VIDEO Un elicopter de atac rus s-a prabusit in timpul unei demonstratii aeriene. Unul dintre piloti a murit

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2015, 17:00 Actualitate | Internaţional

Accident aviatic in Rusia
Foto: Captura Youtube.com
Un elicopter de atac rus care participa la un spectacol aerian s-a prabusit duminica in fata catorva mii de spectatori, provocand moartea unuia dintre piloti, a anuntat Ministerul rus al Apararii, citat de AFP.

"Un pilot a fost ucis, altul este intr-o stare satisfacatoare", a aratat ministerul intr-un comunicat de presa, precizand ca accidentul s-a produs, din primele informatii, din cauza unei defectiuni la sistemul hidraulic, semnalata de pilotul care a supravietuit prabusirii.



Elicopterul de atac Mi-28N participa la competitia aeriana Aviadarts, organizata de armata rusa la Riazan, la circa 180 de km sud-est de Moscova. In urma accidentului, evenimentul a fost suspendat pentru o zi.

Aparatul de zbor Mi-28, utilizat de fortele aeriene ruse din anii 2000, este exportat catre mai multe tari, printre care si Irak.

In ultimele saptamani s-a produs cel putin 6 accidente in care au fost implicate aparate de zbor ale armatei ruse.










12068 vizualizari
  • +32 (38 voturi)    
    rusia are o tehnica armata puternica, (Duminică, 2 august 2015, 17:31)

    rov [utilizator]

    dar daca o pune in miscare se autodecimeaza...
    Cu cat timp si teritoriul rus se va dezintegra mai repede, cu atat mai bine pentru ei si noi.
    • -27 (29 voturi)    
      2 fraze, 0 sens (Duminică, 2 august 2015, 23:31)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui rov

      1. Autodecimeaza ? ce inseamna decimare ?
      2. Cuvinte legate, fara nici un sens.

      Esti roman sau rus ?
      • +2 (2 voturi)    
        Simplu. (Luni, 3 august 2015, 8:36)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        1. Daca ar fi cazu 10% din efectiv ar crapa iar ceilalti 90% ar trebui sa le sara in ajutor.
        2. Nu tare pricepi, dar faci orice sa discreditezi. Tipic.
      • +2 (2 voturi)    
        pentru Colonel (Luni, 3 august 2015, 8:42)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        S-a folosit corect " autodecimare".
        Decimarea era una din metodele de disciplinare ale armatei romane.Deci masura decimarii se lua dupa o grava abatere de la disciplina a unei unitati militare.
        Dar auto -decimarea are un sens mai larg si trebuie inteleasa ca o decimare fara rost si fara scop.
      • +3 (3 voturi)    
        dar tu esti roman? (Luni, 3 august 2015, 9:17)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        decimare inseamna ucidere in masa.
        cuvantul vine din latina, unde 'decima' insemna a pedepsi o unitate militara ucigand fiecare al 10 -lea soldat.
        panimaiesi tovarski?
    • +4 (4 voturi)    
      De ce tot isi verifica armele? (Luni, 3 august 2015, 11:50)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ba vapoarele, bombardierele sau elicopterele ... ce tot inseamna aceste antrenamente!
      Pe de alta parte si Europa se regrupeaza in Est...


      Cat de inapoiat sa fii sa crezi ca pacalelile de dupa WW2 se mai pot intampla?
      Sovietizarea Europei va ramane in istorie la fel de dramatic ca si invaziile mongole!
  • +28 (34 voturi)    
    Mdah, l-o fi tras in joc cipul Baikal (Duminică, 2 august 2015, 17:47)

    Locke Lamora [utilizator]

    Armata rusa se pare ca e dotata cu tehnica ultramoderna acum juma de secol.
  • +23 (29 voturi)    
    Hihi (Duminică, 2 august 2015, 18:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Vedeti cum se prabuseste acest elicopter sovietic? La fel si capitalismul decadent, numai ca invers! :))))
  • +19 (23 voturi)    
    Pai da (Duminică, 2 august 2015, 18:51)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "In ultimele saptamani s-a produs cel putin 6 accidente in care au fost implicate aparate de zbor ale armatei ruse. "

    Asta e fiindca pana acum nu au mai zburat, le-au tinut in hangare la naftalina pana i s-a nazarit lui Kim Jong Putin.

    E una sa faci amenintari, e alta sa le poti pune in aplicare.
    • +19 (21 voturi)    
      le doresc multe demonstratii de astea (Duminică, 2 august 2015, 20:24)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      in felul asta cu siguranta isi fac praf si pulbere "tehnica " lor militara. La criza asta fierul vechi e scump.

      mig-uri pe post sulita, rachete jucause, elicoptere zglobii....oare ce urmeaza
      • -9 (13 voturi)    
        da (Duminică, 2 august 2015, 22:40)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        radem noi radem dar doamne fereste de o nucleara zglobie
        era un reportaj de la americani ca a intrat unu care facea delivery la pizza in buncarul atomic fara legitimatie ... iti dai seama cum e la rusi :( :(
  • +17 (19 voturi)    
    eu zic ca e evident (Duminică, 2 august 2015, 19:51)

    thebblack [utilizator]

    e vorba de o racheta ucraineana.
  • +12 (16 voturi)    
    Tancul (Duminică, 2 august 2015, 21:53)

    adrian88000 [utilizator]

    sa rastoarna de pe platforma, vedeta aruca o racheta
    inspre digul plin de oameni, elicopterul se prabuseste.
    Si astea sunt doar cateva din " performantele " Armatei Rosii.
    Ceea ce s-a filmat. Si s-a difuzat. Cate or mai fi pe care nu le cunostem ?!
    Si Putin mai are curaj sa latre ? Inca nu a intrat in cusca cu coada intre picioare ?
  • +5 (5 voturi)    
    Mi 28 (Duminică, 2 august 2015, 22:58)

    The Real Sasha [utilizator]

    Mi 28 are scaune de catapultare dar nu le-au folosit...
    • +3 (7 voturi)    
      ! :)) (Luni, 3 august 2015, 6:46)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Pai sunt rusi, astia nu merg cu centura, nu se catapulteaza, nu vezic a elicopterul e varza si Ivanman iese pe picioarele lui, sau moare ca barbatii adevarati :))! Nu-mi place sa ma bucur de o tragedie de genul asta, dar la cat sunt de aroganti Ivanii, n-am cum sa nu zambesc :)!
  • -7 (21 voturi)    
    A murit un om... (Duminică, 2 august 2015, 23:12)

    Gigel [anonim]

    A murit un om. O familie plange acum. Cat despre accidente... Lumea e plina de conexiuni neasteptate... E nevoie de o constiinta bine informata si foarte inteligenta pentru a exprima ceva coerent.. "Inamici", "prieteni", in fundal raman oamenii...
    • +15 (21 voturi)    
      Iti aduci aminte... (Luni, 3 august 2015, 0:19)

      MaG [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      ...de avionul doborat de rusii deghizati in separatisti?
      Rusii au omorat mii in ucraina...
    • +11 (17 voturi)    
      ... (Luni, 3 august 2015, 6:47)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Ma lasi cu filosofiile? Soldatii cand se inroleaza sa ucida se gandesc asa mult la familiile celor pe care ii ucid? Daca da, se gandesc prea putin si mai ales armata rusa care e o armata de mujici si barbari!
      • 0 (0 voturi)    
        Pacat.. (Marţi, 4 august 2015, 2:35)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui tudorr

        Pacat, o abordare umana arata ca suntem mai buni ca altii. Ca printre altii sunt si criminali, da. Insa noi unde ne dorim sa ne pozitionam?
  • +5 (5 voturi)    
    pretul dominarii in stil caracteristic sec 19-20 (Luni, 3 august 2015, 9:14)

    un oarecare [utilizator]

    Toti vor sa domine lumea. Nu toti sunt capabili.
    Militar toti au incercat si toti au pierdut. Unii au invatat ceva din asta si acum incearca sa o domine cultural si economic.
    Altii nu au invatat nimic din trecut si sunt condamnati sa il repete. Trupe multe, invazii prin Georgia si Ucraina. Amenintari cu razboi... Saracii rusi se arunca intr-o competitie deja pierduta. Cea economica. Trist e ca tot populatia rusa indobitocita de politicieni o sa sufere.
    Trist de cei ce urmeaza asemenea lideri.
  • +2 (2 voturi)    
    Q.E.D (Luni, 3 august 2015, 9:41)

    coco04 [utilizator]

    Au incheiat demonstratia.