Financial Times: Statele est-europene vor cere baze NATO permanente cu ocazia reuniunii de la Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 17 august 2015, 20:57 Actualitate | Internaţional

Liderii statelor central si est-europene vor cere Aliantei Nord-Atlantice, cu ocazia reuniunii programate in noiembrie la Bucuresti, sa gazduiasca baze militare permanente, in contextul riscurilor privind o eventuala agresiune a Rusiei, afirma Krzysztof Szczerski, consilier al presedintelui Poloniei, citat de Financial Times, transmite Mediafax.

Polonia a cerut de multi ani construirea unor baze NATO permanente pe teritoriul sau, iar noul presedinte, Andrzej Duda, a explicat ca aceasta va fi o prioritate a mandatului sau. Insa state occidentale precum Germania se opun ideii, de teama sa nu amplifice tensiunile cu Rusia.

Andrzej Duda a declarat saptamana trecuta ca Alianta Nord-Atlantica nu trebuie sa trateze Polonia ca "zona demilitarizata" situata in apropierea Rusiei. "In prezent, daca ne uitam la pozitionarea bazelor militare,... linia finala este reprezentata de Germania. NATO nu a luat inca nota de schimbarea orientarii Poloniei dinspre Est spre Vest", afirma Andrzej Duda.

Inaintea summitului NATO programat anul viitor la Varsovia, propunerea privind bazele militare din estul Europei va fi discutata cu ocazia reuniunii de la Bucuresti, care se va desfasura pe 3-4 noiembrie.

Liderii din Romania, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria si Bulgaria vor participa la reuniunea NATO de la Bucuresti, a declarat Krzysztof Szczerski, consilierul pentru Politica externa al presedintelui polonez.

"Un consens in cadrul NATO va trebui sa reflecte intr-o masura mare punctul de vedere al Poloniei", a declarat Szczerski pentru Financial Times.

Presedintele Klaus Iohannis a anuntat in martie, in Polonia - dupa intrevederea cu omologul sau polonez de atunci, Bronislaw Komorowski, - ca s-a decis organizarea in toamna, la Bucuresti, a unei reuniuni regionale la nivel de sefi de stat, in pregatirea summitului NATO programat la Varsovia in 2016. "Impreuna cu domnul presedinte Komorovski am convenit sa organizam in toamna acestui an, la Bucuresti, o noua editie a unei intalniri, la nivel de sefi de state, in formatul care a avut loc in iulie, anul trecut, la Varsovia, un format regional, pe care il consideram important si care intareste colaborarea regionala si este un instrument foarte util in pregatirea summitului NATO de la Varsovia din 2016", afirma Klaus Iohannis pe 12 martie.










3953 vizualizari
  • -13 (17 voturi)    
    Ca in anii '50 (Marţi, 18 august 2015, 9:54)

    echidistantul_ [utilizator]

    Si in anii '50 statele est-europene au cerut baze permanente ale armatei eliberatoarea.
    Mai greu a fost sa se elibereze de eliberatori :)
    • +12 (12 voturi)    
      Sper sa nu ne elibereze americanii niciodata (Marţi, 18 august 2015, 10:37)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Sub ocupatia rusa am dus-o aproximativ la fel de bine ca rusul de rand. Sa dea Domnul sa se intample la fel si sub ocupatia americana, sa o ducem aproape la fel de bine ca americanul de rand.
      • +13 (13 voturi)    
        ... (Marţi, 18 august 2015, 10:47)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

        Cred ca romanul de rand o ducea mai prost decat rusul de rand...ca doar cele mai bune produse estice, fie alimentare, industriale etc, mergeau pe gratis in URSS, datorita celebrelor si foarte "echidistantelor" SOVROMuri...
        • +7 (7 voturi)    
          Nota bene ptr echimujicul (Marţi, 18 august 2015, 11:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Sovrom-urile, de multe ori SOVROM, au fost societăți mixte româno-sovietice înființate în 1945 în urma unui acord între România și Uniunea Sovietică, semnat la Moscova pe 8 mai 1945, cu scopul oficial de a gestiona recuperarea datoriilor României față de Uniunea Sovietică (vezi Tratatele de pace de la Paris, 1947). Sovrom-urile au funcționat până în 1956, când au fost dizolvate.

          Aceste societăți mixte au devenit cunoscute cu numele de "sovromuri", termen asociat cu spolierea României de către URSS. Sovromurile au reprezentat cea mai durabilă și mai rentabilă formă de exploatare de către URSS a bunurilor generale din România, dar de fapt exploatarea la sânge a bogățiilor naturale ale țării și, în general, a economiei românești. [1]

          Într-un memoriu adresat prim-ministrului de atunci, Petru Groza, academicianul Onisifor Ghibu califica înființarea societăților mixte româno-sovietice drept "un capitol al tragediei noastre de astăzi, camuflat sub firma prieteniei 'româno-sovietice' ". Cât despre activitatea lor, același Onisifor Ghibu considera că "sub acest nume benign, se duc în Rusia cele mai de seamă bogății de tot felul ale țării noastre, cu prețuri derizorii, în timp ce pe piețele noastre lipsesc cele mai necesare articole sau suntem nevoiți să le plătim înzecit mai mult decât plătesc pe ele sovietele". [2]
          • -5 (7 voturi)    
            Spune-mi cu ince te insotesti... (Marţi, 18 august 2015, 14:21)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Daca Romania din '41 condusa de Antonescu si Mihai nu se inhaita cu Germania hitlerista si nu invadau URSS-ul, SOVROM-urile nu existau.
            Dar asa, armata romana a invadat URSS-ul, a dat foc la sate si orase impreuna cu nazistii, a omorat femei si copii de la Nistru pana la Volga. Acolo, roata s-a intors si din armata romana nu a mai ramas nimic. Au sfarsit zdrobiti de senilele tancurilor. Rusii nici macar nu ii impuscau, pur si simplu ii calcau cu tancul.

            In 2015-2016, romanii inhaitati cu SUA imperialista au sa atace Rusia. O sa ucida rusi, o sa distruga localitati. Pana cand roata se va intoarce.
            Ce sa faci... asta e soarta imbecililor.
            • +3 (5 voturi)    
              Ce vorbesti (Marţi, 18 august 2015, 14:44)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

              Polonia a fost din prima zi in lupta impotriva Germaniei Naziste (la acel moment aliata cu URSS !) si dupa ocuparea de rusnaci a avut tot intreprinderi mixte ce au distrus economia. E vorba de modul talharesc in care au actionat rusnacii si nu de aliatii din razboi. Ma mir ca ai nerusinarea de a minti cu atat tupeu falsificand date istorice stiute de toti. Sictir rusnac imbecil !
              • -2 (4 voturi)    
                Poftim cultura... (Marţi, 18 august 2015, 16:01)

                echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

                SovRom in Polonia :)
                Nu te zgarie mintea?
                • 0 (2 voturi)    
                  Acum nici macar nu mai stii sa citesti (Marţi, 18 august 2015, 19:44)

                  Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

                  Cine a scris ceva despre sovromuri in Polonia? ///
            • +1 (1 vot)    
              Postac putinisto-fedesenar (Marţi, 18 august 2015, 19:43)

              Un roman anpnim [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

              Acum Romania e vinovata, nu pentru ca iubitul tau URSS i-a luat cu japca Basarabia si uconina de Nord, impingand-o in bratele Germaniei. Armata Romana a invadat URSS nu RKKA a invadat Basarabia si Bucovina de nord dupa ce multi ani comandourile sovietice trecveau Nistrul si faceau prapad intre civili ca de Jandarmaii si granicerii aveau arme si trageau si ei si le faceeau buba diversinistilor. Armata roman a dat foc la sate si a ajuns pana la Volga iar NKVD s-a purtat cu dragoste parinteasca cu romanii din Basarabia si Bucovina pe care i-a macelarit si deportat. Cat despre calcat cu tancurile, mintea imbacsita cu samahoancase bucura. Sa nu iti dea bucuria in plans, ca vad ca tot vrei razboi. Acum roata se va intoarce e adevarat. nimeni nu va mai da nici o sansa unor militaristi idioti si Rusia va deveni in sfarsit libera. Cat despre soarta imbecililor ///
              • -1 (3 voturi)    
                Asa zicea si Hitler... (Joi, 20 august 2015, 8:40)

                echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anpnim

                Exact ca si tine vorbea si Hitler... este suficient sa batem la usa si toata hardughia se va prabusi., Uite ca nu este asa..
                Din pacate, Romania se implica intr-un conflict care nu este al ei. Asta este drama tarii asteia.
                • +1 (3 voturi)    
                  asteia...? acesteia (Joi, 20 august 2015, 13:59)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

                  Mujic Troll Sovietic, plimba Ursul Sovietic la Magiunov Sheful tau din Romania....
      • -7 (9 voturi)    
        Sperante desarte... (Marţi, 18 august 2015, 14:14)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        Noi, cei din Romania, o sa o ducem la fel de bine ca si cei din Syria, Libia, Egipt, Afganistan, Irak dupa "eliberarea mareata" facuta de SUA/NATO.
        Americanul de rand are nevoie de 5-6 sclavi care sa lucreze pentru el. Unul dintre ei esti tu.
        • +3 (5 voturi)    
          mujic neghiob, (Marţi, 18 august 2015, 14:45)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          nu mai dezinforma, istoria o sa va ingroape cu toate minciunile si dezinformarea voastra...
          • -2 (4 voturi)    
            Pana una alta... (Marţi, 18 august 2015, 15:25)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

            Ne ingroapa imigrantii din tarile "eliberate" de USA. Parca si noi avem o cota de imigranti :P
            • 0 (0 voturi)    
              Nu te inteleg (Marţi, 18 august 2015, 19:48)

              Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

              Exiata cota de emigranti pentru Rusia? Excelent, ca tot au poulatia in scxaderer. Ayu cu cine sa colonizeze taigaua, ca sa nu le-o mai ia chinezii.
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 18 august 2015, 10:38)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      Ce frumos minti cu nerusinarea tipica unui bolsevic imputit...

      In anii '50 nici dracu nu a cerut baze permanente ale rusilor...dar ce sa stie el capul tau umplut de vodka.

      In anii '40, armata "eliberatoare" se instalase dansa de comun acord cu ea insasi si dupa bunul plac...

      In anii '50 cam toate tarile incercau disperate sa ii convinga pe rusnaci sa isi retraga armata de pe teritoriul lor: cam asta incerca si Dej, s-a vazut ce au incercat si ungurii etc etc.

      Aici statele estice sunt disperate sa aduca baze permanente NATO tocmai ca sa stavileasca aceleasi armate rusnace de care incercau sa scape in anii '50.

      Trol bolsevic infect ce esti...minti cu nerusinare tipic putinista...
      • +3 (5 voturi)    
        lasa-l ca habar nu are (Marţi, 18 august 2015, 12:55)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ineptul.
      • 0 (8 voturi)    
        Cata manie... (Marţi, 18 august 2015, 13:54)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Cata manie proletara... pentru jumate dintre invectivele astea, moderatorii ar fi cenzurat comentariul unui... echidistant :)
        Dar nu ma mira, de vreme ce bunicul si tatal tau strigau in anii '50 cat ii tineau plamanii " Stalin si poporul rus libertate ne-au adus" ce sa astept de la tine? Un sclav care se bucura ca are un stapan si pentru care libertatea este o boala.
        • +4 (6 voturi)    
          cand dispare SWIFT ul din uresese (Marţi, 18 august 2015, 14:09)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          atunci vedem cum primeshti rublele...cu marfarul...sau le colectezi de la fratele urs oleg magiunov...cu sacul
          • -1 (5 voturi)    
            Sa dispara... (Marţi, 18 august 2015, 15:27)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Crezi ca daca tu o vinzi si pe mama ta pentru "ten bucks" suntem toti la fel?
            Crezi ca te poti compara cu mine care produc bani, tu, un asistat?
    • +6 (6 voturi)    
      Da, statelor est-europene le-a fost greu (Marţi, 18 august 2015, 11:18)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      sa scape de rusi, dar uite ca se poate scapa de ei.
    • +9 (9 voturi)    
      altul pe baricade (Marţi, 18 august 2015, 12:16)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      cine te-a ocupat pe tine tovarski?
      in urss se vota dupa ce intra armata in capitala. puscarie politica, executii, lagare de munca. toate sub glorioasa urss.
      singurul lucru care previne rusia sa invadeze alte state in europa de este este apartenenta la NATO.
      Altel, ia exemplu Georgia si Ucraina.
      Care e problema ta cu NATO de fapt?
      Cu ce te deranjeaza?
      Tu chiar vrei copii tai sa scrie cu chirilice? Nu iti place sub "ocupatia"asta de care te vaiti, ia-ti familia si pleaca. Estul e al tau, du-te cat vezi cu ochii. ESTI LIBER tovarski!
      Crezi ca cei de la mai est care nu sunt in UE si NATO au aceasi libertate?
      Inca o data....tu ce vrei de fapt?
      • -7 (11 voturi)    
        Sunt liber... si voi ramane asa! (Marţi, 18 august 2015, 14:24)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Sunt liber in Romania... si voi ramane asa.
        Nu pec nicaieri de aici.
        Nu sunt ca tine,. un soricel cu papucii la gat, cum va invata la multinationale, gata sa pleci unde iti muta stapanul branza.
        Dar nu imi convine cand Romania se transforma intr-o Syria sau Libia... sub atenta supraveghere a fratelui de la apus.
        Nu imi convine ca Romania sa devina teatru de razboi pentru ambitiile imperialiste a unora sau altora.
        Ai inteles?
        • +3 (5 voturi)    
          esti un ipocrit mujicule (Marţi, 18 august 2015, 14:47)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          asta esti...
        • +2 (4 voturi)    
          auzi..mai bine da foc la Internet (Marţi, 18 august 2015, 14:59)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          dar in Solidar cu tine...nu te mai chinui p acilea...cielovek drojdier
        • 0 (2 voturi)    
          Esti inca liber in Romania (Marţi, 18 august 2015, 19:56)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

          Pentru ca daca va fi ceva politia, in urma informatiilor primite de la SRI te va lua poe sus si te va trimite unde iti e locul, in fata trbunalului militar pentru spinaj in favoarea unei puteri straine sau, daca ai cetatenia romana, pentru tradare. Si atunci sa te vad pe unde scoti camasa. Iar Romania va deveni tratru de razboi doar daca au in intenria asa ceva stapanii tai de la Moskva. Dra cre d ca sunt destul de constienti ca in acest caz vor primi un pumn in bot care ii va durea rau de tot.
          • +1 (1 vot)    
            Asa ma amenintat taticul tau cu "SECURITATEA" (Joi, 20 august 2015, 8:45)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

            De cand este "tradare" daca nu gandesc stramb ca tine??? Nu pentru asta l-am dat jos pe Ceausescu?

            Dar nu ma mir, ca asa ma ameninta tatal tau cu "securitatea" si "militioa" Si uite, ca nu m-am temut. Si sunt roman liber in Romania.
            Eu scap ieftin... tu insa mori de foame. Nu esti in stare de nimic, daca te las fara postul caldut de la stat. Asistat jalnic.
            Dar ma bucur ca tu te vei chinui mult :)
        • +2 (2 voturi)    
          nu zau (Miercuri, 19 august 2015, 12:43)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          imi aduci insulte cand esti in lipsa de argumente. atat poti, te inteleg.
          Esti liber pentru ca Romania este in UE si NATO.
          Singurul lucru pentru care Romania nu este teatru de razboi lla fel ca Ucraina sau Georgia este aparteneta la NATO.
          Ambitiile imperialiste... asta este o metafora pe care nu o intelegi dar o folosesti mecanic.
          SUA trimite trupe aici tocmai ca sa nu fie nevoie sa ne transformam in teatru de razboi. Ar trebui sa zici "multam" ca asta serveste intereselor pe care le mentionezi.
          Tu ori esti ipocrit, ori extrem de naiv... ca sa nu zic altfel.
    • +3 (3 voturi)    
      esti la distanta de mai toate cele... (Marţi, 18 august 2015, 12:52)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      si mai ales pe langa...habar nu ai ce vorbesti.dar mai ai o sansa,pune mana si citeste putin.Cred ca esti tare incantat de ineptiile pe care le postezi....
    • +6 (6 voturi)    
      Pai vezi ce s-a intamplat cu unii si cu ceilalti (Marţi, 18 august 2015, 13:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Adica Romania, Polonia, Bulgaria ocupate de rusnaci si Germania (de Vest), Japonia, Belgia, Olanda, Italia.. ocupate de "cizma imperialismului American" - cum numati voi in anii 50. Comparatia spune totul si clarifica orice idiotenie de propaganda de anii 50 reciclata de imbecili ce se mai si autonumesc "echidistanti"
      • -6 (8 voturi)    
        Mai adauga ceva recent. (Marţi, 18 august 2015, 14:25)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Libia, Syria, Irak, Egipt - ocupate de SUA/NATO.
        Nu te imbata cu apa rece, locul Romaniei ocupate nu este alaturi de Germania :). Mai degraba este o viitoare Libia.
        • +6 (6 voturi)    
          Nici macar nu stii sa scrii in limba Romana (Marţi, 18 august 2015, 14:48)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          In Siria sunt trupe rusnace - au si baza navala la Meditarana. Nu exista trupe Americane in Siria, Libia, Egipt. Iar in Irak razboaiel;e sectare intre musulmani au dus la retragerea trupelor Americane. Chiar ne crezi idioti ca cei din familia ta (veche tara rusnaca provenita de la consumul excesiv de vodka) sa ascultam o inepta propaganda din anii 50 ?
        • +6 (6 voturi)    
          mujicule, de ce refugiatii din siria, libia (Marţi, 18 august 2015, 14:49)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          etc aleg EUROPA si nu mujicistanul tau???
          de ce sunt disperati sa ajunga in EUROPA si nu in bratele lui putinache?
    • +3 (3 voturi)    
      sigur ca au cerut baze ale armatei eliberatoare... (Marţi, 18 august 2015, 14:39)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      au cerut prezenta rusilor cum au cerut ucrainienii din est interventia rusilor.
  • +7 (7 voturi)    
    Și România ar (Marţi, 18 august 2015, 11:13)

    andreitr [utilizator]

    trebui să ceară baze NATO permanente pe teritoriul său. Aceasta ne-ar ajuta și moral și din punct de vedere al dotării armatei. Cu cât mai mulți americani aici cu atât mai bine pentru România.
    • +3 (3 voturi)    
      pasul logic ar fi (Marţi, 18 august 2015, 12:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      o misiune Black Ops sa Deratizeze kremlinul
    • +1 (1 vot)    
      De fapt nu ar trebui sa ceara (Marţi, 18 august 2015, 13:00)

      sile [anonim] i-a raspuns lui andreitr

      Mi se pare ca in mod automat ar trebui intarite granitele aliantei (ale oricarei aliante). Altfel statele de la periferia geografica se vor simti ca niste zone tampon. Oricum in caz de conflict devin 100% teatre de lupta, dar fara o aparare solida, s-ar putea sa ne aparam pe Olt in loc sa ne aparam pe Prut (sau pe Nistru :D ).
  • -9 (9 voturi)    
    Nu Rusia este dușmanul Romțniei (Marţi, 18 august 2015, 12:41)

    studose2013 [utilizator]

    Aflăm din acest art ca s-a decis organizarea în toamna, la Bucuresti (3-4 noiembrie), a unei reuniuni regionale la nivel de șefi de state din estul Europei, știindu-se dinainte, că vor cere la viitorul summit NATO baze militare permanente pe teritoriul lor cu scopul de a contribui și mai mult la prosperitatea concernelor de armament din Israel și USA, iar noi cetățenii acestor țări ne mândrim de parteneriatul (în genunchi) cu USA. La ce ne folosește parteneriatul cu acești hrăpăreți dacă, deși suntem membri NATO, nu se aplică convențiile de OFFSET cu USA ? Iată câteva exemple:
    1. Ne-au vândut pe sume colosale avioane F16 ce au stat 20 de ani la ei în rezervă;
    2. În 1997 USA a donat României 6 milioane $ pentru implementarea programului ASOC (realizarea imaginii aeriene recunoscute de către stațiile radar), dar banii au fost dați direct firmei Loked Martin – care a jefuit apoi România numai pe ASOC cu 600 milioane $;
    3. La Deveselu au instalat o baza militară – Scut antiracheta – un debușeu al USA, la care modernizarea și mentenanța este de la bugetul României;
    4. Etc.
    De unde bani pentru prosperitatea concernelor de armament din Israel și USA ? De la bugetul de stat, care buget n-are suflet, nu-l doare că tineretul n-are perspectivă în România și trebuie să migreze, de la infrastructură (autostrăzi construite de Bexel cu 2 miliarde $), de la învățământ, de la sănătate, etc.
    Cel mai mare dușman actual al României este ocupantul (si nicidecum Rusia), care a numit în funcții cheie mari otrepe, precum: criminalul Ion Ilici Iliescu, Cel Mai Mare Pușcăriabil din Ro = preș trăian bă-secu, Inamicul Public Nr 1 al României = Laura Codruța Koveși (a eliminat din magistratură pe procurorii corecți și cinstiți: dna Ciurea, dl Nastasiu, dl Iacobescu, etc., a fost medaliată de către ocupant și elimină pe toți fruntașii de origine română, prin dosare la comandă), trădătorul de profesie Victor Viorel Ponta, Megaescrocul teodor stolojan, etc.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 18 august 2015, 13:44)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui studose2013

      Alt trol rusnac



      1. Avioanele au fost cumparate de la portughezi, nu de la americani; dar dupa logica ta complet lipsita de orice neuron, daca un om ii vinde altuia un Mercedes, in mod cert si evident, Daimler e de vina...

      2. Ceva dovezi, sau doar minciuna patologica pontista?

      3. Vreo dovada ceva sau ineptii sovietice? Cine spune ca baza de la Deveselu va fi intretinuta pe banii romanesti? Parca Romania trebuie sa isi intretina propriile efective de acolo, radarul e sub buget american! :D

      4. Altceva n-ai mai fost capabil sa debitezi? :P S-a terminat intunericul mintii?

      Aoleu, dar dobitoc mai poti fi..

      Inteleg ca de fapt Basarabia si Bucovina au fost ocupate de imperialistii americani decadenti, si nu de rusnacii imputiti...
      De fapt, si sutele de mii de romani din Siberia au fost dusi acolo de imperialistii decadenti americani, si nu de imputitii de rusnaci...

      De fapt, Clinton de amentinta constant ca vine cu Tupolevul peste noi...al dracu americanii astia imperialisti decadenti, pana si ei fac Tupolevuri...

      Sau daca stau sa ma gandesc mai bine, dupa replicile cu Kovesi....maica tu esti pontalaul mitoman? Ai trecut sub acoperire?
      Macar ai minimul ala de adevar in tine, incat sa te semnezi corect...

      Sau daca nu, stai jos si ia-ti medicatia. Nu degeaba ti-au prescris psihiatrii acel Xanax...
    • +7 (7 voturi)    
      Ai ghicit (Marţi, 18 august 2015, 13:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui studose2013

      Ocupantul e rusia. Rusnacii l-au adus pe Ilici iliescu la putere, ei ocupa militar teritorii Romanesti si au distrus cea mai mare parte din economia Romaniei (Alro, Mekel, Lukoil - cele mai mari evaziuni si furturi)
    • 0 (0 voturi)    
      Hai ca esti pe langa total (Marţi, 18 august 2015, 20:03)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui studose2013

      Finalul te da de gol.
      Basescu, asa cum a fost el, nu s-a lasat calacat pe coada de finantatorii tai si de aceea e dusmanul vostru, nu al Romaniei.
      Codruta "Kovesi" elimina marii corupoti care pot fi oricand uneltele patronilor tai deci trebuie eliminata din magistratura.
      Si ca sa maschezi, pomensti si de asevaratii vinovati Ilieacu si Ponta. Maskirovka
  • +2 (2 voturi)    
    este o mutare evidenta si normala... (Marţi, 18 august 2015, 14:48)

    g01an [utilizator]

    s-a cerut acelasi lucru la summitul din 2008. s-au opus germania, franta, italia, spania. aceleasi tari care au companii implicate in fenomenul mutarii de capital rus inspre vest. a venit momentul ca europa sa-si faca ordine in curtea proprie si curatenie prin randul acestor indivizi dubiosi.

    din punct de vedere strategic, mutarea efectivelor americane si britanice din germania in polonia are sens. oricare ar fi implicatiile politice, NATO trebuie sa fie pregatita sa-si apere teritoriul. singurele consideratii care ar trebui sa stea la baza unei astfel de decizii sunt cele militare, daca fortele trebuiesc distribuite in mai multe locatii sau in mai putine, in functie de necesitatile strategice. de asemenea, vestul are o datorie morala fata de Polonia, pe care a tradat-o la greu si pe care a lasat-o in sfera de influenta ruseasca desi polonezii si-au respectat promisiiunile si angajamentele. sper sa-si repare aceasta greseala istorica printr-un alt gest istoric.

    de asemenea, sper sa vad o implicare din vest si pentru necesitatile imediate din Romania: apararea anti-aeriana. ar fi frumos daca se pun presiuni pe executivele mioritice prezente si viitoare sa restaureze portul constanta (devenit strategic de multa vreme) si sa reinceapa activitatea. tratatele bilaterale nato-rusia nu permit stationarea de forte straine in mare neagra. o solutie evidenta ar fi intarirea flotei militare romanesti, care nu ar incalca aceasta intelegere. daca s-ar face asta si cu ajutorul industriei romanesti, cu atat mai bine pentru toata lumea.

    nu sunt sigur ca se vor lua decizii ferme in toamna, DAR pot sa sper, ca va iesi ceva bine.