Ministrul rus de externe il face mincinos pe Obama si ii aminteste ca a declarat ca scutul anti-racheta depinde de un acord cu Iranul 

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2015, 17:09 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES

Ministrul rus de externe a declarat miercuri ca presedintele american Barack Obama nu a spus in 2009 adevarul cand a facut declaratii despre nevoia pentru un scutu anti-racheta din Europa in cazul in care se ajunge la un acord in domeniul nuclear cu Iranul, transmite Reuters.

“Presedintele Obama a spus public in 2009 ca daca problema nucleara iraniana este rezolvata nu va mai fi nevoie de aparare anti-racheta in Europa. Se pare ca nu a spus adevarul”, a declarat Serghei Lavrov in engleza intr-un interviu pentru Channel News Asia, transcriptul declaratiei fiind pus pe site-ul ministerului de externe rus.

Romania si Polonia "devin automat tinte potentiale" pentru Rusia prin gazduirea elementelor scutului anti-racheta, a sustinut, la sfarsitul lunii iunie, Consiliul de Securitate al Rusiei (echivalentul CSAT).

Romania va gazdui elemente ale scutului american anti-racheta la Deveselu (sudul Romaniei). 

In baza militara de aici, care urmeaza sa intre in functiune pina la finalul acestui an, vor fi pozitionati interceptori balistici care sa intercepteze rachete lansate din Orientul Mijlociu.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4463 vizualizari
  • +22 (34 voturi)    
    asta era inainte de ucraina (Miercuri, 5 august 2015, 17:16)

    sachei [anonim]

    iar daca e vorba de minciuni.......sa ne amintim de stalin care I-a promis lui churchill alegeri libere in Europa de est.
    • -13 (15 voturi)    
      pai da, au fost libere (Miercuri, 5 august 2015, 18:10)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      La fel ca si cele din '90, '92 si toate cele care au urmat. Diferenta?!
      • +3 (9 voturi)    
        Libere pe naiba (Miercuri, 5 august 2015, 20:22)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Au fost cu chistolul la tampla si oricum 99% falsificate.
      • -4 (8 voturi)    
        libere sunt tot timpul (Miercuri, 5 august 2015, 20:43)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Libere au fost si anul trecut, dar aveai de ales doar candidati din acelasi partid, usl, ponta si iohanis.
      • +4 (4 voturi)    
        Diferenta este,e acolo (Miercuri, 5 august 2015, 21:10)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        doar ca ai tu un procesor slab si putina memorie RAM sa o rumege...
    • +5 (5 voturi)    
      hotul striga prindeti hotul.... (Miercuri, 5 august 2015, 21:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Cine credeti ca ia drept bune toate minciunile ticalosilor rusi? trei secole de minciuni, inselaciuni, furturi si tradari. astia sunt rusii si trebuie sa fii intr-o dunga sa iincerci sa iei in serios vreo zicere profunda a rusilor, oricare ar fi ei.
  • +19 (29 voturi)    
    dar Putin cum este? (Miercuri, 5 august 2015, 17:19)

    bancher [utilizator]

    Nu a zis el ca Rusia nu a intervenit cu soldati in Donetk? Si pana la urma se pare ca s-au gasit destui, ba au fost si victime dintre ele pe acolo.
    • +12 (16 voturi)    
      Minciuna e mai evidenta in cazul Crimeea (Miercuri, 5 august 2015, 17:28)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui bancher

      De fapt, Putin initial a negat vehement ca celebrii omuleti verzi din Crimeea ar fi rusi.

      Dupa vreo 3 luni, a recunoscut ca de fapt acei 17.000 de omuleti verzi aparuti "din senin" erau de fapt soldati rusi...

      Dar nah....mitomanul striga lavrov! Sau mai bine zis, javrov...
    • +8 (14 voturi)    
      mazeta e in vacanta la soci (Miercuri, 5 august 2015, 17:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sa edeti cand revine..ce elan mujicesc (in scris doar..) va avea
  • +7 (11 voturi)    
    pai (Miercuri, 5 august 2015, 17:40)

    andrei1245 [utilizator]

    numai voi sa mintiti mai neandertalilor
  • +8 (12 voturi)    
    Mincinosul este Lavrov ! (Miercuri, 5 august 2015, 17:54)

    Theodor Iliescu [anonim]

    Este cazul sa I se spuna acestui bandit "sovietic" ca acutul anti-racheta ESTE SI PENTRU APARARE CONTRA RACHETELOR RUSESTI !
    Clar si fara echivoc !
    Daca banditii ataca banditeste Ucraina - ocupa si FURA Crimea - ce incredere mai putem avea in acesti banditi "condusi" de KGB-istul asasin Putin ?
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Joi, 6 august 2015, 9:49)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Theodor Iliescu

      Plange-i, ba pe ucraineni, ca doar ei trimit etnicii romani in razboi contra rusilor la est.Tu stii ce viata duc romanii nostri in Ucraina? Nu va e rusine astora care tot pupati pe ucraineni?tradatorilor!
  • +6 (10 voturi)    
    Mai bine ținte (Miercuri, 5 august 2015, 18:09)

    andreitr [utilizator]

    pentru ruși dar cu americanii aici decât neutri și cu kalașnicovul la spate.
  • +10 (14 voturi)    
    Cine se apara devine dusmanul mujicilor (Miercuri, 5 august 2015, 18:11)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nu le ajunge cat au cotropit 300 de ani. Javrov mai bine si-ar vedea de poporul lui care rabda de foame mai nou.
    • +4 (4 voturi)    
      Crezi că-i interesează (Miercuri, 5 august 2015, 23:44)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      de popor? Au oligarhii miliarde de $ si euro. Poporul poate să rabde. Ba chiar e mai bine pentru Putler să rabde ca rușii să urască și mai mult vestul.
  • +9 (13 voturi)    
    Asa, si? (Miercuri, 5 august 2015, 18:17)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Rusia reprezinta acum ceea ce era Iranul in 2009. Ba mai mult, a anexat teritorii care nu-I apartin, a doborat avioane civile de pasageri...., e destul tavarisci pentru un scut impotriva voastra?
    • 0 (2 voturi)    
      am vazut prestatia mujicului de Kiseleff (Joi, 6 august 2015, 11:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Stationat in Romania si e foarte limpede ca URESESE a luat in calcul si Invazia Romaniei daca..Romania nu cedeaza de vorba buna...
  • +7 (9 voturi)    
    pai (Miercuri, 5 august 2015, 18:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cine a spus ca problema nucleara iraniana este rezolvata? A renuntat cumva iranul la facilitatile sale nucleare? Nu a renuntat, a acceptat niste controale dinainte anuntate, adica vax albina. Oricum , foarte probabil senatul american nu va ratifica tratatul, care e doar inca un dezastru marca obama.
  • +6 (10 voturi)    
    Ah, Lavrov, (Miercuri, 5 august 2015, 18:38)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    canta la alta masa.
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 august 2015, 18:58)

    vitan.sandu [utilizator]

    Ceea ce imi place in mod deosebit este ca nu ne-a ramas decat sa evaluam minciunile, sa vedem cine este mai mincinos. Poate apelam la nasul lui Pinocchio ca sa aflam autorii celor mai sfruntate minciuni. Ca de mintit, oricum, mint toti. Iar "boborul" inghite din greu.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai vazut tu.. (Joi, 6 august 2015, 3:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      .ca s-a rezolvat problema iraniana?
  • +5 (9 voturi)    
    Individul arunca cu r in ventilator (Miercuri, 5 august 2015, 19:40)

    AliKimiku [utilizator]

    si spera sa nu fie stropit
    In primul rand tratatul cu Iranul este departe de a fi acceptat si prafat de ambele parti importante , adica Senatul US si caricatura de parlamant iraniana.
    Chiar si daca este semnat nu este nici-o garantie ca asta va duce la imposibilitatea obtinerii armei nucleare de catre iranieni ba dimpotriva. Arabia Saudita si celelalte state sunite din Golf au intrat in fibrilatie la ideea de tratat cu Iranul si se pare ca singurul lucru pe care il va obtine Obama va fi o cursa a inarmarii nucleare in Orientul Apropiat.
    Sa presupunem ca tratatul e totusi semnat dar peste 6 luni iranieni nu mai accepta controale IAEA la site-urile nucleare. Ce se intampla atunci? Are nevoie Vestul de un scut anti-racheta sau ii furnizeaza Rusia protectia necesara? Am uitat, Rusia e prima care se grabeste sa ii vanda Iranului sisteme de rachete , in nici un caz sa faca front comun cu Europa in fata unei posibile amenintari.
    Si in ultimul rand, cine spune ca in cazul, putin probabil, ca Iranu se potoleste scutul anti-racheta nu va fi pus pe stand-by sau dezactivat. Din nou am uitat, Rusia este cea care ameninta cu plasarea de rachete nucleare in Crimea deci se pare ca rusii tin cu tot dinadinsul ca acel scut sa aiba o motivatie.
    Si atunci ma intreb de ce Lavrov arunca cu rahat in ventilator? e un idiot sincer sau unul pe care Putin il plateste suficient de bine?
  • -7 (17 voturi)    
    hehe (Miercuri, 5 august 2015, 19:58)

    The Saker [utilizator]

    pai doar prostii si postacii obezilor nu vad evidenta, minciuna sta la masa cu imparatul (Obama).
    • +5 (11 voturi)    
      Hai valea in Siberia bolshoi mujic (Miercuri, 5 august 2015, 20:25)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      Ca suntem satui de voi astia, slugile bullshevine.
    • +5 (11 voturi)    
      smenul (Miercuri, 5 august 2015, 20:41)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      mujicul "smen" si-a schimbat votca... pe una mai proasta...
    • +1 (1 vot)    
      hai sa iti amintesc... (Joi, 6 august 2015, 11:48)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      zi ce tara in 2015 a declarat ca isi suplimenteaza armamentul nuclear. Iti dau un pont. aceeasi tara care se simte amenintata de capacitatile defensive anti racheta ale vecinilor.
      culmea impocriziei....
  • +8 (8 voturi)    
    Da, (Miercuri, 5 august 2015, 20:02)

    gigifisiune [utilizator]

    dar intre timp a reaparut problema stalinista.
  • +6 (8 voturi)    
    daragoi javrov (Miercuri, 5 august 2015, 20:38)

    stefan2008 [utilizator]

    ghinion, ne-am razgandit !
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-i reamintim lui Javrov (Joi, 6 august 2015, 9:52)

    JustinCase [utilizator]

    Ca Rusia s-a angajat in 2000 la Istanbul sa retraga trupele din Transnistria. Oare le mai are si astazi acolo? Ia verifica tu, Javrov!
    • +1 (1 vot)    
      sunt somelieri de votca la pet (Joi, 6 august 2015, 14:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      violatori si omuleti verzi