Criza refugiatilor: Germania cere o distribuire "echitabila" a acestora in tarile Uniunii Europene. Ministrii europeni de Interne se reunesc pe 14 septembrie intr-un consiliu extraordinar pe tema crizei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2015, 22:48 Actualitate | Internaţional

Germania și câteva state ale Uniunii Europene nu pot continua să absoarbă o cotă disproporționată de refugiați care ajung pe continent, astfel ca restul tarilor membre ar trebui sa faca mai multe eforturi in acest sens, a declarat duminică Steffen Seibert, purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Berlin, potrivit Agerpres. Germania se confruntă cu un val fără precedent de refugiaţi si se așteaptă ca numărul solicitanților de azil pe teritoriul sau sa creasca, in acest an, la aproximativ 800 de mii. "Germania și alte doar câteva țări sunt de departe cele care primesc cei mai mult refugiați. În contextul în care sunt 28 de state membre, acest lucru nu poate să continue. Trebuie să existe o distribuire echitabilă a refugiaților, cu mai multă solidaritate", a declatat oficialul german.

Miniștrii de interne din Uniunea Europeană urmeaza sa se reuneasca de urgență pe 14 septembrie la Bruxelles,
blocul comunitar fiind in cautare de soluții in contextul agravării crizei imigranților, relatează AFP și DPA, citate de Agerpres. "Pentru a evalua situația de pe teren și acțiunile politice în desfășurare și pentru a discuta despre noi inițiative de consolidare a răspunsului UE, ministrul luxemburghez pentru imigrație și azil, Jean Asselborn, a decis organizarea unui Consiliu JAI (Justiție și Afaceri Interne - n.r.) extraordinar", a precizat, într-un comunicat, Luxemburgul, care asigură președinția rotativă a Uninii Europene. "Fenomenul migrației în afara și în interiorul Uniunii Europene a luat recent proporții nemaiîntâlnite", subliniaza președinția luxemburgheză a UE.

Discuțiile de la consiliul extraordinar din 14 septembrie ar urma sa se axeze pe procedurile de expulzare a imigranților in cazurile cand solicitarile lor de azil sunt respinse, pe cooperarea cu țări terțe și pe măsuri de prevenire a traficului cu imigranți.

Miniștrii de interne francez, german și britanic cerusera anterior organizarea unui Consiliu Justitie si Afaceri "în următoarele două săptămâni", pe fondul crizei imigranților.

Unele guverne europene au refuzat să primească refugiați și s-au opus propunerilor UE de stabilire a unui plan comun de acțiune în contextul acestei crize, care se intensifică pe fondul afluxului tot mai mare de imigranți ce fug din cauza războaielor și a sărăciei din Africa, Asia și Orientul Mijlociu.

Potrivit lui Seibert, Europa are nevoie de o nouă abordare, în contextul în care numeroase țări nu mai respectă Regulamentul Dublin, care prevede trimiterea majorității solicitanților de azil înapoi în țara prin care au intrat în UE până când aplicația lor va fi procesată.

Vicecancelarul german Sigmar Gabriel a declarat sâmbătă că actuala politică europeană pentru rezolvarea crizei imigranților este "o rușine". "Europa riscă să eșueze din cauza modului dezastruos de administrare" a situației, a adăugat el.

Miercuri, cancelarul german Angela Merkel a ales Heidenau, un mic oraş cu 16.000 de locuitori situat la câţiva kilometri sud de Dresda, pentru prima sa vizită la un centru de refugiaţi. Huiduită de manifestanţi de extremă-dreapta, Merkel a afirmat că în Germania nu există "toleranţă pentru cei care pun sub semnul întrebării demnitatea altora".










5866 vizualizari
  • +2 (26 voturi)    
    echitabil (Duminică, 30 august 2015, 22:59)

    Mazeta [utilizator]

    Să fie luată în calcul cota de participare a țărilor europene la războaiele din Irak, Afganistan, Siria și Libia. Ai trimis 30 de soldați? Ia de aici 3000 de refugiați! Ai trimis 50? ia 5000! șamd.
    • +2 (18 voturi)    
      asta inseamna echitabil ? (Luni, 31 august 2015, 8:24)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Oare aceasta "echitate", va rezolva problema ? Ministrii de interne pot lua decizii politice, la nivel european, pentru rezolvarea crizei refugiatilor ?

      Nu cumva gainile din cotetul aurit de la Bruxelles, care se considera buricul pamantului, ar trebui sa vina cu solutii ? Care este menirea lor ?
      Criza economica pe care ei, prin incompetenta lor, au generat-o, nu au reusit sa o stopeze. Acum, nici criza migrantilor nu stiu sa o rezolve ! Care mai este utilitatea parlamentului european ?

      Eeste exact ceea ce va tot spun de la o vreme ! Anacronismul, incompetenta desavarsita si imoblitatea birocratica paguboasa a sistemului politic parlamentar, duce omenirea la dezastru.

      ONU, alta institutie capusata, este incapabila sa reactioneze conform statutului sau, marginindu-se la "'indemnuri" sterile si ne bagate in seama de nimeni.

      Este rezultatul final al atator generatii de "'parlamentaristi" perfizi care sub masca "democratiei" mincinoase, si-au vazut doar de propriile interese, aducand omenirea in dezastrul moral in care se afla acum.

      Criza economica, cea morala si cea a migrantilor, cu tot cortegiul de crize care vor urma, este in fapt criza totala a acestui sistem politic, incapabil de a mai putea gestiona problemele lumii moderne.

      Asta reclama necesitatea unui nou sistem politic, bazat pe adevarata echitate inter-umana iar cea mai echitabila relatie este cea contractuala.
  • +1 (19 voturi)    
    Eu zic așa (Duminică, 30 august 2015, 23:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Să fie distribuiți în funcție de PIBul statelor UE. Was sagt ihr dazu?
    • +5 (11 voturi)    
      de ce ? (Luni, 31 august 2015, 0:22)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cand se pune problema de drepturi astea nu depind de PIB
      deci de ce fix asta sa depinda de PIB?
      • +6 (14 voturi)    
        nu dupa pib (Luni, 31 august 2015, 0:38)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        dupa repatrierea profitului e bine?
        sau dupa volumul de petrol achizitionat din siria?
    • +6 (16 voturi)    
      eu zic sa se imparta (Luni, 31 august 2015, 8:53)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in functie de cati bani a luat fiecare tara dupa praduirea resurselor din tarile refugiatilor.. sau impartim numai problemele?
      • +2 (4 voturi)    
        Capitalizam castigul, (Luni, 31 august 2015, 9:54)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        socializam pierderile, nu cunoasteti economia moderna ?
  • +22 (32 voturi)    
    Acasa (Duminică, 30 august 2015, 23:14)

    Vaka [utilizator]

    Politicienii nemti (si alte natii) ar trebui sa termine cu declaratiile electorale si sa vina cu masuri clare de returnare acasa a refugiatilor.

    Premierul Slovac a facut o serie de declaratii cu mai multe oua decat toti politrucii de la Berlin si Bruxelles.

    Oamenii astia nu vin aici pentru ca ar aprecia si impartasi valorile noastre. Vin pentru apa la robinet si pentru casa fara WC in curte.

    Vin insa comvinsi ca noi trebuie sa le acceptam cultura si nu invers, vin si apoi incep sa-si ceara cu nerusinare nistre drepturi la care nu ar trebui sa indrazneasca sa se gandeasca.

    Daca eu as fi refugiat in Emirate, de exemplu, ca sa luam tara araba cea mai deschisa, ce credeti ca as pati daca as iesi in strada sa cer biserica crestina?
    Va spun eu, in Emirate, mancatul in public de Ramadan se PEDEPSESTE cu amenda, in alte tari din zona cu inchisoare!

    Ar trebui ca in Europa, burca, sharia si regulile lor sa se pedepseasca cu inchisoara in egala masura.

    In totdeauna am fost pentru libertatea de gandire si exprimare, mai ales pe teme religioase. In cazul acesta insa ma gandesc ca singura solutie a Europei este re-crestinarea, si nu a oamenilor, a institutiilor si practicilor.

    In concluzia mea, Europa trebui sa se trezeasca rapid, sa renumte la ipocrizie si sa adopte masuri discriminatorii.
    • -4 (8 voturi)    
      Lol (Luni, 31 august 2015, 9:47)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      In care tara musulmana esti "pedepsit" pentru ca esti crestin ? In care tara musulmana nu exista biserici crestine, in care sa te poti ruga cat vrei ?

      Fa-mi o lista, boucule.

      De cate ori ai fost la biserica anul asta ?

      Praf, frate.
      • +3 (5 voturi)    
        poate au biserici... (Luni, 31 august 2015, 10:50)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

        dar te rog sa-mi explici cum crestinii decapitati de ISIS nu au fost persecutati...
        nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla cu cei ce nu apar la TV... probabil nu mor dar....
        • 0 (2 voturi)    
          Varzet (Luni, 31 august 2015, 17:09)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          ISIS nu decapiteaza doar crestini, decapiteaza si persecuta inclusiv musulmani, shia, sunni, de toti.

          Iar a pune semnul "=" intre ISIS si cateva sute de musulmani cu adevarat persecutati de Assad, denota prostie, nici macar ignoranta.
      • +2 (4 voturi)    
        Acasa (Luni, 31 august 2015, 11:57)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Biserici crestine NU sunt in: Oman, Bahraim, Arabia Saudita, asta ca sa enumar doar tarile musulmane in care am fost si sa nu vorbesc din auzite.

        Legat de practicile mele religioase, asta este numai treaba mea.

        Bobocule.
        • -1 (3 voturi)    
          Lol (Luni, 31 august 2015, 17:16)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          Praf, dupa cum ziceam.

          Oman: https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion_in_Oman

          It also prohibits discrimination against individuals on the basis of religion or religious identity and provides for the freedom to practice religious rites so long as doing so does not disrupt public order.

          BahraiN: https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion_in_Bahrain

          Government policy and practice contribute to the generally free practice of religion. Members of other religious groups who practice their faith privately do so without interference from the Government and are permitted to maintain their own places of worship and display the symbols of their religion, such as crosses and statues of deities and saints.

          Arabia Saudita: https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion_in_Saudi_Arabia

          As a matter of policy, the Government guarantees and protects the right to private worship for all, including non-Muslims who gather in homes for religious practice.

          Iar legat de practicile tale religioase, ele sunt inexistente, si totusi ai tupeul jegos sa aburesti aici.

          Nesimtitule.
      • +1 (1 vot)    
        ce legatura are viata sau traiul cu biserica ? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 4:27)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui HP

        nici una! De-a trai nu trebuie sa mergi la biserica nici sa te rogi ! Toate aceste institutii le a inventat OMUL. Omul politic mai bine zis omul excroc ,cel care a prostit si inselat pe-cei nestiutori !
    • +6 (8 voturi)    
      Principiul de baza ... (Luni, 31 august 2015, 9:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      ... al democratiilor de tip european este ca poti sa faci orice-ti trece prin cap, cata vreme nu afectezi siguranta si confortul celor din jurul tau.

      De-aia, in dreptul european nu prea-si au loc prevederi care pedepsesc comportamente considerate de un grup sau altul ca fiind imorale sau in alt fel reprobabile - ca sa fie reglementate legal, trebuie sa existe ceva care cel putin sa deranjeze, daca nu sa afecteze mai grav lumea din jur.

      Asa s-a ajuns la legi care protejeaza comunitatea homosexualilor, de exemplu, nu musai pt. ca europenii in majoritate sunt toleranti fata de homosexualitate.

      Acuma, burka de ex. io nu vad cu ce afecteaza siguranta sau confortul celor din jur. Asa ca nu vad de ce-ar trebui reglementata legal. Evident, in situatii speciale, gen checkpoint la intrarea in institutii cu securitate ridicata, sau atunci cand te legitimeaza politistul, ar trebui sa existe obligatia legala de a-ti indeparta burka, da' cam asta e tot ce cred eu ca s-ar putea impune, daca e sa fim cinstiti si corecti fata de principiile democratice europene.

      Sharia e legea islamica. Cata vreme imigrantii sau refugiatii traiesc intr-un stat democratic european, ei trebuie sa se supuna legilor statului respectiv. E la latitudinea statului respectiv, prin proces democratic, daca accepta sau nu elemente din sharia, sau chiar toate practicile, in sistemul legal national. (Unele practici insa mi se par chiar de bun simt, cum e de ex. castrarea violatorilor in public - scopul pedepsei nu e retributia, ci prevenirea faptelor similare, potential comise in viitor de cel pedepsit sau de altii ca el, si cred ca pentru foarte multi potentiali violatori asistarea la o castrare in public ar fi un factor demotivant extrem de puternic.)

      Pe de alta parte, Europa nu le datoreaza nimic refugiatilor sau imigrantilor. Nu vad de ce nu s-ar institui in program de asimilare culturala, pentru cei dispusi, iar ceilalti n-ar fi imediat deportati din nou in tarile de origine.
      • +3 (5 voturi)    
        cateva probleme... (Luni, 31 august 2015, 10:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        cagula este un atac la siguranta nationala.... poate ascunde oameni cautati de politie de exemplu...
        experiment: mergi cu o cagula pe fata sa vedem cat ia pana cand te opreste politia.

        a 2a problema este ca islamul VREA sa-si impuna legea celorlalte popoare... vezi franta si anglia! si o face prin orice mijloace ... sper ca nu am uitat atentatul din paris.

        nu am nimic importiva refugiatilor DACA:
        1 - respecta cultura tarii in care vin si nu incearca sa o schimbe in nici un fel
        2 - nu cer la nesfarsit ajutoare si dupa o perioada se acomodare (6 luni, 1 an 2 maxim) incep sa produca si nu mai primesc nici un fel de ajutor.
        Problema mea e ca (vazand si exemplele angliei si frantei) aceste lucruri NU se vor intampla!
    • +4 (4 voturi)    
      total de acord! (Luni, 31 august 2015, 10:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      franta si anglia sunt exemple perfecte!
      pline de musulmani veniti tot la "mai bine" care freaca menta (nu toti evident dar majoritatea) si urla dupa drepturi!
      daca UE nu se trezeste rapid din somn o sa ne trezim cu un mare procent din populatie musulmani... si atunci sa te tii.... ori acceptam ideea ca trebuie sa ne inchinam la allah si ca femeile trebuie sa poarte cagula, ori acceptam ideea ca atunci cand merge la munca e o sansa maricica sa ne intoarcem acasa cu niste gloante de AK in piept (sau schijele unei bombe)
  • +17 (21 voturi)    
    Eu ii inteleg pe germani (Duminică, 30 august 2015, 23:24)

    rollotomasi [utilizator]

    insa ma mir ca nimeni nu cere ca si Arabia Saudita, Kuweit, Emiratele Arabe sa primeasca refugiati.
  • -6 (22 voturi)    
    neaparat referendum (Duminică, 30 august 2015, 23:24)

    @Mishu [utilizator]

    Ptr ieșire din Uniunea Europeană, altfel vom fi inundați de taietorii de capete
  • -7 (13 voturi)    
    Germania. (Duminică, 30 august 2015, 23:25)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Revine rasa ariana?
  • 0 (8 voturi)    
    echitabil (Duminică, 30 august 2015, 23:51)

    MihneaUrsu [anonim]

    ca tot ce este in UE
  • +12 (20 voturi)    
    pai cum dracu', ma?? (Duminică, 30 august 2015, 23:54)

    Conservator [utilizator]

    1/ Germania "și alte doar câteva țări" sint dispuse sa-i primeasca si apoi se supara ca celelalte state nu-i primesc? Adica un fel de "veniti la noi, ca va trimitem la ei"?
    2/ Daca iti vin 100 si tu poti sa le dai de mincare, o sa-ti vina 1000. Iar daca alora 1000 le spui ca le poti da de mincare o sa-ti vina 800.000. Si daca spui, in continuare, ca esti ok, o sa-ti vina 8 milioane, ce faci atunci? Ii arunci in curtea altora?
    3/ Acum vreo 2 luni Angela Merkel trimitea acasa niste imigranti (printre ei o fetita, au fost la o emisiune tv). Atunci ii trimiteai acasa, acuma ii primesti?
    4/ ce faci daca ei nu vor in alta tara in afara Germaniei "și alte doar câteva țări"?? Ei vor in Germania, ce faci?
    5/ experienta personala: stau in Offenbach, impreuna cu prietena mea. Eu am salariul ok, dar ea, pina si-a gasit de lucru pe domeniul ei, a muncit la niste greci, la ambalare de produse. Desi salariul minim, oficial, legal, era de 8,5 euro/ora, ea si alti straini primeau 6, in timp ce grecii "lor" primeau 8. Ieri s-a intilnit cu o fosta colega, grecoaica, si a intrebat-o: "cum mai e la Spiros?" si aia i-a raspuns ca au dat-o afara pentru ca au angajat refugiati din astia pe care ii platesc cu 4 euro/ora. Deci inca o data, poate nu s-a inteles: in Germania, unde salariul minim e de 8,5 euro, sint locuri de munca platite cu 4 euro/luna. Pai si atunci tu, ca neamt get-beget, necalificat, fara scoala, fara studii, care nu stii altceva sa faci deci sa dai din mina, nu te apuca dracii si disperarea cind esti dat afara?
    • +10 (12 voturi)    
      pai (Luni, 31 august 2015, 0:25)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      si ce paziti ? nu stiti sa faceti miting ?
      Nu stiti sa protestati ?
      n-aveti votul ?
    • -1 (9 voturi)    
      Foarte la subiect (Luni, 31 august 2015, 1:07)

      trilulilu [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Mai ales punctul 3.
      Pt a mai relaxa spiritele un pic, mi se pare rezonabil ceva gen: Germania 800.000, Romania 3.500 ( sau 35.000?),ca nu mai tin minte cum era propunerea.

      Ca idee, am gasit si o distributie echitabila pe harta Romaniei, gen juma-juma echitabil (la treime)
      :-)
      1. Judetul Calarasi
      2. Judetul Gorj
      3. Judetul Secuime (ca le place sa zici asa!!!)

      Romanii sunt foarte primitori, le plac strainii si ... vin alegerile, nu-i asa?

      Dragnea nu mai are voie cu mortii, nici cu viii de prin alte sate, dar cu nenoricitii astia ar fi acoperit. Au domitzil legal :-)

      Sa nu ma inteleaga nimenea gresit, imi pare foarte rau de amaratii de ei (refugiatii de razboi, nu si de imigrantii economici), am vrut doar sa schitez o parere.
      Prea mult tam tam, prea putina actiune, solutii si planuri pe termen lung.
      Cel putin asta reiese din ce dau de inteles in spatiul public autoritatile statelor membre UE.
      Sunt overwhelmed dpdv strategic, datorita pozitiilor diferite si trasaturilor diferite (economice, religioase etc.).
      Oare asta inseamna UE, conected through culture, diversity etc???
      Tare curios sunt ce o. Sa iasa din toata treaba asta.
      Vom vedea peste vreo 2-3 ani finalitatea solutiilor de azi, iar peste vreo 10-20 de ani consecintele.
      De aceea cred ca toata lumea este prudenta, analistii si strategii lucreaza la greu.
      Asta cu UE e ca intr-o casnicie. Perioadele dificle necesita capul pe umeri si solutii pe masura. Nu ca atunci cand iti merge bine.
      Dixit baba cata moshu :-)
    • -2 (6 voturi)    
      Foarte la subiect (Luni, 31 august 2015, 1:07)

      trilulilu [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Mai ales punctul 3.
      Pt a mai relaxa spiritele un pic, mi se pare rezonabil ceva gen: Germania 800.000, Romania 3.500 ( sau 35.000?),ca nu mai tin minte cum era propunerea.

      Ca idee, am gasit si o distributie echitabila pe harta Romaniei, gen juma-juma echitabil (la treime)
      :-)
      1. Judetul Calarasi
      2. Judetul Gorj
      3. Judetul Secuime (ca le place sa zici asa!!!)

      Romanii sunt foarte primitori, le plac strainii si ... vin alegerile, nu-i asa?

      Dragnea nu mai are voie cu mortii, nici cu viii de prin alte sate, dar cu nenoricitii astia ar fi acoperit. Au domitzil legal :-)

      Sa nu ma inteleaga nimenea gresit, imi pare foarte rau de amaratii de ei (refugiatii de razboi, nu si de imigrantii economici), am vrut doar sa schitez o parere.
      Prea mult tam tam, prea putina actiune, solutii si planuri pe termen lung.
      Cel putin asta reiese din ce dau de inteles in spatiul public autoritatile statelor membre UE.
      Sunt overwhelmed dpdv strategic, datorita pozitiilor diferite si trasaturilor diferite (economice, religioase etc.).
      Oare asta inseamna UE, conected through culture, diversity etc???
      Tare curios sunt ce o. Sa iasa din toata treaba asta.
      Vom vedea peste vreo 2-3 ani finalitatea solutiilor de azi, iar peste vreo 10-20 de ani consecintele.
      De aceea cred ca toata lumea este prudenta, analistii si strategii lucreaza la greu.
      Asta cu UE e ca intr-o casnicie. Perioadele dificle necesita capul pe umeri si solutii pe masura. Nu ca atunci cand iti merge bine.
      Dixit baba cata moshu :-)
  • -1 (21 voturi)    
    Hai lasa-ne (Luni, 31 august 2015, 0:38)

    MirceaDude [utilizator]

    Germania si alte câteva țări tradatoare care au băgat trupe in Orientul mijlociu si au întreținut războaie acolo pentru anumite foloase, nu au decat sa suporte consecințele si sa se spele pe cap cu migrantii. Daca mai continua sa primească emigranți ii sfătuiesc sa învețe arabă, pt ca sfarsitul civilizatiei europene nu a departe.

    Stimatului domn ii urez tradiționalul: Mai dute in ma-ta!

    Nimeni nu îmi spune mie ce sa fac la mine in țară. Daca nu vreau sa ma umplu de nespalati infasurati e treaba mea!
    • 0 (14 voturi)    
      Dar in UE ai vrut (Luni, 31 august 2015, 3:03)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui MirceaDude

      si ai acceptat conditiile la aderare...acum, suporta-le.
    • -3 (5 voturi)    
      .. 5 ... (Luni, 31 august 2015, 4:02)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui MirceaDude

      ... puncte .
  • +5 (15 voturi)    
    Phutin are loc destul (Luni, 31 august 2015, 2:06)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si ogoare roditoare care asteapta sa fie muncite. La cate kalasnicoave si ag-uri a trimis in zonele actuale de conflict ar putea sa intinda o mana.
  • -1 (9 voturi)    
    ... eventual se pot primi... (Luni, 31 august 2015, 4:00)

    Observatore [utilizator]

    ... DAR numai refugiatzi SI NU IMIGRANTZI !
    DAR NUMAI CRESTINI !.
  • +6 (10 voturi)    
    Ametitul UE continua sa bajbaie! (Luni, 31 august 2015, 7:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    De ce nu distruge NATO statul isamic ISIS? Conducatorii statelor din NATO asista la ororile, la crimele inimaginabile comise de ISIS, la extiderea acestuia vertiginos, si se limiteaza la vaicareli, la condamnari date in texte lacrimogene , la acuzatii, spre hazul criminalilor din ISIS. De ce nu considera NATO aceasta invazie ca un atac impotriva unor tari care fac parte din NATO, carora le aste amenintata securitatea, de ce nu intervine promt, energic ca sa protejeze acele tari, conform prea mult mentionatului art.'5'?
    De ce nu intareste UE granitele statelor care fac parte din spatiul Schengen, pentru a le face impenetrabile, de ce nu organizeaza rapid punctele de verificare stricta a refugiatilor si a emigrantilor, pentru ai selectiona riguros numai pe cei care si-au parasit tarile de origine din cauza reala a terorii instaurate sistematic de ISIS, care le ameninta viata?
    De fapt, statele din UE nu alcatuesc o veritabila uniune, ceea ce este foarte grav.
    Parlamentarii UE exceleaza in discursuri gaunoase, platiti enorm, cu miile, din taxele si impozitele ce provin de la oamenii care muncesc cinstit, care fac parte din statele UE.
    O situatie de acest fel, care sigur va lua proportii grave rapid, ajungand de necontrolat, ar trebui sa determine statele din UE, sa sa uneasca cu adevarat, intr-o 'federatie'- Statele Unite ale Europei (SUE)' -, un stat federal cu cincisutedemilioane de locuitori, asemanator SUA, cu conducere unica si cu legi unice, prevenind astfel, din timp, consecintele grave asupra fiecarei tari din UE, care vor fi cauzate de 'invazia' marilor puteri economice din Asia.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca tot fug ei pentru ca la ei e razboi, ... (Luni, 31 august 2015, 9:44)

    Eu the first [utilizator]

    ... de ce nu-i preluam, antrenam, organizam, echipam si-i trimitem inapoi pe post de forte regulate care sa lupte pentru pace, impotriva ISIS si impotriva fundamentalistilor? Cre' ca costurile ar fi mai mici, si nu cred ca se poate afirma ca ar fi un tratament incorect.
  • -1 (9 voturi)    
    Mda (Luni, 31 august 2015, 9:50)

    HP [utilizator]

    Dupa comentarii nu e nimic de mirare, acelasi popor de xenofobi si rasisti dintotdeauna.

    Unii urla ca Fabius e nebun, ca Merkel e nebuna, pentru ca Franta, Germania, impreuna cu altii a provocat razboiul din Siria, cand in realitate e vorba de un razboi pentru rasturnarea unei dictaturi, de catre oameni simpli, la fel ca noi inainte de '89. Ipocrizia nr. 1.

    Franta si Germania au luat si iau parte la conflictele din Orientul Mijlociu impreuna cu NATO si SUA, aliatii Romaniei, structuri din care facem parte. Romania a avut a doua cea mai mare forta in cadrul razboiului din Afganistan si Irak. Ipocrizia nr. 2.

    Pana acum, cand francezii ne refuzau, la fel ca alte tari vestice, urlam ca nu suntem (toti) tigani, hoti, cersetori. Dar acum, romanii vor sa refuze ajutorul pentru musulmani, considerandu-i pe toti teroristi sau posibil teroristi. Ipocrizia nr. 3.

    In ultimul rand, facem parte din UE, dar cand vine greul, vrem sa fim suverani si independenti. Vrem in Schengen, dar vrem si in afara UE. Ipocrizia nr. 4.

    Nu mai zic ca nu pricepem diferenta intre emigranti si transfugi (azilanti).

    Criza asta are capacitatea de a provoca destramarea UE, sau ruperea in doua blocuri - cei care isi asuma responsabilitatea pentru propriile actiuni, si stie care e interesul pe termen lung - Franta, Germania, tarile nordice. Ei vor primi emigranti si vor incerca sa ii integreze si sa se foloseasca de forta de munca tanara.

    Vor respecta valorile pe care UE a fost cladita. Valori umane, prosperitate, libertate.

    Iar de cealalta parte ciurucurile din est, care n-au inteles nimic din nimic. Doar ciordeala si mers la munca ca sa-si ia o vila, dar n-ar fi investit 10 euro intr-o carte de istorie. Astia vor fi dati afara, si vor ramane la nivelul meritat - Evul Mediu.

    Cititi si urmatorul articol, multe raspunsuri la rece, la intrebari tembele: http://www.incentru.ro/mic-indreptar-pentru-jihadistii-prostului-gust/
    • +4 (6 voturi)    
      @HP (Luni, 31 august 2015, 11:03)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ai exact aroganta "romanului dastept", care se crede superior propriului popor. Pentru ca vad ca ai lecturi inalte, poti sa-ti citesti descrierea personalitatii proprii aici: http://dilemaveche.ro/sectiune/situa-iunea/articol/poporul-roman-dusmanul-nostru-clasa
      Ipocrita este Germania, care stramba din nas la aderarea Romaniei la UE si se opune aderarii la Schengen, dar cand este vorba de probleme cu imigratia, vrea sa fim cu totii egali.
      Ipocrita este Franta, care se revolta din cauza atitudinii "scandaloase" a unor tari din estul Europei, care nu vor sa primeasca refugiati, dar nu-si vede propria intoleranta si xenofobie in fata rromilor din Romania si Bulgaria, in fata muncitorilor polonezi, in fata esticilor, in general.
      Ipocrit esti tu, a la fin, ca nu vezi saracia in care se zbate acest popor, pe care nu stiu pe ce baza il acuzi de xenofobie si rasism. Inseamna ca nu stii nimic despre istoria acestui neam, despre multimea de popoare cu care a conlocuit sute de ani (greci, evrei, tigani, armeni, turci, etc.), fara niciun fel de probleme. Il acuzi ca e format din ciurucuri, fara sa fii constient ca te jignesti singur! Trist, mai ales ca sunt multi "dastepti" ca tine, adevaratele ciurucuri ale poporului roman...
  • +5 (5 voturi)    
    pe langa faptul ca... (Luni, 31 august 2015, 10:55)

    liviu_ [utilizator]

    euroa poate avea (de fapt are deja) mari probleme din cauza musulmanilor....
    mai e o problema...
    cum adica distribuirea refugiatilor?! adica sefu de sclavi (germania) imparte "frateste" problema la sclavisorii de rand... ce dragutz...
  • +2 (4 voturi)    
    Usor cu pianul pe scari ! (Luni, 31 august 2015, 14:18)

    marki [utilizator]

    Romania nu trebuie sa primeasca imigranti repartizati de UE.Cand este vorba de obligatii suntem egali cu totii, cand e vorba de drepturi nu mai suntem egali si Romania trebuie sa stea sa astepte, la calendele romane, intrarea in spatial Schengen. Cand Romania se va bucura de toate drepturile ca membru UE, atunci va accepta si obligatii. Conducatorii Romaniei sa nu mai accepte ordinele UE ca niste slugi preaplecate.Polonezii au anuntat ca nu vor primi decat 2000, pentru ca nu au conducatori umili .