Rusia si Franta au ajuns la un acord in privinta contractului navelor Mistral, Moscova va primi inapoi toate sumele platite pana in prezent

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2015, 21:59 Actualitate | Internaţional

Presedintele francez Francois Hollande si omologul sau rus Vladimir Putin au ajuns la un acord privind navele Mistral, dupa ce contractul a fost suspendat de Paris, pe fondul crizei ucrainene, a anuntat miercuri seara presedintia franceza, citata de AFP.

Cei doi lideri "au discutat in aceasta dupa-amiaza si au confirmat ca Franta si Rusia au ajuns la un acord pentru a pune capat contractului semnat in 2011 si care prevedea livrarea a doua nave de proiectie si comanda (BPC) de tip Mistral", se arata intr-un comunicat al Palatului Elysee.

Acest acord intervine dupa opt luni de intense negocieri intre Paris si Moscova.

Potrivit intelegerii, Rusia va fi "exclusiv si integral despagubita pentru sumele platite in contul acestui contract", se arata in acord. Intre altele, "echipamentele rusesti care au fost instalate pe nave vor fi restituite".

Aceasta disputa a pus Franta intr-o pozitie neplacuta, prinsa intre interesele economice si presiunile aliatilor din NATO.

Prima nava Mistral, Vladivostok, trebuia predata Moscovei in noiembrie 2014, in timp ce a doua, Sevastopol, urma sa fie livrata in toamna lui 2015.

Contractul a fost incheiat in iunie 2011 sub presedintia lui Nicolas Sarkozy si avea o valoare de circa 1,2 miliarde de euro.










2448 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    Sper ca au prevazut si ca: (Miercuri, 5 august 2015, 22:32)

    rov [utilizator]

    1. Rusii vor sterge din memorie toate lucrurile vazute in lunile zile de teste.
    2. Daca vor scoate o clona, nu o vor folosi in primii ani impotriva Frantei macar...
    3. sarcosi va fi cedat rusiei ca trofeu de "cap de cerb"
    • +2 (10 voturi)    
      Sarcozi (Joi, 6 august 2015, 0:16)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Un ungur ca toți ungurii. Gata oricând să pupe cizma rusească.
      • -5 (5 voturi)    
        Breaking News (Joi, 6 august 2015, 8:08)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Sarkozy nu mai este presedinte din 2012, e liber la aberat despre unguri!
        • +2 (2 voturi)    
          Te simți cu musca (Joi, 6 august 2015, 10:34)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          pe căciulă? Uită-te cine a incheiat contractul cu rușii...
    • -1 (1 vot)    
      clona (Joi, 6 august 2015, 8:09)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ce militari geniale tre' sa aiba Rusia, daca in timpul testelor au reusit sa invete cum sa cloneze o ditamai nava de razboi.
      • +1 (1 vot)    
        nu trebuiau sa fie genii (Joi, 6 august 2015, 17:08)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Geniul de obicei inventeaza, ceeaza...
        Trebuiau sa fie doar constructori de nave rusi in uniforma de caporal + o camera mica foto.
        Dar hai sa fim seriosi, chiar nu iti dai seama, sau ai norma de combatut ?!!
        • -1 (1 vot)    
          M-ai prins (Joi, 6 august 2015, 18:30)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Am norma la combatut idei penibile. A dracului caporal, ii trebuia un iphone si a pozat secretele Mistralului. Probabil ai mers prea mult cu barca si ti-a picat fisa ca ai putea sa o clonezi si tu, daca ai avea un iphone la tine.
  • +5 (7 voturi)    
    Atentie (Joi, 6 august 2015, 0:04)

    Benois [anonim]

    Prin aceasta, s-a reiterat pozitia comuna a UE si NATO in chestiunea securitatii internationale. Cu toata speranta, desi redusa, cred ca si rusii invata din acest episod ca apropierea de UE este cea mai productiva abordare geopolitica.
    • +2 (2 voturi)    
      Ii supraestimezi.. (Joi, 6 august 2015, 7:46)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Benois

      Neah... sunt prea pr0sti sa invete ceva productiv...