F​ericita intamplare care i-a transformat pe soldatii americani in eroi pentru Franta: Un banal schimb de locuri in tren

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 15:02 Actualitate | Internaţional

Cei trei tineri americani care l-au imobilizat pe atacatorul din trenul Amsterdam - Paris, impiedicand astfel o posibila tragedie, spun ca au ajuns eroi "din intamplare". Acestia aveau bilete la clasa I si cum nu au reusit sa isi gaseasca locurile s-au asezat in alt vagon, la intamplare, potrivit washingtonpost.com. Fiindca WI-FI -ul nu mergea bine, au decis sa se ridice si sa isi caute locurile. Astfel l-au auzit pe cetateanul marocan cand a deschis focul si au reusit sa il imobilizeze.


Spencer Stone si prietenii sai - Alek Skarlatos, in varsta de 22 de ani, si Anthony Sadler, in varsta de 23 de ani - au reusit sa-l neutralizeze pe cetateanul marocan care a deschis focul, ajutati de un britanic, Chris Norman, un sexagenar. Faptul ca cei trei americani s-au aflat la locul potrivit a fost doar o intamplare.

"Am decis sa ne ridicam deoarece WiFi  nu mergea bine in acel vagon. Am zis ca daca tot avem bilete la clasa I sa mergem sa stam acolo", a declarat Anthony Sadler, 23 ani, unul dintre cei trei americani, pentru washingtonpost.com. Astfel ca la jumatate de ora dupa ce trenul a plecat din Amsterdam, au decis sa isi schimbe locurile.

Spencer Stone, soldat in fortele aeriene ale SUA, a observat ca marocanul de 26 de ani se comporta suspect si l-a auzit cum incerca sa-si incarce arma in toaleta trenului de mare viteza ce facea cursa Amsterdam-Paris.

"Parea sa fie gata sa lupte pana la capat. Asa ca si noi am fost la fel", a declarat si Spencer Stone care a fost ranit la brat
si la fata in timpul luptei. Acestia spun ca nu au avut un plan cand au sarit pe atacator si a fost instinctul de supravietuire.

Stone calatorea cu un membru al Garzii Nationale din Oregon, Alek Skarlatos, de 22 de ani, ce era in permisie si se plimba prin Europa dupa o misiune in Afganistan.

Barbatii au fost laudati pentru curajul lor de presedintele american Barack Obama. Presedintele francez  Francois Hollande le va inmana luni Legiunea de Onoare, cea mai inalta decoratie a Frantei.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9916 vizualizari
  • -25 (31 voturi)    
    "Banal" schimb de focuri? In tren? In Europa? (Luni, 24 august 2015, 15:11)

    D-or [utilizator]

    Pentru noi, "banal" e sa intirzie trenurile, nu sa faci schimb de focuri.

    Ador banalitatea trenurilor noastre.... n-as schimba-o pe cea a trenurilor americane.
    • +23 (23 voturi)    
      :))) (Luni, 24 august 2015, 15:32)

      Joker [anonim] i-a raspuns lui D-or

      banal "schimb de locuri"...nu de focuri LOL
      • +6 (6 voturi)    
        Probabil că la (Luni, 24 august 2015, 19:57)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Joker

        moskva se citește altfel. Folosește google translate, e mai bun.
    • +16 (16 voturi)    
      Usor cu agitatia pe scari! (Luni, 24 august 2015, 15:39)

      Null [anonim] i-a raspuns lui D-or

      Numai ca banal a fost schimbul de LOCURI, iar trenul era francez si nu american. Detaliile astea... :))
      • +1 (1 vot)    
        Saracu nici nu stie unde e America (Marţi, 25 august 2015, 8:08)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Null

        pe harta; nu poti sa-i ceri nimic astuia.
    • +11 (11 voturi)    
      Citește titlul (Luni, 24 august 2015, 15:52)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Cu atenție! Pe litere! Spune cu voce tare silabele pe care le citești! :))))
    • +3 (3 voturi)    
      E vorba de banal schimb de LOCURI nu focuri... (Luni, 24 august 2015, 15:58)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ce-i drept, la prima citire rapida si eu m-am gandit la schimb de focuri...
  • +23 (23 voturi)    
    "Fiindca WI-FI -ul nu mergea bine, au decis sa se" (Luni, 24 august 2015, 15:40)

    liviu_ [utilizator]

    cine a zic ca internetul nu salveaza vieti? :D
    • +9 (9 voturi)    
      Haha, true that ! (Luni, 24 august 2015, 16:31)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Din pacate WiFi-ul in trenul ala merge prost peste tot, am experimentat si eu, puteau sa caute WiFi bun pana la locomotiva ca degeaba...

      Nu cred ca mai iau Thalys-ul ala o perioada :-))
    • +6 (6 voturi)    
      de fapt, nu (Luni, 24 august 2015, 17:22)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      lipsa internetului a salvat vieti, daca mergea bine WI-Fi atunci soldatii ar fi stat pe loc :)
      • 0 (2 voturi)    
        Hehe (Luni, 24 august 2015, 20:02)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Francezii sunt cam descoperiti. Ar trebui sa-i caute pe oamenii din fosta securitate a lui Ceausescu ca sa-i invete cum sa tina arabii sub papuc. Ristea Priboi cred ca ar fi bucuros sa faca niste bani din consultanta tip "secu".

        Sa-i invete tehnici de infiltrare, destabilizare, contra-informare sau culegere de informatii. Cu toata tehnica de interceptare a convorbirilor si BigBrother-ul din ziua de azi, serviciile nu realizeaza ca doar la nivel social se face cea mai calitativa munca de culegere de informatii.

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19083826-terorismul-islamic-romania-cele-mai-grave-crize-cati-teroristi-vizitat-ultimii-ani-cum-dejucau-securistii-lui-ceausescu-atentatele-teroriste-vorba-buna.htm
        • +1 (1 vot)    
          SRI si cadrele lui Ceausescu (Luni, 24 august 2015, 20:23)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          https://www.youtube.com/watch?v=_JMU9ZyzgbM&t=5m38s

          "[...] mentinerea in unitate, asta a fost determinanta, a unor cadre [...]"

          De Iulian Vlad va mai aduceti aminte? :)
          D'asta Romania e pretty safe.
  • +26 (28 voturi)    
    Putini realizeaza (Luni, 24 august 2015, 15:41)

    Martinezu [utilizator]

    Ce putin a lipsit sa se transforme in cea mai mare catastrofa legata de un atentat in Europa.
    Descreieratul purta citeva incarcatoare in rucsac. Un incarcator de AK 47 are 30 de cartuse pentru calibru 7,62.
    Teoretic omul putea sa impuste fara sa fie oprit zeci si zeci, poate chiar sute de oameni.
    Aici nu era vorba ca politia putea interveni in citeva minute sau oamenii puteau sa fuga care incotro.
    Se putea multiplica de citeva ori numarul de victime din Tunisia.
    • +5 (5 voturi)    
      LA ORA ASTA (Luni, 24 august 2015, 17:15)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Mă întreb cine este cel care ți-a acordat un minus - un membru ISIS sau un dobitoc decerebrat?
    • +1 (1 vot)    
      Unde mai (Luni, 24 august 2015, 19:59)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      pui ce s-ar fi întâmplat dacă ar fi deraiat trenul...
      • 0 (2 voturi)    
        nu stia sa-l deraize.Trenul n-are prajina la obada (Marţi, 25 august 2015, 0:48)

        ddutz [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Un analfabet jegos, care in loc de abecedar a invatat sa citeasca pe coran.
        Dovada, n-a invatat nici sa-si incarce un AK47, desi si un copil de 10 ani din Ruanda, Mali, Niger, etc stie.
    • -1 (1 vot)    
      . (Marţi, 25 august 2015, 6:32)

      pre.pe.lita [anonim] i-a raspuns lui Martinezu