respect cat cer islamistii!
      Ce conteaza ca erau intr-o tara crestina care aratase mila fata de napastuiti.
      Vorba aia "nicio fapta buna nu ramane nepedepsita".
      • 0 (12 voturi)    
        Statistica, bat-o vina (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:05)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        In anul 2012, numarul crimelor(omucidere voluntara)
        in SUA: 14.827
        in Mexico: 26.037!
        in Franta: 665
        in Germania: 662
        in Italia: 530
        Crestini omoara crestini. Asta cum ti se pare?
        Dar Breivik, care a ucis 77 de oameni?
        Nu poti condamna populatii pentru faptele unor descreierati, fanatici religiosi, politici sau raqsisti.
      • +3 (11 voturi)    
        Lol (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:12)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Charlie Hebdo mi-a spus ca exista nesimtiti care nu au pic de respect si limite fata de alte religii si se ascund sub libertatea de exprimare.

        Cate crime, violuri sau talharii savarsesc "crestinii", comparativ cu musulmanii in Europa sau in SUA ?

        Care e diferenta intre "mars de aici, terorist musulman" si "mars de aici, cersetor roman" ?
    • +1 (11 voturi)    
      Nu ai cum sa intelegi (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:12)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nu ești capabil sa înțelegi ca "naturalizarea" nu e același lucru cu "integrarea".
      In plus de unde ai scos acel procent de 99.9 % ; te provoc sa specifici si sursa acelui studiu.
    • -3 (5 voturi)    
      libertatea-bat-o vina (Miercuri, 2 septembrie 2015, 14:44)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      mai tati, ce nu pricepi...io nu-i vreau la mine-n batatura si nu vrea sa platesc pentru ei.
      Punct.
      Ce-i atata tura-vura.

      Care-i vrea, sa-i ia acasa.
      Vad ca America nu se baga la din astea, tace malc...desi sunt vinovati pentru asta 99,9999%.

      Iti plange camesa de pe tine dupa ei...esti liber fratele meu sa ii iei acasa, sa le dai o cana cu apa...dar nu ma obliga pe mine sa ti-i suport, ca Nu-I VREAU.

      ce e asa de complicat?!

      Sau la voi astia merge, daca voi nu ma vreti, io tot va vreau?!
    • -1 (5 voturi)    
      99,9% din acesti imigranti s-au integrat (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:06)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      tu esti serios?sau trolezi?ceau s-ar madri cu tine...
      am un prieten care a lucrat in londra,acum e in newcastle.nu vorbesc din burta,ca tine,au probleme FOARTE mari.
      dar deh,moda asta sa fi corect politic,cu orice pret,dispare greu.un sfat:daca nu poti calatori in tarile la care faci referire,incearca sa intrebi LA SURSA.macar ia youtube-ul la vizionat si nu mai raspandi minciuni!!

      99.9%...
  • +1 (7 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:16)

    AT [anonim]

    Ca femeie singura cu un copil de crescut, doamna profesoara e independenta financiar sau primeste ajutoare de la statul islandez?
  • -4 (10 voturi)    
    hop (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:19)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si islanda culmea imbecilitatii, credeam ca norvegia e pe primul loc. Uite ca nu e. De la vikingi la nevolnicii de azi, un drum fara intoarcere.
  • -2 (4 voturi)    
    sa-i ia (Miercuri, 2 septembrie 2015, 14:40)

    neurino [utilizator]

    mai io zic sa-i ia pe toti daca se poate.
    Oricum is insula, izolati..de acolo mai greu fug (nu se mai pot plange ca si-n islanda-i rau).
    Mai scapam de ei.