Germania a facut profit de 100 de miliarde de euro din criza greaca 

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2015, 8:09 Actualitate | Internaţional

Germania a castigat 100 de miliarde de euro din criza greaca
Foto: Comisia Europeana
Criza elena a datoriilor a ajutat guvernul german sa economiseasca circa 100 mld euro, costuri de imprumut, deoarece investitorii au cautat siguranta obligatiunilor emise de Germania.

Chiar daca Grecia da faliment si nu-si mai plateste nicio datorie, Germania tot este “pe plus”, arata institutul german IWH, citat de bbc.com.

Grecia spera sa se ajunga in aceasta saptamana la o noua intelegere pentru incheierea unui al treilea acord de salvare, in valoare de 86 mld. euro.

Germania a finantat Grecia pana acum cu circa 90 de miliarde si cere conditii mai dure pentru o noua intelegere.










9182 vizualizari
  • 0 (24 voturi)    
    :))) (Marţi, 11 august 2015, 8:58)

    srpc [utilizator]

    cum, n-au pierdut banii cetatenilor germani, cum urla presa lor?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e profit!!!!! (Marţi, 11 august 2015, 11:22)

      ics [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Ai inteles exact ce a prezentat Hotnews, adica nimic.
      Nu este profit!! ci este economisire din scaderea dobanzilor, asta pentru ca exista interes in obligatiunile nemtesti, datorita stabilitatii tarii. Asa ca datorita cererii de obligatiuni nemtesti, a scazut dobanda. Din scaderea de dobanda raportata la datoria Germaniei rezulta ca ei trebuie sa plateasca in final mai putin.

      Pe scurt, daca tie iti scade dobanda la creditul de la masina, nu zici ca ai facut PROFIT cu suma care ti se diminueaza din totalul de plata.

      SI antena 3 a explicat mai bine.
    • +4 (6 voturi)    
      Au pierdut bani din ce nu returneaza Grecia (Marţi, 11 august 2015, 11:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Au cistigat prin dobanda mica la credite. Ca orice creditor prefera sa imprumute Germania cu 2% stiind sigur ca-si primeste banii inapoi decit sa imprumute grecia cu 15% si sa nu vada nimic inapoi. Da' pentru uslamistul tipic asta e greu de inteles. E mult mai simplu de injurat imperialismul german fara sa se intrebe vro clipa cum se face ca aia traiesc bine si el rau.
    • +1 (3 voturi)    
      Poveste (Marţi, 11 august 2015, 12:30)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Uite o poveste ca sa fie simplu:

      Tu esti un gigel cam amarat si puturos dar vrei aifon shasa. Tu ai face bani de telefonul ala in 2 ani asa ca te duci cu cerseala. Si vii la mine sa iti dau 3000 de lei. Eu ti-i dau si apoi mergem mai departe. Dar tu nu faci nimic sa dai banii aia inapoi, cheltuiesti in continuare tot ce ai si cand vrei sa-ti mai iei ceva apari iar la usa mea cu cerseala.

      Acum se intampla mai multe lucruri:
      -eu am voie sa-ti spun ca ai cheltuit banii mei pentru ca ai facut-o
      -nu inseamna ca eu sunt muritor de foame pentru ca asta insemna sa fiu... tu; pur si simplu inseamna ca tu ai cheltuit din banii mei dar am destui ramasi pentru mine
      -am dreptul sa spun ca esti puturos si cersetor pentru ca esti si esti

      Acum ca o simti mai aproape de casa si oglindeste experietna ta personala, intelegi mai bine situatia?
  • +19 (23 voturi)    
    va rog (Marţi, 11 august 2015, 9:21)

    AliKimiku [utilizator]

    cand puneti astfel de titluri ganditi-va un pic inainte.
    Fiindca una e sa faci profit 100 de miliarde de euro si alta sa economisesti 100 miliarde de euro.
    Poate titlul corect era
    De la inceputul crizei grecesti Germania a evitat pierderi de 100 miliarde de euro!
    Serios, vrei sa concurati cu Libertatea la titluri?
    • +5 (5 voturi)    
      Chiar si asha e exagerat (Marţi, 11 august 2015, 11:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Nu stiu de ce trebuie legata criza din grecia cu dobanzile suverane germane foarte mici. Germania se imprumuta la co0sturi foarte reduse pentru ca e o economie solida si puternica, in contrapartida cu majoritatea economiilor de prinj preajma.
  • +12 (16 voturi)    
    profit (Marţi, 11 august 2015, 9:40)

    dan1108 [utilizator]

    Nu stiu daca "a face profit" e acelasi lucru cu a reduce niste cheltuieli. Aici e vorba ca investitorii au preferat sa imprumute Germania la dobanzi mici pentru ca obligatiunile lor sunt sigure.
    Sa spui "Germania a castigat 100 de miliarde de euro din criza greaca" este cam senzationalist.
  • +1 (7 voturi)    
    Titlul e corect (Marţi, 11 august 2015, 10:29)

    Trutherizer [anonim]

    Profit = Venituri - Cheltuieli
    Germania a scazut cheltuilelile (aka a economisit) 100b euro. Asta inseamna ca profitul a crescut cu 100b euro. Nu e nimic senzationalist, e "Economics 101".
    • 0 (0 voturi)    
      Bine si rau (Marţi, 11 august 2015, 11:24)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Trutherizer

      Lucruri de perspectiva. Pentru unii e bine +100Md (la nemti, alte sume la altii) pentru unii e rau - 325Md la greci.
      • 0 (0 voturi)    
        Da' oare de ce pentru unii e bine? (Marţi, 11 august 2015, 13:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        Oare care o fi motivul pentru care unii (germanii) o duc bine si altii (grecii) o duc rau??? Asta te-ai intrebat?

        Oare de ce investitorii imprumuta Germania cu 2% si Grecia cu 15%? Doar pentru ca asha-s investitorii circotasi? Sau o fi ceva mai mult de-atit?
    • +1 (1 vot)    
      Venituri? (Marţi, 11 august 2015, 13:40)

      BennyBenois1 [anonim] i-a raspuns lui Trutherizer

      Care sunt veniturile in ecuatia asta?? NU incepe cu circuitul economic indirect. Este doar o reducere de cheltuieli.
  • 0 (0 voturi)    
    senzational!!! (Marţi, 11 august 2015, 11:13)

    cinic [anonim]

    pe bune?
    Criza din Irlanda/Portugalia nu a scazut dobanzile in Gemania?
    Cum face statul profit, bre profule de Economics 101? ia spune-ne cum e cu bugetul care face profit?
    Obligatiile emise de UK, Franta, etc [valorile sigure] n-au tras beneficiu din criza? dar pretul petrolului si aurului?
    A profitat deci si Putin?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce titlu !!! Din pututl gindirii uslamistice (Marţi, 11 august 2015, 11:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Germania a facut economii de 100 mld euro prin rata scazuta la imprumuturi pentru ca e o economie serioasa, puternica, fara excese ( in ultimii 20 de ani in germania salariul mediua crescut in total cu vro 25%!!!, la fel ca si preturile imobiliarelor, nu cu jde mii la suta ca-n tarile latine). De aia investitorii o imprumuta cu dobanzi scazute, pentru ca-s siguri ca are de unde isi plati datoria.

    Da' ginditorul uslamist de la hamangia, care sta-n crisma si asteapta ajutorul social, se simte bine sa-i injure pe aia care muncesc, si sa le se plinga cum ii subjuga imperialismul german. Le e mai aproape modelul grecesc de trai bun pe datorie, pe care vrea sa-l implementeze si prim-plagiatorul, decit cu modelul german de seriozitate si munca. iar hotnews, in fuga dupa audienta usor cistigata, incepe sa puna titluri cit mai pompieristice.
    • +1 (1 vot)    
      Germania - eternul fetis al romanilor (Marţi, 11 august 2015, 13:03)

      Trutherizer [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      Lucrurile sunt un pic mai complicate. Altfel, mergand pe logica dvs. toata lumea si-ar tine banii in banca si n-ar mai exista investitii cu grad mare de risc si, de aceea, cu profituri potentiale mari. In momentul de fata, increderea investitorilor in capacitatea statului grecesc de a-si plati datoriile (si de a rascumpara la termen obligatiunile) e foarte mica. De aceea investitiile in obligatiunile grecesti sunt prea riscante pentru castigul potential de 10-11%. Pur si simplu exista alte oportunitati de investitii mai putin riscante pentru acelasi castig potential, sau cu castig mai mare la acelasi factor de risc.

      Investitorii care aleg, totusi, sa investeasca in obligatiuni guvernamentale se orienteaza catre economiile stabile in perioade tulburi cand gradul de predictibilitate al evolutiei situatiilor din tarile cu grad mare de instabilitate financiara este mic.

      Si apropo de admiratia dvs. fata de Germania, cum explicati faptul ca Japonia reuseste sa atraga investitori la un nivel al dobanzii la obligatiuni de 0.40% (fata de 0.68% cat au obligatiunile germane) in conditiile in care aparent Germania e o destinatie mai sigura a investitiilor (cresterea PIB mai mare, PIB per capita mai mare, inflatie mai mica, stabilitate mai mare a cursului de schimb, balanta comerciala pozitiva fata de a Japoniei care e negativa, etc.) ? Tine oare de expunerea Germaniei pe euro in conditiile unei instabilitati tot mai mari in zona euro?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e fetis, e realitatea goala (Miercuri, 12 august 2015, 16:17)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Trutherizer

        Total de acord cu analiza despre dobanzile suverane, cu mentiunea ca la Grecia riscul e urias (tocmai s-a facut un haircat de vro 50% acu 2-3 ani) iar istoria Greciei nu e foarte incurajatoare nici ea. Da' nu vad care-e fetisul din partea asta de comentariu.

        Cit despre Japonia.... acolo situatia e nitel mai speciala. Japonia se imprumuta doar in Yeni, adica in moneda pe care o tipareste si doar de la propriul popor. Si astfel banca japoniei poate sa se joace cum vrea cu dobanzile si cu inflatia. Si la o adica si cu plata datoriei de 200+% din PIB. Si oricum rigoarea japoneza se aseamana deajuns de mult cu cea germana... Acu, ca-i 0.7 sau 0.4 asta tine de piata, de moneda proprie, de zona geografica ...

        Ok. Si la final, nu am spus ca toata lumea ar trebui sa se comporte ca Germania (sau ca japonia). Am avea o lume prea ordonata si lipsita de poezie. Ce-am zis eu e ca titlul articolului e timp, si ca Germania n-a cistigat 100 mld eur pe spinarea greciei, cum crede tot asistatul social care citeste articolul. Germania plateste foarte putin fix pentru ca e o economie puternica, serioasa, cu perspective solide. Si aici nu cred ca ma poti contrazice.
  • +1 (1 vot)    
    Ranking (Marţi, 11 august 2015, 12:06)

    sb [anonim]

    Poate hotnews introduce un mod de review/ranking pentru articole astfel incat cititorii sa le poata evalua. Putem astfel sa deschidem doar articolele care merita citite..
    • +1 (1 vot)    
      Radio Erevan (Marţi, 11 august 2015, 14:27)

      AT [anonim] i-a raspuns lui sb

      Cand vad titluri din astea stiu deja ca singurul motiv sa il deschid e sa descopar unde e sofismul.