Regina Elisabeta va depasi luna viitoare recordul de longevitate pe tron al stra-strabunicii sale Victoria si nu da niciun semn, la 89 de ani, ca va abdica. Apropiatii spun ca nu isi va incalca promisiunea facuta natiunii: “Pe viata inseamna pe viata”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 10:02 Actualitate | Internaţional

Regina Elisabeta a II-a
Foto: Reuters

Dupa 63 de ani pe tron, Regina Elisabeta va deveni luna viitoare cel mai longeviv monarh din istoria Marii Britanii si sunt sanse mici sa renunte la coroana - asa cum au facut alti monarhi europeni - in favoarea fiului ei, Charles.

Cei apropiati de Elisabeta - care pe 9 septembrie va depasi recordul de longevitate al stra-strabunicii sale Regina Victoria - spun ca monarhul de 89 de ani nu are nicio intentie sa abdice.

Acest lucru inseamna ca Printul Charles, in varsta de 66 de ani, deja detinatorul recordului de durata ca print mostenitor, va trebui sa mai astepte pana va deveni rege.

“Declar in fata voastra ca intreaga mea viata, indiferent ca va fi scurta sau lunga, va fi devotata servirii voastre si servirii maretei famili imperiale”, declara Elisabeta in 1947, intr-o transmisie radio adresata natiunii la implinirea a 21 de ani.

Apropierea de recordul de durata detinut de Victoria a produs intrebarea daca Elisabeta va abdica sau nu.

Intrebat daca acest lucru este o posibilitate, un reprezentant important al palatului a declarat Reuters ca “pe viata inseamna pe viata”.

Componenta religioasa a incoronarii in Marea Britanie are un simbol profund pentru Elisabeta, care, ca regina, este si Guvernator Suprem al Bisericii Angliei.

“Regina nu va abdica, ea nu trebuie sa abdice, nu exista absolut niciun motiv pentru ca ea sa abdice si, intr-adevar, din punct de vedere constitutional si religios ea nu poate abdica: ea a fost unsa regina”, a declarat istoricul regal Hugo Vickers.

Margaret Rhodes, verisoara reginei si prietena cu ea inca din copilarie crede ca nu isi va incalca niciodata angajamentul luat in fata poporului.

“Juramintele pe care le-a facut in ziua incoronarii sunt ceva atat de profund si de special incat ea nu va lua niciodata in considerare incalcarea lor si le va respecta pana in ziua in care va muri”, spunea Rhoses pentru BBC in 2006.

Abdicarea in 1936 a unchiului reginei, Edward al VIII-lea - pentru motive mai mult sentimentale - a fost traumatica, aruncand monarhia intr-o criza constitutionala ce l-a adus pe reticentul ei tata pe tron.

Regina Olandei, Beatrix, a anuntat in 2013, chiar inainte sa implineasca 75 de ani, ca va abdica in favoarea fiului ei, Willem-Alexander.

In iunie anul trecut, popularul rege spaniol Juan Carlos a abdicat la varsta de 76 de ani in favoarea fiului sau Felipe.

In Marea Britanie insa, prea putina lume doreste ca Elisabeta sa plece sau ca Charles sa fie rege.

Charles, care a fost pregatit sa devina rege inca de cand s-a nascut, este mai putin popular decat mama sa: un sondaj din aprilie arata ca doar 53% dintre britanici au spus ca il plac, procentul fiind de 77% in cazul reginei.

Doar 19% dintre britanici vor republica, comparativ cu un procent de 70% care sprijina monarhia.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2869 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    ce inseamna unsa (Joi, 20 august 2015, 10:41)

    ion [anonim]

    fiindca ea este unsa, in olanda, belgia si spania ei nu sunt unsi, ei sunt chemati de parlament si guvern, si de acea pot abdica sau fi schimbati mai usor. Din cate pricep eu, uns ar insemna ca dinastia a fost instaurata de dumnezeu ...

    sunt mici subtilitati pe care un ziarist documentat ar putea sa le stie, in principiu fiecare tara are un regulament destul de diferit, nu toate monarhiile sunt la fel
    • +1 (1 vot)    
      Despre ceremonialul ungerii si incoronarii ! (Joi, 20 august 2015, 14:11)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui ion

      Sunt sute(poste mii) de carti si mii de articole despre acest ceremonial si semnificatia lui! Vs sugerez un articol in limba romana, care se intituleaza: "Regii britanici, patronati de Sfantul Gheorghe, cavalerul get de Capadochia"
      Comentati si cititi aici: http://www.enational.ro/dezvaluiri/romania-mea/regii-britanici-patronati-de-sfantul-gheorghe-cavalerul-get-de-capadochia-70063.html/#ixzz3jLtxFsme
  • -4 (6 voturi)    
    Bun asa (Joi, 20 august 2015, 10:43)

    Stefan85 [utilizator]

    Poate ar trebui sa invete ceva si mariobeta noastra.
  • 0 (4 voturi)    
    Probabil ca pe la 80.... (Joi, 20 august 2015, 11:09)

    gica43 [utilizator]

    ...de ani va deveni si Printul Charles-singurul care imi este simpatic-in sfarsit,Rege !! Nemasurat orgoliu !!!!
    • -1 (3 voturi)    
      simpatie (Joi, 20 august 2015, 13:11)

      gebeleizis [anonim] i-a raspuns lui gica43

      Charles iti este simpatic pentru ca e fan Transilvania? sau pur si simplu pentru ca nu-ti plac ailalti din familia lor?
      Charles e fan Transilvania pentru ca e fan tara bananiera unde poti ajunge ieftin mosier si te poti imbogati usor. Camarila lui de elvetieni urmariti penal in SUA este in plin proces de achizitie a sute de mii de hectare de padure prin intermediul 'fundatiei' lui nea urechi clapauge...
      eu unul nu am pic de admiratie pentru excroci. am un pic de respect pentru ca pe langa imbogatirea proprie familia regala britanica a urmarit si dezvoltarea natiunii.
      asta ii deosebeste de babuinii carpatini, urmarirea inteligenta a propriului interes
    • +1 (1 vot)    
      Avand in vedere longevitatea femeilor (Joi, 20 august 2015, 13:57)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui gica43

      Avand in vedere longevitatea femeilor din familia regala britanica, "regina mama Elisabeta", mama reginei Elisabeta II, a trait pana la 102 ani, este posibil ca Charles sa nu mai apuce sa succeada la tron mamei sale! Si-atunci rege al UK va fi uns si incoronat printul William, fiul sau, sub numele de Regele William al -V-lea! Asta este doar o ipoteza!
  • 0 (0 voturi)    
    E clar că Charles (Joi, 20 august 2015, 23:30)

    popescu_dtru [utilizator]

    nu mai pupă tronul Angliei, maică-sa nu-l lasă cu longevivitatea ei neobișnuită.

    Bătrânul Charles își tot cumpără proprietăți prin Transilvania, se pare că-i place locul.

    De ce nu l-am pune rege al României? După niște nemți, un englez. Ce părere aveți?
    • 0 (0 voturi)    
      Sper sa nu va dezamagesc! (Vineri, 21 august 2015, 2:22)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Familia Regala Britanica este de origine germana si pana in 1917 a purtat numele de Saxa Coburg si Gotha. In 1917, Regele George al-V-lea a renuntat la numele sau german si si-a luat numele "de Windsor"! Această decizie a fost inițial luată deoarece Anglia și Imperiul său erau în război cu Germania și dată fiind puternica descendență germană a Familiei Regale Britanice, s-a considerat că imaginea sa publică ar putea fi îmbunătățită alegându-se un nume britanic al casei. Noul nume ales, Windsor, nu avea nici o altă legătură decât ca nume al castelului ce era și continuă să fie reședință regală.
  • 0 (0 voturi)    
    Avem "nemtii" si "englezii" nostri! (Vineri, 21 august 2015, 2:53)

    GRANDFATHER [anonim]

    Casa Regala de Romania nu trebuie sa "importe" un rege din UK ! Casa Regala de Romania se inrudeste cu Casa Regala de Windsor! Regina Maria, sotia Regelui Ferdinand I, mama Regelui Carol II si bunica Regelui Mihai I, a fost nepoata Reginei Victoria I a Marii Britanii. Regele Mihai I este var cu Printul Philip, printul consort al Reginei Elisabeta II, el provenid din Familia Regala a Greciei din care a facut parte si Regina Elena, mama Regelui Mihai I ! Pe aceasta filiera, Familia Regala de Romania se inrudeste si cu Familia Regala a Spaniei, mama actualului Rege Felipe al-VI-lea de Bourbon, Regina Sofia(sotia regelui Juan-Carlos I), provenind din Familia Regala a Greciei. Principesa Ana de Bourbon-Parma (cunoscută și sub apelativul Regina Ana, prenume complet Anne Antoinette Françoise Charlotte Zita Marquerite; n. 18 septembrie 1923, Paris) este soția fostului suveran Mihai I al României și fiica prințului René de Bourbon-Parma și a prințesei Margaret a Danemarcei. Este strănepoata regilor Christian al IX-lea al Danemarcei (pe linie maternă) și Miguel I al Portugaliei (pe linie paternă) și nepoata de soră a împărătesei Zita de Bourbon-Parma.
    • 0 (0 voturi)    
      Atunci (Vineri, 21 august 2015, 19:41)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      suntem în familie! Vă mulțumesc pentru informații.