Kim Jong Un a ordonat armatei nord-coreene sa se inarmeze pentru razboi

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2015, 8:43 Actualitate | Internaţional

Kim Jong-Un a ordonat armatei sa se pregateasca de razboi
Foto: Captura YouTube

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a ordonat trupelor sale sa se inarmeze pentru razboi vineri la ora 17.00, dupa ce Phenianul a dat joi un ultimatum Sudului sa opreasca propaganda contra regimului sau difuzate la granita sau sa se pregateasca de un raspuns militar, transmite Reuters.

Tensiunile in peninsula divizata intre cele doua state au escaladat joi dupa ce Coreea de Nord a tras salve spre Sud pentru a protesta fata de megafoanele instalate la frontiera.

Trupele Seulului au replicat cu “zeci” de salve de artilerie.

Un oficial din Coreea de Sud a declarat ca propaganda difuzata va continua.

Liderul nord-coreean isi va pune armata “in stare complet inarmata de razboi” incepand cu ora cinci dupa-amiaza si a decretat “cvasi-stare de razboi” in zonele de frontiera, a anuntat KCNA, agentia de presa a Phenianului.

Declaratia de intrare in semi-stare de razboi este prima de acest fel din 2010, cand Nordul a bombardat o insula a Sudului in 2010, ucigand doi membri ai marinei militare si doi civili din Coreea de Sud.

Armata SUA, care tine 28.500 de soldati in Sud, a anuntat ca monitorizeaza indeaproape situatia.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12407 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    la megafoanele mujicului asiatic (Vineri, 21 august 2015, 8:49)

    un domn [utilizator]

    kate..perry
  • +11 (11 voturi)    
    Armata militara? (Vineri, 21 august 2015, 8:53)

    Manu [anonim]

    Nu inteleg expresia aceasta
    • +5 (5 voturi)    
      Armata americana... (Vineri, 21 august 2015, 9:28)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Manu

      ...probabil
      • +5 (5 voturi)    
        a (Vineri, 21 august 2015, 10:02)

        Gonzales [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        Armata militara, cu cai de lemn.
    • +2 (4 voturi)    
      armata militara....... (Vineri, 21 august 2015, 13:30)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Manu

      .....este formata din militari iar armata civila este formata din populatia civila, care nu are arme dar care "este gata sa mora pentru mult iubitul si stimatul, soare bland si lumina calauzitoare....." . Gata ca deja mi se face greata !
  • +9 (9 voturi)    
    il mananca rau spinarea pe gion asta (Vineri, 21 august 2015, 9:11)

    rov [utilizator]

    sper sa-l rezolve odata pentru totdeauna.
    La ce "scule" are sudul, in 3-4 zile le strica baionetele nord coreenilor si le baga si rachetele in ...
    Pacat de oameni!
    • 0 (2 voturi)    
      3-4 zile (Vineri, 21 august 2015, 10:17)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cred ca uiti ca in nord ai de-a face cu un nebun care nu s-ar da inapoi de la nimic. Apoi uiti si ca nordul e sprijinit de China, la ei acasa. SUA joaca "in deplasare" si e genul de razboi in care nineni nu vrea sa intre in afara de jokeru asta probabil.

      Desi sa nu ne mintim, toate partile implicate folosesc mereu propaganda mincinoasa ca sa exagereze situatia - vezi armele de distrugere in masa din Irak.
      • 0 (0 voturi)    
        nordul (Vineri, 21 august 2015, 21:54)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Close

        nu e sprijinit de china, din fericire cretinoidulmao a murit de mult. Adevarul e ca nimeni, cu exceptia coreei de sud, nu vrea o coree unita. Nici china, nici rusia, nici japonia, si prin reflectie, nici usa.
  • +5 (7 voturi)    
    armata se inarmeaza? (Vineri, 21 august 2015, 9:32)

    dan [anonim]

    ...inteleg ca acum cauta la arabi arme, ca pana acum aveau betze in cazarma?
    • +5 (7 voturi)    
      "Armata se înarmează" are sens ... (Vineri, 21 august 2015, 9:44)

      Homelesu [anonim] i-a raspuns lui dan

      ... asta înseamnă că soldaţii "au ridicat capacitatea de luptă", cum se zice pe la noi, adică au ridicat raţia de gloanţe, grenade, pentru armamentul individual, obuze,şi rachete pentru artilerie, etc.

      Asta spre deosebire de starea obişnuită, cînd soldatul nu are gloanţe în armă (ba chiar nici nu poartă arma în majoritatea timpului), decît atunci cînd face de gardă.
      • +6 (6 voturi)    
        Hahahahah (Vineri, 21 august 2015, 10:24)

        vladf [utilizator] i-a raspuns lui Homelesu

        Daca tot primesc gloante poate-l executa pe Jong al lor.
    • +3 (3 voturi)    
      Da' ce? (Vineri, 21 august 2015, 9:45)

      Jimbo [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Vrei sa se raneasca?
  • +3 (3 voturi)    
    Of doamne... (Vineri, 21 august 2015, 10:07)

    banel [utilizator]

    Astia din nord au impresia ca totul e un joc pe calculator. Au niste reactii infantile de te-apuca groaza cand te gandesti ca detin bomba atomica.

    Oricum, nu cred ca va mai rezista mult regimul....Cuba s-a reformat, Venezuela e pe duca...doar ei au mai ramas.
    • -3 (5 voturi)    
      ei (Vineri, 21 august 2015, 10:19)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Ei si toti "aliatii democratici" ai sua : Arabia Saudita, Qatar, Emiratele Arabe, Kuwait samd.

      Toti iubitori de crestini, femei si maaari dusmani ai ISIS.
    • +2 (2 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxxxx (Vineri, 21 august 2015, 15:34)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Dar asta nu-i impiedica pe multi cretini in occidentul european sa divinizeze tari precum cele numite mai sus. O multime de comitete de prietenie si infratire cu poporul venezolan care sufera...(evident americani-s de vina )cu cel nord-corean s.a.m.d.
    • 0 (0 voturi)    
      degeaba au (Vineri, 21 august 2015, 21:08)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Au bomba atomică, dar degeaba că n-au mijloace de a o trimite prea departe. Iar să-i facă bum la ei acasă nu prea e o afacere...
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Vineri, 21 august 2015, 10:18)

    dum_i [utilizator]

    "Armata care tine 28.500 de persoane in Sud a anuntat ca monitorizeaza indeaproape situatia."

    Cine sunt astia? E un fel de ghicitoare pentru noi? Sau care e sensul frazei? Oricare ar fi aceasta armata misterioasa, 28500 de oameni e putintel.
    • +3 (3 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxxxx (Vineri, 21 august 2015, 15:37)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nivel de informatie tipic presei romanesti... Corea de sud are o armata regulata de 685.000 de oameni si o trupa de rezerva, permanent antrenata de 1,3 milioane. Bugetul militar anual se cifreaza la 29 miliarde USD.
  • +4 (4 voturi)    
    Soldatii din nord se bucura (Vineri, 21 august 2015, 11:36)

    vladf [utilizator]

    Mare bucurie pe capul soldatilor din nord, primesc si conserve impreuna cu munitie.
    Este un fel de Craciun.
    • +5 (5 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxxxxxx (Vineri, 21 august 2015, 15:43)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Am fost acolo in nord in aprilie 2014. Am vazut armata nord-coreana in activitatea ei zilnica : emaciati, in sandale lucrau la munca campului, pingeleua sosele stricate si pline de gropi cu moloz, unii era pe post de magar, erau inhamati la niste carute pe care le trageau. Ca au bomba atomica, nu-i ajuta la nimic. Sud-Corea e intesita de rachete Patriot in apropierea granitei cu nordul.
  • +4 (4 voturi)    
    Porcusoru' kim (Vineri, 21 august 2015, 16:52)

    KostasP [utilizator]

    O sa si-o ia pe coaja, in curand. China l-a vandut americanilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Kim Jong Fart (Vineri, 21 august 2015, 18:40)

    Spartacus [anonim]

    Si la un magazin de jucarii gasesti armament mai periculos decat ce are berbecul asta in dotare! Daca isi pun mintea sud-coreenii cu el (fara sa-i mai bag pe americani) il fac KO in 2 zile. El vorbeste de arsenal nuclear si face exercitii cu rachete....pai alea nu lovesc nici o damigeana cu vin care pluteste in deriva ...daramite o tinta militara! E un Mickey Mouse, ca si Ponta, specializat in parade militare si foamete pe termen lung, el este inca la putere pentru ca puterile vestice il gasesc "funny" si mai au de cine rade, dar nu mai tine mult...