Parlamentul Greciei a adoptat al treilea plan de ajutor financiar international

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2015, 10:33 Actualitate | Internaţional

Criza in Grecia
Foto: Agerpres/EPA
Parlamentul de la Atena a aprobat, vineri dimineata, dupa dezbateri care au durat toata noaptea, al treilea plan de ajutor financiar pentru tara din ultimii 5 ani, in valoare de 85 de miliarde de euro, anunta AFP. Documentul a fost adoptat cu 222 de voturi pentru, 64 impotriva si 11 abtineri. Premierul Alexis Tsipras a facut, inaintea votului, un apel catre toti parlamentarii sa sprijine documentul, aratand ca adoptarea acestuia va permite "supravietuirea tarii si continuarea luptei". Adoptarea acordului a fost posibila cu voturile unei parti a opozitiei de la Atena.

Proiectul de lege privind un nou acord de finantare cu creditorii internationali - un document de 400 de pagini - a fost depus de Guvernul Tsipras (stanga radicala) in Parlament in noaptea de marti spre miercuri, dupa doua saptamani de discutii cu reprezentantii creditorilor tarii despre reformele pe care le va face Grecia in schimbul unui nou ajutor international pe trei ani.

Autoritatea elena pentru statistici (Elstat) a anuntat, cu cateva ore inainte ca Parlamentul Greciei sa se pronunte pe tema noului acord cu creditorii internationali, ca economia Greciei a crescut cu 0,8% in trimestrul al II-lea al anului 2015, spre surprinderea analistilor, care anticipau o scadere de 0,5%. Potrivit Autoritatii elene pentru statistici, Produsul Intern Brut al Greciei a crescut cu 0,8% in trimestrul al II-lea al anului 2015. Inainte de publicarea acestor cifre, analistii prefigurau o contractie anuala a economiei Greciei cuprinsa intre 2,1% si 2,3%. Nikos Magginas, consilier la Banca Nationala a Greciei, declarase ca scaderea ar putea fi de doar 2%.

Liderii zonei euro au ajuns, pe 13 iulie, la un acord cu partea elena pentru negocierea unui al treilea program de asistenta financiara, care sa permita ramanerea Greciei in zona euro. Grecia are o datorie totala de peste 320 de miliarde de euro, dintre care 65% catre tari din zona euro si catre FMI, iar 8,7% catre Banca Centrala Europeana (BCE). Incepand de la 1 iulie Grecia este, tehnic, in incapacitate de plati.










2262 vizualizari
  • -5 (15 voturi)    
    refinantare (Vineri, 14 august 2015, 10:57)

    Mazeta [utilizator]

    S-a costatat că Grecia nu își poate plăti datoriile de 320mld., deci i s-au mai acordat 85mld.
    • +7 (11 voturi)    
      ma intreb cand vine randul URESESE (Vineri, 14 august 2015, 11:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      petrolul va ajunge 20 USD barilul....Descreieratii de la Kremlin vor sa construiasca un portavion....cazurile de cannibalism in jurul Moscovei sunt iminente (dat fiind apetitul pentru votca al mujicilor, nu isi mai pot controla actiune in starea bahica)...practice URESESE este..back in time..cel putin ...aproape de Octombrie Roshu...
      • -4 (8 voturi)    
        Ai ceva cu Mazeta (Vineri, 14 august 2015, 13:48)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        fara sa te gandesti ca noi cei calici din ue platim salariile si pensiile grecilor. Niciodata nu vor da banii inapoi. Asa ca mai lasa vrajeala cu rusii, cat inca suntem in NATO , se pot manca in voie intre ei.
        • +6 (6 voturi)    
          Noi? (Vineri, 14 august 2015, 15:06)

          Gabi [anonim] i-a raspuns lui mopsu

          Nu noi plaim salariile si pensiile grecilor, ci creditorii europeni, iar mai nou si Banca Centrala Europeana. Romania nu produce mai nimic pentru a putea plati pensiile si salariile cuiva, mai mult decat atat, guvernul populist Ponta s-a imprumutat cat nu va putea da inapoi dupa alegeri: Ponta este Tariceanu 2. Speram sa nu avem un Ponta 2, ceeace nu ar fi exclus. Adica tot strainii ne vor raul, ca si in cazul grecilor. Ceausescu a construit pe datorie, dupa 1990 am trait pe datorie, dupa 2009 am dat ceva bani inapoi, iar dupa 2012 suntem iar ce am fost, chiar mai mult decat atat. Era mai bine pe vremea lui Ceausescu, este? Era sa uit: daca suntem calici, cum putem plati salariile si pensiile altora? Intrebare una suta puncte pentru oamenii muncii de la orase si sate pentru o lume mai buna si mai dreapta.
          • -2 (6 voturi)    
            Draga domnule (Vineri, 14 august 2015, 15:41)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

            am raspuns mai putin elevat, dar bancile, petrolul, electricitatea, gazul nostru de fiecare zi, marile companii internationale, contributia la fondul UE, toate astea ne saracesc zilnic, nivelul nostru de trai este sub cel al grecilor, iar Mazeta nu are vina decat mai baga niste strambe si nu-i de condamnat.Asa ca si noi din saracia noastra impusa de hotii care ne conduc platim ca grecii sa traiasca mai bine decat noi. Oricum acum avem benzina , curent, caldura si mancare, adica minimum de trai, e bine...
            • +1 (1 vot)    
              strambele Mazetei (Vineri, 14 august 2015, 16:02)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

              arata ca suntem receptivi la asa ceva....principial atitudinea pro sovietica a Greciei...trai pe vatrai...lips de respect fata de fiscalitate..sa nu vorbim de lenea ancestrala..sa fie un Nota bene pentru Romania....Mazeta este in solda Statului URESESE; politicieni romani probabil sunt in solda Statului URESESE...acestia Mujicii / prosovieticii trebuie combaturi...sunt mai rau decat aia cu Turnul De Veghere care umbla pe strada...nu te ofensa..accepta idea ca ai gresit (comentariul) si incearca sa ..nu Ti Partea Ursului (sovietic)
            • 0 (0 voturi)    
              Singur te saracesti mopsica (Vineri, 14 august 2015, 17:49)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

              Ca preferi ajutorul social in loc sa muncesti.
              UE din cate stiu iti da bani...daca stii cum sa-i iei, toate planturile din Ardeal, Dacia....parca is UE nu rusesti. Rusii de fapt is aia care au facut si inca mai fac prapad in Romania.
            • 0 (0 voturi)    
              Draga Domnule, (Sâmbătă, 15 august 2015, 2:44)

              Gabi [anonim] i-a raspuns lui mopsu

              Bancile, petrolul, electricitatea, gazul nostru de fiecare zi nu sunt ale noastre, ci au proprietarii lor. Dumneata ai o problema daca proprietarii sunt romani sau straini, dar in lumea ceva mai bogata (si mai civilizata) nu se pune problema asa: atata timp cat investitorii sunt dispusi sa-si bage banii pentru a infiinta banci, extrage si rafina petrolul, produce electricitate, sau pompa gaz metan spre consumatorii industriali si casnici, nimeni nu se basica pe motiv de vandut tara, ba dimpotriva, lumea se bucura ca exista crestere economica, noi locuri de munca, bani care se misca in sistem, bani pentru asigurari sociale, pensii, armata, educatie, sistem de sanatate si tot asa. Numai la noi e problema "bogatiilor vandute", bogatii minunate, extraordinare as putea spune, dar care lipsesc cu desavarsire fara investitii masive. Numai la noi investitorii trebuie sa fie musai romani "ca sa ramana bogatiile in tara", ca si cum bancile, electricitatea, petrolul si gazul nostru de fiecare zi ar fi incarcat pe vapoare si dus hat, departe, tocmai la strainii hrapareti acasa. Parca ar conta rasa investitorului din moment ce plateste taxe si impozite ca orice roman neaos. Si de unde investitii: de la bugetul de stat al Romaniei carpite in cur? "Eu imi apar saracia si nevoile si neamul" a devenit lozinca romanismului triumfator. Si scuza tuturor esecurilor lamentabile: "strainii sunt de vina" pentru ca "ne-am vandut tzara pe nimic". Aceasta este intelegerea pana la piciorul broaste a mersului economiei de catre mesele populare: strainii vin si ne cumpara cu totul si noi ramanem foarte saraci pe chestia asta. Adica ce bogati eram sub Ceausescu si uite ce tare am scapatat!
              Cat despre politicienii nostri corupti, te sfatuiesc sa nu-i mai votezi! Ai o lista intreaga in presa cu cei cercetati de catre DNA: voteaza-i pe ailalti, pe cei cinstiti!
              Contributia este infima fata de banii ce vin de la UE pentru Romania.
    • +4 (6 voturi)    
      Da mai (Vineri, 14 august 2015, 12:36)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca sa vezi ce "rai" sunt capitalistii astia...
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Vineri, 14 august 2015, 12:03)

    pathfinder [utilizator]

    "Premierul Alexis Tsipras a facut, inaintea votului, un apel catre toti parlamentarii sa sprijine documentul, aratand ca adoptarea acestuia va permite "supravietuirea tarii si continuarea luptei"."

    "Continuarea luptei" cu cine?
    Cu aia de-i finanteaza?!?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai cu cine? (Vineri, 14 august 2015, 15:16)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Cu dujmanii poporului, evident: adica i-a imprumutat cu bani fara sa le spuna ca trebuie sa-i dea si inapoi. Asta nu-i exploatare pe fata si sclavie pe viata?
      Dupa parerea mea grecii ar trebui sa faca inca un referendum dupa ce se vad cu cele 85 de milioane euroi in buzunar: "Nu! Nu dam banii inapoi" si Da! Mai acceptam imprumuturi pentru demnitatea poporului grec!"
  • +3 (9 voturi)    
    too bad... (Vineri, 14 august 2015, 12:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...one should never throw good money after bad money.