Angela Merkel: Europa este "intr-o situatie nedemna de ea" in privinta crizei imigratiei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2015, 22:09 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres
Cancelarul german Angela Merkel a apreciat marti, in timpul unui "dialog cu cetatenii", ca Europa se afla "intr-o situatie nedemna" de ea in ceea ce priveste criza imigratiei, transmite AFP.

"Europa este intr-o situatie ce nu este demna de Europa, trebuie pur si simplu s-o spunem", a declarat liderul german in cursul unei intalniri retransmise pe internet cu cetateni din Duisburg-Marxloh, un cartier din Duisburg, oras industrial si minier din regiunea Ruhr, unde traieste o importanta comunitate de imigranti.

Cu privire la afluxul de solicitanti de azil, "trebuie sa-i trimitem inapoi in tarile lor pe cei care - conform unei probabilitati ridicate - nu au nicio sansa sa obtina azil", a reafirmat Merkel.

"Este un lucru dificil, insa Serbia, Albania si Kosovo nu sunt tari in care sa existe in acest moment razboi civil", a adaugat ea.

"Cei care au drept la azil, de exemplu sirienii, trebuie sa fie repartizati in mod echitabil in Europa", a continuat Merkel, precizand: "O tara ca Germania, mai puternica economic decat alte tari, trebuie sa preia o parte mai mare, insa trei sau patru tari din 28 nu-si pot asuma doar ele aceasta sarcina: nu asta este Uniunea Europeana pe care ne-o dorim".

Germania se asteapta sa primeasca 800.000 de solicitari de azil in 2015, de patru ori mai mult decat anul trecut, o situatie in fata careia tara intampina serioase dificultati.

Venirea acestor refugiati provoaca in acelasi timp reactii xenofobe, in special in estul tarii, iar cancelarul se va deplasa miercuri la un centru pentru refugiati din Heidenau (landul Saxonia, est), unde au avut loc ciocniri violente intre fortele de ordine si militanti de extrema-dreapta.

Aceasta ar fi prima sa vizita intr-un centru de refugiati de la debutul crizei imigrantilor in Europa.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2078 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 25 august 2015, 22:23)

    tudorr [utilizator]

    Ce dragut, darnica duduia, dar cand or sa vina si mai multi si or sa apara si mai multe cartiere musulmane care traiesc pe ajutor social sa vad eu ce o sa faca!
  • +2 (6 voturi)    
    Refugiații de război să fie trimiși în SUA (Marţi, 25 august 2015, 22:53)

    zizin [utilizator]

    Merkel și ceilalți boși din UE n-au curajul să sufle un cuvințel despre CAUZELE care determină acest val de refugiați din SIRIA, LIBIA, AFGANISTAN, IRAK, ș.a.md. și anume faptul că milioanele de oameni nenorociți care fug din țările lor o fac pentru că acele țări sunt distruse de război! Haosul și devastarea din aceste țări, în care nu cu mult timp în urmă oamenii trăiau bine-mersi, sunt opera exclusivă a Vestului, în frunte cu SUA, care a inițiat, instigat, condus și executat distrugerea sistematică a acestor țări prin invazie, bombardamente barbare, ațâțare conflicte interetnice și religioase pentru declanșarea de războaie civile.

    În cadrul schemei UE de „relocare” (obligatorie) a imigranţilor, România ar urma să primească o cotă de 4.26% din totalul refugiaților. Alte țări: Germania 21.91%, Franţa 16.88%, Spania 10.72%, Ungaria 2.07%

    Dar oamenii ăștia sunt de fapt refugiați de război, nu imigranți! Iar „cota de relocare” pentru SUA este zero!
  • +1 (3 voturi)    
    de ce nedemnă? (Marţi, 25 august 2015, 23:05)

    Mazeta [utilizator]

    Marea Britanie, de exemplu, a bombardat Siria nu numai fără acord ONU, ci și fără acordul propriului parlament. Poate că Europa merită ce i se întâmplă.

    http://www.theguardian.com/politics/2015/jul/17/david-cameron-knew-uk-pilots-were-bombing-isis-in-syria
  • +2 (6 voturi)    
    HeHe.... (Marţi, 25 august 2015, 23:09)

    ismail paine de circ [utilizator]

    ..."nu asta este Uniunea Europeana pe care ne-o dorim"...

    Ooo, ba da! Problema e simpla: Ca si in cazul tzi.ganilor. Voi le dati drepturi, voi va spalati pe cap cu ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Primavara araba !!!! (Marţi, 25 august 2015, 23:10)

    ana-pat [utilizator]

    Mai stie cineva cine a initiat primavara araba ?? Sau cine se joaca de-a globalizarea de o vreme ?? Acum AVEM si o "toamna araba" si "globalizare" !! Imi e mila de toti acesti disperati dar toate solutiile posibile/ propuse vor costa bani, multi bani. Cine ii va plati ??
    PS Inca o intrebare : Cati fundamentalisti/teroristi importa EUROPA cu aceasta ocazie ??
  • 0 (4 voturi)    
    Dar, vai, ai dreptate, cancelar Merkel (Marţi, 25 august 2015, 23:52)

    VaxXXL [anonim]

    Situația e nedemnă pentru că țările UE au uitat al II-lea Război Mondial și obligațiile morale ce le incumbă participarea la acesta:
    toată țările din lumea asta au dreptul și obligația de a interveni militar pentru eliminarea călăilor și subordonaților acestora ce distrug viețile a milioane de oameni și-i pun în postura de a-și pierde viața atunci când înceracă să și le salveze.
    Prea multă dilematică politică inutilă și acțiuni fără rost pentru niște refugiați ce vor acasă în pace, nu printre străini în lumea largă.
    Oamenii aceia NU vor să fie refugiați și să trăiască din mila publică a elevatelor state din UE, vor ACASĂ.
    • 0 (0 voturi)    
      daaaaa sigur (Miercuri, 26 august 2015, 8:31)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui VaxXXL

      Oamenii aia vor islam pe paine cu buzunarul plin umplut de altcineva.Ori tu ai impresia ca in Siria indivizii astia produceau ceva?
  • 0 (4 voturi)    
    nu tarile prin care vin i-au bombardat (Miercuri, 26 august 2015, 0:02)

    relu [anonim]

    cine a sponsorizat primavara araba, cine le da bani pt invazie.. aia sa-i ia acasa.

    Sa vii cu vaporul costa mii de dolari spaga, de unde au 'saracii' astia bani?
  • +1 (5 voturi)    
    "situatie nedemna"..... (Miercuri, 26 august 2015, 0:12)

    novator [utilizator]

    .....si fara solutii.
    Sa vedem ce va fi pana la iarna, in timpul iernii si de la anul incolo, situatia nedemna sa nu devina situatie disperata !

    Cu aceasta declaratie, Merkel ne anunta ca, dupa intrevederea cu Hollande, nu au gasit nicio solutie si nici macar alte idei nu au.

    Se credea ca "'locomotiva" europei este cea mai performanta scula dar se vede ca, in fapt, este o unealta cu aburi obosita si perimata.
    Incep sa inteleg tupeul lui Putin. Cand vezi cat de nepregatit este adversarul, este normal ca sa profiti.
  • +3 (3 voturi)    
    Cautam tara lider (Miercuri, 26 august 2015, 2:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cu tot respectul fata de Angela Merkel, dar Germania trebuie sa preia cu adevarat conducerea UE. Nu mai e timp de negocieri intre politicienii birocrati ai UE.

    Germania poate conduce FARA OPOZITIE Europa de est. Dar se vor alatura si altii. Olanda cel putin, dar sunt sigur ca si alte tari vest-europene. Banii trebuie pompati in aparare. In primul rand, aparare fata de Rusia.

    Iar emigrantii musulmanii trebuie ajutati la ei acasa, de armata UE, care din pacate inca nu s-a infiintat. Dar Germania alaturi de Europa de est o poate creea repede.

    SUA abia asteapta initiativa si curaj din partea Europei, si mai ales din partea Germaniei. SUA ne-ar sustine 100%. Cheltuiala eficienta de bani si resurse. Actiune si hotarare. Cu tot respectul, dar doamna Angela nu are suficient curaj. Vremurile cer un cancelar cu viziune mai clara si eficienta. Europa de est mai ales, ar avea mare nevoie de un asemenea cancelar.
    • +2 (2 voturi)    
      Vise (Miercuri, 26 august 2015, 8:34)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Din pacate doar vise. Birocratii bruxelezi se uita doar la sondajele din tarile de origine si in rest, doar apa de ploaie si birocratie mai stufoasa ca in defuncta URSS!