VIDEO UPDATE Doi jurnalisti de televiziune din statul american Virginia, impuscati mortal in timpul unui interviu in direct. Atacatorul, un fost coleg, a filmat crima si a postat inregistrarea pe internet

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2015, 16:13 Actualitate | Internaţional

Alison Parker si Adam Ward
Foto: Captura WDBJ7
Doi jurnalisti au fost impuscati mortal miercuri dimineata in statul american Virginia in timp ce realizau un interviu transmis in direct de postul local de televiziune WDBJ7, anunta Reuters. In timpul transmisiunii in direct au putut fi auzite impsucaturi si tipete, potrivit sursei citate. Jurnalista Alison Parker (24 de ani) si cameramanul Adam Ward (27 de ani) si-au pierdut viata in urma incidentului.
  • Pe internet a aparut o iregistrare video in care crima apare filmata chiar de ucigas. Imaginile au fost incarcate pe pagina de Facebook a acestuia si pot fi vazute aici.

Ora 21:25 Barbatul a decedat la spital, a anuntat politia

Ora 19:51 Barbatul care i-a ucis pe cei doi ziaristi este grav ranit si a fost arestat, si nu este mort, asa cum se anuntase anterior, a precizat politia.

Urmarit pe o autostrada, acesta a refuzat sa se opreasca si a accelerat. Cateva minute mai tarziu, masina sa a parasit drumul si s-a rasturnat. Politistii s-au apropiat de masina sa si l-au gasit ranit la cap, prin impuscare. A fost transportat la spital cu "rani grave", a scris pe Facebook politia statului Virginia.

Identificat drept Vester Lee Flanagan, 41 de ani, care lucra si sub numele de Bryce Williams, acesta a acuzat-o pe contul sau de Twitter @bryce_williams7 pe Alison Parker ca ar fi facut afirmatii rasiste.

Persoana care era intervievata a fost ranita si a fost transportata la spital, unde a fost supusa unei interventii chirurgicale.

Pe filmare se pot auzi focuri de arma si tipetele jurnalistei Alison Parker, dupa care camera de filmare cade la pamant.

Din primele informatii atacatorul este un fost angajat "nemultumit" al postului de televiziune WDBJ7, scrie Reuters. El a deschis focul in mall-ul in care se filma interviul transmis in direct.

Cei doi ziaristi erau "fiecare indragostiti de alti membri ai echipei WDBJ", a precizat conducerea televiziunii.

Un prezentator al televiziunii, Chris Hurst, a marturisit pe Twitter ca el si Alison Parker erau "foarte indragostiti". "Eram impreuna de aproape noua luni (...) Voiam sa ne casatorim (...) Tocmai sarbatorisem cei 24 de ani ai ei", a scris el.

Atentie, imagini violente!



Filmarea in timpul careia au fost ucisi cei doi angajati ai postului de televiziune a avut loc in mallul Bridgewater Plaza din statiunea Smith Mountain Lake, situata langa oraselul Moneta din comitatul Bedford, statul Virginia.

Directorul general al postului de televiziune WDBJ7 a aparut in direct pentru a le transmite telespectatorilor ca "Este o datorie foarte trista pentru mine sa va transmit ca Alison si Adam au murit in aceasta dimineata."

Interviul de miercuri dimineata, difuzat in cadrul matinalului de la WDBJ7, marca cea de-a 50-a aniversare a statiunii Smith Mountain Lake.













36465 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Groaznic (Miercuri, 26 august 2015, 16:20)

    Claude [utilizator]

    https://www.facebook.com/video.php?v=10156061073550093
  • -6 (26 voturi)    
    si (Miercuri, 26 august 2015, 16:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pina la urma cine i-a impuscat si de ce? O stire are citeva elemente, cum ar fi ce, cum, cind, unde, cine si de ce. Daca nu, nu prea e stire.
    • +6 (8 voturi)    
      Na (Miercuri, 26 august 2015, 17:48)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Stirea e noua, de cateva ore. Uite in link cine i-a impuscat. Dupa ce vezi, da-ti cu parerea. Incearca sa ghicesti cine, ce, unde, de ce, .....

      http://www.abc.net.au/news/2015-08-26/us-television-crew-shot-at-while-filming-live-broadcast/6727868
    • +2 (2 voturi)    
      dA (Joi, 27 august 2015, 14:55)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Asasinul e negru si homosexual, are vreo 40 de ani... dar politicul corect nu lasa primele doua detalii sa apara prea des.....
      Era si scandalagiu, a fost dat afara pentru incompetenta, a intentat proces pe care l-a pierdut, dar a continuat sa acuze de rasism.... fostii lui colegi erau profesionisti, tineri, frumosi, urmau sa se casatoreasca..... intelegeti ce frustrari avea.....
  • +12 (16 voturi)    
    Cuvinte cheie (Miercuri, 26 august 2015, 17:07)

    V. Veroiu [utilizator]

    In interviu se aud doua cuvinte cheie "community" si "tourism". Pe langa cei doi jurnalisti morti cred ca au murit si cele doua cuvinte cheie.
  • -22 (40 voturi)    
    america (Miercuri, 26 august 2015, 17:12)

    @Mishu [utilizator]

    ceva normal la zi
  • +7 (27 voturi)    
    US gun culture.... (Miercuri, 26 august 2015, 17:31)

    taro [utilizator]

    Cred ca in Statele Unite e mai complicat sa-ti cumperi un pachet de tigari sa o sticla de alcool decat sa-ti cumperi o arma de foc.

    Oricine respira poate sa-si cumpere o arma.
    • +14 (26 voturi)    
      yep! (Miercuri, 26 august 2015, 18:13)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Drept garantat prin constitutie ca sa sa poata apara de guvern.
      Ar prinde bine si pe la altii ca sa se poata apara de abuzurile celor alesi care se cred cu stea in frunte.
      • -1 (21 voturi)    
        mda (Miercuri, 26 august 2015, 19:23)

        Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        aceeasi placa pusa la nesfarsit. Daca un guvern se supara pe tine crezi ca iti ajuta la ceva o pusca si-un pistol? pffffffff!!!!
        • -3 (5 voturi)    
          Ti-ai pierdut si singurul neuron functional (Joi, 27 august 2015, 13:50)

          EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

          Cand Ponta a pierdut alegerile nu stia cum sa se dea la fund de teama ca iese in strada prostimea sa-l dea jos. Dupa parerea mea daca macar 50% din romani ar detine arme Ponta nu ar mai fi acum premier pentru ca si-ar fi dat demisia de frica.
          In al doilea rand americanii vor arme mai degraba ca sa se apere de criminali decat de guvern. Criminalitatea imigrantilor si a negrilor a crescut extrem de mult mai ales dupa mizeriile pe care le-a facut Obama in ultimul mandat. Una din observatiile celor din Ferguson a fost ca singurele magazine care nu au fost pradate sau arse au fost ale celor care le aparau cu arma in mana. Criminalii pot obtine arme in mod ilegal, iar oamenii onesti nu le pot obtine decat extrem de greu in mod legal.
          In al treilea rand motivul pentru care kurzii inca mai rezista in fata ISIL este pentru ca au arme si le folosesc pentru a-si apara teritoriul. Sirienii astia imigranti care inunda Europa nu au arme pentru ca Asad a avut grija sa-i dezarmeze ca sa nu se rascoale si sa-l dea jos.
          In al patrulea rand motivul pentru care astfel de criminali omoara oameni este pentru ca sunt nebuni. Numarul de indivizi cu probleme psihice care sunt acum in libertate a crescut extrem de mult deoarece li s-a aplicat o medicamentatie extrem de agresiva pentru a nu mai fi inchisi in azile de nebuni. Cine crede ca aceste medicamente rezolva in mod real problemele psihice este un ignorant. Cine crede ca bolnavii psihici isi i-au medicamentele in mod regulat este un imbecil.
          Armele nu omoara oameni, oamenii omoara oameni. Armele sunt niste instrumente foarte utile pentru oamenii onesti si problema criminalitatii nu se va rezolva pana cand nu se vor rezolva problemele psihice care cauzeaza aceste reactii criminale. Ca un exemplu in China au fost tot felul de nebuni care au omorat copii in scoli folosind cutite. Dupa ce terminati cu armele de foc o sa interziceti si cutitele de bucatarie?
          • 0 (0 voturi)    
            total pe din afara esti (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:07)

            Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

            nu ai urmat de fel firul argumentelor. Am raspuns la un argument cu un contra argument si tu debitezi ineptii pe langa (ca sa nu mai mentionez ca vb de USA si tu vii cu balbe despre Siria, Romania). Aaa, si "nu armele omoara oamani" - deci daca ii dai unui bou (ca tine de exemplu) o bata e totuna cu a-i da o mitraliera?!?!? Nu mai da copy paste la argumente rasuflate, nu convingi deloc.
      • 0 (16 voturi)    
        mda (Miercuri, 26 august 2015, 20:26)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Prietene, alta propaganda mai versata n-ai?

        1. Cum sa te aperi de guvern?!
        2. Unde e guvernul, cum il vezi si cum il impusti?!
        3. Cand a fost ultima data cand s-a intamplat asta?
        4. Ce guvern ar veni cu ideea: "Hai sa le dam arme ca sa ne impuste daca calcam in strachini". Serious?!

        Doar in 2015 pana la ora asta au avut loc 8000+ morti prin impuscare in USA. http://www.gunviolencearchive.org in vreme ce in cei 8+ ani de misiune militara in Iraq au murit 3500 soldati.

        Tu despre care stiai? Despre soldatii morti in Iraq sau despre anonimii aia morti in fiecare zi? dintre care muti copii si oameni nevinovati?
        • +14 (18 voturi)    
          lamuriri (Miercuri, 26 august 2015, 20:37)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          I-ai intrebat pe americani ce cred? Dupa ce vei vorbi cu 10 americani (ce traiesc acolo de cel putin 2 generatii) vei afla de ce este asa de greu (aka imposibil) sa restrictionezi armele in US...
          PS: nu le-a dat Guvernul arme cum spui tu la pct 4. Este un drept inalienabil al cetateanului liber in US, de cand s-a format acest stat.
          • +2 (12 voturi)    
            Ticule, uite asa se poate implementa (Miercuri, 26 august 2015, 23:00)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

            1. Background check ca sa poti cumpara o arma.
            2. Private, unlicensed entities nu trebuie sa li se permita sa vanda arme in mod privat, decat dupa ce cumparatorul a trecut de un background check
            3. Cei care detin arme sa fie obligati sa le depoziteze/pastreze intr-un mod adecvat si sa fie facut responsabili pentru evenimente datorate lipsei acestei conduite.

            Cele 3 reguli de mai sus nu interzice dreptul la a detine arme de foc, dar restrange posibilitatea ca acestea sa ajunga pe mainile celor iresponsabili.

            btw, traiesc in america si sunt foarte putine persoane pe care le cunosc si detin arme. Chiar si americanii aia de x generatii de care spui tu, sunt foarte multi care sunt pentru restrictionarea accesului la arme de foc.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu chiar oricine (Miercuri, 26 august 2015, 20:03)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Required information includes: name, address, place of birth, race and citizenship. A social security number is only "optional," though it's recommended. The form also asks questions such as:
      *Have you ever been convicted of a felony?
      *Have you ever been convicted of a misdemeanor crime of domestic violence?
      *Are you an unlawful user of, or addicted to, marijuana or any other depressant, stimulant, narcotic drug, or any other controlled substance?
      *Are you a fugitive from justice?
      *Have you ever been committed to a mental institution?
      The store then calls the FBI, which runs a background check on the person through the National Instant Criminal Background Check System, also known as NICS. The background check can just take minutes.
      NICS scans federal databases like the National Crime Information Center and Interstate Identification Index for information. If a purchaser has been convicted of a felony, or misdemeanors with sentences exceeding two years, or has been declared "mentally defective" by a court, then he or she won't pass the background check.
      However, denials are rare, occurring less than 1% of the time. "More than 100 million such checks have been made in the last decade, leading to more than 700,000 denials," the FBI says on its web site.
      • +4 (6 voturi)    
        da (Miercuri, 26 august 2015, 23:02)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Asta e cand cumperi de la un dealer, dar este perfect legal sa cumperi de la o persoana privata, neautorizata si toate aceste informatii nu sunt necesare:

        1. Private Sales: The single largest gap in the federal background check requirement is that unlicensed, private sellers are not required to conduct background checks. As a result, convicted felons and other ineligible people are able to easily buy guns in most states nationwide. This issue is addressed in detail in our summary on Universal Background Checks & the Private Sale Loophole.
  • -6 (16 voturi)    
    a treia persoană? (Miercuri, 26 august 2015, 17:45)

    Sakura [utilizator]

    Erau tei persoane, cei doi de la tv plus intervievata. De aceasta din urmă nu se spune nimic, nu-i de la tv deci nu contează. Trăiește? A murit? A fost sau nu atinsă de gloanțe? Sau poate ea era vizată de la început, ceilalți doi aflându-se întâmplător atunci acolo?
    • +6 (6 voturi)    
      am aflat (Miercuri, 26 august 2015, 18:17)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      De la radio, persoana intervievată este în afara oricărui pericol.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 august 2015, 18:41)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      a 3-a femeie a fost impuscata in spate si se afla sau se afla in operatie in urma cu cateva ore.
  • +1 (3 voturi)    
    asasinul apare clar în captura video (Miercuri, 26 august 2015, 17:59)

    zizin [utilizator]

    asasinul în capura video secunda 0:20

    http://tinyurl.com/p7tu84a
  • +5 (5 voturi)    
    Era un fost angajat (Miercuri, 26 august 2015, 18:00)

    Disi [utilizator]

    Din cate vad a fost ceva personal, fiind un fost angajat al televiziunii:
    “We believe he is a disgruntled employee of the TV station. Unfortunately he probably knew both of the victims,”Mr. McAuliffe said during an interview on WTOP.
    http://www.washingtontimes.com/news/2015/aug/26/alison-parker-adam-ward-of-wdbj-tv-shot-and-killed/
  • +4 (4 voturi)    
    graoznic (Miercuri, 26 august 2015, 18:30)

    Penetru [utilizator]

    politia il cauta,el pune clipuri pe twitter

    http://www.liveleak.com/view?i=225_1440602498
  • +6 (6 voturi)    
    se cunoaște deja asasinul (Miercuri, 26 august 2015, 18:32)

    zizin [utilizator]

    Asasinul se numeste Bryce Williams
    Twitter tocmai i-a suspendat contul
    https://twitter.com/bryce_williams7
    Asasinul este fostul reporter Bryce Williams la acelasi post TV
    Bărbat negru (fața lui din captura video http://tinyurl.com/p7tu84a )
    A trimis pe Twitter: "Alison a făcut comentarii rasiste" și că operatorul l-a raportat la HR dupa ce a lucrat cu el o dată.
  • 0 (2 voturi)    
    fostul angajat Bryce Williams (Miercuri, 26 august 2015, 18:37)

    zizin [utilizator]

    ”Shooting suspect is former reporter Bryce Williams”

    http://www.nbc12.com/story/29882220/sources-wdbj-shooting-suspect-is-former-reporter-bryce-williams
  • +9 (9 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 26 august 2015, 18:45)

    Sakura [utilizator]

    Reporterii nu erau singurii care filmau. Ucigașul filma și el:

    http://www.liveleak.com/view?i=225_1440602498
  • +12 (14 voturi)    
    e mult mai complicat (Joi, 27 august 2015, 6:37)

    CatalinStefanescu [anonim]

    Traiesc in SUA de ceva timp si pot spune ca inteleg ceva din mentalitatea de aici, dar probabil nu de ajuns. Oricum as vrea sa fac cateva comentarii la ce se scrie aici. In primul rand, cand vorbiti de SUA vorbiti de un continent (e adevarat nu precum China sau India ... dar cate sttiri izilnice despre crime, etc vin din aceste tari??). In primul rand fatpul ca SUA este intotdeauna pe prima pagina ar trebui sa fie un semnal pentru majoritatea lumii ... aceasta tara, cu toate problemele ei, este cea mai transparenta din lume. Bineinteles ca o sa sara cativa cu exemple din Europa ... ca despre tara X sau Y stim mai multe. Inca odata vreau sa reamintesc faptul ca tarile din Europa sunt comparabile cu statele in SUA... si sunt destul de multe pe aici.
    Acum sa incerc sa deschidem subiectul arme. Am facut armata (spre deosebire de o buna parte a celor care pun comentarii pe acest site) si pot spune ca am urat tot ce este legat de mitraliere, etc. Dar asta nu prea ajuta sa intelegi mentalitatea americana. Pentru majoritatea oamenilor, a putea sa ai arme este un drept fundamental. Iti place sau nu ... e un drept. Cum votul, chiar daca vine din patea prostimii, tot vot e. Ca se intampla sa omoare unul folosind un pistol doi oameni .. e intr-adevar o tragedie. Dar daca dadea peste ei cu masina? Ar fi trebuit sa interzicem masinile? Inteleg ca nu e o comparatie foarte buna ... Dar oricum e un inceput. Parerea mea e ca e mult mai complicat de argumentat impotriva armelor daca nu traiesti intr-o societate care nu e obisnuta cu portul lor. In China, de multe ori, islamistii au taiat gatul oamenilor inocenti si nu am auzit pe nimeni sa ceara interzicerea cutitelor. A interzice nu inseamna a opri.
    Observ ca majoritatea cititorilor sunt pro libertate de expresie, pro capitalism, etc. Si deci cum vine asta? sa interzicem armele, cutitele, etc? E greu de schimbat cultura unei tari . Un guvern poate scimba multe dar nu mentalitatea. Buna seara!
    • +1 (1 vot)    
      complicat (Miercuri, 30 septembrie 2015, 23:23)

      Marigold [utilizator] i-a raspuns lui CatalinStefanescu

      Foarte bun comentariul dvs, Catalin Stefanescu, intr-adevar, cand vorbim despre chestiunea armelor nu trebuie sa uitam ca America ocupa un teritoriu foarte mare, si as mai adauga eu, in buna parte salbatic. Adica, ai intotdeauna animale salbatice care sunt in vecinatate, pisici salbatice, ursi, etc. In Colorado, de exemplu, este foarte frecvent ca in mici asezari, oamenii sa aiba surpriza sa se trezeasca cu un urs in bucatarie, scotocind prin debara sau golind frigiderul. Dreptul de a purta arma este asadar de inteles cand familia iti poate fi amenintata, si nu numai de oameni raufacatori dar si de salbaticiuni. In ultima vreme au fost chiar cateva cazuri de batrani care locuiau singuri si care, dupa ce fusesera multiple spargeri de locuinte in vecini, s-au hotarat sa-si cumpere arma. Au fost in situatia de a se apara de hoti si sa scape cu viata, numai pentru ca au avut buna inspiratie de a-si lua o arma. Cateodata imi aduc aminte de vestul salbatic, stirile astea, si poate ca nici nu suntem asa de departe, aici in America, de vremurile acelea. Oameni rauvoitori sunt si acum cum erau si atunci, iar daca legea iti permite sa detii o arma pentru ca sa te aperi de ei, totul este OK. Mentalitatea este o alta chestiune, intr-adevar mai complicata. Armele in sine nu sunt rele, rele sunt intentiile unor oameni care le folosesc. Asta insa nu inseamna ca trebuie interzise, dimpotriva. Statisticile oficiale arata ca exista o relatie intre cresterea vanzarii de arme si scaderea criminalitatii (raportul FBI din noiembrie anul trecut). Criminalii, cei care aparg case, fura, viloeaza, se tem de cetatenii care detin arme si le vor evita casele. Apoi, majoritatea criminalilor isi vor lua armele de pe piata neagra, unde nu risca sa fie respinsi pe motiv de cazier, probleme psihice, etc. Aici este marea problema, cum sa faci sa nu-si mai poata procura armele, indivizii acestia. In general, legile exista, doar aplicarea lor este deficitara. Gata, ma opresc, ca v-am plictisit destul.
  • +3 (3 voturi)    
    Problema e alta, ce cauta in libertate ciudatul ? (Joi, 27 august 2015, 10:09)

    rov [utilizator]

    Legile permisive cu infractorii si dezaxatii sunt o bomba cu ceas pentru lumea majoritara, normala, civilizata.
    Infractorii au o mie de drepturi, oamenii cinstiti au doar obligatii.
    Uitati-va la tiganii din Romania si la impertinenta lor, ei sunt factorul declansator al viitoarei extreme drepte.