Orasul britanic Birmingham a construit o biblioteca de 264 mil. euro, dar nu mai are bani sa cumpere carti

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 august 2015, 11:21 Actualitate | Internaţional

Biblioteca de 264 mil. euro din Birmingham nu mai are si bani de carti
Foto: Wikimedia Commons
Un consiliu local din Marea Britanie ce a cheltuit 188 milioane de lire (264 mil. euro) pe o biblioteca publica ultra-moderna este dur criticat de catre cititori si de catre scriitori pentru ca a ramas fara bani de carti si cere acum publicului sa doneze volume, scrie The Telegraph.

Bibliotecile din Birmingham au postat afise prin care cere membrilor sa doneze carti nou-aparute, cu mentiunea ca vor fi “primite cu recunostinte”.

Consiliul orasului a cofirmat ca suspendat fondul de achizitie de carti, fortat fiind de “economiile uriase” ce trebuie facute in randul cheltuielilor din cauza reducerilor bugetare de la nivel national.

In acest moment vom lua in considerare achizitia de carti doar prin analiza fiecarui caz in parte, functie de solicitarile cititorilor si salutam “orice sprijin” din partea publicului, a declarat un purtator de cuvant al orasului.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5298 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    264 mil EUR o biblioteca?! (Joi, 13 august 2015, 11:31)

    eu sunt [utilizator]

    si cand te gandesti ca in lume mor copii ca nu au 1 dolar pe zi care sa le asigure minimul necesar. unii din acesti copii sunt chiar in colonii sau foste colonii englezesti...
    • +6 (8 voturi)    
      Imi si imaginez (Joi, 13 august 2015, 14:19)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Imi si imaginez cum nu dormiti noptile de grija copiilor saraci sau a batranilor solitari din satele Romaniei.

      Lasati ipocrizia si nu mai numarati banii altora.
      • -2 (2 voturi)    
        am dormit noaptea (Joi, 13 august 2015, 16:10)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        dar daca as fi avut 264 de milioane de euro si i-as fi dat pe o biblioteca cu siguranta nu as mai fi dormit...

        ce am vrut sa spun e ca unele resurse pot fi mult mai bine folosite in alte scopuri... si nu ma refer aici la asistenta sociala ci la minimul necesar supravietuirii unor nefericiti.
  • +8 (8 voturi)    
    orase infratite. (Joi, 13 august 2015, 11:55)

    boa [anonim]

    birmingham,the new caracal.
  • +1 (5 voturi)    
    La cum arata (Joi, 13 august 2015, 12:01)

    JustinCase [utilizator]

    Nicio problema. La cum arata, o transforma imigrantii in moschee islamica.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 13 august 2015, 22:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      asa arata, ca o moschee post moderna. Ca si oul ala imbecil din londra. Asta era important si s-a realizat, cartile erau oricum occidentale si nu le citea nimeni, ba chiar sint considerate nocive, dar atita timp cit carti islamice, in afara de chioran, nu prea exista...Noul birmingham islamizat capata cladiri pe masura.
  • -2 (4 voturi)    
    așa ceva (Joi, 13 august 2015, 12:14)

    Mazeta [utilizator]

    numai în România se poate întâmpla!
  • +1 (5 voturi)    
    Babelgham (Joi, 13 august 2015, 12:24)

    valli [utilizator]

    Seamana cu turnul Babel, metafora a vanitatii umane din toate timpurile. Dupa ce or sa primeasca si cartile vor descoperi ca nu au cititori...
  • +3 (5 voturi)    
    Lasa (Joi, 13 august 2015, 12:27)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Bine ca sunt bani de ajutoare mereu! Ca doar alesii trebuie sa fie si ei votati cu stomacul plin :))