Canada: Premierul anunta dizolvarea Camerei Comunelor. Alegeri legislative pe 19 octombrie

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2015, 18:53 Actualitate | Internaţional

Premierul conservator in exercitiu Stephen Harper a anuntat duminica dizolvarea Camerei Comunelor din cadrul Parlamentului Canadei si organizarea de alegeri legislative in data de 19 octombrie, informeaza AFP.

"M-am intalnit cu guvernatorul general care a acceptat solicitarea mea de dizolvare a Parlamentului", a declarat Harper dupa intalnirea cu guvernatorul general David Johnston, reprezentantul reginei Marii Britanii Elisabeta a II-a , care detine si titlul de suverana a Canadei

"Aceste alegeri vor determina cine este mai bine plasat pentru a lua decizii dificile cu scopul de a asigura securitatea tarii noastre. O alegere nationala nu este un concurs de popularitate", a adaugat Harper intr-un atac direct impotriva adversarilor sai.

La putere din primavara lui 2006, Harper va incerca sa obtina un al patrulea mandat cu Partidul Conservator (PCC) in fata lui Thomas Mulcair, liderul Noului Partid Democrat (NPD, de stanga) si Justin Trudeay, liderul Partidului Liberal (PLC, de centru).

In ultimele sondaje, PCC si NPD sunt la egalitate, creditate cu circa 32% din intentiile de vot, in fata liberalilor creditati cu 25% din intentiile de vot.

Anuntul de dizolvare a Camerei Comunelor lanseaza oficial campania pentru alegerea a 388 de deputati, cu 30 mai decat in legislativul anterior, in cadrul unui scrutin majoritar uninominal intr-un singur tur.










1500 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    Hai si la noi! (Duminică, 2 august 2015, 20:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Se poate!
  • +1 (1 vot)    
    Va grabiti sa lansati o stire... (Duminică, 2 august 2015, 20:53)

    Canadian [anonim]

    ...si o lansati gresit. O "prindeti din zbor"... Nimic nou pentru presa romaneasca.
    Numarul celor ce vor fi alesi in Camera Comunelor este de 338, fiind nevoie de minim 170 pentru obtinerea majoritatii parlamentare.
    Calgary Herald, August 2, 2015:
    "...With this election, the House of Commons is being increased to 338 seats from 308. That means Harper, or either of his rivals, must win 170 seats to command a majority in the Commons..."
    • +1 (3 voturi)    
      Completare (Duminică, 2 august 2015, 23:22)

      Canadian [anonim] i-a raspuns lui Canadian

      Interesant si demn de comentat este faptul ca proportia nr. locuitori / nr. parlamentari este net superioara in Romania fata de Canada, aceasta avind cca.35+ mil locuitori fata de cei cca. 22+ mil locuitori ai Romaniei... Cit e de mare Romania si cit este Canada... Unde se afla Canada (in orice top) si unde este Romania... Si unii si altii sunt tot oameni (fiinte umane, adica). Te apuca jalea daca incerci sa te gindesti la faptul ca situatia este departe de a avea o perspectiva decenta pentru populatia Romaniei.
      • -1 (3 voturi)    
        ai uitat ceva.. (Luni, 3 august 2015, 0:22)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Canadian

        canada este formata din 10 provincii si 3 teritorii administrative ....cele 10 provincii au la rindul lor un GUVERN SI UN PARLAMENT...deci inca peste o mie de parlamentari provinciali in afara de cei federali....ca sa numai vorbesc de prim minstrii provinciali, etc...totul in dublu..asa ca lasa ma cu comparatia ta de ///...
        • +1 (3 voturi)    
          "am uitat" si despre... (Luni, 3 august 2015, 1:49)

          Canadian [anonim] i-a raspuns lui exilatul

          cele 40 de judete plus Municipiul Bucuresti, care au la rindul lor consilii judetene, etc, etc...
          Asa ca hai sa ne lasam unul pe altul, caci nu la noi doi e problema...
          Daca insa esti OK cu situatia din Romania, e numai problema ta, iar in mine nu ai nici un partener de discutie.
        • 0 (2 voturi)    
          Tu compari mere cu pere (Luni, 3 august 2015, 2:30)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Ia incearca o comparatie la capitolul bun simt, educatie, competenta parlamentarilor?????
        • -1 (3 voturi)    
          Ala-i canadian cum sunt eu nigerian (Luni, 3 august 2015, 4:09)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Ala-i canadian cum sunt eu nigerian . E doar un alt parerist de HN.
          • 0 (2 voturi)    
            Pai tu esti rus (Luni, 3 august 2015, 15:31)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Adica din ala care are toate bogatiile Canadei, doar suprafata mai mare, dubla....dar traieste la polul opus al nivelului de trai...comparativ cu un canadian. Deci de ce vorbesti despre lucruri de care habar n-ai???
  • +2 (2 voturi)    
    vai (Duminică, 2 august 2015, 22:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar in sondajele din presa ''progresista'' si conservatorii lui cameron erau cap la cap cu laburistii sindicalistului neomarxist imbeciloid miliband. Realitatea era cu totul alta. Asa va fi si in cazul de fata. Din fericire, presa ''progresista'' e din ce in ce mai departe de realitate.
    • +2 (4 voturi)    
      Realitatea e ca daca ajung la putere NDP (Luni, 3 august 2015, 1:10)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      sau mai rau plauboiul ala de Trudeau...e cam nasol, astia-s un fel de pesedistii Canadei, niste amatori.
      Ca exemple pot da Sakatchewan care i-a avut pe NDP pana in 2007, jale. Din 2007 au venit conservatorii...SK is booming.
      Despre liberalii Canadei se cam stie cine is. Ontario si BC au fost aproape falimentate de astia. Tot manufacturing-ul Canadei s-a dus naibii. Mai nou astia s-au si scrantit la cap. Stie cineva ca liberalii si cu quebecosii nu vor sa aduca petrolul Canadei in Est??? Eastern Canada importa petrol de la arabi sau de la americani. Rasu plansu sa-i aduci la putere pe Anti-Canada.
      • 0 (2 voturi)    
        aoleu ce destept esti... (Luni, 3 august 2015, 17:14)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        au descoperit conservatorii petrolul in Saskatchewan..ca sa vezi...ca si in alberta...mai citeste ca sa stii ca din 2006, cind au ajuns la putere, cresterea economica a fost de aprox.1,7% pe an ( cu liberalii inainte a fost 3,4% ) adica cea mai proasta crestere economica din ultimii 80 de ani...mai citeste sa stii ca sub guvernarea conservatorilor , canada a acumulat cea mai mare datorie publica....ca somajul a crescut, ca veniturile clasei mijlocii a scazut..etc...asta nu inseamna ca liberalii sunt mai buni...dar lasa ma cu conservatorii tai care au luat o in bot , anul asta...in alberta...de la npd....asa ca ciocul mic , ca in octombrie o sa si faca bagajele...
  • +1 (1 vot)    
    dA (Luni, 3 august 2015, 0:47)

    Babilou [utilizator]

    Sondaje pentru situatia de pana acum gasiti aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Opinion_polling_for_the_42nd_Canadian_federal_election
    Tabelul va fi actualizat pe perioada campaniei, asa ca se va putea urmari evolutia optiunilor.
    Pagina contine si sondaje pentru leadership.