VIDEO Atacul din trenul Amsterdam-Paris: Actorul francez Jean-Hugues Anglade acuza personalul Thalys ca a refuzat sa-i ajute pe pasageri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 august 2015, 15:07 Actualitate | Internaţional

Jean-Hugues Anglade
Foto: Captura YouTube
Actorul francez Jean-Hugues Anglade, unul dintre pasagerii ramasi blocati vineri in trenul Thalys pe ruta Amsterdam-Paris impreuna cu un atacator inarmat, a acuzat personalul feroviar ca s-a inchis in interiorul locomotivei si ca a refuzat sa le deschida usa, in pofida apelurilor lor la ajutor, relateaza AFP.

"Am auzit pasageri tipand in engleza: "Trage! Trage! Are un Kalashnikov!". Eram cu cei doi copii ai mei si cu partenera, iar in jurul nostru erau circa 15 pasageri", a povestit actorul pentru saptamanalul Paris Match.

"Dintr-odata, membri ai personalului navigant au fugit, ghemuit, pe culoar. Aveau fetele palide. S-au indreptat spre locomotiva, vagonul lor de lucru. Au deschis cu o cheie speciala, apoi s-au inchis inauntru. Atacatorul era la cateva zeci de metri de noi, in vagonul numarul 12", a adaugat el.

"Noi eram in vagonul 11. Barbatul inarmat venea spre noi, era hotarat. M-am gandit ca asta e sfarsitul, ca vom muri, ca ne va ucide pe toti (...) Eram prizonieri in acest tren si era imposibil sa scapi din acest cosmar. Eram prinsi intr-o capcana!", a mai relatat actorul francez, in varsta de 60 de ani.

"Cautam toti o iesire, un mod de a scapa, de a supravietui. Am spart geamul ca sa trag alarma, pentru a opri trenul. M-am taiat foarte tare la degetul mijlociu, pana la os, iar trenul a incetinit. Insa eram in continuare blocati in interior", a continuat Jean-Hugues Anglade.

"Stateam cu spatele la perete, lipiti unii de altii de usa metalica a vagonului. Bateam in plafon, tipam ca personalul sa ne lase sa intram, strigam "Deschideti!". Voiam ca ei sa reactioneze. In van... Nimeni nu ne-a raspuns. Liniste", a acuzat el.

"Acest abandon, aceasta frica, aceasta singuratate, a fost ingrozitor si insuportabil! A fost, pentru noi, inuman. Minutele pareau ore. Mi-am protejat cu tot corpul copiii, repetandu-le intruna ca totul va fi bine (...)", a mai povestit Anglade.

"Apoi, un tanar, Anthony Sadler, a venit grabit in vagonul nostru si ne-a spus ca atacatorul a fost imobilizat de soldati americani aflati in permisie, ca totul e-n regula", a explicat Anglade.

Potrivit actorului, deznodamantul este "un miracol". "Am avut un noroc incredibil sa-i avem pe acesti soldati americani (in tren). Vreau sa salut curajul lor eroic si sa le multumesc, fara ei am fi fost toti morti", a concluzionat el.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6648 vizualizari
  • -6 (34 voturi)    
    mda (Duminică, 23 august 2015, 15:26)

    Adrian_1234 [utilizator]

    era o vreme cand reactii ca ale lui erau considerate lasitate si nebarbateasca
    Dar azi nu mai conteaza, lasa mah ca intervin aia 2. De ce ? Ca sunt soldati ... ???!?!? adica ce ? aia sunt platiti sa moara sau ce ?
    problemele din ziua de azi sunt rezultatul mentalitatii descrise mai sus de gigi asta, si se numesc lasitate, incapacitate de a lupta pt dreptul tau, cersit la altul sa iti dea ceva etc
    halal
    • +24 (36 voturi)    
      lol (Duminică, 23 august 2015, 15:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      As vrea să îi văd pe toți curajoșii de pe hn cum se reped ei să dezarmeze un fanatic ce cară o armă semiautomata. Atâta mancatorie de rahat doar online poti vedea.
      • +16 (20 voturi)    
        nuuu, nu numai online :) (Duminică, 23 august 2015, 16:34)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        mai sunt si cateva posturi de televiziune unde se mananca rahat cu polonicul de dimineata pana seara :)
      • -8 (20 voturi)    
        da (Duminică, 23 august 2015, 16:57)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        atunci cand intelegi aiurea limba romana da asa rezulta
        Nu am zis ca trebuia sa se repeada, dar el ii vorbeste pe oamenii aia de rau. Aia sunt platiti sa taie bilete nu sa ia gloante in locul lui. Tu sustii ca si el ca e normal sa fugi, pai aia au facut si ei numai ca au fugit mai rapid ca el si asta acum se da de ceasu mortii ca de ce au fugit aia mai repede si nu l-au protejat pe el (a se citi de ce nu au murit pt el).
        Se numeste dubla masura sau ipocrizie. Nu poti sa acuzi pe unu de lasitate atunci cand tu trambitezi acelasi lucru.
        Asta era punctul de vedere
        • +6 (10 voturi)    
          gloante (Duminică, 23 august 2015, 17:05)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          "Au deschis cu o cheie speciala, apoi s-au inchis inauntru."
          La asta se referea omul, nu vad sa fi cerut vreunui taietor de bilete sa dezarmeze marocanul.
        • +9 (11 voturi)    
          Exact (Duminică, 23 august 2015, 20:01)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Cand amenintarea terorista e langa noi, iminenta, iar serviciul 112 e departe, e de la sine inteles ca suntem neajutorati, ca fiecare se salveaza cum poate, inclusiv personalul firmei sau institutiei in cauza.

          E la mintea cocosului sa fugi sau sa lupti. Amandoua solutiile sunt rezonabile. Dar daca n-ai unde sa fugi, e clar ca cea mai buna solutie e sa lupti. In acest caz, eroismul e logica simpla si rapida de supravietuire. Intr-o secunda, viata se reduce intre moartea ta sau cea a teroristului, a inamicului. E foarte usor de ales. Sansele de supravietuire prin lupta sunt in unele cazuri singurele sanse. Si e mare pacat sa le dai cu piciorul.

          Chiar ar trebui sa ne antrenam toti pentru astfel de situatii, barbati, femei si copii. Unii fug, altii lupta fizic. Pregatirea mentala in primul rand face diferenta intre numarul victimelor. Problematica terorista in timpul atacului se reduce elementar la filozofia animalica, murim noi sau mor teroristii?! E atat de simplu! Nici macar nu e nevoie de spirit eroic. In acele momente cumplite ne uneste pe toti spectrul mortii iminente.
      • 0 (0 voturi)    
        si (Luni, 24 august 2015, 0:02)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        altfel, un accept, ceva?
    • -10 (12 voturi)    
      De ce vezi realitatea pe dos? (Duminică, 23 august 2015, 15:59)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Majoritatea fug de moarte, s-o înfrunți este ieșit din comun, anormal.
      • +10 (10 voturi)    
        da (Duminică, 23 august 2015, 16:45)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        majoritatea fug de moarte
        dar e urat sa le reprosezi la altii ca nu fac ce tu nu vrei sa faci. El se plange de unii ca au fugit. Pai el ce a facut.
        Ai curaj sa faci ceea ce trebuie atunci ai dreptul sa critici, nu atunci taci din gura. Sa trambitezi asa cu nonsalanta cum te-ai pitulat tu dupa zid si cum urlai ca de ce nu face nimeni nimic e penibil, mai ales pentru un barbat.
        Da poate nu suntem toti curajosi sa infruntam pericolele dar un bun simt ar trebui sa avem
      • +2 (2 voturi)    
        Nu-i asa (Duminică, 23 august 2015, 20:12)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        De moarte se fuge si prin fuga efectiva, dar si prin lupta!!! Fuga e sanatoasa si recomandata daca esti suficient de departe de agresori. Daca esti aproape, tot de moarte fugi, dar prin lupta. Lupta de aproape este normala. Organismul intra automat in regim de efort fizic intens, fuga si/sau lupta.

        Eu nu vad nimic iesit din comun, nici in fuga si nici in lupta pentru supravietuire. Parerea ta despre lupta cu teroristii e nedreapta. Lupta e optiune pentru viata in acest caz. Cred ca te concentrezi prea mult pe ideea de eroism, o notiune care te incurca in judecata. Poti fi erou strict datorita circumstantelor, fara sa-ti propui premeditat sa fii erou.
    • +4 (12 voturi)    
      Adrian! (Duminică, 23 august 2015, 18:27)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      II ok! sunt francezi!! Daca am invatat ceva despre francezi;
      1. Niste ipocriti mai mari ca ei nu cred ca exista!
      2. Si ce stiu francezi cel mai bine sa faca?, sa se predea! sa abandoneze fara lupta!

      Nu-i de mirare ca americani si englezi le-au salvat pielea!!! din nou! hahahahaha
  • +4 (20 voturi)    
    Acum realizati de ca frantujii au luat cafteala (Duminică, 23 august 2015, 16:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Mereu de-a lungul secolelor de la mai toti din jurul lor si de ce l-au idolatrizat pe Napoleon.
  • +10 (12 voturi)    
    si aia care au fugit... (Duminică, 23 august 2015, 16:53)

    liviu_ [utilizator]

    de ce sunt platiti?! intreb si eu... nu era treaba lor sa intervina?!
    mai tin minte si acum cat le-a luat cu 80k politisti sa gaseasca 3 teroristi...
    • +4 (8 voturi)    
      da sigur (Duminică, 23 august 2015, 17:28)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      erau platiti sa taie bilete sa ii prinda pe aia beti sau pe aia care nu platesc si sa iti zambeasca frumos si sa zica salut
      Nu erau platiti sa moara pentru tine
      Daca iti iubesti asa de mult copii mori tu pentru ei ca un erau nu il pune pe altul. Are si ala copii acasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, nu e treaba personalului de tren (Duminică, 23 august 2015, 20:18)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca ar fi treaba personalului de tren sa se lupte cu teroristii, salariile lor ar trebui sa creasca de cateva ori. Ca in armata sau politie. Si dotarea lor s-ar schimba. Si le-ar scrie in fisa postului sa traga fara mila in teroristi. Si s-ar antrena in poligoane pentru asta.

      Dar nimic din toate astea nu se intampla in realitate. Deci nu e responsabilitatea lor sa-i anihileze pe teroristii dezlantuiti in tren.
  • +8 (10 voturi)    
    Pai da, sunt francezi, sunt fricosi, (Duminică, 23 august 2015, 17:12)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    daca erau texani probabil scoteau revolverele si treceau la treaba.
    • +3 (5 voturi)    
      in nord america oriunde (Duminică, 23 august 2015, 20:13)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      individul nu era batut deloc.
      era doar puscat mortal.

      atat. fara proces si leganari absurde de adevaruri moi.

      si nici nu il puscau barbatii. ci femeile. si nu, nu glumesc. de aia aci nu ataca in persoana niciodata. nimeni.