Coreea de Nord sustine ca va ataca Statele Unite "cu o forta extraordinara", ca raspuns la exercitiile militare comune SUA - Coreea de Sud

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 16 august 2015, 10:25 Actualitate | Internaţional

Coreea de Nord sustine ca se va "razbuna pe Statele Unite cu o forta extraordinara" daca SUA nu anuleaza exercitiile militare comune cu Coreea de Sud, programate sa inceapa luni, la 30 de kilometri sud de frontiera dintre cele doua Corei, informeaza Mediafax, citand CNN.

"Cu cat exercitiile militare comune Ulchi Freedom Guardian vor fi intensificate, cu atat (Coreea de Nord) va avea o reactie militara mai puternica", a declarat sambata un purtator de cuvant al Comisiei nationale de aparare (NDC) nord-coreene. "Armata si poporul din Republica Populara Democrata Coreeana nu mai sunt ceea ce erau in trecut, cand trebuia sa contracareze armele nucleare americane cu pustile", a precizat purtatorul de cuvant al NDC. El a adaugat ca, in prezent, Coreea de Nord "este puterea invincibila echipata cu cele mai recente mijloace ofensive si defensive, necunoscute de restul lumii".

Coreea de Sud a anuntat, miercuri, o serie de exercitii militare comune cu SUA, cu utilizare de arme grele si tiruri reale, ca raspuns partial la explozia de mine antipersonal imputata de Seul Phenianului.

"Aceasta va demonstra capacitatea noastra de a raspunde oricarui act de provocare, inclusiv agresiunilor tradatoare precum a fost atacul cu mina antipersonal", a declarat un purtator de cuvant al armatei sud-coreene.

Primul exercitiu va avea loc miercurea viitoare, iar ultimul la sfarsitul lunii august.

Aceste exercitii comune au provocat mereu furia Coreei de Nord si o escaladare a tensiunilor militare in peninsula. Phenianul le considera un fel de repetitie generala pentru o invazie asupra teritoriului sau.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5227 vizualizari
  • +25 (31 voturi)    
    Pff (Duminică, 16 august 2015, 10:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Singurul gras nordcoreean si Putin - doua patachine isterice care isi ataca vecinii insa sustin ca tarile lor sunt cele atacate. Ce face comunismul din om...
    • +15 (15 voturi)    
      ai grija :) (Duminică, 16 august 2015, 17:30)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Vezi ca-ti sar in cap mintile luminate din secta marxista si iti spun ca ala nu e comunism, cum nu a fost nici la noi si nicaieri si bla, bla, bla, bla, etc :)
  • +21 (29 voturi)    
    Pai da... (Duminică, 16 august 2015, 10:56)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Declaratiile sunt asemanatoare cu cele ale diplomatilor rusi... nu-i de mirare...
  • +20 (24 voturi)    
    a, nu (Duminică, 16 august 2015, 11:02)

    gogu [anonim]

    or sa-si trimita toate vasele de pescuit pe coasta de vest a americii, or sa le ia tot stavridul. opriti macelul !
  • +18 (20 voturi)    
    ok (Duminică, 16 august 2015, 11:49)

    Adrian_1234 [utilizator]

    atacati naibii o data ca sa terminam si cu bastionul asta de idioti
  • +20 (24 voturi)    
    hmmm (Duminică, 16 august 2015, 12:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cred ca medicamentele de ultima generatie nu au ajuns si la ei... in special le lipsesc sedativele de ultima generatie pentru nebuni de ultima generatie.
    • +13 (13 voturi)    
      Cred ca nebunii sunt din vechea generatie, (Duminică, 16 august 2015, 15:53)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Rusia s-a dezis de Stalin pana l-a reanimat Putin cum face Dragnea cu votantii P$D. Dar DPRK se tine bine de comunistii vechi.
  • +20 (24 voturi)    
    Tocmai trecea lupul si intreaba: (Duminică, 16 august 2015, 13:17)

    ipolitic [utilizator]

    - Ce faci ma tu acolo, Iepure?
    - Aa... Aa... Uite... îmi curat si eu pistolul si vorbesc prostii !
  • -22 (24 voturi)    
    chiar cred in puterea coreei de nord (Duminică, 16 august 2015, 13:34)

    oprea [anonim]

    Cu toate ca sunt state cu puteri militare si nucleare capabile sa curete toata planeta, sunt unii carora le tot place sa-i racaie, poate poate...
    • +17 (17 voturi)    
      Coreenii (Duminică, 16 august 2015, 15:12)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui oprea

      ar putea eventual sa atace rusia sau china, ca rachetele lor nu ajung pana in state.
    • +1 (11 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 16 august 2015, 16:02)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui oprea

      ar trebui sa si apuce sa trimita cateva
      au putine si nu cred ca apuca sa o trimita pe a 3-a
      da o sa fie nasol dar nu asa de nasol cum lasa unii sa creada
      + ca exista rachete de interceptie
      singura mare problema cu adevarat e ca seoul e la 80 de km de granita .... e al draq de dificil de aparat
  • +16 (16 voturi)    
    Vai de bietii coreeni (Duminică, 16 august 2015, 18:07)

    MPopa [utilizator]

    Mai bine v-ati gandi cum de-ati reusit sa va transformati tara intr-un lagar infometat, in timp ce vecinii vostri din sud (care-s acelasi popor, doar ca au fost scutiti de miracolul comunist) au una dintre cele mai performante economii mondiale. O tara intreaga infometata, o propaganda infernala destinata spalarii pe creier a propriilor cetateni plus vise de marire si dominatie.
    As mai adauga ca Rusia si China sunt si ele responsabile de nenorocirea Coreei de Nord pe care au sustinut-o ca pe un pion util pe harta strategiei lor politice si militare.
  • +5 (7 voturi)    
    De unde forta extraordinara??? (Duminică, 16 august 2015, 18:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Au trimis rusii cumva vre-un transport de hrishca??
  • +10 (12 voturi)    
    OH. (Duminică, 16 august 2015, 19:02)

    letsoc [anonim]

    Bai vere , ataca bai odata , ca de cand o zici am imbatranit cu totii . Asta au zis si tactu si bunicul tau si strabunicul tau si asa mai departe . Te umfli ca balonul de atata dorinta de atac. Circarii lumii ! Cu stima , NC .
  • +6 (6 voturi)    
    de tantari (Luni, 17 august 2015, 1:29)

    pastile [anonim]

    numai gura e de ei. pe langa faptul ca n-au nici o racheta sa ajunga in america, focoasele alea atomice nemaipomenite si necunoscute cu care se lauda ar pute in cel mai fericit caz sa extermine doar tantarii din central park.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda... (Luni, 17 august 2015, 10:40)

    vladf [utilizator]

    Nu stiu dc. am o vaga impresie ca pe astia urmeaza sa ii loveasca un tzunami