VIDEO Criza refugiatilor. Angela Merkel si Francois Hollande discuta luni despre cotele de imigranti. 7 000 de oameni au ajuns in Serbia intr-o singura noapte. Vicecancelarul german: Europa este intr-un somn adanc

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 7:46 Actualitate | Internaţional

Presedintele francez Francois Hollande si cancelarul german Angela Merkel vor discuta despre cotele de acceptare a imigrantilor la reuniunea lor de luni, a anuntat duminica ministrul francez de Externe Laurent Fabius, citat de Reuters.

In luna iunie, guvernele tarilor UE au respins o incercare a presedintelui Comisiei Jean-Claude Juncker de stabilire a unor cote nationale obligatorii pentru statele ce vor primi zecile de mii de refugiati si imigranti care aproape asediaza tarmurile Italiei si Greciei.

Presedintele francez Francois Hollande si cancelarul german Angela Merkel vor incerca luni la Berlin "sa dea un nou impuls" franco-german raspunsului european la criza imigrantilor, a precizat, Palatul Elysee.

Angela Merkel il va primi la Berlin pe presedintele francez in jurul orei 15.00 GMT si vor discuta mai ales despre criza refugiatilor in Europa, scrie AFP.

Berlinul si Parisul cer tuturor tarilor UE initiative in fata a ceea ce numaesc cel mai rau exod de populatie de la Al Doilea Razboi Mondial.

Germania acuza Europa ca functioneaza pe modul "in vacanta"

Paza de coasta italiana a coordonat numai sambata salvarea a 4.400 migranti in Marea Mediterana, iar duminica mii de refugiati au trecut prin Macedonia si Serbia in Europa de Vest, autoritatile elene fiind complet depasite de afluxul de refugiati sirieni pe insula Kos.

Peste 7.000 de imigranti au ajuns in Serbia in noaptea de sambata dupa ce au trecut prin Macedonia, in timp ce Federatia Internationala a Crucii Rosii asteapta la o "crestere dramatica" a numarului lor.

"Sute sunt inca la granita si altii sunt asteptati" din insulele grecesti, in special, a declarat ca organizatia cu sediul la Geneva, care ofera asistenta migrantilor. Macedonia, care a decretat starea de urgenta joi si a trimis politia si armata la granita cu Grecia sa opreasca trecerea migrantilor.

In Germania, care se confrunta cu un aflux fara precedent de solicitanti de azil, al caror numar ar putea ajunge la 800.000 in 2015, vicecancelarul Sigmar Gabriel a spus ca gestionarea acestei crize este "cea mai mare provocare de la reunificarea Germaniei".

Intr-un interviu difuzat pe postul public de televiziune ARD, el a acuzat, de asemenea, Europa ca ar fi "intr-un somn adanc".












6279 vizualizari
  • +13 (19 voturi)    
    Istoria se repeta ... (Luni, 24 august 2015, 8:41)

    SHEAPA [utilizator]

    Ati auzit de "CALUL TROIAN"?

    Cred ca nu intelegeti ca a inceput invazia Europei ....
    • 0 (0 voturi)    
      asta e sfarsitul Europei (Luni, 24 august 2015, 22:41)

      fane [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Vor fi razboaie civile! Astia ne vor manca de vii pe strazi!
      Una e sa vina intr-un numar rezonabil, pe cai legale, sa poata fi absorbiti cat de cat in cultura locala, alta e aceasta invazie care va distruge civilizatia europeana.

      Asta e raspunsul lui Merkel si Hollande la criza imigrantilor? Redistributia? Oamenii astia sunt dusi cu capul, traim vremuri apocailptice.
      • 0 (0 voturi)    
        Numar rezonabil? (Marţi, 25 august 2015, 6:42)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui fane

        Care e acel numar rezonabil?
        Daca nu "redistributie" atunci sa-i primeasca doar Germania? De ce? Pe ce considerente?
  • +16 (20 voturi)    
    ... cind am aderat la UE.. (Luni, 24 august 2015, 8:42)

    Observatore [utilizator]

    ... nu a fost vorba de islamizare obligatorie .
    ( sau cel putzin eu nu stiu de ea ).
    • 0 (0 voturi)    
      de ce numai in Europa vin? (Luni, 24 august 2015, 22:45)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Observatore

      sunt tari mai bogate in zona, nu e nevoie sa moara pe vapoare.

      De ce nu merg in arabia saudita, in Dubai? In Israel? A, aia nu-i primesc? Baieti destepti. E ciudat ca nici nu incearca.

      De ce tarile puternice nu intervin in tarile lor de origine sa restabileasca ordinea? De ce au intervenit militar distrugand ordinile sociale cu asa zisa primavara araba?
  • +16 (18 voturi)    
    cotele de emigranti !? (Luni, 24 august 2015, 8:51)

    novator [anonim]

    Aastia sunt dusi cu capul !?
    Vai de biata Europa cu asemenea "ganditori" care actioneaza pompieristic, fara viziune asupra viitorului si inconstienti de actiunile lor.

    Acesti pigmei nu inteleg ca prin astfel de actiuni, fenomenul este incurajat si se va agrava enorm.
    Ce se vor face cand emigrantii se vor numara cu milioanele !?
    Cred ei oare, in mintea lor creata, ca emigrantii repartizati in alte state decat in Ggermania, Franta sau UK vor ramane in acele tari ? Daca acestia isi risca viata sa vina in Europa, ce ii va impiedica sa plece din tarile in care au fost repartizati si sa dea buzna in Ggermania ?
    Se vor face lagare de concentrare ?

    Habarnistii astia , prin lipsa lor de viziune si de idei, nu vor face decat sa dea cale libera extremismului si terorismului in Europa.
    Aceiasi tampenie au facut-o cu fosta yugoslavie, declansand un razboi civil ultra-sangeros si cu Kosovo, revigorand miscarile separatieste si ducand la razboiae de secesiune in Georgia si Ukraina.

    Daca aceasta este "elita" politicienilor europeni, Europa va avea zile grele.
    • +15 (17 voturi)    
      Exact (Luni, 24 august 2015, 8:56)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui novator

      ...o gramada de studii arata ca orasele cele mai diverse (etnic/cultural, etc) sunt si cele mai segregate. Ca minoritarii incearca sa se integreze doar atunci cand sunt relativ putini. Pe masura ce devin mai numerosi insa, dorinta de integrare dispare ... fiind inlocuita de dorinta de segregare.
    • +8 (8 voturi)    
      Distrugerea Europei (Luni, 24 august 2015, 10:59)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui novator

      De ce nu calca talpa de refugiat sirian in Israel? Doar au granita cu ei.

      Pentru ca israelienii au avut de-a face cu musulmanii, stiu ce podoabe sunt, si nu merge cu miloaga.

      Tradatorii politicieni isi pun problema cum sa primeasca mai multi, in loc sa vada cum fac sa-i opreasca si sa-i trimita inapoi pe cei care au venit.

      Cu invazia islamica actuala, civilizatia europeana a intrat in faza de stingere. Si-asa era o mare problema rata de fertilitate insuficienta, dar acum o sa fie si mai rapida decaderea.

      Suntem imperiul roman la apusul lui. Intram in noua Dark Age.
  • +3 (17 voturi)    
    idiotii (Luni, 24 august 2015, 9:05)

    chiuariu [utilizator]

    dar cine naiba ii pune sa ii primeasca? interceptezi barca, ii duci inapoi in libia, in turcia, exact de unde au venit. daca au probleme in tara lor, e datoria lor sa le rezolve. nu sa vina in in acest conglomerat senil numit ue.
  • +14 (16 voturi)    
    Cotele ?????? (Luni, 24 august 2015, 9:09)

    LegatusAugusti [anonim]

    Daca toata Africa (deh, incalzirea globala) imigreaza in Europa care vor fi cotele ?
    De ce nu preiau imigrantii cei care au sustinut (inclusiv prin bombardamente) asa-numita "primavara araba" care in locul unor dictatori laici care tineau sub control societatile respective a instaurat teroarea religioasa in nordul Africii (si nu numai) cu tendinte expansioniste.
    Nu poate nimeni obliga o tara sa primeasca imigranti, mai ales cand se anticipeaza cam ce vor face acestia. Iarasi se fac experimente cu noi ?
    Ponta, Iohannis ? Political correctness ? Doar pentru o limuzina si o fanfara la Strasbourg ?

    Faceti fratilor moschei, aduceti islamisti, taiati padurile, vindeti tot, distrugeti tot ! E bine ? Se vede progresul ? Poate doar in conturile catorva nenorociti.......................
  • +2 (8 voturi)    
    Cotele ?????? (Luni, 24 august 2015, 9:09)

    LegatusAugusti [anonim]

    Daca toata Africa (deh, incalzirea globala) imigreaza in Europa care vor fi cotele ?
    De ce nu preiau imigrantii cei care au sustinut (inclusiv prin bombardamente) asa-numita "primavara araba" care in locul unor dictatori laici care tineau sub control societatile respective a instaurat teroarea religioasa in nordul Africii (si nu numai) cu tendinte expansioniste.
    Nu poate nimeni obliga o tara sa primeasca imigranti, mai ales cand se anticipeaza cam ce vor face acestia. Iarasi se fac experimente cu noi ?
    Ponta, Iohannis ? Political correctness ? Doar pentru o limuzina si o fanfara la Strasbourg ?

    Faceti fratilor moschei, aduceti islamisti, taiati padurile, vindeti tot, distrugeti tot ! E bine ? Se vede progresul ? Poate doar in conturile catorva nenorociti.......................
  • -5 (5 voturi)    
    s-a mai spus... (Luni, 24 august 2015, 9:13)

    demaGOGU [anonim]

    ..Ro are capacitatea fizica de a acomoda 4-5 milioane de refugiati (cei care iau tara la picior stiu ca satele romanesti sunt aproape pustii...) numai ca acestia vor alege, in maxim 48 de ore, sa-si continue calatoria catre DE, FR si UK.
  • -2 (8 voturi)    
    Cine a destabilizat Siria ,Libia,Irakul ,Tunisia (Luni, 24 august 2015, 9:47)

    andreesanu [utilizator]

    Tortul se imparte intre prieteni cacatul il inghit prostii !!!.
    Cine a destabilizat Siria ,Afganistanul ,Irakul ,Libia ,Tunisia ???,cine a generat statul islamic ?,azi cand haosul e stapin in acele zone va plingeti voi care ati intors lumea pe dos si ati semanat furtuna ca sa puteti sa va impuneti neocolonialismul !!!.
    SUA,Anglia ,Franta,Germania,Olanda nu-i straina de nenorocirile prin care trec milioane de oameni azi.
    Azi acesti vinovati cer altora sa-si asume preluarea si gestionarea dezastrului facut de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    distruge europa (Marţi, 25 august 2015, 1:59)

    DAUCA ROMEO [anonim]

    o sa distruga europa si romania .....o sa ceara drepturi fara sa munceasca ..si cand o sa le spui ca au aruncat o hartie pe jos......o sa iti arunce in aer casa !!! sunt teroristi printre ei !!! asta e parere mea
  • 0 (0 voturi)