Planul anti-imigratie a lui Donald Trump/ Miliardarul propune ca Mexicul sa plateasca pentru construirea unui zid la frontiera SUA

de Adina Florea     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2015, 14:47 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: learningannex.com
​Donald Trump, candidat pentru nominalizarea Partidului Republican la alegerile prezidentiale ale Statelor Unite din 2016, a prezentat, duminica, intr-o conferinta de presa, planul sau pentru reforma imigratiei ilegale, scrie CNN. Miliardarul american propune chiar ca Mexicul sa finanteze construirea unui zid la granita sa cu Statele Unite, pentru a opri ceea ce el numeste “exportul de crima si saracie”, se arata in planul publicat pe site-ul donaldjtrump.com

Hotnews prezinta mai jos cele mai importante puncte ale politicii anti-imigratie a lui Donald Trump.
  • Obligarea guvernului mexican de a finanta construirea unui zid la granita sa cu Statele Unite 
“Ani de-a randul, liderii Mexicului au profitat de pe urma Statelor Unite, folosind imigratia ilegala pentru a-si exporta infractiunea si saracia din propria tara. Ei au publicat chair si pamflete cu sfaturi pentru a trece granita ilegal in SUA.”, afirma Donald Trump in planul sau anti-imigratie.

Costurile suportate de contribuabilii americani pentru asigurarea servicilor sociale pentru imigranti a ajuns la 4,2 miliarde de dolari in 2011, sustine miliardarul american. Somajul in randul afro-americanilor ar fi crescut tocmai din cauza imigratiei ilegale, potrivit lui Trump.

Candidatul pentru nominalizarea republicanilor afirma ca guvernul Mexicului este responsabil pentru imigratia ilegala si trebuie sa plateasca pentru toate costurile suportate de contribuabilii americani.

Astfel, Trump propune ca Mexicul sa finanteze construirea unui zid la granita dintre cele doua state. In cazul in care Mexicul nu accepta finantarea zidului, propunerea sa este ca SUA sa poata recurge la o serie de sanctiuni, precum: confiscarea sumelor de bani trimise spre conturile bancare din Mexic de catre imigrantii ilegali, cresterea taxelor percepute pentru eliberarea vizelor catre cetatenii mexicani, in special directori de companii si diplomati, cresterea taxelor pentru trecerea granitei.

Potrivit Bloomberg, purtatorul de cuvant al presedintelui Mexicului a declarat ca acesta nu a luat in serios declaratiile lui Donald Trump in legatura cu ridicarea unui zid la frontiera si finantarea sa de catre guvernul mexican.

Intr-o analiza publicata marti, Bloomberg sustine ca planul lui Donald Trump de a creste taxele la vize pentru aplicantii mexicani ar incalca Acordul Nord-American de Comert Liber.
  • Neacordarea automata a cetateniei pentru copii imigrantilor ilegali care se nasc pe teritoriul Statelor Unite
“Cetatenia automata pentru copiii imigrantilor ilegali ramane o atractie principala pentru cei care trec granita. Doua treimi din alegatori sunt de acord ca actuala lege este una gresita, inclusiv Harry Reid, care a spus ca niciun stat normal nu acorda cetatenie in mod automat copiilor imigrantilor ilegali”, se arata in planul lui Trump de pe site-ul donaldjtrump.com

Bloomberg demonstreaza intr-o analiza, publicata marti, ca aceasta propune a lui Donald Trump ar incalca amendamentul al 14 –lea al Constitutiei SUA, care arata ca “Toate persoanele născute sau naturalizate în Statele Unite şi supuse jurisdicţiei lor sunt cetăţeni ai Statelor Unite şi ai statului în care locuiesc. Nici un stat nu va elabora sau aplica vreo lege care să restrângă privilegiile sau imunităţile cetăţenilor Statelor Unite”
  • Retinerea celor care incearca sa treaca granita ilegal. Trump sustine ca actuala procedura a vamesilor de la granita mexicano-americana este una gresita, intrucat imigrantii care sunt prinsi in timp ce trec granita in mod ilegal sunt eliberati in Mexic. 
  • Deportarea infractorilor care sunt imigranti ilegali. 
“Administratia Obama a deportat 76 000 de imigranti infractori in tarile lor de origine, doar in 2013. Toti imigrantii infractori trebuie deportati in tarile de unde provin, iar acest proces poate fi implementat prin refuzarea vizelor pentru statele care refuza sa-si accepte proprii criminali. Mai mult, putem introduce in codul penal, ca infractiune separata, incalcarea legii de catre un imigrant ilegal”, scrie Donald Trump in planul sau anti-imigratie. 
  • Triplarea numarului de angajati al agentiei americane pentru vami si imigratie. Astfel, Donald Trump sustine ca numarul angajatilor pentru agentia americana, care se ocupa cu depistarea si deportarea imigrantilor ilegali, sa creasca de la 5 000 la 15 000. 
  • Obligatia de a angaja mai intai muncitori americani 
  • Oprirea abuzului asupra sistemului de ajutoare sociale. Astfel, Trump propune ca imigrantii care solicita viza sa demonstreze ca sunt capabili sa plateasca contributiile sociale. 
  • Intreruperea temporara a emiterii vizelor de rezidenta in SUA pentru straini si obligarea angajatorilor de a oferi locuri de munca americanilor. Donald Trump sustine ca astfel “mai multe femei vor intra pe piata muncii, salariile vor creste, iar imigratia va ajunge la un nivel foarte redus”. publicat pe site-ul donaldjtrump.com


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4560 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    Gigi Becali al Americii (Marţi, 18 august 2015, 15:15)

    Ion Dragnea [anonim]

    Chiar toti prostii candideaza la presedintia SUA?
    • -1 (5 voturi)    
      pe langa asta GWB junior era intelectual (Marţi, 18 august 2015, 15:57)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Ion Dragnea

      :)
    • 0 (8 voturi)    
      Cam asa ceva... (Marţi, 18 august 2015, 16:29)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui Ion Dragnea

      Un Jiji cu o frizura ceva mai buna :wink: :wink:
  • +6 (10 voturi)    
    Mai degraba, zidul trebuie construit (Marţi, 18 august 2015, 15:17)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    in jurul cazinourilor lui.

    Ah, nu-i problema, oricum dau faliment hahahaha
  • +7 (13 voturi)    
    darn son... (Marţi, 18 august 2015, 15:25)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Si eu care era nemultumit de politica externa a lui Obama...
    Daca ajunge asta presedinte se intoarce FDR in mormant de rusine...
    In aceeasi ordine de idei am putea si noi sa cerem Ucrainei sa ne plateasca agentul termic fiindca frigul vine dinspre ei.
  • +3 (3 voturi)    
    nominalizarea republicanilor... (Marţi, 18 august 2015, 16:17)

    Cristalin [anonim]

    Ce-o mai fi si "canditatul pentru nominalizarea republicanilor"?
    Adica republicanii trebuie sa se nominalizeze (?!?), iar pentru aceasta au un canditat? La ce? La nominalizare? Unde?
    ...
    Asa e cand traduci mot-a-mot.
    Nu stiu sursa, dar presupun ca ar fi fost corect asa: "canditatul [pentru presedintia SUA] nominalizat din partea republicanilor" sau
    "candidatul nominalizat de catre Partidului Republican la alegerile prezidentiale" in loc de "candidat pentru nominalizarea Partidului Republican la alegerile prezidentiale"
    • +2 (2 voturi)    
      nominalizarea republicanilor... (Marţi, 18 august 2015, 17:18)

      alx [anonim] i-a raspuns lui Cristalin

      In fiecare partid au loc mai intai alegeri interne. Sunt 2,3,7 nu stiu cati candidati in partidul republican. DIn astia e ales unul. La fel la democrati. Nu e ca la noi, care da spaga mai mare...
    • +1 (1 vot)    
      da, trebuie ;) (Marţi, 18 august 2015, 17:36)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Cristalin

      toti astia sunt candidati republicani - Chris Christie, Marco Rubio, Ben Carson, Scott Walker, Donald Trump, Jeb Bush, Mike Huckabee, Ted Cruz, Rand Paul si John Kasich. se nominalizeaza unul care merge impotriva unuia de la democrati.
    • 0 (0 voturi)    
      nu este (Marţi, 18 august 2015, 17:39)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Cristalin

      nu este nominalizat, incearca sa obtina nominalizarea
    • 0 (0 voturi)    
      NU! (Marţi, 18 august 2015, 18:07)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Cristalin

      este unul din candidatii pentru nominalizarea la alegerile de anul viitor din partea republicanilor. adica exista o confruntare in interiorul partidului intre pretendenti iar votantii republicani aleg cine merge in confruntarea finala cu candidatul democratilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Mica confuzie.... (Marţi, 18 august 2015, 16:25)

    DaniAndi [utilizator]

    Eu cred ca nu au inteles ei prea bine.

    Eu cred ca americanii vor construi zidu' , iar de cealalta parte, mexicanii vor incepe constructia de tuneluri subterane. Asa mi se pare corect...
  • +1 (3 voturi)    
    asa mai Vadim (Marţi, 18 august 2015, 16:43)

    eu sunt [utilizator]

    zi-le tu ce si cum...
  • +1 (1 vot)    
    ideea nu e noua (Marţi, 18 august 2015, 16:58)

    anton [anonim]

    chinezii s-au gandit la asta cu multe sute de ani inainte, construind marele zid. La mijloacele de deplasare din ziua de azi, cred ca metoda nu mai e foarte fezabila, desi cred ca poate avea un oarecare succes.
  • -2 (4 voturi)    
    ...tulburare mintala (Marţi, 18 august 2015, 17:14)

    Radu [anonim]

    ....nu va speriati...un studiu arata ca 25% din americani sufera de tulburari mintale mai mult sau mai putin severe...Trump este exemplul concret...:)))
    • 0 (0 voturi)    
      keep in mind.. (Marţi, 18 august 2015, 18:42)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Ma intreb cati romani sufera de boli mintale? Ca de' voi acolo in Romania sunteti unul mai mandru si mai bogat decat altul ca de aia a ajuns Romania cea mai saraca tara europeana cu rata de imigratiei cea mai ridicata. Pleaca ochii la ce se petrece in tara si lasa flecareala despre o natiune unde sunt mai multe autostrazi intr-un singur oras decat in toata Romania... Si mai tine cont ca de vin rusii peste voi s-ar putea ca americani sa fie suficienti de "bolnavi mintal" sa va lase pe mana "sanatosilor rusi"
  • +5 (7 voturi)    
    da (Marţi, 18 august 2015, 17:38)

    dan [anonim]

    Traiesc in SUA de 10 ani. Pot sa va spun: America Centrala exporta doar saracie, crima si analfabetism asa cum Africa exporta acelasi lucru in Europa plus terorism islamic. Blocarea frontierelor este absolut necesara!
    • 0 (0 voturi)    
      export (Marţi, 18 august 2015, 19:09)

      dan1 [anonim] i-a raspuns lui dan

      Pai si dumneata nu esti tot rezultatul unui export de saracie ?
    • 0 (0 voturi)    
      daca se face toata treaba asta (Miercuri, 19 august 2015, 11:02)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui dan

      dupa ce ai ajuns tu acolo e ok nu ? sa nu mai vine domnule altii ca nu mai putem respira...
  • +4 (4 voturi)    
    atentie (Marţi, 18 august 2015, 18:31)

    dan [anonim]

    Daca Trump va fi sau nu nominalizat e o chestie diferita insa problemele pe care le ridica sunt reale:

    https://www.donaldjtrump.com/positions/immigration-reform

    " When politicians talk about “immigration reform” they mean: amnesty, cheap labor and open borders.

    Real immigration reform puts the needs of working people first – not wealthy globetrotting donors. We are the only country in the world whose immigration system puts the needs of other nations ahead of our own. That must change. Here are the three core principles of real immigration reform: "

    Este perfect adevarat, de pe urma imigratiei ilegale au profitat doar coporatille in timp ce americanii simplii au pierdut imens. Sugerez ca cei care flecaresc despre imigratia ilegala sa se informeze mai intai cu privire la legile imigratiei si la impactul imigratiei ilegale. Curand veti avea in Romania o moschee domnilor si va vor face musulmanii orarul. Atentie la ce zbierati.