Bulgaria renunta la Rusia si alege Polonia pentru repararea avioanelor sale de vanatoare Mig-29

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2015, 15:51 Actualitate | Internaţional

Bulgaria a renuntat la Rusia si a ales Polonia pentru a asigura intretinerea avioanelor de vanatoare sovietice MiG-29, potrivit unui acord preliminat semnat vineri, scrie Reuters, care vede in acest demers inca un semn al eforturilor Sofiei de a-si reduce dependenta fata de Moscova.

Bulgaria, cel mai loial aliat al Rusiei in perioada Razboiului Rece, are un contract semnat cu rusii si care expira in septembrie iar ministrul Apararii, Nikolay Nenchev, a anuntat ca, dupa aceasta data, Polonia, un aliat din cadrul NATO, va repara avioanele, la un cost mai redus.

"Sunt convins ca facem un pas istoric", a declarat Nenchev, in cadrul ceremoniei de semnare, la care a participat si ministrul polonez al Apararii, Tomasz Siemoniak.

Potrivit acestui acord, Polonia va repara motoarele si alte componente pentru trei vechi avioane ale Bulgariei pana la jumatatea anului mid-2016 si pentru alte trei pana la finele anului viitor.

Fiecare membru NATO trebuie sa aiba la dispozitie cel putin o escadrila de lupta de 12 avioane dar in prezent Bulgaria, care s-a alaturat Aliantei in 2004, nu dispune decat de patru MiG-29 functionale.

Luna trecuta, Bulgaria a anuntat ca intentioneaza sa cumpere avioane militare si intentioneaza sa poarte discutii cu Belgia, Olanda, Grecia si alte tari in acest scop.

Nu este limpede daca se vor achizitiona avioane noi sau second-hand.










3195 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    Nici bulgarii nu mai tin cu rusii? (Vineri, 28 august 2015, 16:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Uau, situatia e mai proasta pentru Rusia decat credeam.
    • +9 (11 voturi)    
      Cica rusii is intr-un Delirium Tremens non stop (Vineri, 28 august 2015, 16:16)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cine naiba mai are incredere ca unul matrafox de pufoaica poate sa faca ceva bun si durabil?
      • +4 (6 voturi)    
        + matrafoxati fiind vor pune votca (Vineri, 28 august 2015, 16:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        la motor in loc de schimb de ulei....e limpede ca Europa de Est SE SCUTARA CU CALM de istoria trista Bolshevika...ce capabilitate are Uresese ?

        1 NULA vanzari de Jiguli pe Planeta
        2 NULA nivel de Trai - canibalismul este imminent !
        3 NULA democratie
        In Uresese este mai rau decat in Koreea de Nord..parerea mea !
        • -2 (2 voturi)    
          Sa fim seriosi ... (Sâmbătă, 29 august 2015, 11:48)

          Anonymous Coward [anonim] i-a raspuns lui un domn

          Inseamna ca habar n-ai cum e in Coreea de Nord. Nu zic din alt motiv decat ca unii s-ar putea sa considere mai putin grava decat este de fapt situatia din Coreea de Nord, dupa comentariul matale.
    • 0 (0 voturi)    
      bravo bulgaroii! (Sâmbătă, 29 august 2015, 10:00)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      si neasteptat de bine as spune!
  • -4 (10 voturi)    
    articol comentat aiurea (Vineri, 28 august 2015, 16:16)

    cc [anonim]

    Nu prea inteleg cum e cu "jumatatea anului mid-2016"
    Pe linga asta, ce nu e clar ca vor fi avioane second-hand? Cind stai de vorba cu Belgia, Olanda, Grecia, etc., si nu ai prima optiune SUA sau UK (pentru Typhoon) sau Franta (Rafale), treaba e cam clara.
    • -11 (15 voturi)    
      Portugalia (Vineri, 28 august 2015, 16:48)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui cc

      Romania a fost obligata sa cumpere vechiturile de F-uri din Portugalia. Oferta de la Saab era mai avantajoasa pentru Romania.
      La fel, Bulgaria trebuie sa cumpere ce nu mai platesc altii :)
      • +5 (5 voturi)    
        obligata? (Vineri, 28 august 2015, 17:06)

        cc [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

        De cine? Ai vreo dovada, sau e convorbire de piata?
        Sint de acord ca oferta Saab pare mai buna. Daca chiar era mai buna, nu stiu...
      • +1 (3 voturi)    
        Echidistanța dăunează grav compatibilității (Vineri, 28 august 2015, 17:52)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Când Statele Unite și Canada aduc diverse avioane la Câmpia Turzii, crezi că sunt Saab sau F-16 și F-18?

        Pentru piloții români e de preferat să fie antrenați pe aparate americane, chiar dacă Saab ți-ar fi dat avioanele gratis.
        • -1 (3 voturi)    
          Bugetul apararii marit (Sâmbătă, 29 august 2015, 13:08)

          echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Bugetul marit al apararii trebuie sa se intoarca macar partial in Romania.
          Saab facea fabrica in Romania. Si banii dati pentru armata ramaneau in Romania.
          Dar stiu ca pe tine nu te intereseaza Romania si bunastarea romanilor. Pe tine te inetereseaza ce trimit americanii la Luna.
      • +1 (5 voturi)    
        echidistant (Vineri, 28 august 2015, 18:07)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Pe vremuri tarile comuniste erau obligate sa cumpere echipamente militare din Rusia, conform unor directive democratice venite de la Moscova. Dupa care descopereau ca acestea nu erau in stare de functionare si erau nevoite sa ceara reparatii. Care le erau facute la supra-pret.
        Daca incercau sa repare pe cont propriu, descopereau ca nu au acces la nicio documentatie a echipamentelor.
        Acum politicienii locali mituiesc oficiali din strainatate cumparand alte echipamente militare la supra-pret si primind comision. Asta inseamna ca daca am avea niste autoritati de control corecte am vedea niste bani recuperati si o multime de politicieni la parnaie.

        Este o mica mare diferenta intre ciordeala de acum comisa de ai nostri romani patrihoti si jaful facut de Moscova direct.
  • -5 (5 voturi)    
    29 vs 21 (Vineri, 28 august 2015, 17:27)

    LiviusAcris1 [anonim]

    Cum se face ca aviatia noastra e formata din mig-21 in timp ce Bulgaria are mig-29 ?
    Parca si Romania avea in dotare mig-29.
    Inca o flota disparuta ?
    • +2 (2 voturi)    
      Cre' ca ... (Sâmbătă, 29 august 2015, 14:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      ... e doar chestie de cum s-a nimerit. Cine-a cumparat mai devreme de la rusi, a ramas cu Mig-21, cine a cumparat mai tarziu a ramas cu Mig-29.

      La noi au ajuns doar cateva Mig-29, si cu doar cateva zile inainte de decembrie '89. Asta in conditiile in care aveam cateva sute de Mig-21 in uz, pentru care dezvoltasem si infrastructura de intretinere necesara. Pur si simplu nu renta sa punem pe picioare infrastructura de intretinere si operare pt. Mig-29 doar pt. cateva avioane.

      Pe de alta parte, Mig-21 ce le avem au fost puternic modernizate, mai ales la partea de avionica - punctul cel mai slab al tuturor avioanelor rusesti din epoca sovietica. Chestia asta nu doar le-a crescut mult gradul de interoperabilitate cu alte forte aeriene din NATO, ci le-a facut si mult mai capabile in conditii de lupta. Drept e, au ramas tot cu aceleasi riscuri de stabilitate si cu raza mica de actiune, da' Mig-21 fiind un avion foarte agil, cu avionica si armament moderne e destul de competitiv, la nivelul lui de costuri.
  • 0 (0 voturi)    
    mig29 (Duminică, 30 august 2015, 19:16)

    neluvale62 [anonim]

    e adevarat ca mig 21 modernizat e bun...dar mig 29 modernizat se bate cam cu orce avion existent...si chiar cu sanse reale...mai depinde si ce pui pe aripi.