Intalnire intre lideri din Coreea de Nord si de Sud pentru a calma tensiunile din Peninsula. Phenianul a dat un ultimatum ce expira azi, cele doua armate sunt in alerta maxima

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2015, 11:04 Actualitate | Internaţional

Kim Jong-Un a ordonat armatei sa se pregateasca de razboi
Foto: Captura YouTube
Oficiali de rang inalt din cele doua Corei se vor intalni in Panmunjom, localitatea abandonata de pe granita unde s-a semnat in 1953 armistitiul si care este folosita si acum pentru negocieri intre cele doua regimuri.

Intalnirea este programata sa aiba loc la jumatate de ora dupa expirarea ultimatumului dat de Phenian, prin care cerea Seulului sa opreasca propaganda cu megafoane de la frontiera sau sa se pregateasca de un raspuns militar, informeaza Reuters.

Consilierul pentru securitate al presedintelui sud-coreean Park Geun-hye si ministrul pentru unificare se vor intalni cu Hwang Pyong So, adjutant militar de top al lui Kim Jong Un si un alt oficial de rang inalt ce se ocupa cu relatiile dintre cele doua tari, la 6pm, ora Seulului.

Coreea de Nord propusese initial o intalnire vineri, dar Sudul a solicitat ca aceasta sa fie sambata si la ea sa participe si Hwang.

Coreea de Nord a ordonat vineri trupelor sale sa fie pregatite pentru un "razboi total", pentru a sprijini acest ultimatum care cere ca Seulul sa inceteze operatiunile de propaganda de la frontiera impotriva regimului de la Phenian. Ultimatumul expira sambata la 08.30 GMT, insa Seulul refuza sa se conformeze si si-a plasat la randul sau armata in stare de alerta maxima.

Tensiunile s-au amplificat in peninsula dupa un rar schimb de focuri de artilerie care a avut loc joi intre cele doua tari.

Seulul acuza Phenianul ca a provocat schimbul de focuri lansand mai multe obuze in directia unui difuzor de-al sau de la frontiera care transmitea mesaje de propaganda. Coreea de Sud a ripostat tragand obuze de artilerie de 155 mm.

Amenintarea razboiului pluteste deasupra Peninsulei Coreene:











5665 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Sudul cistiga fara sa traga un foc (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:04)

    Trojan.H [utilizator]

    La intilnirea celor doua armate se va produce cea mai mare dezertare din istoria omenirii, astfel ca Nordul se va topi ca untul in tigaie. Pentru a-si salva onoarea, recomand ca Kim Jong-Un sa organizeze o lupta cu presedintele Sudului, doamna Park, unde liderul de la Phenian sa aiba o mina legata la spate pentru a corecta handicapul.
  • +7 (9 voturi)    
    o positibla solutie (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:25)

    hitman [anonim]

    Este chiar asa de greu sa se gaseasca un tintas care sa-i traga un glonte in cap acestui dictator? Daca ma uit la poze am impresia ca toti acolitii din jurul lui doresc acest lucru, insa niciunul n-are curaj sa faca un pas inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      De asta (Duminică, 23 august 2015, 12:41)

      unstudent [anonim] i-a raspuns lui hitman

      Nimeni nu are vreun castig imediat, in afara de nord-coreeni.

      http://www.readwave.com/why-nobody-wants-north-korea-to-collapse_s35396
  • -12 (12 voturi)    
    sa vina democratia (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:32)

    millenium [anonim]

    Sa aibe parte si CN de droguri,somaj,fabrici distruse ,Klausi,Ponti,Basesti......
    Numai lapte si miere.
    • +9 (11 voturi)    
      Din cauza mizerilor ca tine (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:48)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      tradatori de tara si de neam se intampla ce se intampla in Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      Postacule ... (Sâmbătă, 22 august 2015, 21:58)

      kim jong un [anonim] i-a raspuns lui millenium

      .... de ce nu emigrezi tu in paradisul proletar nord coreean daca in Romania cu basisti si cu pontanaci e atat de rau ? ///
    • +3 (3 voturi)    
      hai sictir (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:14)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Când zici "fabrici distruse"...
      SK Hynix, 2nd largest semiconducttor manufacturer (in the freakin world)
      Samsung (de care nu e cazul să vorbi, are turnover cam cât un continent)
      Hyunday (care are așa: Hyundai Motor, în care treaba cu mașini e așa, 2-3%. De exemplu Hyunday este cel mai mare producător de nave maritime din lume)
      Posco, al 4-lea producător de oțeluri
    • +2 (2 voturi)    
      DA!! (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:45)

      rares [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Da imi doresc una ca asta mult mai mult decat executii pe stadioane, drepturi calcate in picioare, dictator dimineata la pranz si seara. prefer ceea ce ai enumerat tu mai sus. si le si imbratisez. Dar tu de pe ce lume ai aparut?
    • 0 (2 voturi)    
      Drum bun! (Duminică, 23 august 2015, 0:47)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Pai, ficior, du-te la to'ar'shul Kim si pupa-l ... unde vrei tu, cere-i azil politic si lasa-ne pe noi sa fim in primejdie de moarte aici!

      Daca ar fi dupa mie te-as deporta in 24 de ore ... cam asa, in stilul pe care-l admiri atata!
  • +1 (1 vot)    
    Seul vs Phenian (Sâmbătă, 22 august 2015, 18:08)

    was [utilizator]

    "cerea Seulului sa opreasca propaganda"
    adica cererea Phenianului sa opreasca Seulul propaganda acustica