VIDEO Atacul din trenul Amsterdam-Paris: Suspectul a fost oficial identificat - Ayoub El Khazzani, cetatean marocan

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2015, 21:51 Actualitate | Internaţional

Ayoub El Khazzani
Foto: Captura YouTube
Suspectul atacului armat comis vineri intr-un tren Thalys pe ruta Amsterdam-Paris a fost oficial identificat ca fiind Ayoub El Khazzani, cetateanul marocan semnalat de serviciile de informatii spaniole ca apartinand miscarii islamiste radicale, a informat sambata o sursa din politie citata de AFP.

Barbatul, care va implini 26 de ani pe 3 septembrie, a fost identificat cu ajutorul a diferite elemente materiale, inclusiv amprentele sale digitale, a precizat aceeasi sursa.

Ministrul francez de Interne, Bernard Cazeneuve, anuntase anterior in cursul zilei ca atacatorul din trenul Thalys este suspectat de apartenenta la "miscarea islamista radicala", insa a subliniat ca identitatea acestuia nu a fost inca stabilita in mod oficial.

"Trebuie sa ramanem prudenti", dar "daca identitatea pe care o declara" este confirmata, vorbim despre un cetatean marocan in varsta de 26 de ani, semnalat de catre autoritatile spaniole serviciilor de informatii franceze cu privire la apartenenta acestuia la aceasta miscare, a explicat Cazeneuve in cursul unei declaratii de presa.

Serviciile franceze ar fi emis apoi o fisa "S" (ce vizeaza persoanele care au, in special, legaturi cu terorismul, dar care nu sunt neaparat monitorizate - n.r.) cu privire la acesta, pentru a-l putea repera daca vine in Franta.

O sursa din cadrul serviciilor antiteroriste spaniole a informat sambata pentru AFP ca atacatorul a calatorit in Siria, din Franta. "El a locuit in Spania (...) pana in 2014, apoi a decis sa se mute in Franta. (...) Odata ajuns aici, el s-a deplasat in Siria si apoi a revenit in Franta", a relatat aceasta sursa, confirmand o informatie publicata initial de cotidianul spaniol El Pais.

Aceeasi sursa a detaliat ulterior ca El Khazzani a trait "sapte ani in Spania, la inceput la Madrid si apoi la Algeciras (sud, langa Gibraltar), intre 2007 si martie 2014", unde era cunoscut pentru trafic de droguri, "inainte de a se muta in Franta".

In februarie 2014, tanarul a fost semnalat de serviciile de informatii spaniole omologilor francezi ca facand parte din miscarea islamista radicala.

Un an si ceva mai tarziu, pe 10 mai 2015, el a fost localizat la Berlin, unde s-a imbarcat intr-un avion catre Turcia, potrivit serviciilor de informatii franceze, care ar fi aflat in schimb de la spanioli ca acest barbat era instalat in Belgia.

Potrivit Madridului, suspectul ar fi parasit de fapt Franta pentru a se duce in Siria si ar fi revenit apoi in Hexagon, insa serviciile spaniole spun ca nu au informat Franta intrucat "nu stiau acest lucru la acel moment".

Anchetatorii francezi l-au interogat sambata pe barbatul care a fost placat si dezarmat, vineri, de soldati americani aflati in vacanta chiar cand acesta se pregatea sa deschida focul cu o arma Kalashnikov asupra pasagerilor unui tren ce efectua o cursa Amsterdam-Paris.

Potrivit unei surse din politia franceza, el a contestat caracterul "terorist" al actiunilor sale, insa fara a-i convinge pe anchetatori.

Suspectul se afla in custodia politiei la periferia pariziana, in sediul sub-directiei antiteroriste si al Directiei generale de securitate interna, unde a fost transferat in cursul diminetii de la Arras, orasul din nordul Frantei unde a fost arestat.

Arestul sau preventiv a fost prelungit sambata seara si ar putea dura patru zile.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9461 vizualizari
  • +13 (19 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de ce o fi ''decis'' ayoub -ul respectiv sa se mute in franta, oare pentru ca stia ca acolo ii va mai usor sa-si vada visele demente implinite?
    • +8 (10 voturi)    
      Poate (Duminică, 23 august 2015, 0:18)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      i-a fost mai usor sa ajunga acolo decat in alte parti?
      • -44 (46 voturi)    
        Martor: "Suspectul avea o arma de jucărie!" (Duminică, 23 august 2015, 2:12)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Evenimentul din trenul Amsterdam - Paris este o înscenare americana de cel mai slab nivel

        Un privitor pe nume Damien a declarat ca arma presupusului terorist părea de jucărie. Martorul a auzit trei click-uri fără sa vadă focuri la gura țevii sau sa audă pocniturile puternice produse atunci când gloanțele ies dintr-o pușcă reala.

        Citat Mediafax:
        ""Când a venit, am auzit clic-clic-clic și am crezut că este o jucărie", a povestit Damien, în vârstă de 35 de ani ... .

        "Tocmai îmi citeam revista, când am auzit zgomot în alt vagon. M-am ridicat", a declarat pentru AFP acest tânăr originar din Paris, în gimnaziul din Arras (nord) unde au fost aduși pasagerii trenului după incident.

        "Mi-am spus că era o ceartă între două persoane. Am văzut, atunci, o persoană cu un tricou negru îndreptându-se către fundul vagonului, ca și cum ar fi încercat să scape", a adăugat el, precizând că afla în vagonul cu numărul 13 la acel moment.

        Altă persoană, presupusul atacator, în bustul gol, "s-a oprit între cele două vagoane. A tras. S-a auzit clic-clic-clic, fără să se vadă focuri de armă ca în filme", a spus el, precizând că nu a auzit zgomotul gloanțelor.

        "Tipul în bustul gol s-a întors apoi în vagonul 12, iar o persoană cu un tricou verde, rasă-n cap (potrivit primelor elemente ale anchetei un militar american) l-a văzut, s-a aruncat asupra lui și l-a țintuit jos".

        Întrebat cum arăta suspectul, Damien a răspuns că a văzut că "era în bustul gol, destul de slab, dar când a venit am rămas cu ochii pe pușcă". Martorul ... a precizat că scena "n-a durat mai mult de 15 secunde"."
        • +35 (39 voturi)    
          ... (Duminică, 23 august 2015, 2:30)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Asa e ..ai dreptate..dar sa stai tu in fata unui ak-47 cand face clic-clic-clic...

          Era sa te fac idiot...dar de fapt mananci si tu o paine de la Sankt-Petersburg...ca e cam mucegaita moral...aia te priveste pe tine...
          • +5 (5 voturi)    
            ruleta ruseasca e Sport national (Duminică, 23 august 2015, 9:52)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Mujicul Dumitrica nu e uluit de asemenea scena; la ei, la Leningrad se practica intre doua postaru pe net....folclorul spune ca cel mai bun e Mazeta (vezi filmul 13) astfel ne explicam disparitia lui Gigi Kent si Newlook...au ramasa Zizin si alti aportivi de ruleta ruseasca...evident cu comandantul imracat in camasa roshie....gospodin mazeta
        • +14 (16 voturi)    
          100% true, doar ca martorul era Ivan (Duminică, 23 august 2015, 3:37)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Nu stalci adevarul dumitrica...ca poate nu-ti mai primesti portia zilnica de hrishca.
          • -6 (6 voturi)    
            Iar tu (Duminică, 23 august 2015, 11:57)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            needucatule, trage pe nas si continua sa inveti limba romana...
            • -1 (1 vot)    
              poate limba Romana (Luni, 24 august 2015, 8:34)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

              daca pretinzi ca esti educat. Ceea ce evident nu esti.
              • +1 (1 vot)    
                Draga universitarule (Luni, 24 august 2015, 10:48)

                mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

                nu sunt educat, dar nici nu ma exprim ca un m...n cum se exprima spuma asta din Canada. Si nici tu nu esti prea clar, in ceea ce comentezi...Mai citeste...
        • +21 (21 voturi)    
          pai... (Duminică, 23 august 2015, 4:02)

          Conservator [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Pai stai un pic. Daca americanii doreau sa faca o inscenare, nu crezi ca le era mai usor sa gaseasca, prin interpusi, un jihadist convins, sa-i cumpere o arma adevarata, sa-l plaseze intr-un tren, in acelasi tren sa plaseze niste killeri profesionisti care sa-l omoare inainte de a fi capturat viu?
          Adica: ce interes ar fi avut americanii sa puna in scena o chestie ca asta? Ca sa obtina ce?
          Adica eu va inteleg cumva ca sinteti anti-americani dar nu ne luati de prosti si mai terminati odata cu propaganda asta stupida ca nu reusiti decit sa enervati cu ea. Cind a fost cu Charlie si a fost un masacru, tot americanii au fost de vina, tot o inscenare. Acum, cind nu a fost un masacru, tot americanii au facut o inscenare. Pentru voi (aia care sinteti sinceri si vedeti conspiratii peste tot) nu conteaza ce se intimpla. Daca mor ostatici, e o operatiune false flag. Daca ploua, au dat americanii cu bomba meteorologica. Daca soldati americani salveaza vieti, e ceva necurat. Si tot asa. Aveti o idee si nu renuntati la ea orice ar fi.
        • +18 (18 voturi)    
          Esti mare domnule! (Duminică, 23 august 2015, 5:25)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Am incercat sa pacalim opinia publica, dar si de data asta ti-ai dat seama. Mai Dumitrica, esti mare domnule! Cap de fier!!! Nimic nu-ti penetreaza teasta!
        • +15 (15 voturi)    
          Ok.. (Duminică, 23 august 2015, 8:12)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ..si cel care a fost ranit prin impuscare, tot cu arma de jucarie a fost ranit?
        • +5 (7 voturi)    
          Mda... (Duminică, 23 august 2015, 12:36)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Repostez un comentariu pe aceasta tema publicat pe un articol anterior:

          Din cate cunosc eu, serviciile secrete din toate tarile democratice din lume monitorizeaza cu atentie sporita persoanele ce-si exprima in comentariile lor pe forumurile si blogurile de pe internet simpatiile neechivoce fata de miscarile extremiste si teroriste, indiferent ca acestea sunt de extrema stanga sau de extrema dreapta, de natura religioasa sau fundamentalista.

          Masura mi se pare absolut necesara, mai ales dupa atentatele retelelor teroriste funamentaliste musulmane din 11 Sept 2001 si a celor ce au urmat in intreaga lume de atunci si pana acum.
          Din acest motiv, comentariile unor useri care plang de mila marocanului prins cu un Kalashnikov si 11 incarcatoare pline in trenul Amsterdam - Paris de catre trei americani si un britanic pot crea suspiciuni indreptatite.

          Aviz amatorilor (millenium, simplex1, dumitrica, @Misu, T1beriu, bec, HP, Nyk1, muciflenduri, gigi, Snitzelvienez, Anon, KostasP), probabil ca deja ati atras atentia celor ce se ocupa de astfel de probleme!
          Poate ca intentia voastra a fost doar sa faceti bascalie dar, dupa parerea mea, sustinerea ferventa a terorismului si incurajarea acestuia (de orice fel) nu ar trebui afirmata public nici macar in gluma! In astfel de cazuri nu va mai ajuta nici macar asazisul anonimat sub care activati si postati pe internet!
          • +1 (3 voturi)    
            Bineinteles (Duminică, 23 august 2015, 21:30)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            Oamenii astia sunt monitorizati pe buna dreptate. Nu poti sa sustii consistent comunismul, terorismul, violenta, propaganda anti-sistem, fara ca institutiile sa te ia vizor. Fiecare dezaxat, platit sau neplatit, e un mic sau mare pericol pentru democratie si stat.

            Mai devreme sau mai tarziu, oamenii astia vor da socoteala. Se vor apara cu libertatea de opinie. Dar fiecare va pieri pe limba lui. Putini din asemenea dezaxati ar fi in stare sa raspunda cuminte la intrebari provocatore simple despre ordinea de stat, libertate, democratie, violenta, infractionalitate, justitie, etc. Iar la multitudinea comentariilor rau intentionate se vor adauga declaratiile directe din momentul anchetei.

            Pe asemenea oameni nu-i poate sfatui nici avocatul ce e bine si ce e rau la propriul proces. De obicei, asemenea propagandisti abia asteapta o platforma oficiala unde sa-si reverse prea-plinul ideologic. Abia asteapta sa semneze cu manuta lor declaratiile ideologice acuzatoare.
          • +1 (1 vot)    
            Ticbis (Luni, 24 august 2015, 12:46)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            A discuta despre cauze si efecte nu inseamna a sustine terorismul.
            Ai pomenit ca Al qaida s-a format in Afganistan. Al Qaida s-a format in Pakistan dupa ce 2.8 milioane de Afgani s-au refugiat acolo si alti 1.5 milioane in Iran. Bin Laden a fost in relatii stranse cu familia Bush , au primit lansatoare Stinger cu raza de 8km de la americani pt a contracara invazia sovietica din '79 iar in 1989 a determinat retragerea acestora dupa ce pierdusera 451 aparate de zbor si 15 000 de soldati.
            ce a urmat stim . in 2010 s-a anuntat valoarea zacamintelor ..cat? ia zi tu narod ticbis
        • +4 (4 voturi)    
          @dumitrica (Duminică, 23 august 2015, 13:00)

          Anton Enache [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Uita-te idiotule la imaginile video: ala e akm de jucarie, iar sangele ranitilor e suc de rosii?
      • +8 (12 voturi)    
        Schengen !? (Duminică, 23 august 2015, 8:53)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Trebuie sa-mi explice cineva cum sta treaba cu Schengenu' asta in care nu am acces dar marocanii se pot plimba pe-acolo cu AKM-ul la ei!
        • +3 (3 voturi)    
          Are cetatenia vreunui stat european? (Duminică, 23 august 2015, 11:52)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

          as vrea sa stiu si eu cum se plimba asa din Turcia - Siria inapoi in EU.
  • +20 (24 voturi)    
    cred ca multi dintre noii emigranti (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:48)

    rov [utilizator]

    isi vor lua cate un tren in "grija"
    • +1 (1 vot)    
      Dreptate ai tu... (Duminică, 23 august 2015, 14:17)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui rov

      tare ma tem ca da. Viitorul e snackbarian.
  • +10 (12 voturi)    
    O OBSERVAȚIE (Duminică, 23 august 2015, 7:00)

    pointless man [utilizator]

    Se pare că toată lumea a uitat de al patrulea avion de la 11 septembrie care nu și-a atins ținta fiindcă pasagerii i-au bruiat pe teroriști - și ăia nu erau militari.

    Puterea este a oamenilor - dacă o vor.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu am uitat, unii dintre noi, e-adevarat, (Duminică, 23 august 2015, 11:54)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      si-au sacrificat viata salvand alte vieti ("bruiat" nu e tocmai ceea ce-au facut :) ).
    • -3 (5 voturi)    
      Da, (Duminică, 23 august 2015, 17:44)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      din film aşa reiese! În realitate a fost vorba de nişte pasageri pe F16.......
  • +12 (14 voturi)    
    uluitor (Duminică, 23 august 2015, 7:45)

    toxx [utilizator]

    vorba rraitului de la beunu, cum francezii dorm in papuci. este a doua oara cand un dement jihadist era in evidentele serviciilor secrete dar ei au preferat sa-si manance croissantul si sa bea cafeaua pe ritmuri de Edith Piaf cate 3 ore pe zi cum fac de obicei (vorbesc in cunostinta de cauza, am lucrat cu francezi 2 ani, firma de stat), fara sa ia niste masuri normale pentru o tara europeana. Stiu ca efectivul serviciilor si politiei este mai mic decat numarul nebunilor, dar foarte bine, esti suspectat de legaturi cu terorismul, declarat indezirabil, afara din tara si din EU, sanatate !
  • +16 (18 voturi)    
    Sint dezamagit (Duminică, 23 august 2015, 9:32)

    ac [utilizator]

    Eu credeam ca e american. Sau suedez. Sau chiar roman. Iar a ratat lumea civilizata sa-si aiba si ea falitii ei.
    Si iar mi-aduc aminte de Pasagerul 57:
    "doar la isralieni nu au fost deturnari teroriste"
    "de ce?"
    "nu-i lasa sa se urce la bord, simplu"
  • +3 (3 voturi)    
    The Devilocratia (Duminică, 23 august 2015, 12:19)

    Cetateanu [utilizator]

    Deci individul proaspat venit pe continent se ocupa de traficul de droguri. E usuit la pretenii francezi de unde face drumuri in Siria pe unde ISIS isi cam face de cap. Se intoarce si mai mai sa faca un pic de curatenie in tren (noroc cu AKu care avea mici defecte si americanii ce se crezura pe front). Individul e in baza de date da nu foarte tare.
    Concluzia. politia de pretutindeni seamana: isi da seama ca au de-a face cu un ticalos cand ii ia pe botul masinii. Pana atunci fac "mici " afaceri cu el ca de salariul dupa buget... Oricum aia care le platesc salariul nu conteaza - nu ziceam de puliticieni.
    Cand in loc de steagul albastru cu stelute o sa fluture steagul negru pe la Bruxel ma intreb care o sa fie scuza (asta daca o sa mai aiba cine sa se scuze)?
  • +2 (2 voturi)    
    Doar inceputul (Duminică, 23 august 2015, 14:25)

    NituCt [utilizator]

    Stai ca mai vin alti koranimali ; sa vezi ce distractie are sa fie. Oricum, vorba aia : "esti suporter, suporta totul".
    Vad cum la televizor ii dau pe acei imigranti cu copii lor, doar, doar ar induiosa opinia publica.
  • +3 (3 voturi)    
    atata timp... (Duminică, 23 august 2015, 16:50)

    liviu_ [utilizator]

    cat franta nu va pricepe ca ajutoarele sociale pentru fostele colonii si ingaduinta fata de manariile lor (vezi când au dat foc la juma din paris) ii incurajeaza pe teroristi, nu se va termina.
    francezii si Ue in general imbratiseaza corectitudinea politica si in numele ei o sa ajungem sa poarte cagule femeile pe strada ca nu cumva sa ii suparam pe musulmani si sa dea cu bomba sau AKu...
    sunt curios daca o sa fie la fel de draguti când o sa inceapa sa atace si demnitari...