VIDEO Turistii impart insulele grecesti cu refugiatii. Drama imigrantilor pare sa scape de sub control. In Grecia numarul lor a crescut cu 750% fata de aceeasi perioada din 2014

de Cara Dinu     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2015, 7:59 Actualitate | Internaţional

Unele insule grecesti, precum Kos, sunt pline de refugiati
Foto: Captura YouTube
Problema imigratiei tinde sa devina cea mai importanta criza careia trebuie sa-i faca fata Uniunea Europeana dupa criza economica. Din ianuarie, aproape 224.000 de imigranti au ajuns in Europa pe Mediterana. Mai mult de jumatate, 124 000 de oameni, sunt acum in insulele grecesti, mai ales Lesbos, Chios, Kos, Samos et Leros, arata cel mai recent bilant al Organizatiei ONU pentru refugiati.

Potrivit acestor date, numarul refugiatilor care sunt acum in Grecia a crescut de 750 de ori de la inceputul anului, fata de aceeasi perioada a lui 2014.

"Marea majoritate" a celor care vin in Grecia sunt din tari care se confrunta cu incalcari ale drepturilor omului sau sunt macinate de conflicte, in special Siria, Afganistan, Irak. 63 la suta din numarul refugiatilor de la inceputul anului sunt sirieni, arata datele oficiale.

Numar record de imigranti, conditii mizere

Datorita distantei scurte dintre Turcia si insulele grecesti, contrabandistii ii inghesuie pe imigranti pe barci mici din cauciuc sau fibra de sticla. Ca urmare, politistii de frontiera trebuie sa se ocupe de un numar mare de incidente in fiecare zi, inclusiv numeroase operatiuni de cautare si salvare a celor care isi risca viata pentru un viitor nesigur in Europa.

Numai in iulie au intrat pe continent prin Grecia 50 000 de imigranti. Un numar record. Multi au nevoie de asistenta medicala de urgenta, de apa, hrana, adapost si informatii. Toti sunt epuizati. Infrastructura de primire, serviciile si procedurile de inregistrare sunt departe de nevoile reale. Nimeni nu ii intampina cu bucurie. Unii le reproseaza ca nu au ramas sa lupte la ei in tara, ceea ce ii dezamageste profund pe cei care sperau sa ajunga intr-o lume mai buna.

De exemplu, la un centru de refugiati improvizat la Kara Tepe, la aproximativ 5 km de orasul Mytilene, cel mai important de pe Insula Lesbos, aproximativ 50 de corturi albe au fost instalate de consiliul local care incearca sa faca fata valurilor de refugiati care vin in fiecare zi, scrie Reuters.

Cei putin 10 oameni se inghesuie sa doarma intr-un cort, in timp ce altii se ascund de canicula la umbra maslinilor, pe bucati de carton. Frecvent pot fi vazuti copii infometati care primesc cate ceva de mancare de la turisti.

Locurile de cazare sunt mult prea putine, iar cele 16 toalete sunt frecvent blocate, in pofida incercarilor autoritatilor de a mentine in zona curata.

Biroul Organizatiei Natiunilor Unite pentru Refugiati (UNHCR) a denuntat-o situatie "rusinoasa".

"Aceasta urgenta umanitara se intampla in Europa, si necesita un raspuns urgent din partea Greciei si Europei", a declarat Vincent Cochetel, directorul UNHCR al Biroului pentru Europa, care a fost recent in Grecia pentru a evalua criza refugiatilor din tara.


Comisia Europeana a cerut statelor membre sa-si respecte urgent angajamentele

 "Un asemenea nivel de suferinta ar trebui si poate fi evitata. Autoritatile elene trebuie sa desemneze un organism unic de urgenta care sa coordoneze situatia si sa asigure un mecanism adecvat de asistenta umanitara", a adaugat Cochetel. Comisia Europeana a cerut statelor membre sa respecte urgent angajamente pe care si le-au luat, a declarat o purtatoare de cuvant: "Ne alaturam Frontex si facem apel catre statele membre sa vina cu resursele tehnice necesare cat mai repede posibil.

Am triplat fondurile disponibile pentru intarirea operatiunilor noastre Triton si Poseidon, dar acum avem nevoie ca statele membre sa asigure resursele tehnice astfel incat sa ne asiguram ca acesti bani pot fi folositi. (...) Asteptam acum ca vorbele sa fie urmate de actiuni concrete". Un apel comun au lansat si prim-vicepresedinte Comisiei Europene Frans Timmermans, Inaltul Reprezentant Federica Mogherini si Comisarul pentru migratie, grecul Dimitris Avramopoulos.

"Este usor sa plangi in fata televizorului vazand aceste tragedii, au spus cei trei intr-un comunicat comun. Este mai greu sa te ridici si sa iti asumi responsabilitatea. Fara actiuni concrete planurile Uniunii vor ramane doar vorbe goale". Ca raspuns premierul grec, Alexis Tsipras a cerut din nou solidaritate europeana. "Aceasta este o problema internationala, o problema europeana (...) care implica toate tari din UE si pe cele care refuza principiul solidaritatii" .

Tsipras a promis masuri de "imbunatatire a infrastructurii de primire a imigrantilor si a procedurilor de identificare" si a cerut UE sa ajute tara sa. Altfel, "tarile unde sosesc imigrantii pot deveni depozite de suflete umane, iar Mediterana, un cimitir".

Multi imigranti deja regreta ca au decis, in disperare de cauza, sa plece din tara lor. Conditiile sunt mai rele decat cele din tarile in curs de dezvoltare.

Bruxelles-ul a aprobat 2,4 miliarde de euro pentru actiuni de criza

Comisia Europeana a aprobat, luni, alocarea de 2,4 miliarde de euro in perioada 2014-2020 pentru a ajuta 19 tari, inclusiv Grecia si Italia, pentru a imbunatati capacitatea lor de primire a imigrantilor si securitatea frontierelor lor. Cei mai multi bani au primit Italia - 558 milioane de euro si Grecia - 474 milioane de euro.

Romania a primit 98,4 milioane de euro, iar celelate beneficiare sunt: Spania (521,8), Suedia (154), Ungaria (61,4), Bulgaria (72,7), Cipru (74), Austria (26,5), Estonia (35,2), Finlanda (52,9), Irlanda (9,2), Lituania (17,2) Luxemburg (7,5), Malta ( 74,6), Polonia (69,3), Portugalia (38,6), Slovacia 13) si Slovenia (41).

Decizia vine dupa ce Biroul Organizatiei Natiunilor Unite pentru Refugiati  a denuntat-o situatie "rusinoasa" si a cerut un raspuns de urgenta.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10187 vizualizari
  • 0 (18 voturi)    
    Primirea lor (Marţi, 11 august 2015, 8:33)

    V. Veroiu [utilizator]

    Nu va face decat loc in insulele grecesti pentru altii.

    Singura metoda: imbarcati si dusi inapoi. Astfel nu vor mai incerca sa vina iar pt ca nu vor mai avea cu ce sa-si achite calatoria.

    Lichidarea retelelor de traficanti este inutila pt ca vor veni altii care sa le ia locul.

    Europa nu trebuie sa fie casa emigrantilor ilegali. Vrei sa emigrezi? Fa-ti acte.
    • -5 (13 voturi)    
      exact (Marţi, 11 august 2015, 10:23)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      La fel ar trebui procedat și cu militarii NATO care bombardează Siria: îmbarcați și trimiși înapoi în țările de origine.

      La fel ar trebui procedat și cu petrolul venit din Irak: îmbarcat și trimis înapoi de unde a fost extras.
      • +5 (7 voturi)    
        Intr-o lume corecta (Marţi, 11 august 2015, 10:41)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Asa ar trebui sa fie, fara indoiala.

        Lumea reala insa nu este nici corecta si nici cinstita. In acest caz sunt doar doua optiuni: sa ii primim aici sau sa ii trimitem inapoi. Consecinta primei situatii este chiar afectarea noastra economica (cel putin) sau chiar disparitia Europei asa cum o stim (cel mult). In aceasta situatie insa trebuie sa ne vedem de ceea ce isi vad toti: PROPRIUL INTERES.

        Da, stiu, suna egoist insa ... asa e in tenis.

        NATO a facut o gogonata eroare distrugand acele regimuri. DAR daca e sa fim cinstiti si corecti pana la capat, acele regimuri erau juste? Vedeti ca nu putem fi cinstiti, drepti si corecti in politica?
        • 0 (0 voturi)    
          Care regimuri distruse? (Miercuri, 19 august 2015, 10:01)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Cel mai mare numar de emigranti vine din Siria, unde amicul lui Putin, Bashar el Assad e bine mersi si-si bombardeaza populatia in draci, cand nu o gazeaza. Poate le permite Rusia celor de la ONU sa i-a o hotarare contra lui, ca pana acum a tot spus Veto!
      • -2 (6 voturi)    
        Ar mai fi o solutie (Marţi, 11 august 2015, 10:45)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Deportarea tuturor imigrantilor ilegali in zona rusa a Ucrainei. In fond, daca frontiera ucraineana e permeabila la omuleti verzi din zona estica, de ce sa nu fie permeabila la omuleti negri din zona vestica?!?!?
      • +4 (4 voturi)    
        mujicule,daca imbarcati si trimiteti (Marţi, 11 august 2015, 11:29)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        inapoi,toata tehnologia de care va bucurati,tu si restul otrepelor,o sa ajungeti sa urlati unii dupa altii de pe dealuri.Si o sa mai tastati doar cu creta pe asfalt.Trolilor.
    • +3 (7 voturi)    
      Dr Fly spune adevarul (Marţi, 11 august 2015, 10:47)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Cei rau intentionati i-au dat voturi negative, probabil ca sunt platiti de cei care organizeaza invazia.
      Un fenomen de asemenea amploare este finantat si organizat de tari din lumea civilizata, el nu poate fi intamplator.
      Europa este plina de activisti pro-imigratie, oameni platiti si organizati pentru a suprima vocile majoritatii.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu ma intelegeti gresit (Marţi, 11 august 2015, 11:06)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Sunt PENTRU IMIGRATIE insa cu urmatoarele conditii:

        1. Legala

        2. Imigrantul sa fie primit in tara destinatie daca dovedeste ca poate aduce un aport pozitiv economic acelei tari. Ce inseamna asta? Munceste, isi castiga existenta si plateste taxele.

        3. Pentru imigratie (deci nu rezidenta temporara) imigrantul sa fie obligat sa respecte legile locului (tarii adoptive). Pentru a i se respecta traditiile sa se respecte si el pe cele ale celor care l-au primit.

        Esti incapabil sa arati aceste lucruri? Nu vei fi primit. Nu sunt niste criterii politice sau discriminatorii. Nu este vorba despre ingineri japonezi sau tigani. Criteriile sunt strict economice si rationale si aplicate oricui.

        Ce se va intampla in Europa? Simplu: razboi civil. Nu intre noi europenii. Daca insa acesti imigranti vor deveni prea multi si vor fura prea mult (caci daca nu vor munci nu au din ce sa isi procure hrana) vor sfarsi impuscati. Fie de politie fie de catre oamenii simpli care au fost atacati.

        Politicienii baga capul in nisip insa oamenii deja isi manifesta intoleranta la acest fenomen si se va atinge o masa critica. Regimurile de dreapta care vor solutiona problema vor castiga. Problema este cum o vor rezolva si din pacate am mai vazut asta in istorie. Si nu arata bine deloc.
        • +4 (4 voturi)    
          asta nu e imigratie (Marţi, 11 august 2015, 14:35)

          fane [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

          asta e invazie. Iar europenii stau ca prostii cu mainile in san, ba chiar o incurajeaza, sub umbrela propagandei umaniste. Ne meritam exctinctia, suntem slabi, pervertiti, fara vlaga.. In curand invadatorii ne vor 'curata'. Acum fac pe amaratii, unii dintre ei chiar sunt.. pana cand prin putere. Apoi, Dumnezeu cu mila
  • +7 (13 voturi)    
    nu e bine ... (Marţi, 11 august 2015, 8:53)

    mos ene [anonim]

    nu e bine ... eu chiar nu inteleg de ce nu emigreaza in statele arabe intre fratii lor acolo ... de ce vor sa se chinuiasca intre infideli ? eu daca as fi musulman as emigra in arabia saudita ... sau in egipt ... pakistan ... nu ? ce sa caut in grecia tara crestin ortodoxa ? diferente majore de cultura si traditii care nu duc spre nimic bun ...
    • +5 (7 voturi)    
      intre frati (Marţi, 11 august 2015, 10:53)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui mos ene

      Tocmai acolo vor să ajungă.

      De la frații lor din Germania, Franta, Anglia, etc. au aflat ce bine e in UE. Acum vor și ei.
    • -5 (7 voturi)    
      fundamentalistul in cazul asta esti tu (Marţi, 11 august 2015, 13:51)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui mos ene

      pentru ca fug din fata razboiului si a mortii
      tot ce mai conteaza e o viata mai buna, iar in cazul de fata tu esti cu mult mai fundamnetalist decat ei
      • +3 (3 voturi)    
        O clipa (Marţi, 11 august 2015, 16:50)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

        Dupa ce veti invita la dvs in casa cativa si le veti da mancare, apa si un loc de dormit puteti sa ne faceti noua "fundamentalistilor" morala. Exemplele se dau personal.

        Ia, de fapt dati-mi adresa si maine vin si mai chem si vreo 10 din astia "non fundamentalisti".

        O viata mai buna? Dar aia cu Charlie de la Paris tot o viata mai buna voiau? Dupa a doua generatie de viata mai buna?!?!?
  • +7 (11 voturi)    
    imigranti... (Marţi, 11 august 2015, 9:05)

    florin [anonim]

    Fereasca Dumnezeu de drama lor.
    Dar sa revenim la Europa, cred ca ar trebui sa faca ceva acolo la ei sa rezolve situatia. Nu vreau sa fiu rautacios, dar se pare ca UE se comporta mai frumos cu imigrantii (daca vin in valuri) decat cu romanii sau bulgarii, etc. Pe noi ne-au denigrat, etc.... fiindu-le frica ca nu cumva sa le invadam tarile iar pentru ei se aloca resurse..... este adevarat ca au nevoie de ajutor!
    • +4 (4 voturi)    
      Sa se faca la ei (Marţi, 11 august 2015, 10:43)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui florin

      In momentul in care Europa va pompa bani pentru ajutarea lor se vor gasi dintre ei unii care sa acapareze banii. Ce se va intampla? Vor aparea cativa bogati si la oameni va ajunge foarte putin sau chiar nimic.

      Nu vi se pare cunoscut scenariul de deturnare de fonduri?
    • +3 (5 voturi)    
      situația (Marţi, 11 august 2015, 10:54)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui florin

      La ei acasă situația va deveni din ce în ce mai sumbră odată cu încălzirea globală.

      Cred că orice ar face UE sau SUA în Africa (și chiar se fac investiții) vor reuși doar să amâne migrația cu câteva zeci de ani.
      • +1 (5 voturi)    
        E posibil sa aveti dreptate (Marţi, 11 august 2015, 11:16)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Insa in acei zeci de ani se pot construi forturi in sudul Europei.
        • +6 (8 voturi)    
          eh (Marţi, 11 august 2015, 12:14)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          De mii de ani toate marile imperii au încercat să oprească invazia barbarilor. S-au construit ziduri, garduri, șanțuri, bastioane și închisori. Degeaba. Săracii au găsit întotdeauna mijloace să intre peste cei bogați.

          Singura soluție eficientă este aplicată, ca de obicei, de România. Ea are grijă să coboare standardul de viață al cetățenilor săi atât de mult, încât devine neatractivă pentru imigranți.
          • +2 (2 voturi)    
            Eh... (Marţi, 11 august 2015, 17:58)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Aici ai avut dreptate. Sa dea domnu' sa nu intram in Schengen prea curind, ca atunci navalesc toti imigrantii peste noi. Acuma nu vor sa vina prea multi pentru ca ar ramine blocati aici.
  • -3 (5 voturi)    
    o solutie (Marţi, 11 august 2015, 11:12)

    Nelu-SM [utilizator]

    O solutie ar fi ca fiecare tara sa tina pentru o perioada aceste persoane in anumite lagare pana li se fac anumite acte, analize etc. Dupa aceea pot fi integrati incet.

    Daca nu se integreaza vor fi trimisi inapoi. Integrarea se face cu acte temporare pe cate 1,2 ani. La primele abateri esti trimis inapoi.

    Dupa 10-15 ani poti primii acte daca esti in regula cu toate cu conditia ca nu vei submina niciodata statul si statele europei, accepti ca esti in casa altuia.

    Statele pot sa isi asume un procent de populatie pe car o integreaza in asa fel incat sa nu se modifice demografic. Poate 1 % populatie totala.

    Sa fim seriosi. Multi din acei oameni si-ar dori sa aiba viata de taran din Romania. Ar fi vis pentru ei.

    Problema e calda si cine o ia in mana se frige. Ca si mine acum.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu pot fi integrati (Marţi, 11 august 2015, 12:12)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Se chinuie cu tiganii nostri si ai nostri sunt crestini si au trait in libertate, nu spalati pe cap de regimuri dictatoriale sau de fundamentalisti.

      Daca unul e integrat in spatele lui sunt 1000 neintegrati. Ce fel de integrare e cand iau ostatici la Paris?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Iti dau eu o solutie: (Miercuri, 19 august 2015, 10:05)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Controlul nasterilor; Daca vor continua sa aiba 2-4 neveste si o duzina de copii nu vad cum pot fi hraniti fie ca e mai cald sau mai racoare prin tarile lor.
  • -1 (3 voturi)    
    FOARTE BINE!!! (Marţi, 11 august 2015, 11:27)

    ci ciong [anonim]

    sa ii puna sa munceasca daca tot sunt in grecia... poate le mai ajuta economia...
    • +2 (2 voturi)    
      Vor (Marţi, 11 august 2015, 12:13)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ci ciong

      Dar vor? Daca nu vor, prima barca si inapoi.
    • +1 (1 vot)    
      Pai in Grecia... (Marţi, 11 august 2015, 17:53)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ci ciong

      Nu prea mai ai ce sa muncesti. Sa tot vrei si sa nu poti. Grecia are nevoie de industrie grea ca sa ajunga la nivel de plutire, ceea ce ma indoiesc ca acesti imigranti pot dezvolta.
  • +3 (5 voturi)    
    750% (Marţi, 11 august 2015, 11:47)

    danen [utilizator]

    Daca numarul a crescut cu 750% ca in titlu, asta inseamna doar de 7 ori si jumatate nu de 750 de ori ca in articol.
    • 0 (2 voturi)    
      Si? (Marţi, 11 august 2015, 12:12)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui danen

      de 7.5 ori inseamna exact 750% deci ce anume voiati sa scrieti?!?!?
      • 0 (2 voturi)    
        Dr. -> Fly (Marţi, 11 august 2015, 13:58)

        sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        omul are dreptate. 750% nu inseamna de 750 de ori
        nu lasa xenofobia sa iti orbeasca si bruma de aritmetica
        • +3 (3 voturi)    
          In text (Marţi, 11 august 2015, 16:53)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

          Acum am vazut in text ca scrie de 750 de ori, ceea ce e fals.

          Nu sunt xenofob insa am muncit pentru ceea ce am si este dreptul meu, garantat de orice sistem de drept, sa pot decide ce fac cu bunurile mele. Vreau sa ajut si pot, ajut. Nu vreau, nu am de ce.

          In plus ajut pe cineva cu un viitor ca sa si-l faca. De exemplu vineri tin niste cursuri gratuite unor studenti, doar pentru ca vreau si ii vad motivati.

          Dar STOP, asta nu inseamna ca ajut pe toata lumea. Iar ca mine nici statele nu au asa obligatii.
    • +3 (3 voturi)    
      Enorm (Marţi, 11 august 2015, 13:05)

      BennyBenois1 [anonim] i-a raspuns lui danen

      Este enorm 750%. Pentru orice tara asa ceva inseamna soc demografic si nu poti sa-i faci fata.