Batalia globala pentru resurse: Rusia revendica peste un milion de kilometri patrati in zona arctica, inclusiv Polul Nord

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2015, 16:45 Actualitate | Internaţional

Zona revendicata de Rusia initial in 2001 si apoi in 2015
Foto: ONU
Rusia a revendicat oficial marti, la ONU, peste un milion de kilometri patrati in regiunea arctica, anunta AFP. In cererea depusa in fata Comisiei ONU pentru limitele platoului continental, Rusia sustine ca are drept de suveranitate asupra a 1,2 milioane kilometri patrati in aceasta regiune.

ONU a solicitat Moscovei in 2001, dupa o prima cerere, sa furnizeze mai multe dovezi pentru a-si sustine revendicarea.

Zona revendicata de Rusia este considerata strategica datorita cercetarilor care au relevat existenta unor rezerve uriase de hidrocarburi. Vladimir Putin a descris regiunea drept "zona de interes special" pentru Rusia si a ordonat sporirea prezentei militare.

Cererea Rusiei include Polul Nord si ar oferi acces la depozite de hidrocarburi estimate de guvernul de la Moscova la 4,9 miliarde de tone.

Dreptul marin in vigoare fixeaza zona economica exclusiva a unei tari la 200 de mile marine (circa 370 km) de tarm, oferindu-i suveranitate in aceasta zona pentru exploatarea resurselor. Dincolo de aceasta limita, apele sunt considerate juridic internationale.

Rusia, Statele Unite, Canada, Danemarca si Norvegia isi disputa de zeci de ani controlul rezervelor naturale din regiunea arctica.

Cererea Moscovei cuprinde o parte din dorsala Lomonosov, revendicata si de Danemarca si Canada, precum si din dorsala Mendeleev, considerata de Rusia parte integranta a continentului eurasiatic.

De la cererea din 2001, Rusia a efectuat mai multe expeditii stiintifice de anvergura pentru a colecta dovezi in sprijinul revendicarilor sale. In 2007, o expeditie a efectuat o scufundare record in adancimile oceanului Arctic, amplasand cu aceasta ocazie un drapel rusesc pe fundul apelor polare.

In paralel, Rusia si-a multiplicat manevrele militare de amploare in regiune. Doctrina militara navala ruseasca a fost modificata in iulie pentru a pune accentul pe importanta strategica a regiunii arctice.

O analiza Stratfor intitulata "Planurile Rusiei pentru suprematie arctica" arata ca militarizarea regiunii arctice, planificata de Rusia, este deja in curs de desfasurare si are asigurata finantare pentru anul 2015, in conditiile in care Ministerul Apararii de la Moscova este singurul care a scapat neafectat de reducerile bugetare provocate de problemele economice ale tarii. In aceste conditii, alte tari isi reevalueaza pozitiile in fata unei "forte regionale coplesitoare", persistand amenintarea unui conflict armat chit ca Rusia nu are, in opinia Stratfor, intentia de a declansa ostilitati.

In regiunea arctica, Rusia este interesata din mai multe motive, dar "resursele naturale si imperativele geopolitice pure" sunt principalele mecanisme din spatele planurilor ruse: anume, rezervele nedescoperite de gaze naturale si petrol si ruta nordica din Extremul Orient catre Europa, prin Oceanul Arctic, de interes si pentru celelalte tari arctice.

Potrivit Stratfor, militarizarea Arcticii va fi un obiectiv-cheie pentru armata rusa in 2015 si ulterior. Sursa mentionata citeaza Ministerul rus al Apararii cand mentioneaza reactivarea unor baze din regiune, aceasta incluzand sisteme antiaeriene si baze pentru  Flota Nordica in Novaia Zemlia, trupe in Murmansk si Iamalia-Nenetia, sisteme radar in mai multe locatii, trupe suplimentare de frontiera.

Stratfor apreciaza ca dominatia rusa in regiune a fost intarita la sfarsitul anului trecut, cand presedintele Vladimir Putin a semnat o noua doctrina militara, iar regiunea a fost pusa, in premiera, pe lista sferelor de influenta ale Rusiei.

In aceste conditii, Norvegia isi reevalueaza pozitia fata de rolul si planurile Moscovei in regiune si manifesta o schimbare de atitudine fata de Rusia. Stratfor arata ca, desi o tara mica in comparatie cu gigantul de la Rasarit, Norvegia este varf de lance in promovarea rolului NATO in regiunea arctica si a investit masiv in capacitatile de aparare din zona. Norvegia a anuntat, recent, ca in martie a.c. va desfasura primele manevre militare in zona frontierei cu Rusia din 1967 incoace.

Stratfor crede ca Norvegia va face presiuni pentru o prezenta mai mare a NATO in regiunea nordica, dar, cu toate ca persista amenintarea unui conflict militar, Rusia se va abtine sa provoace ostilitati. "Kremlinul stie ca, atunci cand vine vorba de achizitii, faptele se fac mai bine auzite decat cuvintele, iar orice incercare de a pune mana pe teritoriul bogat si nerevendicat al Cercului Arctic va trebui sustinuta prin forta", conchide Stratfor.










17698 vizualizari
  • +37 (43 voturi)    
    mai precis (Marţi, 4 august 2015, 16:55)

    tecumseh [utilizator]

    pentru ei zona arctica e compusa din toate zonele de pe glob in care ninge, nu ? :)
    cred ca vor si transfagarasanul, impreuna cu un drum lat de cateva sute de km pana acolo.
  • +38 (40 voturi)    
    rusia (Marţi, 4 august 2015, 16:55)

    superstar [anonim]

    saraca de ea nu-i ajunge pamantul pentru ca e o tara ata de mica are numai ceva peste 17000000 km patrati
  • +37 (39 voturi)    
    sa speram ca se muta acolo... (Marţi, 4 august 2015, 17:00)

    rov [utilizator]

    oricum in lumea civilizata nu prea isi gaseste locul.
  • +28 (28 voturi)    
    Cinstit (Marţi, 4 august 2015, 17:10)

    Close [utilizator]

    E ca acum cineva sa isi exercite dreptul de veto spunand ca acest lucru nu este deloc constructiv. Nu de alta dar nu doar Rusia poate sa vada ce e cu adevarat constructiv sau nu, cu chestii gen tribunale care sa confirme contributia lor la prabusirea diferitelor avioane.
  • +23 (27 voturi)    
    Warming (Marţi, 4 august 2015, 17:13)

    Close [utilizator]

    In plus, cu incalzirea asta globala li se cam duc kilometri. Ce fac, cer altii?
    • -21 (29 voturi)    
      paradoxal (Marţi, 4 august 2015, 17:43)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Close

      SUA și China, cei mai mari poluatori ai lumii, ajută Rusia să își extindă dominația spre nord.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai aia e treaba (Miercuri, 5 august 2015, 12:33)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ca in nord nu exista un petec de pamant, e doar gheata care pluteste. Asa ca poluatorii aia ajuta Rusia sa piarda si pojghita aia pe care o revendica.
  • 0 (24 voturi)    
    ... (Marţi, 4 august 2015, 17:33)

    pathfinder [utilizator]

    Daca revendicarile lor sunt corecte, nu prea avem ce comenta.

    Ar trebui sa faca acelasi lucru si SUA (in Alaska), Canada si Danemarca (in Groenlanda).

    Ce ne facem insa cu Antarctica?

    Dar cu centura de asteroizi plina de minerale valoroase?!?
    • +11 (13 voturi)    
      Nu pare ca sunt corecte (Marţi, 4 august 2015, 17:48)

      sile [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      Din ce stiu eu, si-au pus savantii sa "descopere" niste dorsale submarine care ar valida faptul ca anumite formatiuni ar fi legate de platforma continentala. Din punct de vedere juridic, doar asa poti revendica teritorii marine.
      Atata doar ca nu stiu sa fi fost discutate sau validate pe undeva descoperirile astea. E posibil sa nu fiu la curent, nu m-a interesat in mod deosebit subiectul.
    • -13 (17 voturi)    
      Canada exact asa face.... (Marţi, 4 august 2015, 18:18)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Canada exact asa face....si face bine: isi cere interesele in spatiul arctic !
    • +16 (18 voturi)    
      Hmm... (Marţi, 4 august 2015, 18:19)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      Antarctica Antarctica, dar ce ne facem cand rusii or sa isi schimbe iar doctrina militara pentru a isi sustine drepturile asupra satelitului Titan, cel cu lacurile uriase de hidrocarburi???
      Sa vezi atunci arbitraje internationale si tratate! :P
  • -14 (14 voturi)    
    mmafiiia securista anaf si evaziunea (Marţi, 4 august 2015, 17:50)

    mafia securista [anonim]

    Ion Petre · Universitatea "Nicolae Titulescu" din Bucuresti
    Ar putea scadea somajul cu cel putin 25%...
    Da, doar ca mafia asta denumita ITM de ce permite mai tuturor firmelor de paza si protectie sa exploateze ca pe niste sclavi zeci de mii de bieti agenti de paza, punandu-i pe acestia sa lucreze din start pt 7 milioane obligatoriu cate 240 de ore lunar si chiar peste? Nimeni nu sesizeaza aceasta megaescrocherie nationala? Exemplu: Un obiectiv de paza este in prezent pazit sa zicem de doi agenti. Pe o luna intreaga ei pun doar 6 agenti sa acopere cele 720 de ore. Normal si moral ar fi trebuit sa fie 8 agenti(2 agenti urmand sa dea libere celorlalti) ca sa lucreze fiecare pereche cum este normal 168 de ore lunar pt acel salar minim! Alooo, ITM ule, nu sufli nimic? Presooo, de ce taci? Sa puna un biet agent sa stea in servici 24 de ore stiti cum este? Sa vina in control astia cum fac deobicei pe la 3 dimineata, dupa ce ai stat vreo 20 de ore in acel post, iar daca te prind ca ai motait, pac te-au si penalizat cu 5%, adica intreaga tura ai lucrat-o degeaba! Acest sistem este valabil pt magari, nu pt oameni!
    Ati intrebat vreodata vreun amarastean din asta de agent de paza cate ore lucreaza pe luna? Multora le e cam teama sa vorbeasca. Se k... patronii astia pe ei, fosti securisti, APV-isti sau interlopi ca pt inca 7 mil sa puna la un obiectiv un al 4 lea agent ca sa lucreze toti 4 cum este normal adica maxim 176 de ore lunar! Am vazut cu ochii mei cum la o firma din Bucuresti si nu numai, unii agenti din Giurgiu ori Topoloveni Arges(firma Titanii) ii tineau pe acestia chiar si 48 de ore in post! Le mai dadeau 20 de lei chipurile pt mancare ca sa mai stea inca 24 de ore peste. Apoi vine dimineata microbuzul care ii duceau pe acestia acasa si dupa ce trecea pe la toate obiectivele ca sa-i ia pe toti agentii din acea localitate, abia apoi ii duceau acasa la ei si, ajungand dupa orele 12, acestia coborand din microbuz ca niste capii, fantome! Rusine guvernului roman ca inc
  • -13 (13 voturi)    
    mafia securrrista (Marţi, 4 august 2015, 17:51)

    mafia securista [anonim]

    poi vine dimineata microbuzul care ii duceau pe acestia acasa si dupa ce trecea pe la toate obiectivele ca sa-i ia pe toti agentii din acea localitate, abia apoi ii duceau acasa la ei si, ajungand dupa orele 12, acestia coborand din microbuz ca niste capii, fantome! Rusine guvernului roman ca inca mai permite asa ceva!

    SI CATA EVAZIUNE FISCALA SE FACE ANAF NU VEDE ITM ANOFR NU VEDE SRI POLITIA NU VEDE ACEASTA EVAZIUNWE FISCALA, PROFITURI DE MILIARDE NEDECLARATE NE IMPOZITATE
  • -14 (20 voturi)    
    Dar baza Amundsen-Scott de la Polul Sud a cui e? (Marţi, 4 august 2015, 18:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Și dacă alții au bază la Polul Sud cu toate că sunt din emisfera nordică, de ce nu ar avea și rușii o bază la Polul Nord, în propria emisferă?
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 4 august 2015, 19:06)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce sa zica si propagandistii rusi mononeuronali: cate o tampenie dictata de sefu'

      Propagandist trist:

      1. baza Amudsen Scott e baza de cercetare; stii ca rusii au baza Vostock pe acolo, si parca nici ei nu prea erau prin emisfera sudica

      2. Baza Amudsen Scott nu prea are sonde de petrol...cam ce vor rusii prin Artica.

      Dar ce sa faci, de unde nu e minte, nici macar Dumnezeu nu cere...
    • -17 (21 voturi)    
      singurul (Marţi, 4 august 2015, 19:21)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Comentariu corect.
      • +1 (1 vot)    
        Aoleu (Miercuri, 5 august 2015, 11:07)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui xanti

        Tu esti sefu' care i-a dat ametitului nota informativa??? Inteleg ca tu esti ala bineuronal? De asta ai ajuns sef?
    • +11 (13 voturi)    
      nu stiu cum se zice corect dpvd politic (Marţi, 4 august 2015, 19:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu handicap mental? sau idiot?
      ce legatura are o baza de cercetare din Antarctica( unde inclusiv rusii au vreo 6 , din care 4 permanente) cu pretentia dobitoceilor de rusi asupra unui teritoriu imens.
      Ca sa nu mai vorbim ca sunt sigur ca rusii poate pot asigura protectia militara a acelui teritoriu dar nu vor putea exploata niciodata nimic de acolo fara tehnologia vestului.
      • +4 (6 voturi)    
        Idem pentru "millennium" (Marţi, 4 august 2015, 22:48)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Se portrivesc. Pacat ca nu se aduna...
        • +5 (7 voturi)    
          Pai astia cand se uita in oglinda (Marţi, 4 august 2015, 23:47)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          vad fata lui Phutin, is identici in gandire si-n simtiri.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu e bine (Marţi, 4 august 2015, 19:08)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Cred ca tarile neriverane au acceptat, in trecut, mult prea usor ca riveranele sa-si imparta marile si teritoriile din jurul polilor.
    Intr-o lume cu adevarat democratica, toate astea ar fi trebuit sa fie mari si teritorii internationale, patrimoniu universal, rezervati naturale.
    Iar ce face Rusia, cea mai intinsa tara de pe Pamint, este o mare porcarie. Ce-i drept, celelalte riverane nu s-au putut abtine nici ele de la revendicari, incit, se pare ca se va aplica si in acest caz legea celui mai puternic.
    Pentru orice om normal, cel mai nimerit ar fi ca Rusia sa se farimiteze sub presiunea chineza. Oricum, Rusia nu gestioneaza bine nici ceea ce are in prezent, caci economia sa nu e si nici nu va fi prea curind competitiva -- fostii KGB-isti nu au nici o legatura cu democratia sau cu piata libera; macar chinezii tot incearca, si poate ca le va reusi pina la urma sa scape de comunisti, care, se vede mult mai bine in timpul din urma, si-au atins limitele -- interventionismul nu va regla niciodata dezechilibrele pietei.
    • +2 (2 voturi)    
      Erata (Marţi, 4 august 2015, 23:53)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Fireste, corect e "rezervatii naturale".
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca a acceptat nimeni, nimic (Miercuri, 5 august 2015, 10:49)

      sile [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Regulile de definire a teritoriilor maritime sunt clare si universal valabile: https://en.wikipedia.org/wiki/Maritime_boundary

      Ce se incearca acum e sa se redefineasca zona de coasta, altfel nu poti revendica nimic in plus.
      • 0 (0 voturi)    
        Am acceptat (Miercuri, 5 august 2015, 15:41)

        R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Exista o Conventie a Natiunilor Unite asupra Dreptului Marii, asa-numita Lege Maritima, ratificata sau semnata de peste 150 de tari si exista revendicari si dispute importante ale tarilor riverane.

        http://bit.ly/1IMyygt
        http://bit.ly/1M4JjeY
        • 0 (0 voturi)    
          Pai confirmi ce ziceam si eu (Miercuri, 5 august 2015, 16:27)

          sile [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

          Regula pt toata lumea e de 200 mile marine. Intr-adevar, tratatul prevede "a ten-year period to make claims to an extended continental shelf". Ceea ce incearca sa faca Rusia acum (si, aparent, si celelalte parti implicate).

          Revendicari si dispute exista si vor exista mereu. Nu se inteleg doi vecini cum sa traga un gard intre ei, darmite doua tari.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai sa vedem (Miercuri, 5 august 2015, 20:00)

            R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Mai intii zici ca nimeni n-a acceptat nimic, iar acuma o dai ca asa spuneai si tu.
            Ideea nu e sa vedem cine are dreptate, ci sa lamurim, pe cit posibil, problema.
            Nu merge analogia cu gardul intre vecini, caci nu vorbim de granitele intre tari.
            Intii ca regulile astea nu-s acceptate de toata lumea -- de pilda Statele Unite si Rusia nu sint semnatare, desi semnaturile lor erau esentiale --, iar tarile care au semnat, au facut-o, culmea, de parca ar fi vrut sa scape de o problema. Si nu sint doar resursele, zonele respective n-ar trebui sa ajunga sa fie, in mod aprioric, ale riveranilor. Sustineam ca tratatul in cauza pare ca e gindit in favoarea celor puternici, iar asta nu poate fi in regula. Asadar, nu e vorba de apele nationale sau teritoriale care se intind pe ceva mai mult de trei grade (de arc) in jurul teritoriilor.
            Dar apoi, e vorba de metodele de revendicare ale Rusiei care, asa cum sustinea fostul ministru de externe canadian, se comporta ca si cind ar fi in vremea exploratorilor, cu citeva secole in urma.
            Nici nu vreau sa ma gindesc cum va fi cind Rusia va incepe sa exploreze/foreze cu tehnologiile sale in oceanul arctic.
  • +13 (13 voturi)    
    Davai ceas, davai palton... davai platou. (Marţi, 4 august 2015, 19:10)

    jivago [anonim]

    Sa ma corecteze cineva daca gresesc. In dreptul international, suveranitatea unui stat opera - initial - in limita celor 12 mile marine. Unii, mai lacomi, au introdus si notiunea de zona contigua, care le-a extins suveranitatea pana la limita de 24 Mm. Pentru ca nici astea nu erau suficiente, a aparut "zona economica exclusiva", ce se intinde pana la 200Mm. Inteleg ca rusii nu-s multumiti nici cu asta. Din ceea ce pretind ei, deduc ca in zona arctica nu vor mai exista ape internationale.
    Uitati-va pe harta, astia vor tot ce-i in fata lor, pana la Polul Nord. Odata precedentul creat, bineinteles ca si ceilalti "riverani" isi vor revendica bucatica. Si, dupa ce vor termina cu Arctica, urmeaza Atlanticul, Pacificul s.a.m.d.
  • +5 (7 voturi)    
    Ciudat.. (Marţi, 4 august 2015, 23:56)

    max# [utilizator]

    Nu era mai simplu să facă o "alipire"? Se putea organiza chiar și un referendum cu pinguinii...doar se pricep la asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 5 august 2015, 11:11)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui max#

      Pardon, cu ursii polari, si cu focile.

      Pinguinii ii pregatesc voluntary pentru referendumul din Antarctica! Al naibii insa, trebuie sa isi schimbe culorile: omuletii verzi nu prea se incadreaza prin acele peisaje! :P
  • 0 (0 voturi)    
    si tezaurul (Miercuri, 5 august 2015, 12:40)

    tepesvoda [anonim]

    Pentru Ministerul de Externe : Romania solicita suprafata revendicata de Rusia in schimbul tezaurului din primul razboi mondial.